Polacy garną się po nowe świadczenie. ZUS niedługo zacznie wypłacać pieniądze

Polityka socjalna w Polsce to hasło, które jest ostatnio często podnoszone w dyskusji publicznej, zwłaszcza przez kandydatów biorących udział w wyścigu o fotel prezydenta. Zanim uprawnieni do pobierania świadczeń przekonają się ile z obietnic, które padły rzeczywiście się spełni, są zdani na dotychczasowe rozwiązania. ZUS pochwalił się realizacją jednego ze swoich zobowiązań. Okazuje się, że coraz więcej osób okazuje zainteresowanie nowym świadczeniem. Wkrótce pieniądze zaczną wpływać na konta Polaków.
Polacy już składają wnioski po nowe świadczenie
Polityka socjalna stanowi istotny element funkcjonowania współczesnych państw. Programy świadczeń mają służyć zapewnieniu finansowego bezpieczeństwa obywateli w takich przypadkach jak utrata zatrudnienia, nagła choroba, czy ograniczenie sprawności ruchowej. Podejmowane w tym kierunku działania skupiają się na wyrównywaniu szans, ograniczaniu skutków ubóstwa, ochronie rodziny i osób starszych.
Realizacja tych celów odbywa się poprzez system zorganizowanych działań instytucjonalnych i finansowych, w tym poprzez wypłatę świadczeń socjalnych. Głównym organem, który za to odpowiada, jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Od stycznia 2025 roku w obu tych instytucjach można składać wnioski o przyznanie nowego świadczenia. Polacy wykazali duże zainteresowanie kolejnym programem wsparcia finansowego. Podania mają zostać rozpatrzone jeszcze w tym miesiącu, a ZUS i KRUS już przygotowują się do pierwszych wypłat. Kiedy na konta beneficjentów zaczną wpływać pieniądze i czy jest jeszcze czas na składanie dokumentów?

ZOBACZ TEŻ: Jerzy Ż. to tylko jeden z wielu. Tyle kosztuje pobyt seniora w domu opieki w 2025 roku

Do ZUS-u może trafić nawet 850 tys. wniosków
Jednym z kluczowych elementów polityki socjalnej w Polsce jest system emerytalno-rentowy, zapewniający środki utrzymania osobom, które zakończyły aktywność zawodową lub straciły zdolność do pracy. Oprócz tego funkcjonują również inne formy wsparcia w postaci zasiłków z pomocy społecznej czy świadczeń rodzinnych. Z dniem 1 stycznia 2025 roku weszły przepisy o tak zwanej rencie wdowiej, która daje możliwość pobierania renty po zmarłym małżonku. ZUS opublikował dane dotyczące tego, ile osób do tej pory zdecydowało się złożyć wniosek o przyznanie funduszy z tego tytułu.
Do 6 maja do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 749 tys. wniosków o przyznanie świadczenia, z czego 308,8 tys. zostało złożonych jeszcze w styczniu. Jak poinformował Zbigniew Derdziuk — prezes ZUS urzędy będą rozpatrywać łącznie ok. 850 tys. wniosków.
Statystyki w KRUS-ie są niższe, jednak w tym przypadku również widać zainteresowanie. O przyznanie renty wdowiej ubiega się tam 96 954 osoby. Większość, bo aż 86 proc. stanowią kobiety. Jeśli ktoś chce otrzymać pieniądze w pierwszym terminie, zarówno wypłacanych przez ZUS jak i KRUS nie ma już wiele czasu na skompletowanie i złożenie dokumentów.
Kiedy ruszą wypłaty renty wdowiej?
1 stycznia 2025 roku weszły w życie nowe regulacje dotyczące tzw. “świadczeń w zbiegu”, czyli możliwości jednoczesnego pobierania renty rodzinnej oraz innych świadczeń, takich jak emerytura. Wdowy lub wdowcy, którym przysługuje renta rodzinna oraz inne świadczenie – np. emerytura (ZUS, rolnicza, wojskowa, policyjna), zasiłek przedemerytalny, renta z tytułu niezdolności do pracy (również rolnicza i szkoleniowa) mogą wybrać jeden z dwóch wariantów wypłat:
- 100% renty rodzinnej i 15% drugiego świadczenia,
- 100% drugiego świadczenia i 15% renty rodzinnej.
W przypadku otrzymywania emerytury kapitałowej doliczane będzie 15% obu świadczeń, natomiast od 1 stycznia 2027 r. wysokość drugiego świadczenia ma wzrosnąć z 15% do 25%. Renta rodzinna to nie tylko ta z ZUS, ale także wypłacana przez KRUS, MON czy MSWiA. Można ją również łączyć ze świadczeniem honorowym dla stulatków czy świadczeniem pieniężnym dla rodzin poległych funkcjonariuszy i żołnierzy.
W przypadku posiadania trzech świadczeń (renty rodzinnej, emerytury i renty z tytułu wypadku przy pracy), można je również łączyć w proporcjach:
- 100% jednego z nich + 15% drugiego + 50% trzeciego – zgodnie z wyborem beneficjenta.
Renta wdowia to świadczenie przewidziane dla osób, które spełniają następujące warunki:
- mają ukończone 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni);
- pozostawały we wspólności majątkowej z małżonkiem aż do jego śmierci;
- nabyły prawo do renty rodzinnej po osiągnięciu określonego wieku (55 lat dla kobiet, 60 dla mężczyzn);
- nie zawarły ponownego związku małżeńskiego.
Trzeba pamiętać, że maksymalna suma świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Jeśli ten próg zostanie przekroczony, świadczenia zostaną odpowiednio pomniejszone, zaczynając od tych finansowanych z budżetu państwa (wojskowe, policyjne), a następnie z funduszy ZUS, KRUS i innych. ZUS przyzna prawo do łącznej wypłaty od miesiąca, w którym wpłynął wniosek — ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.





































