biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Finanse > Dla kogo wcześniejsza emerytura? Teraz skorzysta więcej osób
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 20.02.2025 10:45

Dla kogo wcześniejsza emerytura? Teraz skorzysta więcej osób

emerytka
Fot. pasja1000/Pixabay

Polacy z wieloletnim stażem pracy często z utęsknieniem wyczekują momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. Od tej chwili wystarczy już tylko złożyć wniosek do ZUS, by cieszyć się spokojem i zasłużonym wypoczynkiem. Jednak w określonych sytuacjach emerytura może nam przysługiwać wcześniej. Od niedawna więcej osób korzysta z tego rozwiązania.

Tym osobom ZUS szybciej wypłaci emeryturę

Zakończenie aktywności zawodowej to ważna decyzja, którą należy bardzo dokładnie przemyśleć. Wiąże się bowiem nie tylko z możliwością odpoczynku po latach pracy, ale w wielu przypadkach również z pogorszeniem sytuacji finansowej. Jednocześnie w Polsce nie brakuje seniorów zadowolonych z wypłacanej im kwoty, a świadczenie z ZUS bywa kuszącą alternatywą dla pracy zarobkowej. Podczas gdy sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca do dłuższego stażu, część pracowników może go dodatkowo skrócić.

Ulga od podatku godna pozazdroszczenia. Małżeństwa odliczą rekordową kwotę Nowe zasady w Lidlu już obowiązują. Część klientów może odzyskać pieniądze

Nawet 5 lat dodatkowej emerytury dla wybranej grupy

Korzystanie ze świadczenia jeszcze przed osiągnięciem wymaganego ustawowo wieku umożliwia tzw. emerytura pomostowa. Pieniądze z tego tytułu przysługują kobietom w wieku 55 lat i mężczyznom po ukończeniu 60. roku życia, a więc na pięć lat przed osiągnięciem standardowego wieku emerytalnego. Poza warunkiem odpowiedniego wieku beneficjenci muszą wypracować także odpowiedni staż pracy: 20 lat odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.

W określonych przypadkach wymagany okres ten może się jednak różnić. Kto może skorzystać z emerytury pomostowej i na jakie pieniądze można liczyć w ramach tego świadczenia?

granny-3655814_1280.jpg
Fot. un-perfekt/Pixabay

Emerytura pomostowa. Teraz skorzysta z niej więcej Polaków

Wcześniejsza emerytura to odpowiedź na zapotrzebowanie osób, które przez lata pracowały w szczególnych warunkach. Prawo do świadczenia przysługuje zarówno pracownikom, którzy wykonywali zawód obciążający fizycznie, jak i umysłowo. Jeszcze do niedawna emerytura pomostowa była przywilejem górników, hutników czy maszynistów, ale od 1 stycznia 2024 roku grupa zawodów objętych regulacjami została rozszerzona. Co więcej, w przypadku osób posiadających orzeczenie o niezdolności do wykonywania zawodu, wymagany staż pracy może być krótszy.

Obecnie o emeryturę pomostową mogą wnioskować m.in. nauczyciele, którzy przepracowali minimum 30 lat, w tym 20 lat w zawodzie nauczyciela. Świadczeniem mogą zostać objęte również osoby pracujące pod ziemią, na wodzie lub podwodą, a także w powietrzu, w gorącym i zimnym mikroklimacie czy przy podwyższonym ciśnieniu atmosferycznym. Poza już wcześniej wymienionymi pracownikami, na wcześniejszą emeryturę z ZUS mogą liczyć na przykład:

  • zawodowi tancerze;
  • maszyniści;
  • kierowcy pojazdów uprzywilejowanych;
  • operatorzy żurawi;
  • ratownicy medyczni.

Co bardzo ważne, wraz ze zmianami z początku ubiegłego roku zniknął wymóg wykonywania pracy w szczególnych warunkach w okresie przed 1 stycznia 1999 roku. Na mocy nowych przepisów, “pomostówka” przysługuje również osobom, które pracowały na takim stanowisku po 31 grudnia 2008.

Emerytura pomostowa, podobnie jak tradycyjna, podlega waloryzacji i jest wyliczana na takich samych zasadach. Przeciętne wcześniejsze świadczenie w październiku 2024 roku wynosiło 5288,72 zł brutto. Warto pamiętać, że emerytura pomostowa nie może być wypłacana w kwocie niższej niż minimalna emerytura. Od 1 marca 2025 będzie to zatem 1878,19 złotych brutto.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: