BiznesINFO.pl > Urlop

Urlop

pieniadze-notes-kalendarz-data
21.09.2023 13:18 Pracodawcy mają czas do 30 września. O tym trzeba pamiętać, aby uniknąć kary

Zbliża się ważna data dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników. Zgodnie z Kodeksem pracy, mają czas do 30 września, później będą musieli liczyć się z sowitymi karami aż do 30 tysięcy złotych. Co muszą zrobić, aby ich uniknąć?

Pieniądze
03.08.2023 21:04 Nawet kilka tysięcy złotych za nieskorzystanie z tego prawa. Każdy pracownik powinien o tym wiedzieć

Osoby z prawem do urlopu wypoczynkowego nie mogą się go zrzec, ale z różnych powodów mogą z niego nie skorzystać. Kiedy stosunek pracy wygasa, pracownikowi należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Jak obliczyć jego wysokość?

kalendarz
03.08.2023 18:23 Nowy płatny urlop. Wolne można wziąć niemal "od ręki"

Ostatnie zmiany w Kodeksie Pracy wprowadziły urlop od siły wyższej. Eksperci zwracają uwagę, że pracownik nie musi uzasadniać wystąpienia “siły wyższej”, ma też stosunkowo dużo czasu na złożenie wniosku.

urlop
07.07.2023 08:15 Pracodawca może przerwać twój urlop i kazać wrócić do pracy. Prawnik wskazuje, kiedy ma takie prawo

Urlop jest prawem pracownika. W określonych sytuacjach pracodawca może jednak go przerwać. Aleksandra Maciocha, prawnik z Kancelarii Abbeys Legal Zańko Majcher-Czyż Adwokaci i Radcowie Prawni Sp. K. wskazuje, że pracownik odwołany z urlopu zgodnie z prawem ma obowiązek wrócić do pracy.

plaża
20.06.2023 12:04 Pracownik może wziąć tyle urlopu ile zechce. Takie rozwiązanie proponuje kilka firm w Polsce

Dodatkowe płatne dni wolne są dla pracowników bardzo pożądanym benefitem. Okazuje się, że na takie rozwiązanie mogą liczyć pracownicy niektórych firm w Polsce, głównie w sektorze IT.

pieniądze
03.06.2023 14:05 Nowy urlop wszedł w życie. Pracodawca będzie musiał za niego zapłacić

Do polskiego prawa wszedł nowy rodzaj wolnego dla pracowników. Pracownik może skorzystać z urlopu z powodu tzw. siły wyższej. Przysługuje za niego połowa pensji. 

grill
28.04.2023 16:15 Za grillowanie w nieodpowiednim miejscu grożą wysokie mandaty. Lepiej nie ignoruj przepisów

Wiosenna aura sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, a sezon grillowy niewątpliwie zaczyna się rozkręcać. Trzeba jednak pamiętać, że rozpalenie ognia lub grillowanie nie w każdym miejscu będzie mile widziane. Mandat za rozniecanie ognia w lasach oraz na terenach śródleśnych może wynieść od 20 zł do nawet 5 tys. zł – podaje bankier.pl.

pieniądze-portfel
27.04.2023 21:37 Wczasy pod gruszą. Sprawdzamy, kto może otrzymać specjalną dopłatę do urlopu

Pracownicy firm, w których funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), mogą otrzymać dopłatę do urlopu. Chodzi w tym przypadku nie tylko o wakacyjny wyjazd, ale również odpoczynek w domowym zaciszu, kolonie dla dziecka lub wyjazd do sanatorium. Wysokość dofinansowania zależy od kryteriów ustalonych przez firmę – wskazuje Interia.

Kobieta pracująca zdalnie
02.04.2023 14:52 Polska firma wprowadziła urlop menstruacyjny. Kobiety dostaną więcej dni wolnych

Polska firma wychodzi naprzeciw potrzebom swoich pracownic i wprowadza urlop menstruacyjny, czytamy na stronie noizz.pl.

Kastracja kota - najważniejsze zalety zabiegu
23.02.2023 08:52 Płatny urlop na opiekę nad psem lub kotem. Pod projektem ustawy podpisało się już ponad 26 tys. osób

Fundacja Centaurus zaproponowała wprowadzenie do Kodeksu Pracy dodatkowych, płatnych urlopów nad opiekę nad zwierzętami domowymi. Pod projektem podpisało się ponad 26 tys. osób. 

Podczas rozmowy w "Polsat News" Marlena Maląg zapowiedziała, iż nowelizacja kodeksu pracy, definiująca pracę zdalną będzie uchwalona dopiero w przyszłym roku.
08.02.2023 12:35 Zmiany w Kodeksie Pracy. Luka w przepisach dotyczy urlopu opiekuńczego

Niebawem ma wejść w życie nowelizacja Kodeks Pracy. “Fakt” zauważa luki w projekcie.

Długie weekendy 2023. Jak najkorzystniej zaplanować urlop
25.01.2023 09:50 Zmiany w Kodeksie Pracy. Pojawią się nowe urlopy

Dziś w Sejmie ruszą prace nad zmianami w Kodeksie Pracy. Nowe urlopy brzmią kusząco, jednak jak zwraca uwagę “Fakt”, że skorzystanie z nich wpłynie na wysokość pensji.

zima - gdzie Polacy spędzili ferie
09.01.2023 16:26 Przed nami dużo droższe ferie

Dwa tygodnie ferii zimowych już niedługo przed uczniami polskich szkół. Jednak, jak wynika z pojawiających się informacji, tym razem wyjazdy będą sporo kosztowały.Tradycyjnym kierunkiem wybieranym na spędzenie ferii zimowych są góry. Jak mówi w rozmowie z Gazeta.pl Karol Wiak z serwisu Nocowanie.pl, powodem popularności jest rozwinięta infrastruktura narciarska.Miejscowości górskie wciąż są na szczycie. Z informacji Wiaka wynika, że na czele plasują się Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba czy Wisła.

kalendarz-biznesinfo-urlop
24.12.2022 10:42 Ważny komunikat dla rodziców. Tylko do końca roku mogą wykorzystać dwa dni wolnego

Tylko do końca grudnia rodzice dzieci do 14. roku życia, zatrudnieni na umowie o pracę, mogą wykorzystać dwa dodatkowe dni wolnego, które przysługują im w ramach opieki nad potomstwem — przypomina Business Insider. Dni te są w pełni płatne, ale nie przechodzą na kolejny rok w przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego, który można wykorzystać później.

lawka-kobieta-PIXNIO
27.11.2022 14:40 Polacy popierają urlop dla niepalących. Przerwa „na papieroska” bywa kosztowna

Dla niemal 60 proc. niepalących Polaków praca byłaby atrakcyjniejsza, gdyby za niewychodzenie „na papieroska” dostali dodatkowe dni wolne – czytamy w badaniu „Praca w czasach zmian”. W 2019 roku prawie 8 mln Polaków przyznało się do regularnego palenia. Według firmy Work Service, przy założeniu, że dzienna suma przerw na papierosa w pracy wynosi nawet godzinę, straty finansowe firm z tego tytułu miały wynieść w skali kraju nawet kilkadziesiąt milionów złotych dziennie (szacunki właściwe dla 2017 roku).Na zlecenie portalu Pracuj.pl firma ARC Rynek i Opinia opracowała badanie, w którym zapytała Polaków o ich podejście do czterodniowego tygodnia pracy, wychodzenia „na papieroska” w godzinach pełnienia obowiązków zawodowych i preferowanych warunków zatrudnienia.

urlop długi
30.07.2022 14:05 Zmiany w Kodeksie Pracy. Nowe przepisy od 1 sierpnia 2022 roku

Od 1 sierpnia 2022 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy w zakresie prawa pracy. Nowelizacja zapewni pracownikom dodatkowe dni wolne oraz szerszą ochronę.

father-656734 1920
22.03.2022 09:33 Urlop na żądanie

Pracownikom zatrudnionym na mocy umowy o pracę przysługuje szereg praw i przywilejów, o których warto wiedzieć, gdyż mogą być bardzo pomocne i wygodne. Jednym z nich, gwarantowanym przez Kodeks pracy, jest urlop na żądanie. Kto może z niego skorzystać? Kiedy i w jakich warunkach przysługuje on pracownikowi? Urlop na żądanie – czym dokładnie jest?

wedding-1836315 1920
22.03.2022 09:33 Urlop okolicznościowy - zasady udzielania

Kodeks pracy przewiduje różne rodzaje urlopów, które należą się pracownikom zatrudnionym na mocy umowy o pracę. Są to zwolnienia przysługujące matkom po porodzie, rodzicom opiekującym się swoimi dziećmi i wiele innych. Pracownicy mają także możliwość wzięcia urlopu w przypadku innych, istotnych okoliczności zaistniałych w ich życiu, do których zaliczyć można ślub, pogrzeb czy chociażby narodziny dziecka. Jak wygląda sytuacja związana z przyznawaniem go? Urlop okolicznościowy – zasady udzielania. Jakie są?

woman-690034 1920
22.03.2022 09:33 Urlop wypoczynkowy - jak ustalić jego wymiar?

Pracownicy zatrudnieni na mocy umowy o pracę mają zagwarantowany szereg praw i przywilejów, które okazują się bardzo przydatne. Zalicza się do nich chociażby liczne urlopy. Co więcej, nie dotyczą one tylko sytuacji przykrych i nagłych, jak urlop chorobowy czy okolicznościowy, ale też tych zupełnie przyjemnych. Do takich przecież absolutnie zalicza się urlop wypoczynkowy. Jak więc z tego prawa skorzystać? Jak długi może być taki urlop? Urlop wypoczynkowy – jak ustalić jego wymiar?

25.06.2021Karwia Plaza fot.Andrzej Iwanczuk/REPORTER
22.03.2022 09:25 Tunezja przestała uznawać paszporty covidowe

Tunezja wymaga od turystów negatywnego wyniku testu PCR. Kraj nie honoruje już paszportów covidowych, ale to nie koniec ograniczeń. W weekendy zabawa nie jest pisana nawet turystom.

Można zyskać nawet 10 dni urlopu
22.03.2022 09:20 W łatwy sposób zwiększysz ilość swoich dni urlopowych. Nawet 10 dodatkowych dni

Teoretycznie pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy mają prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że w pewnych sytuacjach można ubiegać się o dodatkowe wolne. Jeśli ktoś się postara może zyskać nawet 10 dni.Z tego artykułu dowiesz się:W tym roku można zyskać ok. 10 dni dodatkowego urlopuW jakich sytuacjach można ubiegać się o urlop okolicznościowyIle wolnego można dostać za oddanie krwi

flickr, Janusz Sliwinski, lic. CC 2.0
22.03.2022 09:18 Wakacje w tym roku będą wyjątkowo drogie. Lepiej odkładać zawczasu

Wakacje tuż za rogiem, pandemia koronawirusa zwalnia, to oznacza, że sezon urlopowy może ruszyć pełną parą. Tegoroczni wczasowicze muszą wziąć pod uwagę to, że podwyżki nie ominą popularnych kurortów. W górę pójdą m.in.: ceny noclegów i jedzenia. Na co szykować się w okresie wakacji 2021?Z tego artykułu dowiesz się:W jaki sposób będą wyglądały ceny w tym rokuGdzie spodziewać się podwyżekZ czego wynikają podwyżki

pixabay, molochszczecin
22.03.2022 09:18 Polska nie wystawia certyfikatów szczepienia. Może być to problem dla podróżujących

"Co kraj to obyczaj, co rodzina to zwyczaj" - głosi polskie przysłowie. W dobie pandemii koronawirusa możemy spokojnie stwierdzić, że co kraj to inne przepisy. Nowy problem pojawia się w przypadku potwierdzeń szczepienia - każdy kraj definiuje je inaczej.

woman-1836601 640
22.03.2022 09:17 Urlop dla poratowania zdrowia - kto i kiedy może z niego skorzystać?

Przedstawicielom niektórych grup zawodowych przysługuje prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. Ten rodzaj urlopu jest szczególnie popularny wśród nauczycieli. Na czym właściwie polega urlop dla poratowania zdrowia? Kto i kiedy może z niego skorzystać?

tourism-1213802 960 720
22.03.2022 09:16 Staż urlopowy – jak go ustalić dla pracownika?

Staż urlopowy – od czego zależy? Według definicji jest to suma okresów pozostawania w zatrudnieniu o charakterze pracowniczym. Dotyczy osób, które pracują na zasadzie umowy o pracę. Sprawdź, ile czasu może wynosić urlop w zależności od ilości stażu pracy.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Efekt 500+. Zagraniczne wakacje coraz popularniejsze wśród Polaków

Jak wynika z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Mondial Assistance, 65% rodaków wybiera się na urlop. Prawie połowa, czyli 48% spędzi wakacje za granicą. Wakacyjnych urlopowiczów w tym roku będzie aż 20,5 mln Polaków, tych którzy będa odpoczywać poza Polską ponad 10 mln. W porównaniu z ubiegłym rokiem w tym roku wyjazd planuje o 2 mln Polaków więcej.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Polacy wyrazili swoją opinię na temat ewentualnej sjesty w pracy

Jeżeli zaś mówimy już o zwolennikach sjesty, to większość z nich opowiada się za jej ustawowym wprowadzeniem i nie zostawiłaby wyboru pracodawcą. Prawdopodobnie z małej wiary w chęć dania pracownikom możliwości korzystania z przerwy w ciągu dnia. Za sjestą obowiązkową obstaje 51% pytach, zaś za dobrowolną (w gestii pracodawcy) jedynie 36%.Także niechętnie przerywalibyśmy pracę na 3 godziny, jak to robią mieszkańcy południa Europy. Większość ankietowanych zrobiłaby sobie przerwę w pracy na maksymalnie jedną godzinę, tak zadecydowało 59% pytanych. Sjesta w wymiarze 3 godzin przydałaby się w Polsce jedynie według 4% zapytanych.A jak to wygląda w krajach południowych? W Hiszpanii czy Grecji przerwa w pracy zaczyna się około godz. 14, a kończy mniej więcej o 17. Godziny są raczej umowne, bo kultura śródziemnomorska słynie z raczej swobodnego podejścia do czasu. Latem południowcy otwierają sklepy dość wcześnie rano, bo ok 6, tak aby możliwie uniknąć upałów. Później w południe zamykają je i otwierają wieczorem, a zamykają w późnych (z polskiego punktu widzenia) porach, czasem koło północy. I taki system właśnie chyba najmniej przekonuje Polaków.To co jst praktyką w krajach śródziemnomorskich, czyli przerywanie pracy w godzinach największych upałów raczej nie przymie się tak szybko w Polsce. Z badań przeprowadzony w panelu Ariadna wynika, że większość Polaków nie przeniosłaby południowych praktyk na polski rynek pracy. Za sjestą w pracy opowiada się bowiem 36% ankietowanych, podczas gdy przeciwnicy tego rozwiązania stanowią 40%.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Polaków dręczy pracoholizm. Trudno nam wypocząć na urlopie

Polacy często myślą o swojej pracy także w urlop czy weekend, kiedy de facto mają czas wolny. Jak wskazuje badanie "Życie w pracy" firmy rekrutacyjnej Michael Page, aż 48% Polaków przyznaje się do tego, że pracuje w urlop. 38% spośród nich mówi o tym, że w urlop pracuje czasami, a kolejne 10% wskazuje, że zdarza się to często.Praca w urlopy to jednak nie wszystko. 68%, czyli ponad 2/3 spośród pracujących Polaków mówi o tym, że swoje działania w ramach stosunku pracy wykonuje w weekendy. Kolejne 75%, co stanowi 3/4 zatrudnionych, przyznaje, że swoją pracę wykonuje także wieczorami oraz nocą.