Kampania o fotel prezydenta powoli wchodzi w ostatnią fazę. Kandydaci intensyfikują swoje działania i walczą o jak największe poparcie Polaków. Niedługo urząd opuści Andrzej Duda, który został głową państwa w 2015 roku. Na zakończenie swojej ostatniej kadencji zwrócił się do rodaków z zaskakującym apelem, choć z jego wcześniejszych deklaracji wynikało, że tego nie zrobi.
Mimo że Andrzej Duda deklarował, że jako prezydent nie poprze żadnego z kandydatów, dziś niespodziewanie nie dość, że wystąpił na konwencji Karola Nawrockiego, ale także zapowiedział, że odda na niego głos. Podczas jego wystąpienia uwagę zwróciła wypowiedź dotycząca ochrony zdrowia. Wygląda na to, że prezydent podjął już decyzję ws. sztandarowej ustawy rządu.
Andrzej Duda pod rękę z Donaldem Tuskiem wprowadzają w Polsce żałobę narodową po śmierci Pana Jorge Mario Bergoglio – papieża Franciszka. Rozporządzenie w tej sprawie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw: to kluczowe, bowiem od kształtu rozporządzenia zależą szczegóły żałoby. Zgodnie z prawem to prezydent dostraja proces. Premier po prostu zaakceptował go bez pytań – choć nie musiał. Jak wobec żałoby narodowej po zmarłym papieżu z Argentyny ma się formalny rozdział Kościoła od państwa? Zapytaliśmy o to Rzecznika Praw Obywatelskich.
W Poniedziałek Wielkanocny z powodu udaru mózgu zmarł papież Franciszek. Watykan zaplanował już uroczystości pogrzebowe ojca świętego. W ostatnim pożegnaniu głowy Kościoła katolickiego weźmie udział również polska delegacja. Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że tego dnia w kraju będzie obowiązywać żałoba narodowa. Premier udzielił już kontrasygnaty do tej decyzji. Co to oznacza dla obywateli?
W Poniedziałek Wielkanocny świat obiegły tragiczne wieści. O godzinie 7:35 zmarł papież Franciszek. Watykan podał już oficjalną datę pogrzebu. Premier Donald Tusk właśnie ogłosił, kto weźmie udział w delegacji do Watykanu. Kto będzie reprezentował Polskę podczas uroczystości pogrzebowej Ojca Świętego? Przedstawiamy szczegóły.
Żałoba narodowa w sobotę 26 kwietnia. W poniedziałek wielkanocny świat obiegła informacja o śmierci papieża Franciszka: mężczyzna zmarł w wieku 88 lat w wyniku udaru mózgu. Zaplanowane zostały już uroczystości pogrzebowe, a kolejne państwa decydują się na udział w ostatnim pożegnaniu głowy Kościoła katolickiego. Andrzej Duda we wtorek 22 kwietnia ogłosił żałobę narodową. Do jej wprowadzenia potrzebna jest jednak decyzja Donalda Tuska, który zdaje się na nią przystać. O świeckość państwa zapytaliśmy Rzecznika Praw Obywatelskich.
Andrzej Duda zadecydował w sprawie kontrowersyjnej ustawy. Wrócił temat mowy nienawiści i wywołał burzę komentarzy wśród polskich polityków. Kancelaria prezydenta utrzymuje, że prezydent był zmuszony do podjęcia decyzji, a odpowiedzialność za sytuację zrzuca na Sejm, oskarżając go o brak działania i zwłokę. Jak można było się spodziewać, zdania na ten temat są podzielone. Co to oznacza dla zwykłych obywateli?
Radość przedsiębiorców z uchwalenia przez Sejm obniżenia składki zdrowotnej może okazać się na wyrost. Liczba głosów za przyjęciem projektu była co prawda wystarczająca w pierwszej izbie parlamentu, jednak by doprowadzić do wejścia nowych zasad rozliczeń z ZUS dla przedsiębiorców w życia, może się okazać zbyt mała. Wszystko w rękach jednej osoby.
Ustawa frankowa do śmieci? Resort finansów wziął pod lupę proponowane rozwiązania. Andrzej Duda podpisał ustawę azylową. Szefowa kancelarii prezydenta uderza w rząd. Spółka, która posiada dane genetyczne 15 mln ludzi, idzie na sprzedaż.
Pod koniec lutego Sejm uchwalił tak zwaną ustawę azylową. Celem takiego działania było uregulowanie praw cudzoziemców, którzy zamierzają ubiegać się o udzielenie im ochrony międzynarodowej. Dokument trafił na biurko prezydenta i czekał na podpis głowy państwa. Andrzej Duda o swojej decyzji poinformował w środę 26 marca. Przy okazji zwrócił się też do premiera z ważnym apelem.
“Rosja nikogo nie prosiła o pozwolenie” argumentował Andrzej Duda. W ten sposób tłumaczył swoje negocjacje z prezydentem USA odnośnie polskiej broni nuklearnej. To nie pierwszy raz, gdy ten temat wychodzi na światło dzienne. Polski przywódca zajął stanowisko ws. amerykańskich negocjacji z Władimirem Putinem i jest przekonany, że "byłoby bezpieczniej, gdyby ta broń była już tutaj”.
Wygląda na to, że może pojawić się problem z majowymi wyborami. Marszałek Sejmu przekazał Andrzejowi Dudzie do podpisu tak zwaną ustawę incydentalną. Prezydent, określając się mianem “strażnika Konstytucji” odmówił poparcia dla tego projektu, co sygnalizował od dawna i posłużył się prawem weta. O powodach tej decyzji poinformowała szefowa Kancelarii — Małgorzata Paprocka.
Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej poinformował o swojej decyzji, która może zmienić najważniejszy dokument stanowiący polskie prawo. Na ręce marszałka Sejmu trafił już projekt ustawy, która może zmienić zapisy Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Wygląda na to, że tym razem polityczny konsensus został osiągnięty i istnieje duża szansa na to, że nowe prawo zostanie zatwierdzone.
Trwa, rozpoczęte w sobotę 22 lutego o godzinie 19.30, spotkanie prezydenta Polski Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w ramach Conservative Political Action Conference (CPAC) w USA. Wydarzenie ma miejsce krótko po tym, jak prezydent USA zaczął mówić językiem Kremla, a wojna w Ukrainie, z której zakończeniem na ustach szedł po władzę Trump, zdaje zmierzać się do krytycznego punktu. Relacjonujemy wydarzenia ze stolicy USA na BiznesINFO.
Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu nowego święta przypadającego na dzień, który od lat dla tysiąca Polaków jest wyjątkowy. - To święto jest istotne - podkreślił prezydent. Pomysł spodobał się kandydatowi na głowę państwa Karolowi Nawrockiemu. Czego będzie dotyczyć święto i kiedy po raz pierwszy będziemy mogli je obchodzić? Wielu zastanawia się, czy oznacza to dodatkowy dzień wolny w pracy.
We wtorek CBA zatrzymała byłego rzecznika Andrzeja Dudy. To kolejna odsłona afery związanej z Collegium Humanum. Uczelnię oskarżono o sprzedawanie dyplomów, które kupującym zapewniały posady w spółkach skarbu państwa. Według śledczych, taki scenariusz mógł mieć miejsce również w przypadku zatrzymanego mężczyzny. Prokuratura zapowiada postawienie zarzutów, a politycy już teraz ostrzegają, że sprawa może mieć znacznie większy zasięg.
Niespodziewana decyzja Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, która wzbudziła wiele pytań i spekulacji. Decyzja ta ma charakter osobisty, a jej konsekwencje mogą być istotne zarówno dla samego BBN, jak i dla jego dotychczasowego lidera. Co kryje się za tą zmianą?
Joe Biden zadecydował o ograniczeniu do osiemnastu liczby sojuszniczych państw, które mogą bez ograniczeń kupować pochodzące z USA układy scalone. W grupie tej zabrakło Polski. Andrzej Duda nazwał decyzję Bidena rozczarowującą.
Davos, niewielka miejscowość w Szwajcarii, ponownie stała się globalnym centrum wymiany myśli i współpracy międzynarodowej. Ponad 3 tysiące liderów z przeszło 130 krajów spotkało się, by omawiać najważniejsze wyzwania współczesności. W Szwajcarii nie zabrakło przedstawicieli polskiego rządu oraz prezydenta Andrzeja Dudy.
Pałac Buckingham potwierdził wizytę brytyjskiego monarchy w Polsce. Król Karol spotka się z Andrzejem Dudą i weźmie udział w podniosłym wydarzeniu.
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustawy wprowadzającej w Polsce Radę Fiskalną. Nowa instytucja ma zająć się nadzorem polskiej polityki fiskalnej oraz zarządzania finansami publicznymi. Co to oznacza w praktyce, kto zasiądzie w Radzie i jakie będą jej uprawnienia?
Agata Kornhauser-Duda, jako pierwsza dama Polski, nie może obecnie wykonywać żadnej pracy zarobkowej. To jeden z zapisów protokołu funkcji małżonki prezydenta. W związku z tym państwo przejmuje obowiązek opłacania jej składek emerytalnych, co budzi pytania o wysokość przyszłego świadczenia. Jakie są szczegóły dotyczące zabezpieczenia emerytalnego obecnej pierwszej damy?
Do Kancelarii Prezydenta trafiła petycja w sprawie zmiany kolorów polskiej flagi. To nie pierwszy raz, kiedy nasze narodowe barwy wywołują społeczne spory i dyskusje, w końcu w przeszłości zmieniały się one już wielokrotnie. Debata może być uzasadniona, ponieważ polskie barwy wcale nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.
Wolna od pracy wigilia opinię publiczną rozgrzewała jeszcze przed bieżącym okresem świątecznym. Niektóre zapowiedzi polityków dawały nadzieję, że nowe przepisy zdążą zostać wprowadzone w życie jeszcze w tym roku, jednak Sejm zdecydował inaczej. Ostatecznie, przy aprobacie prezydenta, ustawa miała wejść w życie od 2025 roku. Sam Andrzej Duda właśnie zapowiedział, że ją podpisze. Okazuje się jednak, że… nie do końca.
Andrzej Duda decyduje o przyjęciu ustawy o wolnej wigilii - jej wersji, która przechodząc przez Senat zmieniła wydźwięk i początkowy zamysł projektodawców, czyli Lewicy. Zamiast ustawowo wolnego 24 grudnia, w nowym prawie powstał tryb warunkowy - trzy niedziele pracujące z rzędu. Przyjęcie ustawy w tym kształcie od samego początku było przedmiotem spekulacji. W końcu doszło jednak do wyczekiwanego spotkania.
Nowa ustawa budżetowa wprowadza zmiany, które mogą znacząco wpłynąć na sytuację finansową głowy państwa. Jakie decyzje czekają Andrzeja Dudę, a co przyniosą one jego następcom? Szczegóły są bardziej intrygujące, niż można się spodziewać.
Andrzej Duda po fatalnej serii legislacyjnej w Sejmie ma szansę odczarować złą atmosferę wokół koncepcji Wolnej Wigilii. Jedna prezydencka decyzja sprzyjałaby politykom Lewicy i PiS i jednocześnie hołdowała z jednej strony katolickiej nauce społecznej, której i tak sprzyja środowisko prezydenta, z drugiej - tradycyjnie lewicowym propracowniczym postulatom.
Wrześniowe powodzie były egzaminem sprawności państwa i wielu ma wątpliwości, czy został on zaliczony. Organizację pomocy ma ulepszyć nowe prawo, w którym znalazł się nieoczywisty zapis rodem z Kodeksu karnego. Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę powodziową. Na mocy nowych przepisów państwo będzie nakładać grzywny, a nawet wysyłać do więzienia.