Długie dyskusje dotyczące zakazu handlu w Wigilię w końcu znalazły zakończenie. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję w kontekście ustawy zezwalającej na handel w dwie niedziele poprzedzające Wigilię i wprowadzeniu zakazu handlu w dniu 24 grudnia. Jest ona ostateczna.
W 2015 roku Andrzej Duda zrobił zakupy w jednym z popularnych dyskontów. Od tamtego czasu ceny zdążyły mocno pójść w górę. “Fakt” postanowił sprawdzić, ile dziś kosztują takie same zakupy, które wówczas zrobił prezydent.
Senatorowie opowiedzieli się za projektem zmian w zakazie handlu. Zakłada on zamknięcie sklepów 24 grudnia, czyli w Wigilię, a w zamian otwarcie ich w niedzielę 10 grudnia. Teraz decyzja w tej sprawie należy do prezydenta Andrzeja Dudy. Portal Wirtualna Polska zlecił zbadanie nastrojów obywateli w tej sprawie Panelowi Ariadna. Jakie są tego wyniki?
17 listopada 2023 roku Polacy zyskali możliwość zastrzegania numerów PESEL. Skorzystało z niej miliony osób, a przed urzędami pojawiły się ogromne kolejki. Przypominamy, że PESEL można zastrzec błyskawicznie, nie wychodząc z domu.
Media donoszą o odkryciu lokalizatora w samochodzie Kancelarii Prezydenta, od jakiegoś czasu trwa w tej sprawie śledztwo. Ten incydent wzbudził szereg ważnych pytań. Czy to urządzenie może być niebezpiecznym narzędziem dla przestępców? Czy takie działanie jest legalne? Eksperci komentują sytuację.
To bardzo emocjonujący czas w Polskiej polityce. Teraz, gdy PKW podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych, przyszedł czas na utworzenie rządu. Wielu Polaków z niecierpliwością czeka na ten moment. Jak podaje money.pl, już za kilka dni ma dojść do kluczowego spotkania Prezydenta RP z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych. Znamy szczegóły.
Znamy już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Co będzie dalej? Kolejne procedury, w tym utworzenie nowego rządu, określa Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej.
Wraz z zakończeniem wyborów parlamentarnych i publikacją wyników exit poll, ruszyły pierwsze spekulacje dotyczące przyszłego rządu. Pojawiły się również przecieki z Pałacu Prezydenckiego o tym, kogo Andrzej Duda zamierza mianować na premiera w nadchodzącej kadencji Sejmu.
Prezydent Andrzej Duda wręczył akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego oraz asesora sądowego w wojewódzkim sądzie administracyjnym i sądzie rejonowym. Wśród powołanych była sędzia Anna Dziergawka. TVN24 przypomina, że sędzia wystąpiła o rekomendację od biskupa w sprawie swojej kandydatury.
W połowie czerwca br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada ona wykreślenie przepisów wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu w zakresie ograniczeń w płatnościach gotówkowych, które miały zacząć obowiązywać w 2024 roku. W piątek 21 lipca prezydent Duda podpisał ustawę uchylającą te ograniczenia. Co to oznacza dla Polaków?
Do Kancelarii Prezydenta RP wpłynęła ciekawa petycja. Jej autorzy chcą, aby w kalendarzu pojawiły się dodatkowe dni wolne od pracy. Powodem ma być interes publiczny.
Na spotkaniu z mieszkańcami Pajęczna w woj. łódzkim, prezydent Andrzej Duda wypowiedział się na temat przyszłego obniżania stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Odniósł się także do tego, co spowodowało tak wysoką inflację.
Podczas wywiadu dla CNN International prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29 w ramach międzynarodowej koalicji.
Już we wtorek, 21 lutego, z wizytą do Polski przyleci Prezydent Stanów Zjednoczonych. Przyjazd Joe Bidena musi być perfekcyjny pod każdym względem, dlatego Intensywne przygotowania do tego dnia już trwają.
- Chciałbym, żeby w przyszłości to było z korzyścią dla naszych relacji z Ukrainą, żeby polskie firmy uczestniczyły w tym odbudowywaniu Ukrainy – mówił w czwartek, podczas swojej wizyty Londynie prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda skorzystał z prawa łaski. Jak podaje “Rzeczpospolita” ułaskawienie dotyczy osoby skazanej za ciężkie przestępstwa narkotykowe.
W poniedziałek 19 grudnia prezydent podpisał ustawę, zgodnie z którą ceny gazu w przyszłym roku zostaną zamrożone na poziomie tegorocznym. W ten sposób rząd chce chronić obywateli przed kryzysem energetycznym. Sprzedawcy gazu będą zobowiązani, by w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi stosować maksymalną cenę w wys. 200,17 zł za MWh.
W piątek 2 grudnia prezydent podpisał reformę Kodeksu karnego. Nowelizacja zakłada m.in. zdefiniowanie nowych typów przestępstw, wprowadzenie kary bezwzględnego dożywocia i konfiskatę auta pijanego kierowcy. Będzie to grozić zarówno wtedy, gdy kierujący nie spowoduje wypadku, ale będzie miał 1,5 promila alkoholu w organizmie, jak i gdy do niego doprowadzi, mając 0,5 promila alkoholu.
14 października 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej. Nowe przepisy obejmują zamrożenie do pewnych poziomów cen energii dla gospodarstw domowych.
Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda wypowiadał się na temat ewentualnego rozmieszczenia broni atomowej w Polsce. Amerykanie odnieśli się do tej kwestii podczas briefingu prasowego.
Prezydent Andrzej Duda wręczy 23 września 2022 roku najwyższe odznaczenia państwowe- Ordery Orła Białego. Wśród wyróżnionych są Antonii Macierewicz, Mirosław Chojecki i Piotr Naimski.
Prezydenci Polski i Nigerii, Andrzej Duda i Muhammadu Buhari, podpisali memorandum o współpracy w rolnictwie. Rozmawiali również o bezpieczeństwie energetycznym.
Zaledwie kilka dni temu rozpoczęły się wypłaty 14 emerytury. Otrzyma ją 8 milionów Polaków. Prezydent Duda w Radiu Zet odpowiedział na pytania dotyczące 15 emerytury.
Po podwyżkach stóp procentowych osoby, które zaciągnęły kredyt, znalazły się w trudnej sytuacji. Rządowa pomoc w postaci wakacji kredytowych ma pomóc kredytobiorcom w spłacie zadłużenia.
Będą dopłaty do cen węgla w 2022 roku. 11 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach chroniących odbiorców niektórych paliw stałych. Oznacza to, że gospodarstwa domowe kupią węgiel taniej, natomiast sprzedawcy węgla otrzymają rekompensatę.
Andrzej Duda odbył dzisiaj wizytę na Słowacji. Prezydent Polski rozmawiał ze swoją słowacką odpowiedniczką Zuzaną Czaputovą w Bratysławie, a głównym tematem spotkania było wzajemne zapewnienie sobie większego bezpieczeństwa energetycznego między Polską i Słowacją.
Prezydent Niemiec Frank – Walter Steinmeier odwiedził we wtorek Polskę i podziękował Polakom za ich postawę wobec Ukraińców. Andrzej Duda przypomina prezydentowi Niemiec„Bylibyśmy wdzięczni, gdybyśmy mogli liczyć na pozytywny głos ze strony RFN, wspierający ustanowienie w ramach UE, specjalnych funduszy, które pomogłyby od strony finansowej, rozwiązać wiele kwestii, które dzisiaj są i w przyszłości, prawdopodobnie będą, naszymi wspólnymi z gośćmi z Ukrainy, problemami” mówił Andrzej Duda.Steinmeier obiecuje Polakom, że „Niemcy będą uczestniczyć w przyjmowaniu uchodźców. Polska nie zostanie z tym sama”. Rządy obu krajów współpracują ze sobą, i będą dalej wspierać Ukrainę.Steinmeier podkreślał, że wspólnym mianownikiem UE jest wolność, demokracja, solidarność, które to wartości są podstawą codziennego życia w UE.Podkreślił, że „Niemcy będą uczestniczyć w przyjmowaniu i udzielaniu pomocy uchodźcom” Steinmeier dopytany o konkretną pomoc Polsce podkreślił, że Niemcy również przyjmują uchodźców „w Niemczech mamy około 360 tys. uchodźców zarejestrowanych z Ukrainy oraz dodatkowo ewentualnie 100 tys. niezarejestrowanych uchodźców" - podkreślił prezydent Niemiec.”
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o policji i niektórych innych ustaw powołującą w policji Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie odpowiadać za realizację zadań w zakresie rozpoznawania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców. Jak czytamy w informacji na stronie kancelarii prezydenta celem ustawy, jest ustanowienie jednolitej w skali kraju jednostki organizacyjnej Policji – Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) i powołanie w tym celu w ramach Policji nowej służby odpowiedzialnej za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości oraz wykrywanie i ściganie sprawców cyberprzestępstw. Ustawa przewiduje przeznaczenie z budżetu państwa, w okresie 10 lat, środków na utworzenie służby zwalczania cyberprzestępczości w łącznej kwocie 4 mld 430 mln zł, co zapewni unowocześnienie wyposażenia i sprzętu, możliwość budowy siedziby nowej jednostki organizacyjnej Policji oraz umożliwi wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy zapobiegających i zwalczających cyberprzestępczość. Kierowanie nowotworzoną jednostką policji powierzono Komendantowi CBZC, jako organowi podległemu Komendantowi Głównemu policji, który jednocześnie staje się bezpośrednim przełożonym policjantów CBZC. Komendanta CBZC będzie powoływał, spośród oficerów Policji, i odwoływał minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Policji, natomiast Zastępców Komendanta CBZC będzie powoływał, spośród oficerów Policji, i odwoływał Komendant Główny Policji na wniosek Komendanta CBZC. Komendant CBZC będzie posiadał również pełne kompetencje kadrowo-szkoleniowe w stosunku do policjantów CBZC.