Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Emerytura

Emerytura

Emerytura – czym jest? Podstawowe informacje

Emerytura to jeden z fundamentów polityki socjalnej niemalże każdego kraju na świecie. Jest to comiesięczne świadczenie pieniężne, udzielane przez uprawniony organ obywatelom, którzy osiągnęli odpowiedni wiek emerytalny. W Polsce wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a wypłatą należności zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczenie emerytalne jest wypłacane uprawnionym obywatelom dożywotnio, a środki pochodzą z przeszłych i aktualnych składek na ubezpieczenie społeczne. Rzeczone składki opłacać musi każdy przedsiębiorca w Polsce, oraz każdy pracownik – za pośrednictwem pracodawcy. Są one obowiązkowe, a ich wysokość oraz ogólną naturę reguluje ustawa.

Systemy emerytalne – rodzaje 

Na świecie istnieją różne systemy emerytalne. Do najpopularniejszych należy stosowany również w Polsce system redystrybutywny. Polega on na tym, że składki pracowników i przedsiębiorców trafiają do wspólnej puli, skąd są redystrybuowane pomiędzy uczestników. Podstawę dla tego systemu stanowi tzw. „umowa międzypokoleniowa”, zakładająca, że wysokość i liczebność składek pracowników, pokryje z nawiązką zobowiązania emerytów. 

Alternatywę dla powyższego systemu stanowi system kapitałowy, w ramach którego każdy z zainteresowanych odkłada określoną część zarobku na lokacie bankowej. Współcześnie, dla uzyskania oprocentowania o pożądanej wysokości, fundusze pośredniczące posługują się rozmaitymi instrumentami finansowymi (na przykład obligacjami). Emerytura prywatna wciąż jest dziś możliwa, jednak nie zwalnia z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne.

Jakie są rodzaje emerytury?

Tradycyjna emerytura w Polsce wypłacana jest osobom, które ukończyły odpowiedni wiek emerytalny i udokumentowały odpowiednią liczbę lat pracy. W przypadku kobiet jest to 60. rok życia i 20 lat pracy, zaś w przypadku mężczyzn 65. rok życia i 25 lat pracy.

W przypadku niektórych zawodów, takich jak policjant, żołnierz, czy górnik, możliwa jest wcześniejsza emerytura. W przypadku niektórych zawodów jest to emerytura branżowa, której zasady każdorazowo określa ustawa. W przypadku pracy w warunkach szkodliwych lub uciążliwych przez okres przynajmniej 15 lat, osobie zainteresowanej przypada emerytura pomostowa. W obu przypadkach nie jest wymagane osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego.

Dyskutowanym ostatnio w parlamencie projektem są emerytury stażowe. Zgodnie z ich zamysłem, przejście na emeryturę ma być możliwe po przepracowaniu odpowiedniej ilości lat, bez względu na wiek emerytalny. Zgodnie z omawianym projektem, ma to być 38 lat w przypadku kobiet i 43 lata w przypadku mężczyzn. 

Pokaż więcej

ZUS, pieniądze
25.02.2024 20:16 Wyższe świadczenia z ZUS. Kwota bazowa idzie ostro w górę

Kwota bazowa jeszcze nigdy nie była tak wysoka. To przede wszystkim od niej zależy wysokość rent i emerytur. W tym roku po raz pierwszy przekroczyła 6 tysięcy złotych.

telewizor
25.02.2024 16:59 Nie zapłaciłeś abonamentu RTV? Możesz dostać niższą emeryturę

Poczta Polska od kilku tygodni ostrzega o przeprowadzanych w całej Polsce kontrolach. Nie wszyscy użytkownicy radia i telewizji pamiętali bowiem, by zapłacić abonament RTV. Teraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) będzie pobierać zaległe opłaty. Na celowniku konta bankowe i emerytury.

Kalendarz, pieniądze
25.02.2024 09:18 Kiedy przejść na emeryturę w 2024? Ten termin będzie najlepszy

Na wysokość emerytury ma wpływ wiele różnych czynników. Bardzo istotną kwestią jest termin złożenia wniosku o przyznanie świadczenia. W związku z tym, wszyscy seniorzy zbliżający się do osiągnięcia wieku emerytalnego powinni zwrócić na to szczególną uwagę. Podpowiadamy, kiedy najlepiej przejść na emeryturę w tym roku. 

Pieniądze, list z ZUS-u
25.02.2024 08:20 Ponowne przeliczenie emerytury. Seniorzy mogą sporo na tym zyskać

Część seniorów może ubiegać się o ponowne przeliczenie swojego świadczenia emerytalnego. Okazuje się, że w niektórych przypadkach można na tym naprawdę sporo zyskać. Konieczne będzie złożenie wniosku, ale nie każdy emeryt będzie mógł to zrobić. Przedstawiamy szczegóły. 

emeryci, seniorzy
24.02.2024 17:07 Ci seniorzy dostaną niższe emerytury. Ważne zmiany już od 1 marca

Emeryci i renciści powinni mieć się na baczności. Już 1 marca zaczną obowiązywać nowe limity dorabiania do emerytur. Z ich powodu kwota świadczenia może zostać zmniejszona lub nawet całkowicie wstrzymana. Kogo ZUS będzie miał na oku? Ile wyniosą nowe limity?

emeryci
24.02.2024 16:15 Zyska niemal milion emerytów. Ważne zmiany ws. sanatorium

Emerytowani rolnicy na pewno ucieszą się na wieść, że dzięki zmianie przepisów mogą skorzystać z opieki sanatoryjnej. Od teraz KRUS opłaci pobyt w sanatorium nie tylko dla rolników aktywnych zawodowo. Jest jednak jeden problem.

Pieniądze na kalendarzu
22.02.2024 16:27 Mogą obniżyć emeryturę. To kara za brak opłaty do 25 lutego

Czy kwota emerytury, jaka trafia do seniorów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, może zostać pomniejszona? Okazuje się, że tak - jeden z przypadków dopuszcza taką możliwość, jeżeli dana osoba nie uiści konkretnej opłaty w terminie. Co więcej, termin ten upływa już za kilka dni.

matka z dzieckiem
22.02.2024 12:21 "Mama 4 Plus". Nie wszyscy rodzice mogą liczyć na wsparcie

Świadczenie ”Mama 4 Plus” ma za zadanie wspierać finansowo rodziny wielodzietne. Część rodziców czuje się jednak wykluczona, ponieważ nie wszyscy otrzymują pieniądze w postaci dopłaty do emerytury. Posłanka PiS domaga się dla nich nowego dodatku. Odpowiedź Ministerstw Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie pozostawia wątpliwości. Pieniędzy nie będzie?

Seniorki, list z ZUS-u, pieniądze
21.02.2024 11:23 ZUS przyspieszył wypłaty emerytur. Seniorzy będą zachwyceni

Już w marcu seniorzy otrzymają zwaloryzowane świadczenie emerytalne. W lutym natomiast zmienił się nieco harmonogram wypłat i spora część emerytów będzie mogła liczyć na wcześniejszy przelew z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedstawiamy szczegóły.

Pieniądze
20.02.2024 20:39 Waloryzacja minimalnej emerytury. O ile wzrośnie świadczenie?

Do marcowej waloryzacji świadczeń pozostał nieco ponad tydzień. Wśród świadczeń, które otrzymają podwyżkę, standardowo znalazły się również emerytury. Na jaką konkretnie kwotę mogą liczyć emeryci otrzymujący najniższą emeryturę?

Pieniądze z ZUS
20.02.2024 17:39 Świadczenie idzie w górę. Wielu może otrzymać, niewielu o nim wie

Marcowe podwyżki świadczeń obejmują większość istniejących programów wsparcia. W ramach waloryzacji, w górę pójdzie także świadczenie, które przysługuje wielu osobom, ale z drugiej strony niewielu ma świadomość jego istnienia.

Seniorka, pieniądze
20.02.2024 08:36 Dodatkowe pieniądze do emerytury dla seniorów. Do wzięcia 2760 zł

Wielu seniorów może liczyć na wsparcie finansowe w postaci dodatków do świadczeń emerytalnych. Jeden z nich powiększy ich budżet o 2760 złotych rocznie, a wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek. Trzeba pamiętać, że pieniądze nie należą się każdemu emerytowi, tylko wybranej grupie. Kto może starać się o ten dodatek? 

Pieniądze, emerytura
19.02.2024 21:37 90-latek dostaje 43 tys. zł emerytury. Wiemy, gdzie pracował

Wiele osób zastanawiających się nad wyborem zawodu, bierze pod uwagę zarobki. Jest to widoczne zwłaszcza w sferze służby zdrowia. Są jednak i takie świadczenia, których wysokość zaskakuje wszystkich -  przykładem jest jeden z emerytowanych lekarzy.

List z ZUS
19.02.2024 16:23 Zmieniają warunki świadczenia. Jest komunikat prezesa ZUS

Wraz z początkiem marca, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamierza wprowadzić zmiany w jednym ze świadczeń. Tak bowiem wynika z opublikowanego przez Prezesa ZUS komunikatu w Dzienniku Ustaw. Co ważne, zmiana nie ma związku z waloryzacją świadczeń.

Pieniądze z ZUS
18.02.2024 17:30 ZUS może wypłacić ci nawet blisko 30 tys. złotych. Są warunki

Nawet 30 tysięcy złotych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie jest żartem. Taka suma jest jednak wypłacana tylko w specyficznych okolicznościach; dodatkowo, potrzebne jest spełnienie warunków i złożenie odpowiedniego wniosku do ZUS.

Seniorzy, pieniądze
17.02.2024 22:39 Co z drugą waloryzacją emerytur w 2024 roku? Jest jeden warunek

Coroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych odbywa się zawsze w marcu. Jak się jednak okazuje, w tym roku emeryci mogą mieć podwójny powód do radości, bo trwają pracę nad wprowadzeniem jeszcze jednej podwyżki. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej podkreślił, że jest pewien kluczowy warunek. 

Pieniądze, legitymacja emeryta-rencisty
17.02.2024 16:18 Lekarz przestał pracować w wieku 78 lat. Niebywałe, jaką dostaje emeryturę

Świadczenia emerytalne wypłaca polskim seniorom Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość ich emerytury jest ściśle powiązana z tym, ile lat w swoim życiu przepracowali. Część osób dostaje niewysokie kwoty, a inni zaś mogą liczyć na naprawdę potężne wypłaty z ZUS-u. Do tej drugiej grupy zalicza się pewien lekarz z Dolnego Śląska. Niebywałe, ile wynosi jego świadczenie.

Pieniądze na kalendarzu
17.02.2024 10:28 Emeryci mają szanse na dodatkowe pieniądze. 230 zł więcej w miesiącu

Nadchodząca waloryzacja podniesie wysokość wszystkich świadczeń wypłacanych seniorom. Dla niektórych, wiosenna podwyżka to jednak za mało, przez co poszukują oni dodatkowych źródeł pieniędzy. Okazuje się, że w dość prosty sposób mogą otrzymać dodatkowe 230 zł do emerytury w miesiącu.

List z ZUS
17.02.2024 09:12 Seniorzy muszą poinformować o tym ZUS. Termin mija lada dzień

Wraz z końcem lutego mija ważny termin dla emerytów i rencistów. Są oni zobowiązani do przekazania Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych konkretnych danych co do swoich przychodów. Są jednak tacy, co nie muszą tego czynić.

emerytka
16.02.2024 23:27 740 zł dodatku do emerytury, a może być dużo więcej. Wiemy, kto dostanie

Wszystkie osoby, którym nie udało się wypracować minimalnej emerytury ze względu na czas poświęcony na wychowanie dzieci, mogą liczyć na wsparcie finansowe z tzw. programu ”Mama 4+”. Średnia wysokość dodatku to ponad 700 zł. Od marca świadczenie jeszcze wzrośnie.

emeryci
16.02.2024 22:22 Ważna data dla emerytów. ZUS może zmienić wysokość świadczenia

Tylko do końca lutego emeryci i renciści mają czas, by powiadomić ZUS o osiągniętych przychodach. Na tej podstawie Zakład może zweryfikować wysokość świadczenia. Są jednak wyjątki.

praca przy komputerze
16.02.2024 17:12 Rewolucja dla pracowników. Ministerstwo odkryło karty

W czwartek, 16 lutego, podczas zebrania Rady Dialogu Społecznego poruszono temat "dyskryminacji osób samozatrudnionych oraz zatrudnionych na umowę-zlecenie". Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada zmiany w tej kwestii. Od teraz praca na ”śmieciówce” miałaby wliczać się do stażu pracy.

Seniorzy w parku
16.02.2024 14:31 Emeryci dostaną więcej. Dodatek idzie w górę, wielu na to czeka

Jedno z popularnych świadczeń dla seniorów niedługo pójdzie w górę. Jego nowa, maksymalna kwota będzie wynosiła przeszło 1700 złotych. Na pieniądze mogą liczyć zarówno emeryci, jak i emerytki - potrzebne jest jednak spełnienie odpowiednich warunków.

Pieniądze w portfelu
16.02.2024 12:35 13. emerytury nie dla wszystkich. Ci seniorzy nie mają szans

Nadchodząca wiosna zwiastuje nie tylko waloryzację świadczeń, ale również i wypłatę 13. emerytury. Niestety, okazuje się, że nie każdy senior kwalifikuje się do otrzymania dodatkowych pieniędzy do swojego świadczenia.

Pieniądze z ZUS, emerytura
16.02.2024 08:57 Ważny komunikat ws. PPK. Wcześniej zapowiadano duże zmiany

Według swoich przedwyborczych zapowiedzi, Koalicja Obywatelska wskazywała na konieczność reformy jednego z nowszych elementów systemu oszczędzania na emeryturę. 4 miesiące po wyborach, Ministerstwo Finansów opublikowało nowe informacje dotyczące tejże kwestii.

Seniorzy
15.02.2024 20:21 Ile wyniesie 13. emerytura w tym roku? Znamy konkretne wyliczenia

Trzynasta emerytura to dodatek finansowy dla emerytów i rencistów. Większość seniorów z niecierpliwością czeka na wypłatę pieniędzy, która wspomoże ich budżet domowy. Wiadomo już, na jakie kwoty będzie można liczyć w tym roku. Przedstawiamy szczegóły.

emeryci
14.02.2024 11:37 Tyle musisz zarabiać, by dostawać 3000 zł emerytury

Nie od dziś wiadomo, że polscy emeryci nie należą do najbogatszych. Minimalna emerytura jest rzeczywiście “minimalna”, a wielu seniorów dostaje jeszcze niższe świadczenie. Dla dużej liczby osób 3000 zł emerytury to marzenie. Sprawdzamy, jak je zrealizować.

Seniorki, pieniądze
13.02.2024 16:10 Dodatkowa emerytura dla seniorów. Nowe przepisy już niebawem

Już niebawem część seniorów będzie mogła liczyć na wypłatę dodatkowej emerytury. Okazuje się, że pieniądze zostaną przyznane bez względu na inne pobierane świadczenia, choć konieczne będzie spełnienie jednego kluczowego warunku. Projekt ustawy w tej sprawie ma zostać przyjęty przez rząd w najbliższym czasie. Przedstawiamy szczegóły.