Abonament RTV po śmierci domownika. Nie dopełniając formalności możesz odziedziczyć długi

Opłata za abonament radiowo telewizyjny wciąż spędza sen z powiek Polakom. Wielu z nas czeka na jej całkowitą likwidację, jednak na wprowadzenie w życie zmiany przepisów, która to umożliwi, będziemy musieli poczekać jeszcze co najmniej pół roku. Teraz wszyscy wciąż musimy zmagać się z tym obowiązkiem. Bardzo problematyczna staje się sytuacja, kiedy członek rodziny opłacający abonament umrze. Kto przejmuje po nim opłaty? Co w sytuacji, kiedy zmarła osoba miała długi?
Śmierć domownika opłacającego abonament. Tak dopełnić formalności
Opłatę za abonament radiowo-telewizyjny w gospodarstwie domowym powinna regulować tylko jedna osoba. Wysokość opłat jest ustalona w rozporządzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i obecnie wynosi:
- 8,70 zł za miesiąc za radioodbiornik (jeżeli abonent płaci co miesiąc, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł),
- 27,30 zł za miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny – (jeżeli abonent płaci co miesiąc, wtedy opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).
Użytkownicy odbiorników, którzy wnoszą opłaty za okres dłuższy niż miesiąc, mogą skorzystać z określonych w przepisach zniżek. Rabaty są dostępne pod warunkiem, że opłata zostanie dokonana z wyprzedzeniem, czyli w terminie do 25-go dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego).
Jeżeli jeden z domowników - opłacający abonament umrze, należy zmienić dane abonenta lub wyrejestrować odbiornik. W tym przypadku prawnicy radzą, jak dopełnić formalności, aby nie borykać się później z wezwaniami do zapłaty i niewyjaśnionymi sytuacjami.

Zmiana danych dotyczących opłat abonamentu rtv. O tym dokumencie trzeba pamiętać
Eksperci zwracają uwagę, aby w takiej sytuacji, przypadku śmierci osoby, na którą zarejestrowany był odbiornik, udać się do placówki Poczty Polskiej lub wysłać tam specjalny formularz, za pomocą którego zmienimy dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym dotyczącym abonamentu RTV.
-Jeżeli odbiornik nadal jest w posiadaniu domowników czy spadkobierców, będzie chodziło o zmianę danych podmiotowych, czyli należy wskazać aktualnego posiadacza odbiornika. Jeśli jednak przesłanka obowiązku abonamentowego odpadła (np. odbiornik od dawna nie był już w posiadaniu zmarłego albo nie jest już zdolny do odbioru programu), należy dokonać wyrejestrowania odbiornika - wyjaśniają prawnicy Aleksandra Kolbusz i Sebastian Urban z Kancelarii Prawnej Media w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.
Eksperci podkreślają, że formalności należy dokonać za pośrednictwem formularza „Zgłoszenie rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych”.

Samo zgłoszenie nie oznacza jeszcze, że doszło do zmiany danych dotyczących płatnika abonamentu RTV. Poczta Polska musi je jeszcze zatwierdzić. Zanim to nastąpi, będziemy musieli poczekać na odpowiedni dokument, czyli zawiadomienie o zatwierdzeniu przeprowadzonej zmiany danych. Przesyła je Wydział Abonamentu RTV Poczty Polskiej w terminie 7 dni od dnia otrzymania korespondencji. Jeżeli zgłaszaliśmy zmianę danych osobiście, powinniśmy otrzymać zawiadomienie o zatwierdzeniu zmiany pracownika placówki pocztowej.
Koniec abonamentu RTV. Wtedy Polacy mogliby przestać go opłacać. Projekt już w Sejmie
Dziedziczenie abonamentu RTV po zmarłym
Prawnicy wyjaśniają też, czy po śmierci użytkownika urządzenia takiego jak np. radio lub telewizor, spadkobierca dziedziczy po nim obowiązek opłat za abonament RTV.
- Przepisy o abonamencie RTV nie wskazują szczegółowo, czy obowiązek abonamentowy podlega dziedziczeniu. Wydaje się jednak, że obowiązek ten jest ściśle związany z odbiornikiem (rzeczą), dlatego obowiązki dotyczące tej rzeczy powinny przechodzić na spadkobiercę - wyjaśniają eksperci dla portalu Wirtualnemedia.pl.
Po dokonaniu odpowiednich formalności dotyczących zmiany danych lub wyrejestrowania urządzenia możemy spodziewać się kontroli, która będzie miała na celu sprawdzenie, czy podane przez nas informacje są zgodne ze stanem faktycznym.
O tyle wzrośnie abonament RTV w 2026 r. Poznaliśmy nowe stawki





































