BiznesINFO.pl > Emerytura

Emerytura

Środki z subkonta ZUS
06.11.2023 11:34 Środki na subkoncie ZUS nie przepadają. Trzeba złożyć wniosek

Po śmierci krewnego, członkowie jego rodziny mogą sądzić, że pieniądze zgromadzone na jego subkoncie ZUS są niemożliwe do odzyskania. Mało powszechną wiedzą jest jednak fakt, że środki te można odzyskać. Co więcej, można to zrobić w dowolnym momencie.

Seniorzy, banknoty
06.11.2023 11:06 Świadczenie w wysokości ponad 1300 zł na rękę przed emeryturą. Komu będzie przysługiwało?

Świadczenie przedemerytalne to zasiłek dla osób, które mają długi czas pracy, ale nie wykonują żadnego zawodu. Duże znaczenie ma też wiek, przez który dane osoby nie mają możliwości znalezienia nowego zatrudnienia. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać zasiłek przedemerytalny?

Emerytka, pieniądze
05.11.2023 22:31 Emeryci mają powody do radości. W 2024 roku dostaną rekordowo wysokie świadczenia

Choć poza świadczeniami emerytalnymi najstarsi Polacy otrzymują także inne dodatki, jak np. trzynaste i czternaste emerytury, wielu z nich nadal musi ograniczać wydatki. Ich trudna sytuacja spowodowana jest m.in. wysokimi cenami żywności, drogimi lekami, rosnącymi opłatami związanymi z utrzymaniem domu czy drogimi wizytami u lekarzy specjalistów. Jak podaje “Fakt”, już w przyszłym roku sytuacja finansowa wielu emerytów ma ulec poprawie. Wszystko za sprawą wysokiej waloryzacji emerytur i rent.

Emerytka, seniorka, pieniądze, gotówka
04.11.2023 18:29 Limity dorabiania dla seniorów. Wkrótce kwoty ulegną zmianom

Odczyty z ostatnich miesięcy pokazują, że inflacja w Polsce spada. Mimo to ceny w sklepach, na stacjach paliw czy koszty utrzymania domu nadal są zatrważająco wysokie. W szczególnie trudnej sytuacji są emeryci, którzy muszą utrzymać się za pieniądze wypłacane im przez ZUS. Chcąc uregulować opłaty za czynsz, rachunki, leki czy raty, coraz częściej podejmują się dodatkowych prac. W najbliższy piątek poznamy nowe limity dorabiania dla seniorów.

Emeryci, banknoty
03.11.2023 16:49 Waloryzacja emerytur aż dwa razy w 2024 roku. Podano terminy podwyżek

Waloryzacja emerytur to podnoszenie kwot świadczeń emerytalnych, która zwykle przeprowadzana jest w marcu. Seniorzy uważnie śledzą wszelkie doniesienia na ten temat i z pewnością są ciekawi, jak sytuacja będzie wyglądała w nadchodzącym roku. Okazuje się, że mogą ich czekać aż dwie waloryzacje emerytur. 

Pieniądze
02.11.2023 13:46 Emeryci załamują ręce. Zrozpaczeni ujawnili, ile zostaje im na życie

Wyniki badania przeprowadzonego przez “Fakt” wśród seniorów są zatrważające. Wielu emerytów po opłaceniu wszystkich wydatków dysponuje budżetem wynoszącym zaledwie 500 złotych. Bogatszych seniorów jest niewiele więcej.

Bronisław Komorowski
01.11.2023 18:30 Emerytura prezydencka. Taką kwotę dostaje Bronisław Komorowski

Z piastowaniem stanowiska prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wiążą się nie tylko różne obowiązki, ale i przywileje. Podczas swojej kadencji głowa państwa otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny. Nie musi się w tym czasie martwić o dach nad głową, wyżywienie, ubiór czy koszty podróży służbowych. Po skończeniu kadencji prezydentowi wciąż przysługują pewne przywileje, dostaje on również specjalną emeryturę. Na jakie świadczenie może liczyć w związku z tym Bronisław Komorowski? O tym dowiesz się z dalszej części naszego artykułu.

pieniadze-emeryt-gotowka-monety
01.11.2023 16:42 Zaległe pieniądze dla emerytów. Zbliża się termin rozprawy

Choć od wyborów parlamentarnych minęły już ponad dwa tygodnie, nie znaczy to, że emocje opadły. Jest wprost przeciwnie – wszyscy z niecierpliwością czekają na najbliższe posiedzenie Sejmu oraz decyzję prezydenta Andrzeja Dudy – komu powierzy misję tworzenia nowego rządu? O tym mówi się głośno, ale o terminie rozprawy w sprawie zaległych pieniędzy dla emerytów – już niekoniecznie.

Pieniądze z ZUS
01.11.2023 08:48 ZUS już potwierdził. Zmieniają terminy wypłat emerytur

Wielu emerytów przywykło do stałych terminów wypłat świadczenia przeprowadzanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najnowsze doniesienia mogą jednak sprawić, że będą mocno zaskoczeni - podjęto bowiem decyzję o wprowadzeniu nowych terminów wypłat świadczeń.

Pieniądze, abp Głódź
31.10.2023 17:17 Wyszło na jaw, jakie emerytury mają biskupi. Lepiej usiądźcie

Niedawno na łamach BiznesInfo wzięliśmy pod lupę zarobki księży w Polsce. Okazało się, że to, ile pieniędzy trafia do kieszeni kapłanów co miesiąc, zależy od bardzo wielu czynników, a kwoty są mocno zróżnicowane. Teraz przyjrzymy się emeryturom biskupów.

Emerytura z ZUS
31.10.2023 14:56 Przyszłość 13. i 14. emerytur, padły mocne słowa. "Marnotrawstwo trzeba zlikwidować"

Od dnia wyborów parlamentarnych w Polsce trwają dyskusje na temat wydatków publicznych. Jednym z tematów jest kwestia 13. i 14. emerytur, wprowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich latach. Głos w sprawie ewentualnych cięć zabrał również prof. Witold Orłowski.

Aleksander Kwaśniewski
30.10.2023 20:42 Taką emeryturę dostaje Aleksander Kwaśniewski. Kwota robi wrażenie

W mediach co jakiś czas poruszany jest temat emerytur gwiazd i polityków. Na temat wysokości swoich świadczeń emerytalnych wypowiadali się m.in. Maryla Rodowicz, Lech Wałęsa czy Marek Włodarczyk. Teraz dowiadujemy się, jaką emeryturę otrzymuje Aleksander Kwaśniewski.

Emerytura w rękach
30.10.2023 10:21 Znakomite wieści dla seniorów. Wzrosną emerytury i inne świadczenia

Podczas gdy politycy wciąż walczą o możliwość koalicji, już teraz wiadomo, że przyszłorocznym zwycięzcą w kontekście finansów będą seniorzy. Czeka na nich bowiem nie jedna, a co najmniej trzy podwyżki świadczeń. Konkretna liczba zależy od tego, kto sformuje rząd.

pieniadze-zus-koperta-emeryt
29.10.2023 09:05 Co zrobić, by dostawać więcej pieniędzy na starość? Takie są opcje

Wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wiele osób traktuje go jako swego rodzaju “magiczną barierę”, po której przejściu wreszcie można zostawić w tyle obowiązki zawodowe, pobierać emeryturę i cieszyć się zarówno samym odpoczynkiem od pracy, jak i różnymi aktywnościami życiowymi. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko jedna z opcji. Osoby mające dobre zdrowie i – mimo osiągnięcia wieku emerytalnego – chcące dalej pracować, mogą sporo zyskać.

Pieniądze na stole
28.10.2023 19:30 Nawet 1100 zł więcej dla seniorów. Jakie są warunki?

Przy obecnej sytuacji ekonomicznej wielu seniorów poszukuje świadczeń, z których mogliby pobierać dodatkowe pieniądze do emerytury. Mało który emeryt wie jednak, że suma kilku świadczeń pozwala na uzyskanie dodatkowych kilku tysięcy złotych. Taka suma jest wsparciem o niepodważalnym znaczeniu.

Jarosław Kaczyński
28.10.2023 18:06 Wyszło na jaw, jaką emeryturę dostaje Jarosław Kaczyński. Kwota budzi zdumienie

Jarosław Kaczyński, mimo że niewątpliwie jest jednym z najbardziej wpływowych polityków w Polsce, zdaje się wieść stosunkowo proste życie. Dom prezesa PiS na warszawskim Żoliborzu nie przypomina krakowskiej willi Andrzeja Dudy, a on sam nie posiada prywatnego samochodu. Wielu Polaków zastanawia się więc, jaką emeryturę dostaje Jarosław Kaczyńskiego. Znamy odpowiedź.

Kobieta trzymająca pieniądze
27.10.2023 12:13 Europejska emerytura już w Polsce. Jak to działa?

Polacy już niedługo będą mogli korzystać z tzw. emerytury europejskiej, czyli ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE). Licencję na prowadzenie OIPE w Polsce jako pierwszy uzyskał słowacki Finax, który podjął już takie działania na Słowacji, w Chorwacji i Czechach.

Mężczyzna, pieniądze, gotówka, stół
25.10.2023 19:53 Koniec 13. emerytur jakie znamy? Zapowiada się rewolucja w świadczeniach dla seniorów

Za nami bardzo emocjonujący czas kampanii wyborczych i wyborów parlamentarnych. Teraz wielu Polaków w napięciu czeka na utworzenie nowego rządu. Możliwe, że przez następne cztery lata władze w Polsce przejmą opozycyjne partie demokratyczne pod przewodnictwem Donalda Tuska. Jeżeli taki scenariusz się spełni, seniorów czekają niemałe zmiany dotyczące nie tylko “zwykłych” emerytur, ale również m.in. “trzynastek”. Jakie plany ma szef PO?

seniorzy
25.10.2023 19:53 Seniorzy z tych roczników dostaną 5540 zł od ZUS. Jest jeden warunek

13. i 14. emerytura to nie wszystko. Niektórzy seniorzy mogą liczyć na kolejny dodatek w kwocie 5540 zł. Pieniądze są wypłacane dożywotnio, a seniorzy na ogół nie są zobowiązani do składania żadnego wniosku. Żeby je dostać, trzeba jednak spełnić kryterium wiekowe.

pieniadze-senior-gotowka-notes
25.10.2023 11:57 Ważna informacja dla przyszłych emerytów. Brak tych dokumentów to niższe świadczenie

Aktualnie obowiązujący w Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że osoby, które składają wniosek o emeryturę, powinny zadbać o dostarczenie kompletu dokumentów, zwłaszcza tych, które potwierdzają zatrudnienie i wysokość zarobków uzyskiwanych przed 1999 rokiem. Jest to kluczowa kwestia, gdyż ZUS, nie mając dostępu do pełnego zakresu danych, wypłaci wówczas niższe świadczenie. Co jednak zrobić, gdy te dokumenty się zgubiły?

Pieniądze z portfela
25.10.2023 08:57 Ważny komunikat z ZUS. Ostrzegają w sprawie świadczeń

Takiej sytuacji nie było od dawna. Komunikat, który wydał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nie pojawia się zbyt często. Jest to ważne tym bardziej, że wiadomość ostrzega przed szkodami niematerialnymi oraz materialnymi.

Emeryci
24.10.2023 19:17 Emerytura nawet 5 lat wcześniej. Trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek

Obecnie wiek emerytalny w Polsce wynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Okazuje się, że istnieje spora grupa osób, które mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Polacy, którzy spełniają warunki do przyznania tzw. pomostówek, mogą przejść na emeryturę nawet 5 lat wcześniej. Poniżej wyjaśniamy, kiedy jest to możliwe i jakie dokumenty należy przygotować.

emeryci
23.10.2023 19:00 Urodziłeś się między 1949 a 1968 rokiem? Nie dostaniesz emerytury bez tego dokumentu

Wcześniejsza emerytura to przywilej, który przysługuje Polakom świadczącym pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Obecnie na wcześniejszą emeryturę mogą przejść osoby urodzone w latach 1949-1968. Sam wiek nie jest jednak gwarancją otrzymania świadczenia. Trzeba być także posiadaczem konkretnego dokumentu.

Trzynasta emerytura
23.10.2023 08:38 Szykują się duże zmiany w trzynastkach. Emeryci będą mocno zdziwieni

Zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami, koniec kadencji Sejmu oznacza przepadek wszystkich projektów ustaw znajdujących się w Sejmie. W ten sposób ustawą budżetową na przyszły rok zajmie się już nowy parlament - a według obietnic wyborczych Donalda Tuska oznacza to, że zmianie ulegnie również wysokość trzynastej emerytury.

Logo ZUS, dziewczynka, pieniądze, gotówka
22.10.2023 13:19 Co zrobić, żeby otrzymać wyższą emeryturę? Od tego zależy wysokość przelewu z ZUS

Emerytura to czas, kiedy po kilkudziesięciu latach aktywności zawodowej, Polacy idą na zasłużony odpoczynek. Niestety, przyszli emeryci często zastanawiają się, w jakiej wysokości zostanie im przyznane świadczenie, a także czy będą w stanie się z niego utrzymać. Jak podaje Business Insider, jest kilka sposobów na to, żeby udokumentować wpłatę składek na ZUS, zwiększając tym samym wysokość swojej emerytury.

Pieniądze, banknoty, portfel, torba
21.10.2023 11:52 Co dalej z 13. i 14. emeryturą? "Pieniędzy nie ma i nie będzie"

Wkrótce dowiemy się, które partie polityczne utworzą rząd na następną kadencję. Bardzo możliwe, że będą to zwycięskie ugrupowania opozycji - KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica. Od kilku dni w mediach głośno jest na temat tego, iż deficyt budżetowy jest tak duży, że uniemożliwi opozycji dalsze prowadzenie programów społecznych. Do sprawy odniósł się m.in. szef MON Mariusz Błaszczak, który nie oszczędzał w słowach.

List z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
19.10.2023 20:37 Prawie 8 mln Polaków otrzyma list z ZUS. Pod żadnym pozorem go nie wyrzucaj

Z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nadeszła ważna informacja. 8 milionów Polaków w najbliższym czasie otrzyma bardzo ważny list. W odróżnieniu od poprzednich takich zawiadomień, zawarto jeden ważny punkt - pod żadnym pozorem nie wolno go zignorować, a tym bardziej zgubić.

None
19.10.2023 18:52 Renta wdowia. Ile wyniesie świadczenie i od kiedy może obowiązywać?

Projekt przepisów o rentach wdowich to jeden ze sztandarowych punktów programu Lewicy. Ta  partia po wyborach ma szanse współrządzić. Renty wdowie popiera również Koalicja Obywatelska. Wiele wskazuje na to, że renty wdowie zostaną uchwalone. Ile może wynieść świadczenie w przyszłym roku?