Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Świadczenia Socjalne

Świadczenia Socjalne

Świadczenia socjalne – czym są?

Świadczenia socjalne to środki (głównie finansowe, ale również rzeczowe) przekazywane określonym grupom obywateli przez państwo, w ramach zaspokojenia ich podstawowych potrzeb bytowych, lub innych, istotnych dla przeciętnego życia człowieka. Zazwyczaj ich wysokość i forma jest niezależna od wysokości zarobków świadczeniobiorcy, czy samego faktu wykonywania przezeń pracy.

Mówiąc „świadczenia socjalne” zwykle mamy na myśli zasiłki, zapomogi i dofinansowania, które otrzymujemy w ramach programów państwowych. Mogą one mieć również charakter prywatny. Przykładem tego mogą być świadczenia socjalne udzielane pracownikom przez ich pracodawców, zarówno w formie finansowej, jak i benefitów pozapłacowych. W przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 50 pracowników należy obowiązkowo założyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Świadczenia socjalne rozumiane jako pomoc państwowa mogą mieć charakter powszechny, lub ograniczony. Powszechne świadczenia socjalne dotyczą na przykład finansowania szkolnictwa. Świadczenia o zasięgu ograniczonym wymagają od osób partycypujących spełnienia określonych wymogów – na przykład opłacania składek na ubezpieczenie społeczne (by otrzymać emeryturę), lub nieposiadania pracy, by otrzymać zasiłek dla bezrobotnych.

Jakie są rodzaje świadczeń socjalnych?

Wyróżniamy kilka rodzajów świadczeń socjalnych. Abstrahując od takich kwestii, jak dofinansowanie szkolnictwa czy służby zdrowia, jednym z podstawowych świadczeń socjalnych jest emerytura. Państwo wypłaca również rozmaite renty osobom niepełnosprawnym, pokrywa koszty leczenia, czy udziela stosownych rekompensat w przypadku tymczasowej niezdolności do pracy. W przypadku osób pozostających bez stałego źródła dochodu, istotnym świadczeniem jest zasiłek dla bezrobotnych. 

Osoby pozostające w trudnej sytuacji mogą liczyć nie tylko na świadczenia socjalne w formie finansowej, ale także paczki żywnościowe czy ubrania, dostarczane im przez MOPS czy organizacje charytatywne. Jednym z najgłośniejszych świadczeń socjalnych w Polsce jest 500+, ewoluujące w 800+. Innym z przykładów może być bon turystyczny. Świadczenia socjalne mogą być wypłacane również przez pracodawcę, szczególnie w sytuacji, w której powołał on do istnienia Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Świadczenia socjalne – kto może je otrzymać?

To kto może otrzymać świadczenia socjalne, uzależnione jest w pełni od rodzaju rzeczonego świadczenia. Przykładów można podać kilka. Prawo do emerytury uzyskuje się poprzez przepracowanie określonej liczby lat (składkowych) i osiągnięcie właściwego dla swojej płci wieku. Prawo do otrzymywania świadczenia 500+ jest zależne po prostu od liczby posiadanych dzieci.

Możliwość korzystania ze świadczeń socjalnych w ramach ZFŚS w swojej firmie może być uzależniona jeszcze od innych czynników – podstawowym kryterium jest oczywiście sytuacja materialna pracowników. Niemniej, w przypadku „wczasów pod gruszą”, pracodawca jest obligatoryjnie zmuszony do wypłaty należności, o ile nie uwolni się od tego obowiązku, zwyczajnie informując o tym wcześniej swoich pracowników.

Pokaż więcej

seniorka, pieniądze
17.07.2024 14:38 Dodatkowe 300 zł do emerytury dla tej grupy seniorów. Muszą złożyć wniosek

Wybrana grupa seniorów może liczyć na dodatkowe 300 złotych miesięcznie do  swojej emerytury. Mowa o ryczałcie energetycznym, który należy się bez względu na dochody. Co więcej, po śmierci beneficjenta podlega dziedziczeniu. Komu należy się takie wsparcie? Wyjaśniamy.

pieniądze
17.07.2024 08:48 Szykują się rewolucyjne zmiany w zasiłkach. Będą spore podwyżki

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało dobre wieści - rząd przyjął rozporządzenie dotyczące zmian w zasiłkach. Oznacza to, że kwoty zasiłków będą wyższe, także, że po zmianach więcej osób będzie mogło skorzystać ze wsparcia. Zmieni się bowiem także kryterium dochodowe.

seniorzy, pieniądze
16.07.2024 13:31 Jeszcze jedno świadczenie przed emeryturą. ZUS wypłaci 1794,70 zł

Jeszcze przed przejściem na emeryturę można otrzymać dodatkowe świadczenie finansowe. Aby otrzymać pieniądze z ZUS-u, trzeba spełniać odpowiednie warunki i złożyć wniosek. Podpowiadamy, komu należą się dodatkowe pieniądze przed emeryturą.

ZUS, pieniądze
16.07.2024 09:40 ZUS wypłaca dodatkowe 300 zł. Polacy masowo składają wnioski

Rozpoczął się już nabór wniosków o dodatkowe 300 złotych, które wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Polacy tłumnie ruszyli po świadczenie i masowo zgłaszają się do ZUS-u po dodatkowe pieniądze. Od początku miesiąca wpłynęło już ponad 1,2 mln wniosków. Komu konkretnie należy się wsparcie? Wyjaśniamy.

dziecko
15.07.2024 22:32 Alimenty z funduszu będą sporo wyższe. Zapadła kluczowa decyzja

Zapadła kluczowa decyzja w sprawie świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Okazuje się, że kwota wsparcia wzrośnie aż dwukrotnie. Alimenty z funduszu nie były podwyższane od 2008 roku. Ile wyniesie świadczenie po zmianach?

seniorzy, pieniądze
15.07.2024 16:10 Dodatkowe 1780,96 zł do emerytury. Wiemy, komu należy się świadczenie

Prawie 1800 złotych specjalnego dodatku do emerytury należy się sporej części Polaków. Chodzi tu konkretnie o rodzicielskie świadczenie uzupełniające “Mama 4 plus”. Aby je otrzymać trzeba spełnić konkretne warunki. Co więcej, dodatek mogą dostać nie tylko matki, ale także ojcowie. Przedstawiamy szczegóły.

seniorka
14.07.2024 18:52 Renta wdowia już niebawem. Są nowe informacje ws. świadczenia

Wielu seniorów z niecierpliwością czeka na wprowadzenie renty wdowiej. Teraz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w rozmowie z Super Expressem przekazała nowe informacje ws. terminu wypłat świadczenia.

portfel, pieniądze
13.07.2024 09:41 Tyle wynosi zasiłek dla bezrobotnych. Wiemy, komu należą się pieniądze

Zasiłek dla bezrobotnych to wsparcie finansowe dla osób, które straciły pracę. Ostatnio kwota tego świadczenia poszła w górę. Komu konkretnie należy się zasiłek dla bezrobotnych ile aktualnie wynosi? Przedstawiamy szczegóły.

ZUS, pieniądze
12.07.2024 13:48 ZUS wypłaci dodatkowe 620 zł bez względu na wiek. Trzeba złożyć wniosek

ZUS wypłaci wielu Polakom dodatkowe świadczenie finansowe. Pieniądze są przyznawane bez względu na wiek, ale należą się tylko tym osobom, które spełniają konkretne warunki. Nie można zapomnieć także o konieczności złożenia wniosku. Kto może liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki z ZUS-u? Wyjaśniamy.

ZUS
08.07.2024 21:41 ZUS wydał ważny komunikat. Już wkrótce wypłaci trzy nowe świadczenia

ZUS właśnie wydał komunikat dotyczący nowych świadczeń finansowych, które już niebawem będą trafiały na konta Polaków. Nabór wniosków ruszy już 1 października bieżącego roku. Kto skorzysta z tych dodatków? Wyjaśniamy.

ZUS, pieniądze
08.07.2024 18:21 ZUS wypłaci 1335 zł bez względu na wiek. Mało kto wie o tym świadczeniu

Większość Polaków nie ma pojęcia o istnieniu tego świadczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatkowe pieniądze bez względu na wiek, ale trzeba spełnić kilka ważnych warunków. Komu należy się renta szkoleniowa? Wyjaśniamy.

ZUS, pieniądze
07.07.2024 13:15 ZUS wypłaci 500 plus dla seniora. Takie warunki trzeba spełnić

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie uzupełniające, potocznie zwane 500 plus dla seniora. Dodatkowe pieniądze należą się osobom, które spełniają kluczowe warunki. Przedstawiamy szczegóły.

rodzina, dziecko
06.07.2024 12:15 Można dostać 135 zł dodatku na dziecko. Trzeba spełnić warunki

Świadczenie na dziecko poza 800 plus? Wszyscy rodzice mogą złożyć o nie wniosek. Pieniądze trafią jednak tylko do tych, którzy wcześniej spełnią kilka warunków. Chodzi nie tylko o kryterium dochodowe.

ZUS, pieniądze
04.07.2024 08:56 Polacy tłumnie ruszyli po to świadczenie. Ponad 400 tys. wniosków w dwa dni

1 lipca wystartował nabór wniosków o świadczenie 300 plus. ZUS poinformował, że dodatek cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, którzy masowo składają wnioski o wypłatę wsparcia. W ciągu zaledwie dwóch dni wpłynęło ich aż ponad 400 tys.

ZUS, pieniądze
02.07.2024 22:35 ZUS wypłaci niemal 4000 zł. Dodatkowe świadczenie dla wielu Polaków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatkowe pieniądze wielu Polakom. Można zyskać niemal 4000 złotych, ale trzeba spełnić odpowiednie warunki. Wiemy, komu należy się takie świadczenie. Przedstawiamy szczegóły.

rodzina, dziecko
01.07.2024 11:15 Koniec 800 plus na każde dziecko? Rząd szuka oszczędności

800 plus, a wcześniej 500 plus, to świadczenie rodzinne, do którego Polacy zdążyli się już przyzwyczaić. Od lat wypłacane jest nie tylko rodzicom, którzy spełnią warunki, ale na każde dziecko. Wkrótce jednak może to ulec zmianie. Kto nadal będzie otrzymywać pieniądze? Wiemy, kiedy zmiany wejdą w życie.

pieniądze
28.06.2024 20:22 Nawet 3222 zł dopłaty do urlopu. Te osoby dostaną świadczenie

Wielu Polaków może liczyć na dopłatę do urlopu. Trzeba pamiętać, że świadczenie urlopowe nie należy się wszystkim pracownikom. Kto dostanie dodatkowe pieniądze? Okazuje się, że w tej sytuacji wiele zależy od pracodawcy. Przedstawiamy szczegóły.

ZUS
28.06.2024 19:19 ZUS wydał ważny komunikat. Wszyscy klienci powinni o tym wiedzieć

Zakład Ubezpieczeń Społecznych umieścił na swojej stronie internetowej ważny komunikat. W poniedziałek, 1 lipca wystąpią spore utrudnienia dla klientów ZUS-u. Wszyscy powinni o tym wiedzieć.

seniorka
28.06.2024 18:20 Renta wdowia już wkrótce. Zapadła kluczowa decyzja

Już wkrótce zostanie uruchomione nowe wsparcie finansowe dla wielu Polaków. Renta wdowia była zapowiadana już jakiś czas temu. Teraz Sejm podjął kluczową decyzję i obywatelski projekt ustawy w tej sprawie trafi do dalszych prac. Seniorzy będą mogli naprawdę sporo zyskać.

małżeństwo
26.06.2024 18:45 Specjalny dodatek dla małżeństw. Ile wyniesie i kiedy wejdzie w życie?

Polacy mają do swojej dyspozycji wiele świadczeń z ZUS, takich jak 800 plus czy dodatki do emerytury. Już wkrótce w życie ma wejść kolejny bonus — i wcale nie chodzi o bon senioralny. Mowa o specjalnym dodatku dla małżeństw. Skorzystają wszyscy Polacy?

ZUS, pieniądze
26.06.2024 16:22 ZUS wypłaci 800 plus. Niektórzy dostaną pieniądze szybciej

Pierwsze wypłaty 800 plus w nowym okresie rozliczeniowym już za nami. W kolejnym miesiącu ZUS będzie mieć niespodziankę dla rodziców. Do niektórych rodzin świadczenie trafi wcześniej. Inni jednak wcale nie otrzymają pieniędzy.

ZUS, pieniądze
26.06.2024 11:15 ZUS wypłaca 620 zł co miesiąc bez względu na wiek. Mało kto o tym wie

Wielu Polaków może ubiegać się o dodatkowe świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze należą się osobom, które spełnią odpowiednie warunki. Dodatek jest przyznawany bez względu na wiek. Komu należy się świadczenie?

seniorka
24.06.2024 17:46 Bon senioralny już wkrótce. Wielu Polaków dostanie nawet 2150 zł

Już wkrótce zostanie wprowadzona nowa forma wsparcie dla osób w podeszłym wieku. Mowa tu o bonie senioralnym. Wiadomo już, komu konkretnie będzie należało się świadczenie oraz na jakie kwoty będą mogli liczyć beneficjenci. Przedstawiamy szczegóły.

ZUS, pieniądze
22.06.2024 20:28 ZUS wypłaci 1335 zł bez względu na wiek. Mało kto zna to świadczenie

ZUS wypłaci dodatkowe świadczenie wielu Polakom. Jak się jednak okazuje, mało kto wie o takiej możliwości. Dodatek jest przyznawany bez względu na wiek. Pieniądze należą się osobom, które spełniają odpowiednie warunki. Chodzi tu o rentę szkoleniową. Komu należy się wsparcie? Wyjaśniamy.

ZUS, pieniądze
21.06.2024 21:29 ZUS wypłaci dodatkowe 300 zł. Nabór wniosków ruszy już 1 lipca

Już od 1 lipca będzie można składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie dodatkowego świadczenia. Pieniądze będą należały się rodzinom z dziećmi. Aby otrzymać wsparcie finansowe, trzeba będzie spełnić odpowiednie warunki. Przedstawiamy szczegóły.

ZUS, pieniądze
17.06.2024 07:49 ZUS wypłaci 330 zł bez względu na wiek. Te osoby nie muszą nawet składać wniosku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci wielu Polakom dodatkowe 330 złotych miesięcznie. Świadczenie jest przyznawane bez względu na wiek, a niektóre osoby nie muszą nawet składać wniosku. Komu konkretnie należy się dodatek? Wyjaśniamy.

seniorzy, emeryci
16.06.2024 09:19 Emeryci muszą o tym wiedzieć. Od czerwca mogą dorobić znacznie więcej, są nowe limity

Limity dorabiania do emerytury zmieniają się aż cztery razy w roku. Zasada ta nieraz bywa korzystna dla samych beneficjentów, budzi jednak szereg wątpliwości. Z początkiem czerwca kwoty te ponownie zostały zmienione. Ile obecnie mogą dorobić emeryci?

rodzina, dziecko, pieniądze
15.06.2024 08:24 Nawet 2300 zł miesięcznie. Pieniądze mogą trafić do wielu Polaków

Rodzice wreszcie doczekali się nowego świadczenia. Ustawa została już podpisana przez prezydenta, a pieniądze wkrótce trafią na konta. Ile wynosi świadczenie ”Aktywny rodzic” i jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać babciowe?