Młode pokolenie, które w ostatnich latach zasiliło rynek pracy coraz grubszą linią odcina się od “wyścigu szczurów”. Zmiana mentalności oraz bardzo szybkie tempo zmian społecznych i technologicznych sprawia, że coraz więcej pracowników decyduje się na przejście na “mikroemerytury”. Nowy trend zyskuje na popularności, ale czy się utrzyma?
Wysokość emerytur to od zawsze temat rozpalający głośne dyskusje. Szczególnie jeśli mowa o polskich artystach, osobach, o których panuje opinia, że zarabiają krocie. Okazuje się, że nie zawsze ma to przełożenie na wysokość świadczenia. Wiemy, jakie emerytury mogą dostawać muzycy i aktorzy.
Pojawiły się dobre wieści dla niemal 100 tysięcy polskich emerytów i rencistów. Specjalnie przygotowana specustawa właśnie weszła do komisji, wejście w życie zaplanowane jest na 1 lipca tego roku. Szerokie grono będzie mogło dostać więcej pieniędzy, należy spełnić jednak kilka warunków.
ZUS wysyła ważne informacje. Chodzi o składki za rok 2024. Ci, którzy rozliczali i wpłacali składki, mogą sprawdzić stan swoich kont. Możliwość tę otrzyma 3,3 mln płatników.
Niskie emerytury są w Polsce powszechne i nie zapowiada się, aby wdrożone miało zostać systemowe rozwiązanie tego problemu. Szansą na wyższe świadczenia są więc wszelkie dodatki. Jeden z nich wiąże się bezpośrednio z przebiegiem kariery zawodowej i mogą się o niego ubiegać liczni emeryci zgodnie z wykazem prac i zawodów, który prowadzi ZUS.
Dane o średniej emeryturze mogą sprawić, że wiele osób odetchnie z ulgą. Jednak tak jak w przypadku wielu innych statystyk, również tutaj średnia mówi jedno, a praktyka mówi drugie. Ile pieniędzy tak naprawdę mają polscy seniorzy? Wypłaty z ZUS w niektórych województwach pozostawiają wiele do życzenia.
Agata Kornhauser-Duda, jako pierwsza dama Polski, nie może obecnie wykonywać żadnej pracy zarobkowej. To jeden z zapisów protokołu funkcji małżonki prezydenta. W związku z tym państwo przejmuje obowiązek opłacania jej składek emerytalnych, co budzi pytania o wysokość przyszłego świadczenia. Jakie są szczegóły dotyczące zabezpieczenia emerytalnego obecnej pierwszej damy?
Kiedy warto zdecydować się na przejście na emeryturę? Okazuje się, że czas podjęcia tej decyzji może znacząco wpłynąć na wysokość otrzymywanego świadczenia. Co sprawia, że świadczenia mogą być wyższe?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że początek roku to czas w którym można złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i otrzymać dodatkowe pieniądze. Trzeba jednak mieć świadomość, że należy spełnić odpowiednie wymagania, aby ZUS nie odprawił interesanta z kwitkiem.
Osoby powyżej 60. roku życia mogą zaoszczędzić i korzystać z wielu zniżek na terenie całej Polski. Wystarczy, że postarają się o kartę, która im to umożliwi. Jak ją uzyskać i do czego upoważnia? Wyjaśniamy. Na pewno pozwoli zaoszczędzić.
Wysokie świadczenie jeszcze przed wiekiem emerytalnym? To z pewnością marzenie wielu Polaków, ale mało kto może rzeczywiście liczyć na taki przywilej. Adam Małysz już w wieku 47 lat ma prawo do emerytury, jednak wcale nie wypłaca jej ZUS. Jakie świadczenie otrzymuje były skoczek? Kwota może zaskoczyć.
Codzienna służba w duchowym powołaniu nie zawsze idzie w parze z odpowiednim zabezpieczeniem na przyszłość. Jakie wsparcie otrzymują duchowni w Polsce? Odkrywamy, co decyduje o wysokości ich świadczeń emerytalnych i jakie mechanizmy je regulują.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza emeryturę na podstawie kilku kluczowych czynników. Wielu Polaków zastanawia się, na jakie świadczenie będą mogli liczyć po zakończeniu kariery zawodowej. Kluczowe w tej kwestii są wysokości wynagrodzenia. Ile trzeba zarabiać, by dostać np. 3000 zł emerytury? Kwota może zaskakiwać.
Ministerstwo Cyfryzacji w 2023 roku zapowiedziało powstanie platformy, która będzie dla każdego prostym źródłem informacji o emeryturze. W łatwy sposób miała oferować dostęp do danych o zebranych składkach oraz przewidywanej wysokości świadczenia. Miała. Ale nie będzie.
Kiedy w 2025 roku rozpoczną się wypłaty emerytur? Znamy już harmonogram ZUS, a w nim czekają nas nowe terminy. Dla części seniorów czekających na swoje świadczenia mamy złą wiadomość: pieniądze nie dotrą do nich w terminie. Dlaczego? Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ku temu jeden konkretny powód.
Zwolnienie z pracy przed emeryturą jest poważnym problemem, szczególnie dla osób zbliżających się do wieku emerytalnego. Przepisy Kodeksu pracy zapewniają pracownikom ochronę przedemerytalną, ale nie zawsze jest ona absolutna. Warto znać wyjątki i warunki, które mogą wpłynąć na utratę pracy nawet w tym newralgicznym okresie.
Emerytury w Polsce pobiera około 6,3 mln osób i choć nie należą do najwyższych, to są i tacy, którzy nie mają powodów do narzekań na swoje świadczenia. Przykładem jest mieszkaniec województwa lubelskiego, który przez większość swojego życia był związany z branżą górniczą. Od kwoty minimalnej emerytury dzieli go przepaść.
Termin przejścia na emeryturę ma ogromne znaczenie. Wszyscy seniorzy powinni o tym wiedzieć. Warto dokładnie to przemyśleć i zdecydować, w którym miesiącu zaczniemy pobierać świadczenie, bo to przełoży się na jego wysokość. Jaki termin będzie najkorzystniejszy?
Czy pieniądze wypłacane przez ZUS należą do dziecka, czy do rodzica? W tym jednym przypadku nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Dodatek w wysokości prawie 1800 zł wypłacane jest rodzicom, a mimo to nie jest świadczeniem wychowawczym. Co więcej, mimo nazwy, mogą je otrzymywać również ojcowie. Kto ma do niego prawo i jak uzyskać świadczenie Mama 4 plus?
Osoby urodzone pomiędzy 31 grudnia 1948 roku a 1 stycznia 1969 roku mogą ubiegać się o wcześniejsze przejście na emeryturę. Sam wiek nie wystarczy jednak do uzyskania tego przywileju - konieczne jest również spełnienie kilku innych wymagań formalnych. Sprawdźmy, kto może skorzystać z tego rozwiązania oraz jakie dokumenty należy przygotować.
Choć waloryzacja emerytur przyniesie podwyżki świadczeń dla wielu seniorów, dla części z nich oznacza także niekorzystne zmiany. Wzrost świadczeń wpłynie na prawo do czternastej emerytury, a niektórzy emeryci zapłacą wyższe podatki.
Gdy budżet na przyszły rok jest już zatwierdzony, a wskaźnik waloryzacji emerytur ustalony, można określić, ile wyniosą kwoty dodatkowych świadczeń w ramach tak zwanych „trzynastek” oraz „czternastek”. Będą wyższe niż poprzednio, jednak ministra rodziny i polityki społecznej uważa, że powinny być jeszcze wyższe.
Zaledwie 23-letnia Iga Świątek już teraz może cieszyć się spokojem o swoją przyszłość. Wyjątkowe osiągnięcia na korcie zagwarantowały jej coś więcej niż uznanie w świecie sportu. Jak wygląda finansowa perspektywa najlepszej polskiej tenisistki?
Część świadczeniobiorców, dla których Zakład Ubezpieczeń społecznych ustalił już wysokość emerytury, może powalczyć o podwyżkę przyznawanej kwoty. Nie w każdym przypadku będzie to jednak możliwe, trzeba też pamiętać o złożeniu odpowiedniego wniosku. Co więcej, ZUS ostrzega, że w niektórych przypadkach składanie wniosku zwyczajnie nie ma sensu.
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce, stosunkowo od niedawna, funkcjonuje niezwykle interesujący program, który ma na celu zapewnienie godziwej emerytury zwierzętom. Chociaż nie odprowadzały one składek, na swoje comiesięczne świadczenie uczciwie zapracowały. Jakim zwierzakom należy się emerytura?
Teraz już wiadomo, dlaczego 79-letnia gwiazda polskiej estrady tak chętnie pojawia się na różnych festiwalach. Wygląda na to, że finanse nie pozwalają jej jeszcze zejść ze sceny. “Trzeba zaciskać pasa jak nigdy” - wyznała Maryla Rodowicz w rozmowie z dziennikarzami Super Expressu.
Od czego zależy emerytura? Zwykle myślimy o odprowadzonych składkach, co jest skojarzeniem tyleż słusznym, co niepełnym. Równie ważny jest staż pracy, który potwierdzają odpowiednie dokumenty. Co w sytuacji, gdy nie możemy ich dostarczyć? Istnieje kilka miejsc, do których możemy zgłosić się po brakujące zaświadczenia.
Trzynasta emerytura, wprowadzona w 2019 roku jako dodatkowe wsparcie finansowe dla emerytów, miała przynieść ulgę milionom Polaków. Przepisy regulujące to świadczenie nie dla wszystkich okazały się jednak korzystne - część emerytów musi liczyć się z koniecznością zwrotu wypłaconej trzynastki.