Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Emerytura

Emerytura

Emerytura – czym jest? Podstawowe informacje

Emerytura to jeden z fundamentów polityki socjalnej niemalże każdego kraju na świecie. Jest to comiesięczne świadczenie pieniężne, udzielane przez uprawniony organ obywatelom, którzy osiągnęli odpowiedni wiek emerytalny. W Polsce wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a wypłatą należności zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczenie emerytalne jest wypłacane uprawnionym obywatelom dożywotnio, a środki pochodzą z przeszłych i aktualnych składek na ubezpieczenie społeczne. Rzeczone składki opłacać musi każdy przedsiębiorca w Polsce, oraz każdy pracownik – za pośrednictwem pracodawcy. Są one obowiązkowe, a ich wysokość oraz ogólną naturę reguluje ustawa.

Systemy emerytalne – rodzaje 

Na świecie istnieją różne systemy emerytalne. Do najpopularniejszych należy stosowany również w Polsce system redystrybutywny. Polega on na tym, że składki pracowników i przedsiębiorców trafiają do wspólnej puli, skąd są redystrybuowane pomiędzy uczestników. Podstawę dla tego systemu stanowi tzw. „umowa międzypokoleniowa”, zakładająca, że wysokość i liczebność składek pracowników, pokryje z nawiązką zobowiązania emerytów. 

Alternatywę dla powyższego systemu stanowi system kapitałowy, w ramach którego każdy z zainteresowanych odkłada określoną część zarobku na lokacie bankowej. Współcześnie, dla uzyskania oprocentowania o pożądanej wysokości, fundusze pośredniczące posługują się rozmaitymi instrumentami finansowymi (na przykład obligacjami). Emerytura prywatna wciąż jest dziś możliwa, jednak nie zwalnia z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne.

Jakie są rodzaje emerytury?

Tradycyjna emerytura w Polsce wypłacana jest osobom, które ukończyły odpowiedni wiek emerytalny i udokumentowały odpowiednią liczbę lat pracy. W przypadku kobiet jest to 60. rok życia i 20 lat pracy, zaś w przypadku mężczyzn 65. rok życia i 25 lat pracy.

W przypadku niektórych zawodów, takich jak policjant, żołnierz, czy górnik, możliwa jest wcześniejsza emerytura. W przypadku niektórych zawodów jest to emerytura branżowa, której zasady każdorazowo określa ustawa. W przypadku pracy w warunkach szkodliwych lub uciążliwych przez okres przynajmniej 15 lat, osobie zainteresowanej przypada emerytura pomostowa. W obu przypadkach nie jest wymagane osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego.

Dyskutowanym ostatnio w parlamencie projektem są emerytury stażowe. Zgodnie z ich zamysłem, przejście na emeryturę ma być możliwe po przepracowaniu odpowiedniej ilości lat, bez względu na wiek emerytalny. Zgodnie z omawianym projektem, ma to być 38 lat w przypadku kobiet i 43 lata w przypadku mężczyzn. 

Pokaż więcej

ZUS
16.06.2024 12:53 Wielu Polakom te pieniądze się należą. ZUS przypomina, nawet 29 tys. zł na osobę

W wyniku rodzinnego dramatu często zapomina się o pieniądzach i jest to zupełnie naturalne. Tymczasem jednak fundusze osoby zmarłej zgromadzone na subkoncie ZUS mogą być dziedziczone. By je uzyskać, wystarczy złożyć wniosek do urzędu, mimo wszystko w sumie na kontach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na odbiór czekają zapomniane miliony złotych. 

ZUS, pieniądze
15.06.2024 09:34 Czas tylko do 1 lipca. Klienci ZUS muszą podjąć decyzję ws. składek

Taka szansa nie zdarza się często. Po raz pierwszy od lat, Zakład Ubezpieczeń Społecznych daje swoim klientom możliwość zdecydowania o tym, gdzie trafią ich składki. Na podjęcie decyzji zostało jednak niewiele czasu.

ZUS, pieniądze
14.06.2024 19:36 Emerytura może być wyższa. ZUS podpowiada, jak dostać większe świadczenie

Spora część seniorów pobiera niewysokie emerytury. Jak się jednak okazuje, istnieje kilka sposobów na to, by podwyższyć swoje świadczenie. Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że może sporo zyskać. Co zrobić, by ZUS wypłacił wyższą emeryturę? Wyjaśniamy.

Seniorka
14.06.2024 15:34 Dodatkowy rok pracy po wieku emerytalnym. Tyle pieniędzy można zyskać

W Polsce wiek emerytalny to 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Z możliwości przejścia na emeryturę po przekroczeniu tego wieku korzysta dość sporo osób. Warto jednak poczekać z tą decyzją, choć jeszcze jeden rok. Dzięki temu otrzymywane przez nas świadczenie wzrośnie. ZUS podaje o ile. 

seniorzy, pieniądze
13.06.2024 21:54 Waloryzacja emerytur. Takie podwyżki dostaną seniorzy w 2025 roku

Podczas czwartkowego posiedzenia rządu podano propozycję dotyczącą waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych w przyszłym roku. Jak się okazuje, najprawdopodobniej podwyżki będą sporo niższe niż w tym roku. Na jakie kwoty będą mogli liczyć emeryci? Przedstawiamy szczegóły.

ZUS, pieniądze
13.06.2024 08:14 ZUS ma złe wieści ws. drugiej waloryzacji. Emeryci nie będą zachwyceni

Na pieniądze z drugiej waloryzacji emeryci i renciści czekają od początku roku. Tymczasem rząd wciąż wstrzymuje się z uchwaleniem ustawy, a czasu zostało coraz mniej. ZUS i KRUS alarmują ws. waloryzacji. Czy seniorzy obejdą się smakiem?

Waloryzacja emerytur, lipiec 2024
12.06.2024 12:35 Lipcowa waloryzacja emerytur może być historycznie wysoka. Są wyliczenia

W czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzował stan subkont i kont wszystkich ubezpieczonych w jego strukturach. Po tym procesie urosną jednostkowe emerytury, te wypłacane co miesiąc na konto - waloryzacja całej sumy oznacza bowiem większe kwoty przeznaczane na comiesięczne świadczenie. A że czerwcowa waloryzacja była rekordowa, to i wypłaty za lipiec istotnie wzrosną. Jakich przelewów mogą spodziewać się seniorzy?

pieniądze z ZUS
12.06.2024 08:11 Nawet 1344 zł dodatku do emerytury, są pewne warunki. Wielu seniorów już skorzystało

Dodatek do emerytury, który w Polsce wypłacany jest od 1 lipca 2023 r. w pięć miesięcy od wprowadzenia pobrało ponad 34 tysiące uprawnionych. Waloryzowany 1 marca 2024 r. jest już wart 336 zł., co oznacza, że rocznie można zarobić ponad 4 tys. zł. Jak zyskać, gdzie wnioskować i komu dodatek się należy?

Emerytura
12.06.2024 06:26 Oto co podwyższa emeryturę. Nie każdy o tym pamięta

Emerytura, prawo do jej nabycia, wysokość, czas wypłacania i realna moc nabywcza spędza sen z powiek wszystkim zatrudnionym na umowach i prowadzących działalność. Wokół metodologii naliczania jednego z kluczowych czynników warunkujących prawo do emerytury - stażu pracy - narosły już legendy. Jaka jest prawda? Jak liczy się staż pracy i jaką rolę w ustalaniu prawa do emerytury pełnią studia wyższe?

pieniądze
10.06.2024 21:20 14. emerytura niższa niż się spodziewano. Taki przelew zobaczą emeryci

14. emerytura w 2024 r. będzie mniejsza, niż w roku 2023 - wynika z najnowszych danych i informacji przekazywanych przez resort finansów. Po wyjątkowej hojności poprzedniego rządu, wiele wskazuje na to, że “czternastka” wraca do ustawowej wartości. Ile wyniesie w 2024, kto i kiedy ją dostanie?

seniorka, pieniądze, ZUS
10.06.2024 13:37 ZUS podwyższy emeryturę. Wystarczy, że masz takie dokumenty

Fantastyczne wieści dla wielu seniorów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może podwyższyć im emeryturę. Wystarczy, że przedstawią odpowiednie dokumenty, a ich świadczenie zostanie ponownie przeliczone. Jest o co się starać, bo wzrost może wynieść nawet kilkaset złotych.

Emeryci
10.06.2024 11:52 Wiek emerytalny może zostać podwyższony. Ekspertka nie pozostawia wątpliwości

Wiek emerytalny w Polsce obecnie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Kwestia podwyższenia tego wieku co jakiś czas staje przedmiotem dyskusji. Czy taka zmiana powinna zostać wprowadzona? Ekspertka nie pozostawia wątpliwości.

seniorzy, pieniądze
08.06.2024 18:03 Specjalny dodatek do emerytury. Można dostać nawet 400 złotych

Wielu emerytów może otrzymać dodatkowe pieniądze do swojego świadczenia emerytalnego. Chodzi tutaj o osoby, które pracowały w szczególnych warunkach. Komu konkretnie należy się taki dodatek i ile on wynosi? Przedstawiamy szczegóły.

seniorzy, pieniądze
07.06.2024 21:06 3096 zł do emerytury dla wielu seniorów. Trzeba złożyć wniosek

Wielu emerytów może otrzymać dodatkowe pieniądze, które wspomogą ich budżet domowy. Specjalne świadczenie należy się określonej grupie seniorów. Aby otrzymać wsparcie, trzeba spełniać odpowiednie warunki i złożyć wniosek. Jest o co się starać, bowiem można zyskać 3096 zł do emerytury w skali roku.

ZUS, pieniądze
07.06.2024 15:50 Wielka zmiana w emeryturach, świadczenia wyższe nawet o 580 zł. ZUS podał wyliczenia

W świadczeniach emerytalnych seniorów zaszły spore zmiany. ZUS przeprowadził coroczną waloryzację składek na ubezpieczenie emerytalne. Dzięki temu wypłaty wielu emerytów będą sporo wyższe. Przedstawiamy szczegóły.

pieniądze, emeryci
07.06.2024 11:09 Niektórym emerytom należy 64 075 zł wyrównania. ZUS wszystko wyliczył

Najnowszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. stwarza nowy problem resortowi finansów. Chodzi o emerytów, którzy, korzystając z obowiązującego przed laty prawa, przeszli na wcześniejszą emeryturę, nadal świadcząc pracę. Ich składka została zmniejszona, o czym, według TK, nie mieli prawa wiedzieć. Decyzja Trybunału Julii Przyłębskiej z Krystyną Pawłowicz u sterów, może kosztować rząd Donalda Tuska miliardy. Emeryci moga liczyć na duże pieniądze. ZUS wszystko wyliczył.

Wacław Milewski
06.06.2024 19:53 98-latni pan Wacław nie chce przejść na emeryturę. Oto najstarszy przedsiębiorca w Polsce

Wacław Milewski od 33 lat mógłby spokojnie wieść życie emeryta. 98-letni mieszkaniec Poznania prowadzi swój warsztat mechaniczny od 1945 r. Do dziś realizuje kolejne zlecenia i zapowiada wtrzymanie się z emeryturą do 100. urodzin. W przeszłości Milewski był nagradzanym motocyklistą, zdobył m.in. mistrzostwo Polski.

ZUS
06.06.2024 15:40 Wystarczy jeden wniosek do ZUS. Jest szansa na wyższą emeryturę, co miesiąc

Comiesięczna emerytura może być wyższa, wystarczy jeden wniosek, by urzędnicy ZUS uwzględnili nowe okoliczności i podnieśli nam świadczenie. Na czym polega ponowne przeliczenie emerytury ZUS? Jak o to świadczenie zawnioskować i komu może przysługiwać?

senior, pieniądze
05.06.2024 08:15 Przepracował 62 lata bez zwolnienia. Trudno uwierzyć, jaką dostaje emeryturę

Liczba przepracowanych lat ma ogromny wpływ na wysokość emerytury. Choć wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, to wiele osób pracuje znacznie dłużej. Taką decyzję podjął senior ze Śląska, który przepracował aż 62 lata. Niebywałe, jaką emeryturę wypłaca mu ZUS.

ZUS
04.06.2024 21:39 W czerwcu seniorów czekają spore zmiany. Chodzi o składki emerytalne

W czerwcu ZUS waloryzuje składki, zgromadzone na kontach i subkontach ubezpieczonych w strukturach agencji osób. To, jaką sumę zgromadzimy na swoim koncie, wespół z innymi czynnikami, determinuje wysokość naszego przyszłego świadczenia. Ile wynosi waloryzacja w czerwcu 2024?

pieniądze, ZUS
04.06.2024 14:25 ZUS wydał ważny komunikat. Tyle wynosi średnia emerytura

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał ważny komunikat. Podał nowe dane dotyczące średniej wysokości emerytur i rent w pierwszym kwartale bieżącego roku. Okazuje się, że kwota jest wyższa niż w 2023 r. w tym samym okresie. Ile wynosi średnia emerytura? Przedstawiamy szczegóły.

portfel, pieniądze
04.06.2024 08:32 Fiskus ściga emerytów. Tym osobom skarbówka zmniejszy emeryturę

Abonament RTV to opłata za odbiorniki radiowe i telewizyjne. Choć jest obowiązkowa, to wiele osób jej unika. W takim przypadku Poczta Polska wysyła wezwanie, a jeśli to nie poskutkuje, to sprawą zajmuje się skarbówka i może nawet zmniejszyć emeryturę. Przedstawiamy szczegóły.

Pieniądze
03.06.2024 11:48 Wielu Polaków może dostać wyższą emeryturę z ZUS. Wystarczy pokazać jeden dokument

Ponowne przeliczenie emerytury to instytucja zakładająca, że urzędnicy raz jeszcze pochylą się nad ustaloną już kwotą świadczenia w przypadku przedstawienia dowodu na to, że przyznawane nam obecnie powinno być wyższe. Dotyczy to wszystkich, ale osobom urodzonym przed 1949 r. do istotnego wzrostu świadczenia wystarczyłby… jeden dokument.

Legitymacja emerytów
03.06.2024 09:02 Kluczowe wieści dla seniorów. Są zmiany w legitymacjach emerytów

Rządowa aplikacja mobilna mObywatel zaktualizowała legitymację emerytalno-rentową. To efekt rozporządzenia, którego treść poznaliśmy już w marcu bieżącego roku. Co i dlaczego się zmieniło?

Pieniądze, ZUS
02.06.2024 21:38 Tyle należy zarabiać, aby otrzymać 3 tys. zł emerytury. Kwota może zaskoczyć

ZUS udostępnił narzędzie, które pozwala obliczyć przyszłą emeryturę na podstawie obecnych zarobków i wieku przejścia na emeryturę. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, aby otrzymać 3000 zł emerytury.

senior
01.06.2024 20:27 Emeryt musi pokazać jeden dokument. Bez niego nie dostanie 14. emerytury

Co piąty emeryt wciąż pobiera świadczenia za pośrednictwem listonoszów, którzy dostarczają pieniądze w gotówce, do rąk własnych. Warto przy tym pamiętać, że mogą wystąpić sytuacje, kiedy listonosz może odmówić przekazania środków.

pieniądze, zus
01.06.2024 12:20 14. emerytura będzie wyższa? Ważne informacje dla seniorów

Wypłaty czternastej emerytury coraz bliżej. Wszystko już ustalone, wygląda jednak na to, że pod znakiem zapytania znów staje najważniejsza kwestia — ile wyniesie czternastka? Projekt rozporządzenia trafił do premiera.

seniorzy
31.05.2024 18:55 Wcześniejsza emerytura dla wielu Polaków. W tych zawodach można pracować krócej

Wielu Polaków może przejść na emeryturę kilka lat przed ukończeniem wieku emerytalnego. Wcześniejsze świadczenie przysługuje osobom, które pracują w konkretnych zawodach. Przedstawiamy szczegóły.