Marcowa waloryzacja emerytur w 2025 r. przyniesie wzrost świadczeń. Choć podwyżka jest skromniejsza niż w latach poprzednich, przynosi istotne zmiany w opodatkowaniu emerytur. Eksperci tłumaczą, co to oznacza dla seniorów.
Choć sposób, w jaki ZUS wylicza emeryturę, jest wiedzą powszechną, ostateczna wysokość świadczenia to często niemała niespodzianka. Takie zaskoczenie dotyczy między innymi pracownicy handlu, która w grudniu 2024 roku zakończyła swój 32-letni staż. Wyszło na jaw, ile pieniędzy pojawia się na jej koncie.
„Bądźmy drogie i wyceniajmy się wysoko”, „samo afirmowanie nie wystarczy”, „na każdym paragonie możemy zaoszczędzić”. Dominika Nawrocka, znana na Instagramie, jako „Kobieta i Pieniądze”, edukatorka finansowa, inwestorka i przedsiębiorczyni opowiada, jak efektywnie zarządzać budżetem domowym? Ale także, wyjaśnia: jak mieć więcej, zarabiając tyle samo? Kiedy należy zacząć odkładać na emeryturę? I jaki jest „złoty” sposób, na dodatkowy zarobek?
Za najniższe wynagrodzenie najniższa emerytura? Niestety, sprawa jest bardziej skomplikowana. Wysokość świadczenia wypłacanego przez ZUS zależy od wielu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. ZUS podał, ile w warunkach 2025 r. wypłaci emerytury za najniższa krajową wypłatę. Czas pomyśleć o oszczędzaniu — niezależnie od wieku.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że istnieje możliwość, aby otrzymać wyższą 13. oraz 14. emeryturę. Państwo może nie pobierać dodatku dochodowego od tych dodatków. Można otrzymać nawet 400 złotych, jednak nie każdy będzie mógł z tego skorzystać. Co należy zrobić, aby uzyskać jak najwięcej korzyści?
Aby móc pobierać emeryturę, trzeba osiągnąć odpowiedni wiek. Partia Donalda Tuska wystosowała zaskakujący apel do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który dotknąłby około 10 tysięcy Polaków. Chodzi o to, by więcej osób mogło przejść na emeryturę wcześniej. Kogo dotyczy ten pomysł i jak na niego zareagował resort? Wyjaśniamy.
Seniorzy mogą nie dowierzać, gdy zobaczą przelew z ZUS. Nie chodzi tylko o waloryzację, ale o coś jeszcze. Wiele osób otrzyma świadczenia szybciej niż zwykle, a to nie koniec niespodzianek. Co dokładnie wydarzy się w lutym i jak wpłynie to na emerytury? Sprawdzamy szczegóły.
Po raz pierwszy w historii Polacy zarabiają ponad 2 tys. euro. A przynajmniej tak wynika z najnowszych danych GUS. Światło dzienne ujrzał tajny raport ZUS, który prognozuje, że większość małych przedsiębiorców będzie dostawała głodowe emerytury. Rozgorzała dyskusja na temat 800 + dla Ukraińców. Czy powinni je otrzymywać i na jakich zasadach?
2025 rok rozpoczął się już na dobre, a to oznacza, że wielkimi krokami zbliżają się wypłaty dodatkowych świadczeń. Seniorów czeka także podwyżka emerytury. Jednak jest jeden haczyk. Nie wszyscy dostaną przelewy z czternastek. Komu i kiedy zostanie wypłacona trzynastka? Sprawdzamy szczegóły.
Wypłata 13. emerytury w 2025 roku coraz bliżej. Wcześniej świadczenie zostanie poddane waloryzacji, ale jest jeszcze jeden sposób, by seniorzy dostali wyższą kwotę. Dotyczy to również czternastki. Jest jednak jeden haczyk — nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać.
Seniorzy po przejściu na emeryturę otrzymują specjalny dokument. Zyskują dzięki niemu uprawnienia do korzystania z różnego rodzaju ulg i zniżek. Okazuje się, że wciąż wiele osób nie ma o tym pojęcia. Co daje legitymacja emeryta?
W przypadku zadłużenia, komornik może ściągnąć należności z emerytury lub renty dłużnika. Co jednak ważne, obowiązują konkretne regulacje, które określają, jaka maksymalna kwota może zostać zajęta ze świadczenia. Tyle wynoszą limity.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega Polaków przed trzema błędami, które mogą negatywnie wpłynąć na wysokość emerytury. Przyszli emeryci powinni dokładnie zapoznać się z tymi informacjami. Na co konkretnie trzeba uważać i co zrobić, by otrzymać wyższe świadczenie z ZUS? Wyjaśniamy.
Wizja kryzysu demograficznego wisiała nad Polską od dawna. Teraz jednak ZUS przygotował prognozę wydatków na najbliższe lata i jest w stanie podać datę, kiedy dokładnie skończą się pieniądze na świadczenia emerytalne i rentowe. Jak przedstawia się sytuacja finansowa FUS i jak wpłynie na polskich seniorów?
Większość emerytów w Polsce otrzymuje dość niskie świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są jednak seniorzy, którzy mogą liczyć na naprawdę pokaźne sumy. Przykładem tego jest mieszkaniec Zabrza, który przepracował aż 62 lata. Jaka emerytura trafia na jego konto? Aż trudno w to uwierzyć.
Już od jakiegoś czasu informuje się, że ZUS wypłaca seniorom coraz wyższe świadczenia emerytalne. Tylko niewielkie grono może się jednak poszczycić tytułem rekordzisty. Oddział w Rzeszowie poinformował, jaką kwotę przelewa na konto mężczyzny, który ma za sobą 44 lata pracy. To robi wrażenie.
Prognozy dotyczące inflacji wskazywały na około 4%. Teraz GUS podał dane, które wyraźnie odbiją się na wysokości waloryzacji emerytur. Wzrost świadczenia planowany jest na marzec, a seniorzy mogą nie być zadowoleni z podanych kwot. W przyszłym miesiącu poznamy wartość drugiego komponentu.
W wieku ochronnym, gdy do emerytury pozostaje zaledwie kilka lat, pracownicy mogą liczyć na szczególną ochronę przed zwolnieniem i obniżeniem wynagrodzenia. Zasady te są jednak ściśle określone w przepisach i mają swoje ograniczenia.
Waloryzacja nie jest jedynym sposobem na zwiększenie wysokości świadczenia z tytułu zabezpieczenia społecznego. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których otrzymywana emerytura jest niewspółmierna do wysokości odprowadzonych składek. Nie można jednak wykluczyć, że ZUS popełnił błąd na naszą niekorzyść. Zamiast przeprosin, urzędnicy zażądali od seniorki zwrotu pięciocyfrowej kwoty.
Według danych ING Banku Śląskiego więcej niż połowa Polaków w ogóle nie oszczędza na emeryturę. Przetrwanie jesieni życia tylko dzięki przelewom z ZUS może okazać się trudnym i bolesnym wyzwaniem. Zdaniem edukatorki finansowej Dominiki Nawrockiej, żeby tego uniknąć trzymać się kilku ważnych zasad. Jak oszczędzać na emeryturę i co zrobić, żeby naszych pieniędzy nie pochłonęła inflacja?
Młode pokolenie, które w ostatnich latach zasiliło rynek pracy coraz grubszą linią odcina się od “wyścigu szczurów”. Zmiana mentalności oraz bardzo szybkie tempo zmian społecznych i technologicznych sprawia, że coraz więcej pracowników decyduje się na przejście na “mikroemerytury”. Nowy trend zyskuje na popularności, ale czy się utrzyma?
Wysokość emerytur to od zawsze temat rozpalający głośne dyskusje. Szczególnie jeśli mowa o polskich artystach, osobach, o których panuje opinia, że zarabiają krocie. Okazuje się, że nie zawsze ma to przełożenie na wysokość świadczenia. Wiemy, jakie emerytury mogą dostawać muzycy i aktorzy.
Pojawiły się dobre wieści dla niemal 100 tysięcy polskich emerytów i rencistów. Specjalnie przygotowana specustawa właśnie weszła do komisji, wejście w życie zaplanowane jest na 1 lipca tego roku. Szerokie grono będzie mogło dostać więcej pieniędzy, należy spełnić jednak kilka warunków.
ZUS wysyła ważne informacje. Chodzi o składki za rok 2024. Ci, którzy rozliczali i wpłacali składki, mogą sprawdzić stan swoich kont. Możliwość tę otrzyma 3,3 mln płatników.
Niskie emerytury są w Polsce powszechne i nie zapowiada się, aby wdrożone miało zostać systemowe rozwiązanie tego problemu. Szansą na wyższe świadczenia są więc wszelkie dodatki. Jeden z nich wiąże się bezpośrednio z przebiegiem kariery zawodowej i mogą się o niego ubiegać liczni emeryci zgodnie z wykazem prac i zawodów, który prowadzi ZUS.
Dane o średniej emeryturze mogą sprawić, że wiele osób odetchnie z ulgą. Jednak tak jak w przypadku wielu innych statystyk, również tutaj średnia mówi jedno, a praktyka mówi drugie. Ile pieniędzy tak naprawdę mają polscy seniorzy? Wypłaty z ZUS w niektórych województwach pozostawiają wiele do życzenia.
Agata Kornhauser-Duda, jako pierwsza dama Polski, nie może obecnie wykonywać żadnej pracy zarobkowej. To jeden z zapisów protokołu funkcji małżonki prezydenta. W związku z tym państwo przejmuje obowiązek opłacania jej składek emerytalnych, co budzi pytania o wysokość przyszłego świadczenia. Jakie są szczegóły dotyczące zabezpieczenia emerytalnego obecnej pierwszej damy?
Kiedy warto zdecydować się na przejście na emeryturę? Okazuje się, że czas podjęcia tej decyzji może znacząco wpłynąć na wysokość otrzymywanego świadczenia. Co sprawia, że świadczenia mogą być wyższe?