Klamka zapadła. Wyższy wiek emerytalny dla jednej grupy zawodowej, prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, na mocy której jedna z grup zawodowych będzie miała przesuniętą granicę wieku emerytalnego — z 65 na 70 lat. To jednak niejedyne duże zmiany, jakie czekają pracujących Polaków.
Andrzej Duda podpisał nowelizację ważnej dla Polaków ustawy
Rząd przyjął ważną zmianę w systemie emerytalnym. Wiek zakończenia pracy wzrośnie do 70 lat dla kobiet i mężczyzn wśród przedstawicieli jednej grupy zawodowej. 24 lipca prezydent podpisał ustawę, która wejdzie w życie w ciągu dwóch tygodni.
Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W całej Unii Europejskiej jest to jeden z najniższych progów. Dla porównania średni wiek emerytalny w krajach członkowskich to ok. 65 lat dla obu płci. Wiele państw planuje dalsze podwyżki, wobec czego w wielu krajach wiek ten wciąż rośnie.
Pierwszym krokiem w kierunku wydłużenia aktywności pracowniczej Polaków jest decyzja dotycząca jednej grupy zawodowej. Jej przedstawiciele będą mogli, zgodnie z nowym projektem, pracować nawet do 70. roku życia.


Przedstawiciele tej grupy zawodowej będą mogli pracować do 70 roku życia
Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację z dnia 25 czerwca 2025 r., która zmienia ustawę dotyczącą zawodu komornika sądowego.
Zmiany polegają na podniesieniu granicy wieku, po którego osiągnięciu komornicy i asesorzy komorniczy będą odwoływani z zajmowanego stanowiska (z 65 do 70 lat) oraz na zniesieniu maksymalnego czasu trwania asesury komorniczej, wynoszącego obecnie 6 lat od dnia pierwszego powołania na stanowisko asesora komorniczego - informuje Kancelaria.

Resort sprawiedliwości, który przygotował nowelizację, tłumaczył, że podczas rządów PiS zostały wprowadzone zasady, które jak ocenił, były "dyskryminujące wobec komorniczej grupy zawodowej na tle pozostałych zawodów prawniczych", w których granica wieku wykonywania zawodu jest już określona na 70 lat.
W przypadku komorników sądowych została wprowadzona cezura bezwzględnie zabraniająca kontynuowania swojej pracy i nakładająca na MS wydanie stosowanej decyzji administracyjnej. - tłumaczą przedstawiciele resortu.
Jak podaje Fakt, w latach 2019-2021 minister sprawiedliwości odwołał ze stanowiska 21 komorników, z powodu osiągnięcia granicznego wieku ustalonego na 65 lat. Część komorników zaskarżyła takie decyzje do sądów administracyjnych. To nie koniec zmian dla pracowników — komornicy będą mogli sami decydować, w którym momencie przejdą na emeryturę.
Zobacz też: Te długi się nie przedawniają. Wszyscy dłużnicy powinni o tym wiedzieć
Pracownicy będą mogli decydować, kiedy chcą przejść na emeryturę
Co ważne, nowelizację uchwalono z zastrzeżeniem, że przyznanie komornikom prawa do wykonywania zawodu do czasu osiągnięcia przez nich 70. roku życia nie wyłącza ich z możliwości przejścia na emeryturę z chwilą osiągnięcia przez komornika wieku uzasadniającego nabycie uprawnień emerytalnych.
Wydłużenie wieku uprawniającego do wykonywania zawodu nie przesądza zatem, że wszyscy komornicy i asesorzy będą pozostawać czynni zawodowo do ukończenia 70 lat - podkreślano w uzasadnieniu nowelizacji.
Taki rozwiązanie umożliwia, aby komornik, który został ze swojego stanowiska z powodu wieku, ponownie mógł wrócić do pracy, nie później niż do osiągnięcia 70. roku życia. Dodatkowo zmiany eliminują również dotychczasowy maksymalny, sześcioletni okres trwania asesury komorniczej, dzięki czemu będą mieli oni nieograniczony czas zdobywania praktyki.
Zasadny powrót do poprzednich rozwiązań ustawowych, w których nie było określonej daty granicznej zmuszającej asesora do złożenia wniosku o powołanie na stanowisko komornika w chwili, w której może nie być na to gotowy — zaznaczono w uzasadnieniu zmiany.





































