Debata prezydencka 28.04.2025 r. Do wyborów prezydenckich zostały niespełna trzy tygodnie. Kolejna debata prezydencka, tym razem zorganizowana przez “Super Express”, wywołała niemałe emocje, m.in. dlatego, że wzięło w niej udział wszystkich 13 kandydatów. Jedna z najostrzejszych wymian zdań odbyła się między lewicową polityczką Joanną Senyszyn i Sławomirem Mentzenem, delegatem Konfederacji.
Debata prezydencka organizowana przez red.. Super Expressu wywołała olbrzymie emocje wśród polityków oraz widzów. Szczególnie odznaczył się europoseł Grzegorz Braun, który ponownie wygłosił swoje liczne kontrowersyjne poglądy. Sprzeciw usłyszeliśmy między innymi z ust Rafała Trzaskowskiego oraz Magdaleny Biejat. Wicemarszałkini Senatu odniosła się do sprawy w mediach społecznościowych. Zapowiedziała kroki prawne.
Ostatnie miesiące to ważny czas dla polskiej polityki. Zbliżające się wybory prezydenckie wywołują szerokie dyskusje, których z pewnością nie zabraknie przy świątecznym stole. Wielkanoc stała się okazją dla Jarosława Kaczyńskiego do przemówienia do obywateli. Prócz złożenia życzeń, powiedział o czymś jeszcze.
Rafał Brzoska, szef firmy InPost i lider rządowego zespołu ds. deregulacji, żegna się ze swoją funkcją. Do tej pory rząd rozpatrzył 173 propozycje, które opracowała grupa ekspertów pod jego kierownictwem. Teraz przedsiębiorca ma już inne plany, niezwiązane z pracą dla rządu. Podał powód swojej decyzji.
Nie minęło jeszcze wiele czasu od debaty prezydenckiej w Końskich. To spotkanie, które zgromadziło tylko część kandydatów, wciąż jest szeroko komentowane i analizowane. Kandydaci na urząd prezydenta ponownie stanęli na politycznej arenie, tym razem w większym, choć wciąż niekompletnym gronie, a atmosfera była niezwykle napięta. Co się wydarzyło podczas tego spotkania?
Emocje po debacie prezydenckiej w Końskich nadal nie opadły. Była posłanka SLD Joanna Senyszyn po powrocie z debaty postanowiła w emocjonalnych słowach podsumować swoich rywali. Krytyczne słowa skierowała zwłaszcza do dwóch osób. Przyznała też, że sama “rzucała Rafałowi (Trzaskowskiemu - przyp. red.) swoiste koła ratunkowe”.
Szef InPostu Rafał Brzoska i jego zespół przygotowali kolejny pakiet propozycji, które mają ułatwić życie przedsiębiorców i zwykłych Polaków. Listę najnowszych pomysłów dotyczących deregulacji przedstawiła “Rzeczpospolita”. Wśród nich znalazły się sposoby na uproszczenie procedur w sądzie oraz propozycje dla kierowców i pacjentów na SOR. Ta ostatnia może wywołać kontrowersje.
W środę 2 kwietnia w sejmie doszło do awantury, podczas której Jarosław Kaczyński zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia. Był to jedynie początek wydarzeń, które ostatecznie zakończyły się zastosowaniem surowej kary dla 51 posłów PiS, w tym również dla Prezesa partii.
Polityka celna Donalda Trumpa od samego początku wywołuje wiele kontrowersji. Prezydent Stanów Zjednoczonych postanowił zadecydować o zwiększeniu opłat za eksport szeregu towarów, w tym stali, aluminium czy aut. To spotkało się z natychmiastową i stanowczą reakcją ze strony podmiotów, których cła dotyczą — chodzi między innymi o Unię Europejską. Trump ponownie zabrał głos, teraz stawia warunki.
Włodarze polskich miast staną przed nowymi wyzwaniami. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie gotowości obronnej państwa prezydenci, burmistrzowie i wójtowie będa pełnić nowe dyżury obronne.
Rozmowa z dr Piotrem Balcerowskim, ekonomistą, wiceprezesem Instytutu Staszica
Zapowiedzi zmian w ustawie wiatrakowej wywołały niemałe poruszenie. Rada Ministrów podjęła ważną decyzję, która może wpłynąć na rynek energii odnawialnej w Polsce. Co dokładnie oznacza ta reforma i jak może wpłynąć na przyszłość wiatraków – czli także naszego najbliższego otoczenia?
Jedna decyzja i przyszłość finansowa Konfederacji staje pod znakiem zapytania. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie partii Sławomira Mentzena dotyczące wyborów europejskich z 2024 r. Konfederacja może się od decyzji PKW odwołać i pewnie to zrobi – ale nawet wówczas pozostanie problem.
Śmierć 66-letniej Barbary Skrzypek, najbliższej współpracowniczki Jarosława Kaczyńskiego, wywołała polityczną burzę. "Pani Basia" zmarła trzy dni po przesłuchaniu w prokuraturze. Prokurator Ewa Wrzosek wydała nowe oświadczenie w tej sprawie. Tymczasem dziennikarz “Gazety Wyborczej” twierdzi, że dotarł do jej zeznań dotyczących spółki Srebrna, które miałyby obciążać Kaczyńskiego. Prezes PiS zaprzecza i oskarża o fałszerstwo zeznań.
Prezes PiS mówił o niej, że była jego przyjaciółką i “matką wielu karier politycznych”. Politycy PiS nazywali ją “panią Basią”. Najbliższa współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego nie żyje. Informację o jej śmierci przekazał Tomasz Sakiewicz z Telewizji Republika, a później potwierdził ją Jarosław Kaczyński. Po śmierci Barbary Skrzypek sieć zalała fala komentarzy polityków PiS, którzy łączą jej zgon z niedawnym przesłuchaniem. Prokuratura wydała oświadczenie w tej sprawie.
Nieoczekiwane oskarżenia, kontrowersje i pytania bez jednoznacznych odpowiedzi. Wizyta Karola Nawrockiego w Moskwie sprzed kilku lat powraca niczym bumerang, a posłowie opozycji domagają się wyjaśnień. Czy sprawa trafi do prokuratury?
Od stycznia 2025 roku Polska sprawuje prezydencje w Radzie Unii Europejskiej. Fakt ten był dumnie ogłaszany przez obecny rząd, ale wygląda na to, że nasi politycy nie pozostawią po sobie dobrego wrażenia. Podczas ważnej debaty w Parlamencie Europejskim doszło do incydentu, który skompromitował polskiego ministra na oczach międzynarodowego zgromadzenia.
Czy polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na uproszczenia w prawie? Zespół ds. deregulacji kierowany przez Rafała Brzoskę intensywnie pracuje nad zmianami, które mogą wstrząsnąć dotychczasowym systemem. Wśród zaangażowanych w projekt są także przedstawiciele samorządów. Co udało im się wypracować i kiedy poznamy szczegóły?
Polska stoi przed kluczową decyzją, która może wpłynąć na jej zdolności obronne. Rząd rozważa wycofanie się z międzynarodowych porozumień dotyczących broni, co budzi wiele kontrowersji. Jakie są powody tej decyzji i jakie mogą być jej konsekwencje?
W Sejmie odbyło się głosowanie, które może mieć daleko idące konsekwencje dla polskiej sceny politycznej. Sprawa Krzysztofa Brejzy i oskarżeń o inwigilację systemem Pegasus ponownie nabiera tempa. Zapadła też decyzja ws. immunitetu Jarosława Kaczyńskiego.
Wojna handlowa prowadzona przez Donalda Trumpa przybierała na sile na tyle, że spotkała się ze stanowczymi sprzeciwami ze strony Kanady czy Chin. Dyskusje z Justinem Trudeau musiały być owocne, widząc najnowszą decyzję prezydenta Stanów Zjednoczonych. Znaczący wpływ mógł wywrzeć jeszcze jeden istotny czynnik, eksperci nie pozostawiają złudzeń.
Sejmowa komisja regulaminowa podjęła decyzję o uchyleniu immunitetu posłowi, który bywa złośliwie określany przez politycznych przeciwników "naczelnym hejterem" w szeregach PiS. Niemniej odpowiedzialność karna spotkać go może w związku z innymi zarzutami – prania brudnych pieniędzy, defraudacji i fikcyjnego zatrudnienia.
Waszyngton podjął kontrowersyjną decyzję, która wywołała burzę w świecie handlu międzynarodowego. Stawki celne na import z kluczowych partnerów gospodarczych poszybowały w górę, a odpowiedź nie kazała na siebie długo czekać. Kanada kontratakuje cłami, na co Donald Trump straszy wyciągnięciem jeszcze poważniejszych konsekwencji. Jakie będą skutki tej eskalacji?
Afera Collegium Humanum zatacza coraz szersze kręgi. Śledczy nie mają wątpliwości – proceder sprzedaży dyplomów miał systemowy charakter, a w sprawę zamieszane są osoby z wysokich stanowisk. Kto tym razem trafił na celownik służb i jakie mogą być konsekwencje tego skandalu?
Po wczorajszym szczycie bezpieczeństwa w Londynie potwierdzono, że państwa Europy będą wspierać Ukrainę, padła też deklaracja o kontynuacji ścisłej współpracy z USA. Teraz arcyważna deklaracja padła z ust Wołodymyra Zełenskiego. Czy trafi wśród administracji Donalda Trumpa na podatny grunt?
Weekend w obozie Prawa i Sprawiedliwości upłynął pod znakiem konferencji programowej kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego. Nie zabrakło jednak wypowiedzi, które jeśli nie przyćmiły, to rzuciły cień na całe wydarzenie. Jedna z nich padła z ust Przemysława Czarnka. Zachowanie byłego ministra edukacji wywołało oburzenie ambasadora Ukrainy.
Niełatwo jest być kandydatem na prezydenta, który za bardzo nikogo nie obchodzi, zwłaszcza gdy miało się wcześniej szanse nawet na uczestnictwo w drugiej turze. Właśnie w takiej sytuacji znalazł się Szymon Hołownia, jednak desperacką potrzebę ściągnięcia na siebie uwagi zaspokaja w sposób – nazwijmy to – niecodzienny.
Kampania prezydencka to moment, kiedy kandydaci chcą jak najwyraźniej pokazać, że walczą o rozwiązanie najtrudniejszych problemów Polaków. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który stanął do wyścigu o funkcję głowy państwa, najpierw spotkał się z prezesem UOKiK w sprawie drogich kredytów w polskich bankach, a teraz zdecydował się na kolejny krok: interwencję u prezesa NBP Adama Glapińskiego. Treść listu trafiła do sieci.