Wysokość świadczenia emerytalnego w Polsce jest uzależniona od kilku kluczowych czynników. Wśród nich wymienić należy długość okresów składkowych i nieskładkowych oraz długość okresu aktywności zawodowej. Co się stanie, jeżeli przepracujemy dwanaście miesięcy więcej, niż jest to konieczne? Możliwy jest gigantyczny wzrost emerytury.
O tym, ile emerytury czy renty pobierają w Polsce seniorzy, nie trzeba wiele mówić. Jedni, aby podreperować swój budżet, dorabiają np. jako pomoc kuchenna czy opiekun do dzieci. Są i tacy, którzy podejmują ryzykowny krok i decydują się na odwróconą hipotekę. Ile można wówczas zyskać? Niestety to rozwiązanie niesie też ze sobą wiele zagrożeń, o których należy pamiętać.
Znana jest wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2025 r., a teraz poznaliśmy kolejną wartość kluczową dla waloryzacji świadczeń emerytalnych. Można mówić o rozczarowaniu, ale ostateczna kwestia w sprawie podwyżek dla emerytów jeszcze nie została przesądzona.
Wiele osób zastanawia się, na jakie świadczenie będą mogli liczyć po przejściu na emeryturę. Koszty życia stale rosną, a minimalna emerytura często nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb. A ile trzeba zarabiać, by w przyszłości otrzymać np. 5000 złotych? Mamy wyliczenia dla kobiet i mężczyzn. Różnica jest kolosalna.
Rząd szuka rozwiązania, aby poprawić sytuację ze świadczeniami, których wypłacane wartości niejednokrotnie były bardzo niskie. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski zdradził, że pojawiło się kilka propozycji na rozwiązanie tego problemu. Być może jest to początek dużych reform w systemie emerytalnym.
Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla posiadaczy odbiorników telewizyjnych i radiowych. Okazuje się jednak, że spora część seniorów nie musi go opłacać. Konieczne jest jednak spełnienie kluczowego warunku. Kto jest zwolniony z abonamentu RTV? Wszyscy emeryci powinni o tym wiedzieć.
Można uzyskać pomoc finansową od państwa przed wejściem w wiek emerytalny. Świadczenia podzielono na różne kategorie, jedna z nich jest niezależna od wieku. Jest kilka warunków, które trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o dodatkowe fundusze.
Emerytura często kojarzy się z odpoczynkiem, spokojniejszym trybem życia i zasłużoną przerwą po latach pracy. Nie każdy jednak może liczyć na beztroskie chwile, gdy nadejdzie ten czas. Ujawniono, ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w jednym z polskich województw – różnica między nimi jest tak ogromna, że trudno w to uwierzyć.
Marcowa waloryzacja emerytur w 2025 r. przyniesie wzrost świadczeń. Choć podwyżka jest skromniejsza niż w latach poprzednich, przynosi istotne zmiany w opodatkowaniu emerytur. Eksperci tłumaczą, co to oznacza dla seniorów.
Choć sposób, w jaki ZUS wylicza emeryturę, jest wiedzą powszechną, ostateczna wysokość świadczenia to często niemała niespodzianka. Takie zaskoczenie dotyczy między innymi pracownicy handlu, która w grudniu 2024 roku zakończyła swój 32-letni staż. Wyszło na jaw, ile pieniędzy pojawia się na jej koncie.
„Bądźmy drogie i wyceniajmy się wysoko”, „samo afirmowanie nie wystarczy”, „na każdym paragonie możemy zaoszczędzić”. Dominika Nawrocka, znana na Instagramie, jako „Kobieta i Pieniądze”, edukatorka finansowa, inwestorka i przedsiębiorczyni opowiada, jak efektywnie zarządzać budżetem domowym? Ale także, wyjaśnia: jak mieć więcej, zarabiając tyle samo? Kiedy należy zacząć odkładać na emeryturę? I jaki jest „złoty” sposób, na dodatkowy zarobek?
Za najniższe wynagrodzenie najniższa emerytura? Niestety, sprawa jest bardziej skomplikowana. Wysokość świadczenia wypłacanego przez ZUS zależy od wielu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. ZUS podał, ile w warunkach 2025 r. wypłaci emerytury za najniższa krajową wypłatę. Czas pomyśleć o oszczędzaniu — niezależnie od wieku.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że istnieje możliwość, aby otrzymać wyższą 13. oraz 14. emeryturę. Państwo może nie pobierać dodatku dochodowego od tych dodatków. Można otrzymać nawet 400 złotych, jednak nie każdy będzie mógł z tego skorzystać. Co należy zrobić, aby uzyskać jak najwięcej korzyści?
Aby móc pobierać emeryturę, trzeba osiągnąć odpowiedni wiek. Partia Donalda Tuska wystosowała zaskakujący apel do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który dotknąłby około 10 tysięcy Polaków. Chodzi o to, by więcej osób mogło przejść na emeryturę wcześniej. Kogo dotyczy ten pomysł i jak na niego zareagował resort? Wyjaśniamy.
Seniorzy mogą nie dowierzać, gdy zobaczą przelew z ZUS. Nie chodzi tylko o waloryzację, ale o coś jeszcze. Wiele osób otrzyma świadczenia szybciej niż zwykle, a to nie koniec niespodzianek. Co dokładnie wydarzy się w lutym i jak wpłynie to na emerytury? Sprawdzamy szczegóły.
Po raz pierwszy w historii Polacy zarabiają ponad 2 tys. euro. A przynajmniej tak wynika z najnowszych danych GUS. Światło dzienne ujrzał tajny raport ZUS, który prognozuje, że większość małych przedsiębiorców będzie dostawała głodowe emerytury. Rozgorzała dyskusja na temat 800 + dla Ukraińców. Czy powinni je otrzymywać i na jakich zasadach?
2025 rok rozpoczął się już na dobre, a to oznacza, że wielkimi krokami zbliżają się wypłaty dodatkowych świadczeń. Seniorów czeka także podwyżka emerytury. Jednak jest jeden haczyk. Nie wszyscy dostaną przelewy z czternastek. Komu i kiedy zostanie wypłacona trzynastka? Sprawdzamy szczegóły.
Wypłata 13. emerytury w 2025 roku coraz bliżej. Wcześniej świadczenie zostanie poddane waloryzacji, ale jest jeszcze jeden sposób, by seniorzy dostali wyższą kwotę. Dotyczy to również czternastki. Jest jednak jeden haczyk — nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać.
Seniorzy po przejściu na emeryturę otrzymują specjalny dokument. Zyskują dzięki niemu uprawnienia do korzystania z różnego rodzaju ulg i zniżek. Okazuje się, że wciąż wiele osób nie ma o tym pojęcia. Co daje legitymacja emeryta?
W przypadku zadłużenia, komornik może ściągnąć należności z emerytury lub renty dłużnika. Co jednak ważne, obowiązują konkretne regulacje, które określają, jaka maksymalna kwota może zostać zajęta ze świadczenia. Tyle wynoszą limity.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega Polaków przed trzema błędami, które mogą negatywnie wpłynąć na wysokość emerytury. Przyszli emeryci powinni dokładnie zapoznać się z tymi informacjami. Na co konkretnie trzeba uważać i co zrobić, by otrzymać wyższe świadczenie z ZUS? Wyjaśniamy.
Wizja kryzysu demograficznego wisiała nad Polską od dawna. Teraz jednak ZUS przygotował prognozę wydatków na najbliższe lata i jest w stanie podać datę, kiedy dokładnie skończą się pieniądze na świadczenia emerytalne i rentowe. Jak przedstawia się sytuacja finansowa FUS i jak wpłynie na polskich seniorów?
Większość emerytów w Polsce otrzymuje dość niskie świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są jednak seniorzy, którzy mogą liczyć na naprawdę pokaźne sumy. Przykładem tego jest mieszkaniec Zabrza, który przepracował aż 62 lata. Jaka emerytura trafia na jego konto? Aż trudno w to uwierzyć.
Już od jakiegoś czasu informuje się, że ZUS wypłaca seniorom coraz wyższe świadczenia emerytalne. Tylko niewielkie grono może się jednak poszczycić tytułem rekordzisty. Oddział w Rzeszowie poinformował, jaką kwotę przelewa na konto mężczyzny, który ma za sobą 44 lata pracy. To robi wrażenie.
Prognozy dotyczące inflacji wskazywały na około 4%. Teraz GUS podał dane, które wyraźnie odbiją się na wysokości waloryzacji emerytur. Wzrost świadczenia planowany jest na marzec, a seniorzy mogą nie być zadowoleni z podanych kwot. W przyszłym miesiącu poznamy wartość drugiego komponentu.
W wieku ochronnym, gdy do emerytury pozostaje zaledwie kilka lat, pracownicy mogą liczyć na szczególną ochronę przed zwolnieniem i obniżeniem wynagrodzenia. Zasady te są jednak ściśle określone w przepisach i mają swoje ograniczenia.
Waloryzacja nie jest jedynym sposobem na zwiększenie wysokości świadczenia z tytułu zabezpieczenia społecznego. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których otrzymywana emerytura jest niewspółmierna do wysokości odprowadzonych składek. Nie można jednak wykluczyć, że ZUS popełnił błąd na naszą niekorzyść. Zamiast przeprosin, urzędnicy zażądali od seniorki zwrotu pięciocyfrowej kwoty.
Według danych ING Banku Śląskiego więcej niż połowa Polaków w ogóle nie oszczędza na emeryturę. Przetrwanie jesieni życia tylko dzięki przelewom z ZUS może okazać się trudnym i bolesnym wyzwaniem. Zdaniem edukatorki finansowej Dominiki Nawrockiej, żeby tego uniknąć trzymać się kilku ważnych zasad. Jak oszczędzać na emeryturę i co zrobić, żeby naszych pieniędzy nie pochłonęła inflacja?