Żałoba narodowa. Duda ogłosił, Tusk podpisze. Zapytaliśmy RPO o zdanie obywateli

Żałoba narodowa w sobotę 26 kwietnia. W poniedziałek wielkanocny świat obiegła informacja o śmierci papieża Franciszka: mężczyzna zmarł w wieku 88 lat w wyniku udaru mózgu. Zaplanowane zostały już uroczystości pogrzebowe, a kolejne państwa decydują się na udział w ostatnim pożegnaniu głowy Kościoła katolickiego. Andrzej Duda we wtorek 22 kwietnia ogłosił żałobę narodową. Do jej wprowadzenia potrzebna jest jednak decyzja Donalda Tuska, który zdaje się na nią przystać. O świeckość państwa zapytaliśmy Rzecznika Praw Obywatelskich.
Żałoba narodowa po śmierci papieża. Prezydent ogłosił, Tusk podpisze
Papież Franciszek zmarł w Wielkanocny Poniedziałek, 21 kwietnia 2025 roku, o godzinie 7:35 w wieku 88 lat. Do zgonu doszło w jego apartamencie w Domu Świętej Marty w Watykanie. Przyczyną śmierci był udar mózgu, który doprowadził do śpiączki i nieodwracalnej zapaści krążeniowo-oddechowej.

Wiadomo już, jak będzie wyglądało ostatnie pożegnanie papieża. Watykan ogłosił, że w środę, 23 kwietnia, o godzinie 9:00 trumna z ciałem papieża zostanie przeniesiona do Bazyliki Świętego Piotra, gdzie wierni będą mogli oddać hołd. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 26 kwietnia, o godzinie 10:00 na placu Świętego Piotra. Zgodnie z tradycją, po śmierci papieża rozpoczęły się przygotowania do konklawe, które wybierze nowego Biskupa Rzymu. Wśród trzech kardynałów wspierających kamerlinga w organizacji pogrzebu i przygotowaniach do konklawe znalazł się Polak, kardynał Stanisław Ryłko.
W związku ze śmiercią papieża Andrzej Duda podjął ważną decyzję: Kancelaria Prezydenta poinformowała o wprowadzeniu żałoby narodowej w konsekwencji zgonu przedstawiciela jednej ze światowych religii.
Coś dziwnego dzieje się na rynku wynajmu mieszkań. Sektor wchodzi w nową fazę Majówka 2025. Pogoda nie dopisze wszędzie. W tych regionach o grillu i opalaniu można zapomniećŻałoba narodowa. Andrzej Duda podjął decyzję. Tusk nie oponuje
Śmierć papieża Franciszka wstrząsnęła całym światem katolickim, wierni k. rzymskokatolickiego przeżyli wielki żal w związku z tą stratą. W Argentynie, ojczyźnie papieża prezydent Javier Milei ogłosił siedmiodniową żałobę narodową. W tym czasie flagi państwowe zostały opuszczone do połowy masztów, a wszystkie wydarzenia o charakterze rozrywkowym zostały odwołane. Decyzja ta miała na celu uczczenie pamięci pierwszego papieża pochodzącego z Argentyny.
Włochy, jako kraj będący siedzibą Watykanu, ogłosiły pięciodniową żałobę narodową. W tym okresie odwołano wszystkie oficjalne wydarzenia państwowe i kulturalne. Decyzja ta miała na celu umożliwienie obywatelom wyrażenia szacunku i żalu po śmierci papieża. Żałoba narodowa została również zaplanowana między innymi w Hiszpanii, Indiach czy Brazylii.
Jak się okazuje, podobną decyzję zdecydował się podjąć prezydent Polski Andrzej Duda. W mediach społecznościowych ukazał się oficjalny komunikat w tej sprawie.
W związku ze śmiercią Ojca Św. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, aby dzień pogrzebu - 26 kwietnia - uczynić dniem żałoby narodowej - przekazuje Wojciech Kolarski, Szef Biura Polityki Międzynarodowej.
Żałoba narodowa tylko za zgodą Tuska
Jednak, aby decyzja ta weszła w życie, potrzebna jest również kontrasygnata premiera, w tym przypadku Donalda Tuska. Przez pewien czas temat wprowadzenia żałoby narodowej w dniu pogrzebu papieża Franciszka był więc w pewnego rodzaju zawieszeniu. Teraz jest już jasne, jak przebiegnie najbliższa sobota 26 kwietnia – czyli wyznaczony przez Prezydenta dzień żałoby. Donald Tusk nie wydaje się oponować.
Donald Tusk zabrał głos w sprawie żałoby narodowej
W sobotę 26 kwietnia 2025 roku Warszawa miała stać się miejscem wyjątkowych obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Główne wydarzenia miały się odbyć nad Wisłą, w rejonie Wybrzeża Kościuszkowskiego i Skweru Kahla, gdzie zaplanowano „Piknik Tysiąclecia” – ogólnopolskie, plenerowe wydarzenie łączące historię, kulturę i nowoczesność.
W związku z tym wydarzeniem ulicami Warszawy miała przejść barwna parada z udziałem rekonstruktorów w strojach z różnych epok, prezentująca 1000 lat polskiej historii, zaplanowano również sfery tematyczne i pokaz dronów. Finałem wydarzenia miał być koncert, w którym mieli zaśpiewać artyści tacy jak Kayah, Organek czy Sobel.
Informacja o żałobie narodowej zaplanowanej właśnie na ten dzień sprawiła, że plany te musiały ulec zmianie. Wieść tę przekazał sam premier Donald Tusk, co wciąż nie potwierdza jednoznacznie, czy udzielił kontrasygnaty wobec decyzji prezydenta Andrzeja Dudy. W tym zakresie pozostało zaczekać na dodatkowe i oficjalne informacje.
W związku z ogłoszeniem przez Pana Prezydenta żałoby warszawskie obchody 1000-lecia Korony Polskiej, w tym koncert i pokaz dronów, odbędą się w najbliższą niedzielę, a nie, jak planowano, w sobotę. Do zobaczenia! - napisał Donald Tusk.
Można jednak estymować, że jest to swoista zapowiedź podpisania dokumentów prezydenta Dudy.
Żałoba narodowa po śmierci papieża w świeckim państwie. Zapytaliśmy Rzecznika Praw Obywatelskich
Cała sytuacja wciąż wydaje się nie być rozwiązana, a na wszelkie szczegóły musimy wciąż czekać. Zadzwoniliśmy z pytaniem o wpływ woli obywateli na decyzję o wprowadzeniu żałoby narodowej do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Nie jestem pewna, czy przepisy prawa przewidują wyrażenie woli przez obywateli. Ja nie czuję się na siłach, żeby prowadzić rozmowę z Panem w tej sprawie - to usłyszeliśmy w biurze rzecznika Praw Obywatelskich z ust administracji.
Skierowaliśmy również dodatkowe pytania w nawiązaniu do sytuacji. Gdy tylko otrzymamy interpretację prawną, opublikujemy kontynuację.
Przypomnijmy, że – zgodnie ze statutową rolą – Biuro Rzecznika Praw Pacjenta stoi na straży wolności praw człowieka i obywatela, w tym realizacji przez państwo zasad równego traktowania, lub zaniechań państwa w tym obszarze. Szczególny nacisk RPO powinien kłaść właśnie na kontekst dyskryminacji – np. osób niewierzących w państwie konstytucyjnie świeckim.





































