Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Renta

Renta

Renta – co to jest? Podstawowe informacje

Renta to jeden z rodzajów świadczeń socjalnych, przydzielanych określonym osobom po spełnieniu przez nie danych warunków w ramach systemu obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Renta może mieć charakter świadczenia stałego, lub przyznawanego okresowo – do czasu ustania przyczyn jej przyznania.

W Polsce okoliczności uprawniające do otrzymania renty określają odpowiednie ustawy (w zależności od rodzaju renty), zaś do organów rentowych zaliczymy ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) oraz KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego).

Jakie rodzaje rent wyróżniamy?

Istnieje kilka rodzajów rent, które podzielić możemy w zależności od okoliczności uprawniających do otrzymania świadczenia, jak i patrząc przez pryzmat systemu rentowego, w ramach którego zamierzamy partycypować. Warto przy tym pamiętać, że pojęcie „renta” na gruncie cywilnoprawnym może różnić się od renty tradycyjnej w wielu aspektach, zachowując jednak formę świadczenia pieniężnego przysługującego jednej ze stron.

System rentowy w Polsce co do zasady ma charakter unitarny, jednak z uwagi na typ świadczeń często wyróżnia się – oprócz renty z systemu powszechnego – rentę policyjną, wojskową czy rolniczą. Do najczęstszych rodzajów rent z kolei zaliczamy rentę z tytułu niezdolności do pracy (stałej lub tymczasowej), rentę inwalidzką, lub rentę rodzinną – wypłacaną najbliższym członkom rodziny ubezpieczonego w przypadku jego śmierci. 

Zarówno w prawie cywilnym, jak i środowisku ekonomicznym, możemy wymienić kilka innych rent. Ich cechą wspólną zawsze jest fakt otrzymywania przez jedną ze stron świadczenia pieniężnego, z uwagi na spełnienie określonych warunków. Renta gruntowa, renta ekonomiczna czy po prostu odszkodowanie to dobre przykłady. Za rentę możemy uznać również dochód pasywny otrzymywany przez inwestora z tytułu odsetek z lokat bankowych czy papierów wartościowych, a także wynajmu nieruchomości. Kodeks Cywilny wyróżnia jeszcze rentę cywilną, udzielaną jednemu prywatnemu podmiotowi przez inny – podstawę dla takiego stosunku stanowi spisywana przez obie strony umowa renty. 

Kto ma prawo do renty?

Wymogi dla otrzymania renty zwykle są minimalne, a i wiele zależy od tego, o jaki typ renty chcielibyśmy się postarać. Jeżeli zależy nam na świadczeniach wypłacanych z ZUS, to najistotniejszy będzie właściwy okres składkowy. 

Renta z tytułu niezdolności do pracy jest przyznawana osobom, które nie tylko posiadają orzeczenie o swoim stanie zdrowia (wystawione przez lekarza orzecznika ZUS), ale również posiadają odpowiedni staż pracy. Ten z kolei wynosi od 1 roku do 5 lat, zależnie od wieku zainteresowanego. 

Renta rodzinna z kolei zostanie udzielona najbliższej rodzinie zmarłego w sytuacji, w której w chwili śmierci posiada on ustalone prawo do emerytury czy renty. Nierzadko jednak prawo może wymagać spełnienia kilku dodatkowych warunków – na przykład renta rodzinna przysługuje tylko tym dzieciom nieboszczka, które mają 16 lat, mają do 25 lat ale kontynuują edukację, lub również wobec nich orzeczono stałą niezdolność do pracy. 

Pokaż więcej

seniorka
13.06.2024 22:30 Tyle wyniesie renta wdowia. Seniorzy będą mogli sporo zyskać

Renta wdowia to jedna z obietnic wyborczych, która już wkrótce zostanie spełniona. Wielu seniorów będzie mogło liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Znamy już sporo szczegółów dotyczących tego świadczenia. Ile będzie wynosiło i komu konkretnie się należy? Wyjaśniamy.

ZUS pieniądze
04.06.2024 17:13 Nie każdy dostanie rentę po zmarłym małżonku. O tym trzeba pamiętać

Renta rodzinna, czyli świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznawane w przypadku śmierci bliskiego. Ile pieniędzy ZUS wypłaci uprawnionym do rodzinnej renty i co trzeba zrobić by ją otrzymać? Kwota nie zawsze będzie taka sama.

pieniądze portfel
22.05.2024 20:47 Ponowne przeliczenie emerytury i renty. Kto może skorzystać?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z możliwości ponownego przeliczenia wysokości emerytury. Wniosek mogą złożyć osoby, które posiadają prawo do tego świadczenia lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Kto się do niego kwalifikuje i jak o niego wnioskować?

ręce pieniądze
22.05.2024 18:38 Kluczowe informacje w sprawie renty wdowiej. Resort odsłania karty

Wypłaty renty wdowiej coraz bliżej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało wstępne szacunki co do tego, ile budżet państwa przeznaczy na to świadczenie. Roczne koszty wypłaty wyniosą 8-10 mld zł. Kto będzie mógł liczyć na dodatkowe środki i ile wyniesie renta wdowia?

pieniądze, kobieta
15.05.2024 21:06 Można dostać prawie 1800 zł z ZUS. Trzeba jednak spełnić warunki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele rozmaitych świadczeń finansowych. Jednym z nich jest renta socjalna, która podczas ostatniej waloryzacji została podwyższona. Aby otrzymać takie wsparcie, trzeba spełnić odpowiednie warunki. Komu należą się pieniądze? Wyjaśniamy. 

ZUS, koperta, pieniądze
11.05.2024 11:00 ZUS wydał ważny komunikat. Emeryci powinni o tym wiedzieć

W najbliższych dniach emeryci i renciści powinni być czujni. Jak informuje ZUS, już wkrótce w ich ręce trafią ważne dokumenty. Listy zawierają jednak nie tylko kluczowe informacje. Część seniorów będzie musiała zrobić jedną rzecz.

seniorka
15.04.2024 08:42 Tyle będzie wynosiła renta wdowia. Seniorzy mogą sporo zyskać

Wprowadzenie renty wdowiej było jedną z obietnic wyborczych, która już wkrótce ma zostać spełniona. Powstała specjalna strona internetowa, na której umieszczono szczegółowe informacje w sprawie tego świadczenia. Jakie kwoty otrzymają seniorzy w ramach renty wdowiej?

emerytka
21.03.2024 09:13 Zwroty podatków dla emerytów i rencistów – część nie otrzyma ani grosza

Do osób, które rozliczyły już w tym roku PIT, zaczęły trafiać zwroty. Choć w tym roku spodziewamy się, że nie będą tak wysokie, jak w latach poprzednich, to na zwroty oczekują także emeryci i renciści. Niestety w części przypadków, mimo tego, że zwrot podatku im się należy, mogą oni nie otrzymać żadnych pieniędzy.

List z ZUS-u
18.03.2024 10:34 Ponad 1300 zł z ZUS co miesiąc przez trzy lata. Mało kto zna to świadczenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie, o którym wciąż wielu Polaków nie ma pojęcia. W grę wchodzą naprawdę pokaźne kwoty, a wsparcie jest przyznawane co miesiąc, nawet przez trzy lata. Komu należą się dodatkowe pieniądze? 

pieniądze
13.03.2024 11:55 Dodatkowe 1300 zł nawet przez 3 lata. O tym świadczeniu wielu zapomina

Marcowa waloryzacja dotknęła wszystkich świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, które wzrosły o 12,12 proc. W rezultacie niektóre osoby mogą liczyć teraz na dodatkowe ponad 1300 złotych miesięcznie. Chodzi jednak tylko o tych, którzy wciąż pozostają aktywni zawodowo, ale znaleźli się w szczególnej sytuacji. O tym wsparciu warto wiedzieć, zwłaszcza, że pieniądze można otrzymywać nawet przez 3 lata.

seniorzy, emeryci, małżeństwo
12.03.2024 21:56 Jak długo przysługuje renta wdowia? Sporo się zmieni

Komu przysługuje renta wdowia? Już wkrótce w życie mają wejść nowe przepisy. Sprawdzamy, jak długo przysługuje świadczenie z ZUS i kiedy złożyć wniosek.

Seniorka, pieniądze
12.03.2024 13:20 Ile będzie wynosiła renta wdowia? Seniorzy dostaną duże pieniądze

Wprowadzenie renty wdowiej było jednym z sztandarowych postulatów wyborczych Lewicy. Świadczenie ma być o wiele bardziej korzystne dla wdów i wdowców, niż to, które otrzymują aktualnie. Na jakie kwoty będą mogli liczyć seniorzy w ramach tego wsparcia? Przedstawiamy szczegóły.

Koperta z logo ZUS-u, pieniądze
10.03.2024 09:12 ZUS może wstrzymać wypłatę renty. Nowy limit już obowiązuje

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca mnóstwo różnych świadczeń, a jednym z nich jest renta rodzinna. Jak się okazuje, od 1 marca weszły w życie nowe limity, których przekroczenie może doprowadzić do utraty pieniędzy wypłacanych w ramach tego świadczenia. Przedstawiamy szczegóły.

pieniądze
08.03.2024 15:43 Masz te choroby? Możesz dostać nawet 1780 zł miesięcznie

1 marca kwoty wielu świadczeń wzrosły. Wśród nich również wysokość renty dla osób niezdolnych do pracy. Komu przysługuje świadczenie? ZUS wypłaci je w dwóch stawkach.

pieniądze emeryt
06.03.2024 18:39 Wielu Polaków może zyskać naprawdę sporo, ważny projekt. Są konkretne wyliczenia

Przed wyborami parlamentarnymi jedną z większych obietnic Lewicy było przeprocedowanie projektu o tzw. rencie wdowiej. Miałaby ona pomóc emerytom, którzy zostają sami, w pokryciu kosztów codziennego życia. W sieci utworzona została właśnie specjalna strona internetowa, pokazująca symulacje i konkretne wyliczenia, dotyczące wysokości potencjalnych nowych świadczeń. Wynika z nich, że seniorzy mogliby naprawdę wiele zyskać. Wyjaśniamy, o co chodzi i podajemy przykłady.

trumna, pogrzeb
05.03.2024 20:22 Jak dostać emeryturę po zmarłym? Trzeba spełnić te warunki

Mimo że emerytury w Polsce pozostawiają wiele do życzenia, rodzina zmarłego może liczyć na otrzymanie jeszcze jednego świadczenia. Komu przysługuje emerytura po zmarłym? Sprawdziliśmy, jak ją otrzymać.

ZUS, pieniądze
25.02.2024 20:16 Wyższe świadczenia z ZUS. Kwota bazowa idzie ostro w górę

Kwota bazowa jeszcze nigdy nie była tak wysoka. To przede wszystkim od niej zależy wysokość rent i emerytur. W tym roku po raz pierwszy przekroczyła 6 tysięcy złotych.

List z ZUS-u
23.02.2024 09:37 ZUS wypłaci 1200 zł co miesiąc przez trzy lata. Mało kto o tym wie

Polacy mogą liczyć na rozmaite formy wsparcia finansowego, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak się okazuje, o niektórych świadczeniach wciąż wie tylko garstka osób, a w grę wchodzą całkiem pokaźne kwoty. Przykładem tego jest renta szkoleniowa, którą można pobierać nawet przez trzy lata. Komu przysługują pieniądze? 

emeryci
16.02.2024 22:22 Ważna data dla emerytów. ZUS może zmienić wysokość świadczenia

Tylko do końca lutego emeryci i renciści mają czas, by powiadomić ZUS o osiągniętych przychodach. Na tej podstawie Zakład może zweryfikować wysokość świadczenia. Są jednak wyjątki.

Pieniądze
14.02.2024 19:20 Można dostać 1200 złotych z ZUS. Mało kto wie o tym świadczeniu

Osoby potrzebujące dodatkowych pieniędzy z ZUS mogą być nieźle zaskoczone. Zakład może bowiem wypłacić im 1200 złotych w ramach mało znanego świadczenia. Konieczne jest jedynie spełnienie określonych warunków.

Pieniądze w portfelu
11.02.2024 12:21 Co z rentą wdowią? W końcu ujawniono stawki

Prace nad rentą wdowią, której wprowadzenie zapowiedziano podczas kampanii wyborczej, posuwają się do przodu. Według deklaracji minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, pierwsze pieniądze mają trafić do beneficjentów w tym roku. Poznaliśmy również konkretne szczegóły dotyczące kwot, jakie będą wypłacane.

Seniorka, pieniądze
10.02.2024 17:22 Renta rodzinna z ZUS i KRUS jednocześnie? Przepisy stawiają sprawę jasno

Seniorzy mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci renty rodzinnej. Świadczenie wypłaca się osobom po stracie współmałżonka, który miał prawo do emerytury. Istnieje taka możliwość, by pobierać emeryturę z ZUS-u i KRUS-u jednocześnie. Co w takiej sytuacji z rentą rodzinną? 

seniorzy
06.02.2024 14:24 Sejm podejmie decyzję ws. wcześniejszych emerytur i rent wdowich

Już jutro, 7 lutego, rozpocznie się posiedzenie Sejmu, na którym omówione zostaną m.in. kwestie emerytury stażowej i renty wdowiej. Sprawdzamy, co dokładnie mają zmienić projekty obywatelskie.

Pieniądze
01.02.2024 16:24 Nowe świadczenie wzrośnie nawet do 9460 złotych, ale pod jednym warunkiem

Prace nad propozycją podwyższenia renty socjalnej spowodowały pojawienie się zaskakujących doniesień. W górę może bowiem pójść także inne świadczenie, o którym we wspomnianym pomyśle nie ma ani słowa.

Szymon Hołownia
29.01.2024 13:03 Nowe świadczenie dla seniorów. Właśnie podano konkretną datę

Wprowadzenie renty wdowiej było zapowiadane podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Wiele osób z pewnością zastanawia się, co dalej z tym świadczeniem. Okazuje się, że już niebawem ta kwestia może się wyjaśnić. Szczegóły zdradził ostatnio Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia.

ręka
28.01.2024 09:22 Ważne zmiany dla emerytów. Będą nowe limity dorabiania. Jeśli przekroczysz kwotę, ZUS wstrzyma emeryturę

Już wkrótce ZUS zmieni limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Niektórzy powinni być bardzo czujni. Po przekroczeniu limitu, ZUS może nawet wstrzymać wypłaty świadczenia.

ZUS koperta pieniądze dłoń
25.01.2024 12:51 Nawet 1200 zł wsparcia od państwa, jest pewien warunek. Sprawdź, czy ci przysługuje

Niewielka ilość szczęśliwców aktywnych na rynku pracy wykonuje pracę w swoim zawodzie. Mało kto zdaje sobie sprawę, iż z tego tytułu może przysługiwać świadczenie. Sprawdź jak można uzyskać nawet 36-miesięczne wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

pieniądze
25.01.2024 10:24 Ważne świadczenie możne wzrosnąć aż o 2700 zł. Wspaniała informacja dla tysięcy osób w Polsce

Wiele osób w Polsce od lat apeluje o pilne zmiany dotyczące ważnego świadczenia. To wsparcie jest niezwykle istotne dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Teraz jest szansa, że świadczenie zostanie znacząco podwyższone. Obywatelskim projektem zajmie się Sejm.