Na mapie świata pojawi się nowe państwo. Przez ostatnie 10 dni trwały długie i intensywne negocjacje, które zakończyły się zawarciem porozumienia. Już wkrótce dojdzie do głosowania, a następnie do referendum, które ukształtuje przyszłość mieszkańców dawnej kolonii. Znane są szczegóły zachodzących zmian prawnych.
Poseł Konfederacji Sławomir Mentzen zapowiedział serię dziesięciu spotkań politycznych, w których mają wziąć udział politycy z niemal wszystkich ugrupowań obecnych w Sejmie. W gronie zaproszonych gości są ministrowie, posłowie i europosłowie, a miejscem „akcji” ma być studio, w którym Mentzen nagrywa swój program.
Sondaże wskazują na to, że koalicja 15 października nie cieszy się już poparciem pozwalającym na utrzymanie większości w Sejmie. Coraz bardziej prawdopodobnym wariantem są rządy Prawa i Sprawiedliwości z Konfederacją, a niektórzy dodają do tego Konfederację Korony Polskiej Grzegorza Brauna. Jarosław Kaczyński zajął jednak głos w sprawie skandalicznego zachowania Brauna, które stawia taki układ pod wielkim znakiem zapytania.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało, że w ramach odwetu zamyka polski konsulat w Królewcu. To odpowiedź na wcześniejsze zamknięcie rosyjskiego konsulatu w Krakowie. Rzecznik polskiego MSZ potwierdził, że podejmie w tej sprawie „adekwatne” działania.
Jeszcze do niedawna trwały spekulacje o tym, że to Przemysław Czarnek miałby objąć funkcję szefa Kancelarii Prezydenta. Jak się okazuje, coraz częściej typuje się inną postać obecną na polskiej scenie politycznej — to on ma być dzisiaj najpoważniejszym kandydatem do objęcia takiego urzędu.
Europoseł Grzegorz Braun posuwa się coraz dalej w swoich skandalicznych i antysemickich zachowaniach, a mimo to pozostaje niemal bezkarny i utrzymuje popularność wśród przedstawicieli skrajnej prawicy. Tym razem jego wypowiedź dotycząca Auschwitz wywołała nie tylko oburzenie redaktora, który przeprowadzał z nim wywiad. Aż trudno uwierzyć, że z ust obywatela Polski dało się słyszeć takie słowa. Prokuratura nawet nie czekała na zawiadomienie o przestępstwie.
To wcale nie rekonstrukcja rządu, ale zmiana na stanowisku premiera pomoże zażegnać kryzys w Koalicji 15 października? W najnowszym sondażu Polacy zostali zapytani o scenariusz, w którym inny czołowy polityk Platformy Obywatelskiej zastępuje Donalda Tuska na stanowisku szefa rządu. Odpowiedzi respondentów mówią same za siebie.
W rejonie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odnotowano dziś przed południem incydent z udziałem kobiety posiadającej kanister i zachowującej się w sposób wzbudzający niepokój. Mieszkanka Szczecina nalegała na rozmowę z premierem Donaldem Tuskiem. Informację o zdarzeniu potwierdził rzecznik MSWiA, Jacek Dobrzyński, który jednocześnie rozwiał wątpliwości co do motywów działania 72-letniej kobiety.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji przyznaje wprost: „rozważałbym wyłączenie platformy X”. Wszystko za sprawą działania narzędzia sztucznej inteligencji o nazwie „Grok”, należącego do firmy xAI Elona Muska, które publikuje w sieci propagandowe i obraźliwe treści. Internauci nie mogą uwierzyć własnym oczom na widok wiadomości generowanych przez ChatBota.
Działania Komisji Europejskiej budzą mocny sprzeciw polityków konserwatywnej frakcji Parlamentu Europejskiego, w tym należących do niej europosłów PiS. W odpowiedzi pojawiły się głosy o próbie polaryzacji Europy i wspieraniu Kremla, z drugiej pojawiają się oskarżenia o poważne nadużycia. W Strasburgu zrobiło się nerwowo — padła data ważnego głosowania.
Najpierw rozczarowujący wynik w wyborach prezydenckich Szymona Hołowni, następnie rozpad Trzeciej Drogi i w końcu nocne spotkanie marszałka Sejmu z kierownictwem Prawa i Sprawiedliwości – tyle wystarczyło, by pojawiły się głosy, że dni Polski 2050 są policzone. Teraz jako kolejny sygnał dekompozycji stronnictwa może być odbierana decyzja jednej z rozpoznawalnych działaczek frakcji, która nie omieszkała skrytykować drogi, jaką ma podążać partia. Nie brakuje głosów, że rozpoczął się exodus do Koalicji Obywatelskiej.
Od kilku dni cała Polska żyje doniesieniami medialnymi o spotkaniu marszałka Sejmu Szymona Hołowni z politykami PiS. Czy lider Polski 2050 planował zdradzić koalicjantów i dołączyć do sojuszu z partią Jarosława Kaczyńskiego? On sam zarzeka się, że rozmawia zarówno z politykami z własnego obozu, jak i z opozycji i nie planuje koalicji z PiS. Teraz głos zabrał gospodarz spotkania — Adam Bielan. Mówił m.in. o kulisach wycieku informacji do mediów.
Wciąż nie opadają emocje po minionych wyborach prezydenckich, w których koalicja rządząca odniosła znaczącą porażkę. Od 2 czerwca 2025 pojawiają się pytania, czy rząd Donalda Tuska wciąż ma poparcie do pełnienia władzy. Choć Sejm udzielił wotum zaufania premierowi, wyniki sondażu przeprowadzonego wśród Polaków pozostawiają więcej pytań.
Prace zespołu deregulacyjnego na czele z Rafałem Brzoską potrwały 100 dni. Teraz szef InPostu zabrał głos w tej sprawie i podsumował minione miesiące, a także osiągnięcia, które udało się w tej kwestii wypracować. W pewnym momencie zwrócił się bezpośrednio do prezydenta Andrzeja Dudy, zaapelował również do polityków.
Kilka dni temu Trybunał Konstytucyjny ogłosił decyzję w sprawie Krystyny Pawłowicz. Już niebawem była posłanka Prawa i Sprawiedliwości przejdzie w stan spoczynku jako sędzia TK. Od tego momentu będzie mogła liczyć na aż dwa świadczenia - przelew z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz emeryturę sędziowską. Wiadomo, jaka suma będzie trafiała do Krystyny Pawłowicz. Kwota może przyprawiać o zawrót głowy. Większość Polaków może tylko pomarzyć o takiej emeryturze.
Ostatnio media obiegły wieści o nocnym spotkaniu Szymona Hołowni z Jarosławem Kaczyńskim, co wywołało niemałe kontrowersje wśród opinii publicznej. Marszałek Sejmu już odniósł się do całej sytuacji, zamieszczając obszerny wpis w mediach społecznościowych. Teraz głos zabrał głos także prezes Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiamy szczegóły.
Niedawne posiedzenie Sądu Najwyższego przyniosło odpowiedź na pytanie, czy wybory prezydenckie 2025 zostaną uznane za ważne. Decyzja została podjęta mimo wielu sygnałów o potencjalnych nieprawidłowościach i “anomaliach przy urnach”. Od razu pojawiło się pytanie, jak na uchwałę zareaguje koalicja rządząca. Wiadomo, jakie będą następne kroki wobec Karola Nawrockiego.
W nocy z czwartku na piątek w Warszawie doszło do nieoczekiwanego spotkania z udziałem Szymona Hołowni i jednego z polityków PiS, który ugościł Marszałka Sejmu we własnym mieszkaniu. Sprawą zainteresował się dziennikarz Radia Zet, a polityk już odniósł się do doniesień medialnych. Padła dosadna odpowiedź.
Nowe dane z krajowego sondażu wzbudziły poruszenie – nieoczekiwany awans, spadki liderów i zaskakujący outsiderzy. Kto zyskał, a kto stracił zaufanie obywateli? Wyniki mogą zdziwić nie tylko wyborców, ale i samych zainteresowanych.
Jedna wypowiedź wystarczyła, by rozbudzić polityczne spekulacje na nowo. Prezydent przerwał milczenie i dał do zrozumienia, że jego rola na krajowej scenie wcale nie musi dobiegać końca. Co tak naprawdę ma na myśli?
Karol Nawrocki podczas konferencji 3 lipca, publicznie przedstawił listę swoich najbliższych współpracowników, z którymi podzieli obowiązki po objęciu urzędu Prezydenta RP. Wiadomo m.in. kto zostanie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, oraz kto będzie jego zastępcą.
Trybunał Konstytucyjny ogłosił decyzję dotyczącą dalszych losów Krystyny Pawłowicz, byłej posłanki Prawa i Sprawiedliwości. Oficjalnie zapadła decyzja wobec jej przyszłości i pełnionych przez nią funkcji. Oświadczenie wydała także sama zainteresowana, a w nim - bez większych zaskoczeń - nie zabrakło dosadnych słów.
Sąd Najwyższy zdecydował dziś o ważności wyborów prezydenckich. Na podstawie sprawozdania przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą i po rozpatrzeniu części protestów wyborczych przyjęto uchwałę stanowiącą, że Karol Nawrocki pokonał kontrkandydata Rafała Trzaskowskiego. Wydarzenia skomentował marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który ma przyjąć przysięgę.
Po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich, w których przewagą ponad 300 tys. głosów wygrał Karol Nawrocki, pojawiły się doniesienia o licznych komisjach, które błędnie przypisały kandydatom przeliczone głosy, w efekcie czego liczba poparcia dla Rafała Trzaskowskiego trafiała do Karola Nawrockiego. Zdarzały się też odwrotne przypadki, gdzie głosy kandydata KO dostawał kandydat związany z PiS. Czy Polacy wierzą, że to były przypadkowe pomyłki, czy może doszło do fałszerstwa? Oto wyniki sondażu.
Na siódmym kongresie Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny wybrano Jarosława Kaczyńskiego na prezesa partii. Ponadto ugrupowanie zyskało nowych wiceprezesów — trzech członków i jedna członkini partii otrzymali znaczące awanse.
Andrzej Duda po dziesięciu latach żegna się z urzędem i właśnie ogłosił, że napisał książkę dotyczącą swojej działalności na stanowisku głowy państwa. Prezydent pochwalił się publikacją w mediach społecznościowych i zdradził, że opisuje ona m.in. kulisy jego ważnych decyzji i międzynarodowych spotkań. Na zakup książki nie wszyscy jednak będą mogli sobie pozwolić. W porównaniu do innych książek na polskim rynku sam egzemplarz kosztuje sporo, a za autograf trzeba dodatkowo dopłacić.
Anomalie wyborcze to temat, który wzbudził w Polakach wiele skrajnych emocji. Sąd Najwyższy rozpatruje właśnie liczne protesty wyborcze, a pod budynkiem zebrało się grono protestujących. Tymczasem do głosu dochodzą członkowie komisji, w których doszło do nieprawidłowości. Opowiedzieli, z czym mierzą się na co dzień.
Przegrana kandydata KO w wyborach prezydenckich wpłynęła na zmianę możliwego układu sił w parlamencie. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tym tygodniu, układ sił politycznych w kraju uległby zaskakującej zmianie. Co ciekawe, polityk, którego zachowanie w ostatnim czasie wywołało spore kontrowersje, sporo na tym zyskał. Wkrótce może wprowadzić do Sejmu własną partię.