Urlop okolicznościowy na czas komunii. Polacy mogą się zdziwić, przepisy mówią jasno

Choć urlop okolicznościowy nie jest typowym urlopem, pracownik ma do niego prawo w ściśle określonych przypadkach. Co ważne — nie wszystkie ważne rodzinne uroczystości się do nich zaliczają — czy wśród nich jest komunia dziecka?
Kiedy przysługuje urlop okolicznościowy?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 roku, pracownikowi przysługuje jeden lub dwa dni urlopu okolicznościowego, w zależności od sytuacji. Dwa dni można otrzymać m.in. z okazji własnego ślubu, narodzin dziecka lub śmierci małżonka, matki bądź ojca.
Z kolei jeden dzień wolnego należy się m.in. przy ślubie dziecka, śmierci teściów, rodzeństwa, dziadków lub osoby pozostającej pod opieką pracownika. Za dni urlopu okolicznościowego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a sam wniosek należy złożyć pisemnie, wskazując okoliczność, datę i swoje dane osobowe.


Komunia? Wolne tylko na własny koszt
Choć dla wielu rodziców Pierwsza Komunia Święta dziecka to równie istotne wydarzenie co ślub czy narodziny, kodeks pracy nie traktuje jej w ten sam sposób. Przepisy nie przewidują urlopu okolicznościowego z okazji tego wydarzenia.
W praktyce oznacza to, że rodzic musi sięgnąć po urlop wypoczynkowy lub skorzystać z urlopu na żądanie. Tego typu wolne również musi zostać wcześniej zgłoszone pracodawcy, a ten ma obowiązek uwzględnić wniosek, jeśli mieści się on w ramach przysługującego rocznego limitu.

Ile pieniędzy dać na komunię?
Choć Komunia Święta nie uprawnia do urlopu okolicznościowego, to niewątpliwie pozostaje dużym wydarzeniem rodzinnym także w kontekście finansowym. W dużych miastach, takich jak Warszawa, Poznań czy Kraków, kwoty wręczane z tej okazji sięgają od 500 do 1000 zł. Wszystko zależy od relacji z dzieckiem i rodzaju organizowanego przyjęcia. Koszt tzw. "talerzyka" w restauracji może wynieść nawet 300 zł za osobę.
Rodzice rzadko dają dziecku pieniądze, bowiem uważają, że poniesione wydatki na przyjęcie są wystarczającym prezentem. Z kolei dziadkowie najczęściej wręczają gotówkę, a także pamiątki religijne, takie jak medaliki, krzyżyki czy różańce. Coraz popularniejsze stają się też prezenty praktyczne: rowery, zegarki elektroniczne czy laptopy.
Czytaj więcej: Medaliki i zegarki są już passé. Takie prezenty dają teraz dzieciom na pierwszą komunię





































