Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku zwiększa stawki świadczeń długoterminowych. W marcu 2025 r. na konta emerytów i rencistów spływają już pierwsze powiększone przelewy, ale emeryci nie zapominają o perspektywie kolejnej podwyżki. Czy jest możliwa w 2025 r.?
W Polsce standardowy wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Istnieją jednak zawody, które umożliwiają wcześniejsze zakończenie aktywności zawodowej ze względu na specyficzne warunki pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy odpoczynek?
System emerytalny duchowieństwa w Polsce charakteryzuje się znacznymi różnicami w wysokości świadczeń między księżmi a zakonnicami. Te dysproporcje wynikają z różnych form zatrudnienia, sposobu odprowadzania składek oraz wsparcia finansowego z Funduszu Kościelnego. Wiele osób się zastanawia, ile dostają duchowni na emeryturze. Zdradzamy!
Czy można otrzymać emeryturę, nie przepracowawszy ani jednego dnia? Choć wydaje się to niemożliwe, polskie przepisy przewidują taką możliwość. Jednak nie każdy spełnia warunki, by skorzystać z tego rozwiązania. Kto może liczyć na świadczenie i jakie wymagania trzeba spełnić?
Przejście na emeryturę nie zawsze oznacza spokojną starość – zwłaszcza jeśli przez lata zarabiało się minimalną krajową. Polski system emerytalny uzależnia wysokość świadczeń od długości stażu pracy i wysokości składek, co sprawia, że wielu seniorów otrzymuje świadczenia ledwo wystarczające na życie. Jakie kwoty czekają na osoby z 20-letnim stażem i czy da się za nie przeżyć?
Przyjęcie wadliwego mechanizmu obliczeń spowodowało niemałe straty dla grupy seniorów. Sporo stracili, w porównaniu do tych, którzy zaczęli pobierać świadczenia w innym terminie. Może być mowa o wypłatach niższych o nawet 12 procent. Osoby, które straciły na tym niedopatrzeniu, zyskają szansę na wyrównanie różnicy.
Dodatkowe środki z ZUS przysługują ograniczonej liczbie seniorek. Nie każda z nich będzie mogła po nie sięgnąć. Aby otrzymać pieniądze, trzeba sprostać wielu warunkom, nie chodzi tylko o rok urodzenia. Konieczne będzie złożenie wniosku, ale warto pofatygować się do okolicznego oddziału. Zastrzyk gotówki może być znaczny.
Już 1 marca emeryci i renciści doczekają się wzrostu świadczeń o 5,5 proc. To jednak niejedyne podwyżki, o których należy wiedzieć. Inne dodatki wypłacane przez ZUS także czekają zmiany. O jakie stawki chodzi i do kiedy będą obowiązywać?
Polacy z wieloletnim stażem pracy często z utęsknieniem wyczekują momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. Od tej chwili wystarczy już tylko złożyć wniosek do ZUS, by cieszyć się spokojem i zasłużonym wypoczynkiem. Jednak w określonych sytuacjach emerytura może nam przysługiwać wcześniej. Od niedawna więcej osób korzysta z tego rozwiązania.
Wielkimi krokami zbliża się 1 marca 2025 roku, czyli dzień, w którym po raz kolejny wzrosną minimalne kwoty świadczeń emerytalnych i rentowych. Nie jest jednak tajemnicą, że setki tysięcy Polaków nie mogą liczyć nawet na najniższą przewidzianą przez ZUS kwotę. Istnieje kilka sposobów na to, aby ją podwyższyć, niektóre z nich wymagają jednak poważnej inwestycji. Na ten dodatek nie wszyscy mogą liczyć.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił już harmonogram wypłat 13. emerytury. To dodatkowe świadczenie będzie w tym roku większe, ze względu na zatwierdzoną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej waloryzację. Jednak nie wszyscy seniorzy je otrzymają, kilka grup zostało wykluczonych z trzynastki.
Donald Tusk osiągnął wiek emerytalny już kilka lat temu, jednak jak na razie nie zamierza rezygnować z czynnego udziału w polskiej polityce, zwłaszcza że stoi teraz na czele państwa. Premier pobiera trzy świadczenia emerytalne, co po dodaniu składa się na pokaźną sumę. Niedługo kwota ta jeszcze wzrośnie.
W marcu bieżącego roku wchodzą w życie nowe przepisy, przez co wzrosną limity dorabiania dla osób, które wcześniej przeszły na emeryturę. To niezbyt dobre informacje dla seniorów, którzy szukają dodatkowego źródła dochodu. Niektórzy będą musieli mieć się na baczności, bo ZUS może obniżyć im świadczenia nawet o 900 złotych, a w niektórych przypadkach całkiem ją zawiesić.
To ważna wiadomość, na którą czekają wszyscy emeryci i renciści w Polsce. Już wkrótce ZUS wypłaci im tzw. 13. emerytury, czyli dodatkowe świadczenia, które w tym roku, w ramach waloryzacji, wzrosną o 5,5 proc. i wyniosą 1877,49 zł brutto. Podano terminy wypłat tych świadczeń. Kiedy seniorzy mogą liczyć na upragniony przelew?
Wysokość świadczenia emerytalnego w Polsce jest uzależniona od kilku kluczowych czynników. Wśród nich wymienić należy długość okresów składkowych i nieskładkowych oraz długość okresu aktywności zawodowej. Co się stanie, jeżeli przepracujemy dwanaście miesięcy więcej, niż jest to konieczne? Możliwy jest gigantyczny wzrost emerytury.
O tym, ile emerytury czy renty pobierają w Polsce seniorzy, nie trzeba wiele mówić. Jedni, aby podreperować swój budżet, dorabiają np. jako pomoc kuchenna czy opiekun do dzieci. Są i tacy, którzy podejmują ryzykowny krok i decydują się na odwróconą hipotekę. Ile można wówczas zyskać? Niestety to rozwiązanie niesie też ze sobą wiele zagrożeń, o których należy pamiętać.
Znana jest wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2025 r., a teraz poznaliśmy kolejną wartość kluczową dla waloryzacji świadczeń emerytalnych. Można mówić o rozczarowaniu, ale ostateczna kwestia w sprawie podwyżek dla emerytów jeszcze nie została przesądzona.
Wiele osób zastanawia się, na jakie świadczenie będą mogli liczyć po przejściu na emeryturę. Koszty życia stale rosną, a minimalna emerytura często nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb. A ile trzeba zarabiać, by w przyszłości otrzymać np. 5000 złotych? Mamy wyliczenia dla kobiet i mężczyzn. Różnica jest kolosalna.
Rząd szuka rozwiązania, aby poprawić sytuację ze świadczeniami, których wypłacane wartości niejednokrotnie były bardzo niskie. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski zdradził, że pojawiło się kilka propozycji na rozwiązanie tego problemu. Być może jest to początek dużych reform w systemie emerytalnym.
Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla posiadaczy odbiorników telewizyjnych i radiowych. Okazuje się jednak, że spora część seniorów nie musi go opłacać. Konieczne jest jednak spełnienie kluczowego warunku. Kto jest zwolniony z abonamentu RTV? Wszyscy emeryci powinni o tym wiedzieć.
Można uzyskać pomoc finansową od państwa przed wejściem w wiek emerytalny. Świadczenia podzielono na różne kategorie, jedna z nich jest niezależna od wieku. Jest kilka warunków, które trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o dodatkowe fundusze.
Emerytura często kojarzy się z odpoczynkiem, spokojniejszym trybem życia i zasłużoną przerwą po latach pracy. Nie każdy jednak może liczyć na beztroskie chwile, gdy nadejdzie ten czas. Ujawniono, ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w jednym z polskich województw – różnica między nimi jest tak ogromna, że trudno w to uwierzyć.
Marcowa waloryzacja emerytur w 2025 r. przyniesie wzrost świadczeń. Choć podwyżka jest skromniejsza niż w latach poprzednich, przynosi istotne zmiany w opodatkowaniu emerytur. Eksperci tłumaczą, co to oznacza dla seniorów.
Choć sposób, w jaki ZUS wylicza emeryturę, jest wiedzą powszechną, ostateczna wysokość świadczenia to często niemała niespodzianka. Takie zaskoczenie dotyczy między innymi pracownicy handlu, która w grudniu 2024 roku zakończyła swój 32-letni staż. Wyszło na jaw, ile pieniędzy pojawia się na jej koncie.
„Bądźmy drogie i wyceniajmy się wysoko”, „samo afirmowanie nie wystarczy”, „na każdym paragonie możemy zaoszczędzić”. Dominika Nawrocka, znana na Instagramie, jako „Kobieta i Pieniądze”, edukatorka finansowa, inwestorka i przedsiębiorczyni opowiada, jak efektywnie zarządzać budżetem domowym? Ale także, wyjaśnia: jak mieć więcej, zarabiając tyle samo? Kiedy należy zacząć odkładać na emeryturę? I jaki jest „złoty” sposób, na dodatkowy zarobek?
Za najniższe wynagrodzenie najniższa emerytura? Niestety, sprawa jest bardziej skomplikowana. Wysokość świadczenia wypłacanego przez ZUS zależy od wielu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. ZUS podał, ile w warunkach 2025 r. wypłaci emerytury za najniższa krajową wypłatę. Czas pomyśleć o oszczędzaniu — niezależnie od wieku.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że istnieje możliwość, aby otrzymać wyższą 13. oraz 14. emeryturę. Państwo może nie pobierać dodatku dochodowego od tych dodatków. Można otrzymać nawet 400 złotych, jednak nie każdy będzie mógł z tego skorzystać. Co należy zrobić, aby uzyskać jak najwięcej korzyści?
Aby móc pobierać emeryturę, trzeba osiągnąć odpowiedni wiek. Partia Donalda Tuska wystosowała zaskakujący apel do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który dotknąłby około 10 tysięcy Polaków. Chodzi o to, by więcej osób mogło przejść na emeryturę wcześniej. Kogo dotyczy ten pomysł i jak na niego zareagował resort? Wyjaśniamy.