Donald Tusk ogłosił zmiany w rządzie. Oto nazwiska nowych ministrów

Donald Tusk próbuje uratować wizerunek koalicji rządzącej po przegranych wyborach prezydenckich, spadkach notowań w sondażach i poważnych spięciach w koalicji rządzącej spowodowanych m.in. nocnym spotkaniem szefa Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS. Gdy zapowiedziano, że premier ma ogłosić skład nowego rządu w środę, 23 lipca o godz. 10, rozpoczęły się pierwsze spekulacje. Teraz potwierdziło się, kto stracił stanowisko. Oto skład nowej Rady Ministrów.
Oni stracili stanowiska w rządzie. Jeden minister pożegnał się już wcześniej
Znamy skład nowego rządu Donalda Tuska. Przed rekonstrukcją tytuł ministra miało 26 polityków, z czego siedmiu to ministrowie bez teki. To największy gabinet w historii III RP. Donald Tusk zapowiadał zmniejszenie składu rządu i uproszczenie struktury, a nie tylko zmiany personalne. Rekonstrukcja rządu miała odbyć się wcześniej, jednak jak wyjaśniał Donald Tusk została przesunięta z powodu “względów osobistych” lidera Polski 2050 Szymona Hołowni.

Przed rekonstrukcją, w poniedziałek (21.07) odbyło się spotkanie trzech partii Wraz z zapowiedzią zmian w rządzie ruszyła giełda nazwisk ministrów, którzy według przecieków medialnych mieliby stracić stanowiska. Jeszcze przed ogłoszeniem rekonstrukcji swoje odejście potwierdził minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Według wstępnych spekulacji miał zastąpić go poseł KO Jakub Rutnicki.
- W tym tygodniu kończy się moja służba w rządzie RP. Wszystkim, z którymi współpracowałem, z którymi los mnie zetknął, szczególnie sportowcom - niskie ukłony i podziękowania. To był zaszczyt i ogromna przyjemność - napisał Nitras na portalu X.


Przed rekonstrukcją lista ministerstw była największa w histori
Wśród szefów resortów, którzy mają stracić stanowisko podczas rekonstrukcji od kilku dni wymieniani byli także: minister rolnictwa Czesław Siekierski, ministra ds. polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz, ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego Adriana Porowska i ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Media zapowiadały także jeden głośny awans - według ustaleń TVN24 stanowisko wicepremiera miało trafić do dotychczasowego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Według doniesień medialnych ze stanowiskiem miał też pożegnać się minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Na jego miejsce media typowały sędziego Waldemara Żurka. Te doniesienia potwierdził szef klubu Polski 2050 Paweł Śliz. Często spekulacje medialne dotyczące rekonstrukcji rządu nie potwierdzają się w rzeczywistości. Przed ustaleniem rzeczywistych zmian w rządzie politycy często sami dostarczają przecieki do mediów, żeby sprawdzić nastroje społeczne dotyczące powołania lub odwołania konkretnego polityka. Jak było w tym przypadku?

Przed ogłoszoną przez Donalda Tuska rekonstrukcją w skład rządu wchodziło 19 resortów:
- Ministerstwo Aktywów Państwowych
- Ministerstwo Cyfryzacji
- Ministerstwo Edukacji Narodowej
- Ministerstwo Finansów
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
- Ministerstwo Infrastruktury
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Ministerstwo Obrony Narodowej
- Ministerstwo Przemysłu
- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii
- Ministerstwo Sportu i Turystyki
- Ministerstwo Sprawiedliwości
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych
- Ministerstwo Zdrowia.
Oprócz tego do rządu Donalda Tuska przed rekonstrukcją należało także siedmiu ministrów bez teki. Wśród nich byli:
- szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec
- szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek (rekomendowany przez Koalicję Obywatelską)
- minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka (Koalicja Obywatelska)
- minister – członek Rady Ministrów Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska)
- minister do spraw równości Katarzyna Kotula (Nowa Lewica)
- minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz (Koalicja Obywatelska)
- minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego
- przewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego Adriana Porowska (rekomendowana przez Polskę 2050).
Nowy skład Rady Ministrów. Donald Tusk podjął ostateczną decyzję
Oto zmiany w składzie Rady Ministrów, które ogłosił premier Donald Tusk. Szef rządu wyjaśnił, jakie są powody, dla których wprowadza zmiany i jaki jest plan pracy rządu na najbliższe miesiące.
-Rząd będzie do państwa dyspozycji po wręczeniu oficjalnych nominacji przez pana prezydenta. Mam nadzieję, że ta uroczystość odbędzie się w czwartek. W piątek odbędzie się posiedzenie gabinetu w nowym składzie - poinformował premier.
Donald Tusk dodał, że dobierają ludzi do nowego rządu brał pod uwagę trzy kryteria: porządek, bezpieczeństwo i przyszłość.
-Po politycznym trzęsieniu ziemi, jakim były wybory prezydenckie (…) czas na nowo podjąć te wyzwania przed którymi stanęliśmy po 15 października i ruszyć z dodatkową energią do realizacji marzenia o bezpiecznej Polsce i Polsce przyszłości - podkreślił Donald Tusk.
Premier dodał, że zmiana rządu to nie zabieg reklamowy. I podkreślił, że praca nowego gabinetu będzie podejmowana w trudnych okolicznościach.
- Podziękowałem niektórym panom i paniom ministrom za wykonanie zadań i zacznę od podziękowań. Podziwiam ich wielkie wysiłki, których podjęli się po wyborach - dodał.
Premier podkreślił, że rząd będzie koncentrował się na zapewnieniu bezpieczeństwa na granicy wschodniej i zapewnienia ładu i porządku na granicach Polski. Podkreślił, że polityka Rosji stworzyła wyzwanie wojny hybrydowej związanej z wysyłaniem migrantów do Polski.
-Nie będziemy ulegali histerii i będziemy przeciwdziałać wszystkim próbom państw takich jak Rosja i Białoruś (…) będziemy reagować na próby sabotażu - podkreślił Donald Tusk.
Premier zaznaczył że dziękuje nowym ministrom za to, że bez zbędnych dyskusji zgodzili się wejść do rządu, choć "nie jest to obietnica łatwego życia". Dodał, że rząd zmniejszy się z 26 do 21 ministrów. Premier zapowiedział też, że działania ministrów będą oceniane co miesiąc, a brak wyników może oznaczać dymisję.
Donald Tusk poinformował o swoich decyzjach ws. zmian w rządzie. Oto nowi szefowie resortów po rekonstrukcji:
- minister sprawiedliwości: sędzia Waldemar Żurek
- minister spraw wewnętrznych i administracji: Marcin Kierwiński
- minister koordynator służb specjalnych: Tomasz Siemoniak
- wicepremier - minister spraw zagranicznych: Radosław Sikorski
- ministerstwo energii: Miłosz Motyka
- ministerstwo aktywów państwowych: Wojciech Balczun
- minister finansów i gospodarki: Andrzej Domański
- minister rolnictwa i rozwoju wsi: Stefan Krajewski
- ministra zdrowia: Jolanta Sobierajska-Grenda
- ministra kultury i dziedzictwa narodowego: Marta Cienkowska
- minister nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu: Maciej Berek
- ministerstwo sportu: Jakub Rutnicki




































