Żałoba narodowa w sobotę 26 kwietnia. W poniedziałek wielkanocny świat obiegła informacja o śmierci papieża Franciszka: mężczyzna zmarł w wieku 88 lat w wyniku udaru mózgu. Zaplanowane zostały już uroczystości pogrzebowe, a kolejne państwa decydują się na udział w ostatnim pożegnaniu głowy Kościoła katolickiego. Andrzej Duda we wtorek 22 kwietnia ogłosił żałobę narodową. Do jej wprowadzenia potrzebna jest jednak decyzja Donalda Tuska, który zdaje się na nią przystać. O świeckość państwa zapytaliśmy Rzecznika Praw Obywatelskich.
Biebrzański Park Narodowy w ogniu. Na miejscu trwa akcja służb: obok zastępów straży pożarnej, także przedstawicieli rządu, którzy wzięli udział w poniedziałkowej odprawie, na czele z premierem Donaldem Tuskiem. W jej ramach premier zaznaczył, że rząd zajmie się pożarem także podczas wtorkowego posiedzenia. Odniósł się też do kwestii potencjalnych podpaleń.
Zorganizowaną po raz 14. konferencję Europejskie Forum Nowych Idei zainaugurował sam premier. W swojej przemowie – czy raczej keynote – Donald Tusk po raz kolejny dał się poznać jako pilny obserwator wydarzeń w USA. Nośna w ostatnim czasie narracja o koniecznym zwrocie antyglobalistycznym – nawet jeśli nie ma już dziś wielu oponentów – byłaby jednak bardziej przekonująca w ustach kogoś innego.
Skomplikowana i nadmierna biurokracja położyła kres 30-letniej historii. Kolejna polska firma wstrzymuje działalność z powodu decyzji urzędniczych. Jedno z pionierskich przedsiębiorstw i jedyne tego typu w kraju poinformowało o wstrzymaniu produkcji. Właściciel wystosował do premiera Donalda Tuska list otwarty, w którym opisuje dramatyczne kulisy tej decyzji.
Premier Donald Tusk we wtorek 2 kwietnia przekazał lakoniczną informację o cyberataku na strukturę systemu informatycznego partii Platformy Obywatelskiej. Niedługo później minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski potwierdził, że atak miał miejsce, a służby weryfikują zagrożenie. “Służby wskazują na wschodni ślad” - pisze premier.
Ustawa frankowa do śmieci? Resort finansów wziął pod lupę proponowane rozwiązania. Andrzej Duda podpisał ustawę azylową. Szefowa kancelarii prezydenta uderza w rząd. Spółka, która posiada dane genetyczne 15 mln ludzi, idzie na sprzedaż.
Pod koniec lutego Sejm uchwalił tak zwaną ustawę azylową. Celem takiego działania było uregulowanie praw cudzoziemców, którzy zamierzają ubiegać się o udzielenie im ochrony międzynarodowej. Dokument trafił na biurko prezydenta i czekał na podpis głowy państwa. Andrzej Duda o swojej decyzji poinformował w środę 26 marca. Przy okazji zwrócił się też do premiera z ważnym apelem.
Polska stoi przed kluczową decyzją, która może wpłynąć na jej zdolności obronne. Rząd rozważa wycofanie się z międzynarodowych porozumień dotyczących broni, co budzi wiele kontrowersji. Jakie są powody tej decyzji i jakie mogą być jej konsekwencje?
„Sorry, ale nie”. Rafał Brzoska skomentował postulat Polskiej Izby Handlu. Nie chce zmian w podwyżkach płacy minimalnej. Donald Tusk chce przeznaczyć rosyjskie aktywa na pomoc Ukraińcom. Komisja Europejska zgadza się na takie rozwiązanie. Nadchodzi rewolucja w oszczędzaniu. Rząd planuje wprowadzenie zmian w podatku Belki. To jeden ze 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej.
Od “namaszczenia” Rafała Brzoski na kierującego polską deregulacją minęło zaledwie 15 dni, a już mamy sporo konkretnych propozycji. Zaczynają jednak pojawiać się także pierwsze zastrzeżenia. Eksperci podają w wątpliwość, czy zmiany proponowane przez Brzoskę uda się w ogóle wprowadzić w życie.
Poznaliśmy pomysłu na deregulację polskiej gospodarki miliardera Rafała Brzoski i jego zespołu utworzonego na życzenie premiera. Próżno szukać w nich przełomu na miarę "roku przełomu", przeciwnie. Nie oznacza to jednak, że należy bagatelizować potencjalne negatywne skutki proponowanych reform.
Premier Donald Tusk powierzył Rafałowi Brzosce, prezesowi InPostu, zadanie przygotowania propozycji deregulacyjnych dla polskich przedsiębiorców. Celem jest uproszczenie przepisów i usunięcie barier administracyjnych utrudniających działalność firm. To odpowiedź na rosnące wyzwania gospodarcze, które zdaniem Brzoski mogą osłabić konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej.
"Polska. Rok przełomu" – pod takim hasłem przebiegała zorganizowana w budynku GPW konferencja prasowa, podczas której ten zapowiedział największy plan inwestycyjny w historii Polski. Najwięcej uwagi skradły nie szczegóły, lecz niespodziewana nominacja premiera.
Podczas konferencji w Gdańsku premier Donald Tusk zapowiedział zdecydowane działania wobec migrantów przebywających w Polsce. Plan szefa rządu przywołuje skojarzenia z antyimigrancką polityką Donalda Trumpa. Ministrowie w Polsce zostali bowiem zobowiązani do zorganizowania akcji deportacyjnej.
O tych informacjach zaczęliśmy słyszeć w pierwszej połowie stycznia. Wtedy mowa była jednak o 200 pracownikach z jednego zakładu. Teraz ta liczba znacznie się zwiększyła. Nic nie wskórały apele skierowane do premiera, branża meblarska wciąż stoi w obliczu wyzwań. Znane są terminy restrukturyzacji.
W sobotę 25 stycznia odbył się wiec wyborczy niemieckiej Alternatywy dla Niemiec (Alternetive fur Deutschland), w trakcie którego online dołączył Elon Musk. Kolejny raz pokazał poparcie dla partii i wspomniał, że “Niemcy powinni być dumni z tego, że są Niemcami” oraz że “dzieci nie odpowiadają za grzechy swoich dziadków”. Do kontrowersyjnego przekazu odniósł się Donald Tusk, który nie wytrzymał mówienia o “Wielkich Niemczech”. W sieci zawrzało.
Wiele wskazuje na to, że zmiany w programie 800 plus, które proponuje kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski mogą doczekać się realizacji. Konieczność korekt w zasadach regulujących przyznawanie świadczenia dostrzega zarówno rząd, jak i opozycja. Do tego pomysłu odniósł się już także premier Donald Tusk. Jakie zmiany mogą wkrótce czekać rodziców?
W kancelarii premiera odbyła się uroczystość dokonania zmian w składzie Rady Ministrów. Donald Tusk przekazał najświeższe informacje o tym, kto opuszcza swój urząd, a kto na niego wstępuje. Padło wiele bardzo ważnych słów, prezydent Andrzej Duda nominował nowego ministra.
Spośród wielu reform zapowiadanych w tym roku, na tę wielu Polaków czekało wyjątkowo niecierpliwie. Jeszcze niedawno traktowana była jak pewnik, dzisiaj wiemy już, że zmiany na rynku pracy nie wejdą w życie — zdecydował bezpośrednio Donald Tusk. Dla Polski oznacza to kilkanaście miliardów złotych strat.
W poniedziałek 23 grudnia w Polsat News minister finansów Andrzej Domański przekazał wieści dotyczące ograniczenia podatku Belki i wprowadzenia kwoty wolnej w PIT. “To nie jest prosty projekt, natomiast jesteśmy zdeterminowani, żeby to zrobić (...)” - powiedział. Wiadomo, kiedy zmiany mogłyby wejść w życie.
Premier Donald Tusk udał się we wtorek 17 grudnia do Ukrainy. Jednym z punktów wizyty była wspólna konferencja prasowa z Wołodymyrem Zełenskim. W odpowiedzi na jedno z pytań dziennikarzy premier RP przedstawił swoje stanowisko ws. jednej z propozycji prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.
Premier Donald Tusk podjął decyzję o ochronie dwóch polskich grup medialnych przed przejęciem. W ten sposób chce zapobiec zewnętrznym wpływom na sytuację wewnętrzną i takie kształtowanie opinii publicznej, by popularność zyskiwały ruchy konserwatywne w Europie, m.in. Prawa i Sprawiedliwości.
Rząd przyjął ustawę, która zmieni oblicze polskich służb. Zdecydowano się spełnić obietnicę wyborczą, jeden ze 100 konkretów Donalda Tuska, co może być kluczowe dla dalszych rządów koalicji oraz rozliczeń z nadużyciami Zjednoczonej Prawicy w latach 2015-2023.
Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie od lat budzi kontrowersje odkąd ogłoszono plan jego powstania. Za rządów PiS ówczesna opozycja zarzucała rządzącym, że wydano miliony złotych, a żadnych efektów nie widać. Po utworzeniu Donalda Tuska obecna opozycja, czyli PiS krytykuje rząd za bezczynność. Premier ostro zareagował na docinki przeciwników ogłosił swoją decyzję.
Wzrost cen energii od miesięcy budzi niepokój wielu polskich rodzin. W obliczu rosnącej inflacji rząd zapowiada działania, które mają złagodzić skutki drożejącego prądu. Premier Donald Tusk przedstawił szczegóły decyzji, która może zaskoczyć wielu. Jakie zmiany czekają nas w 2025 roku?
Podczas gdy Rada Ministrów przyjęła już projekt nowej ustawy, zwalniającej przedsiębiorców z odprowadzania składki zdrowotnej od części dochodu od środków trwałych, wciąż niejasny jest los samej składki zdrowotnej w 2025 i 2026 r. W środę 13 listopada podczas posiedzenia Rady Ministrów rozwiązania przedstawiono i… przełożono.
Wielka zmiana w polskim handlu zbliżała się wielkimi krokami, dla sklepów oznaczając zestaw nowych obowiązków, a dla klientów — m.in. podwyżki cen. Premier Donald Tusk poinformował jednak o najnowszej decyzji w tej sprawie. Data wejścia w życie systemu kaucyjnego została przesunięta. Kiedy zmiany faktycznie wejdą w życie, skoro nie 1 stycznia 2025 roku?
Podczas czwartkowej konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił jaką sumę kosztowały Skarb Państwa „prace” podkomisji smoleńskiej kierowanej przez Antoniego Macierewicza. Szef MON poinformował, że specjalny zespół ocenił w sposób negatywny wszystkie aspekty działalności tej podkomisji. Chodzi o legalność, gospodarność, celowość i rzetelność. W sumie zapowiedziano 41 zgłoszeń do prokuratury.