Renta to jeden z rodzajów świadczeń socjalnych, przydzielanych określonym osobom po spełnieniu przez nie danych warunków w ramach systemu obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Renta może mieć charakter świadczenia stałego, lub przyznawanego okresowo – do czasu ustania przyczyn jej przyznania.
W Polsce okoliczności uprawniające do otrzymania renty określają odpowiednie ustawy (w zależności od rodzaju renty), zaś do organów rentowych zaliczymy ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) oraz KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego).
Istnieje kilka rodzajów rent, które podzielić możemy w zależności od okoliczności uprawniających do otrzymania świadczenia, jak i patrząc przez pryzmat systemu rentowego, w ramach którego zamierzamy partycypować. Warto przy tym pamiętać, że pojęcie „renta” na gruncie cywilnoprawnym może różnić się od renty tradycyjnej w wielu aspektach, zachowując jednak formę świadczenia pieniężnego przysługującego jednej ze stron.
System rentowy w Polsce co do zasady ma charakter unitarny, jednak z uwagi na typ świadczeń często wyróżnia się – oprócz renty z systemu powszechnego – rentę policyjną, wojskową czy rolniczą. Do najczęstszych rodzajów rent z kolei zaliczamy rentę z tytułu niezdolności do pracy (stałej lub tymczasowej), rentę inwalidzką, lub rentę rodzinną – wypłacaną najbliższym członkom rodziny ubezpieczonego w przypadku jego śmierci.
Zarówno w prawie cywilnym, jak i środowisku ekonomicznym, możemy wymienić kilka innych rent. Ich cechą wspólną zawsze jest fakt otrzymywania przez jedną ze stron świadczenia pieniężnego, z uwagi na spełnienie określonych warunków. Renta gruntowa, renta ekonomiczna czy po prostu odszkodowanie to dobre przykłady. Za rentę możemy uznać również dochód pasywny otrzymywany przez inwestora z tytułu odsetek z lokat bankowych czy papierów wartościowych, a także wynajmu nieruchomości. Kodeks Cywilny wyróżnia jeszcze rentę cywilną, udzielaną jednemu prywatnemu podmiotowi przez inny – podstawę dla takiego stosunku stanowi spisywana przez obie strony umowa renty.
Wymogi dla otrzymania renty zwykle są minimalne, a i wiele zależy od tego, o jaki typ renty chcielibyśmy się postarać. Jeżeli zależy nam na świadczeniach wypłacanych z ZUS, to najistotniejszy będzie właściwy okres składkowy.
Renta z tytułu niezdolności do pracy jest przyznawana osobom, które nie tylko posiadają orzeczenie o swoim stanie zdrowia (wystawione przez lekarza orzecznika ZUS), ale również posiadają odpowiedni staż pracy. Ten z kolei wynosi od 1 roku do 5 lat, zależnie od wieku zainteresowanego.
Renta rodzinna z kolei zostanie udzielona najbliższej rodzinie zmarłego w sytuacji, w której w chwili śmierci posiada on ustalone prawo do emerytury czy renty. Nierzadko jednak prawo może wymagać spełnienia kilku dodatkowych warunków – na przykład renta rodzinna przysługuje tylko tym dzieciom nieboszczka, które mają 16 lat, mają do 25 lat ale kontynuują edukację, lub również wobec nich orzeczono stałą niezdolność do pracy.
Pokaż więcej
Renta wdowia to świadczenie, którym ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej chwali się szczególnie chętnie. Sztandarowy projekt resortu ma zapewnić pomoc finansową osobom, które pozostały same, często w podeszłym wieku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie poinformował o wypłacie kolejnych transzy i podzielił się przy tej okazji ważnymi informacjami dot. realizacji projektu.
Do seniorek i seniorów trafiło ponad 1,4 mld zł brutto z ZUS w ramach rent wdowich - nowego świadczenia osób starszych, które po śmierci współmałżonka muszą samodzielnie utrzymywać gospodarstwo domowe. W poniedziałek (15.07) w ramach tej pomocy wypłacono kolejną transzę pieniędzy. Średni miesięczny zysk osób, które je pobrały to ok. 356 zł. Renta wdowia ma wesprzeć osoby najbardziej potrzebujące. Internet zalewają historie osób, które są w dramatycznej sytuacji a mimo to wsparcie im się nie należy. Czy słusznie? Ekspertki wskazują, które przepisy wymagają zmiany.
Ruszyły już wypłaty tak zwanej renty wdowiej. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął blisko milion wniosków o przyznanie tego świadczenia. W międzyczasie ZUS dokonuje weryfikacji nadesłanej dokumentacji i wzywa wnioskodawców do składania wyjaśnień. Część świadczeniobiorców będzie musiała złożyć wyjaśnienia. Pojawiła się cała masa błędów, które wykluczają prawo do renty wdowiej.
Czekanie dobiegło końca. Wraz z początkiem lipca ruszyły wypłaty tzw. renty wdowiej. Pieniądze trafią do beneficjentów i beneficjentek w dniu, w którym spodziewają się podstawowej emerytury z ZUS. Okazuje się jednak, że start świadczenia nie sprawi, że wszyscy odetchną z ulgą. Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka trafił pozew.
Ciche decyzje ZUS dotyczące ważnego świadczenia mogą zmienić sytuację finansową tysięcy Polaków. Zmiany w systemie już na horyzoncie – kto powinien mieć się na baczności?
Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ponad 500 tys. osobom w Polsce. Choć kwota wywołuje wiele dyskusji, to jednak stanowi ona wsparcie dla tych, którzy nie są w stanie wykonywać pracy zarobkowej. Lista chorób, które stanowią przesłankę do jej przyznania, jest znacznie dłuższa, niż może się wydawać. W tym przypadku możesz dostać rentę z ZUS.
Jeszcze tylko dwa tygodnie dzielą Polaków od oficjalnego rozpoczęcia wypłat. 1 lipca pieniądze z ZUS trafią do pierwszych beneficjentów, wiemy też, w jakich dniach otrzymają je pozostali. Część seniorów może jednak spotkać zaskoczenie — na ich konta wpłyną aż dwa przelewy. Dlaczego? Tym razem nie chodzi o nowe terminy wypłat.
Beneficjenci ZUS muszą wiedzieć, że każde świadczenie wypłacane jest na konkretnych zasadach. Bardzo rzadko nie trzeba składać wniosku i dodatek przyznawany jest z urzędu. Tak samo niemal zawsze świadczenia przysługują tylko osobom w konkretnym wieku. Ten dodatek stanowi wyjątek od ostatniej zasady. Mimo to pieniądze trafią tylko do jednej grupy.
Od pierwszego lipca ruszą w Polsce wypłaty rent wdowich, czyli nowego świadczenia, które daje wdowom i wdowcom możliwość łączenia własnej emerytury lub renty z częścią renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Wielu seniorów czeka już na pierwszy przelew. Duża grupa osób nie spełniła jednak kryteriów, aby otrzymać to świadczenie. Ministerstwo zalała fala próśb o zmianę zasad przyznawania rent wdowich. Jest już odpowiedź resortu.
Polacy w końcu doczekali się decyzji, która miała rozwiązać wieloletni problem. Zamiast entuzjazmu pojawiły się jednak nowe wątpliwości. Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę dotyczącą podwyżki zasiłku pogrzebowego. Czy zmiana naprawdę przyniesie ulgę, na jaką liczyli?
Kiedy Polacy naprawdę doczekają się nowego świadczenia? Wnioski można składać od początku roku, ale pieniądze nie dotarły jeszcze do ani jednego beneficjenta. Ten moment zbliża się jednak wielkimi krokami i wiemy już, na jakich dokładnie zasadach będzie wypłacana renta wdowia. Nie wszyscy dostaną świadczenie w tym samym momencie? ZUS zdradza szczegóły.
Czerwiec będzie kolejnym miesiącem, w którym pobierający świadczenia emerytalne lub rentowe czekają zmiany w harmonogramie wypłat. Wątpliwości beneficjentów mogą wzbudzać w nadchodzących tygodniach nie tylko dni przelewów wypadające w weekendy, ale też święto. Przez Boże Ciało spora część Polaków zdecyduje się z pewnością na skorzystanie z długiego weekendu.
Wprowadzenie renty wdowiej było zmianą, na którą Polacy czekali od dawna. Jednak nie wszyscy są zadowoleni z tego, jaki kształt przybrała finalna ustawa. Setki tysięcy emerytów zostało wykluczonych z prawa do świadczenia, tylko z jednego powodu. Teraz zabrali głos w swojej sprawie. Nadchodzi zmiana w przepisach?
Nowe przepisy miały wyrównać szanse i ulżyć tym, którzy stracili najbliższych. Jednak liczby pokazują zupełnie inny obraz – dominację jednej grupy i zaskakujący brak drugiej. Co stoi za tą nierównowagą?
Rok 2025 zaczął się od dobrej wiadomości dla beneficjentów ZUS. Wielu z nich miało otrzymać nowy dodatek z urzędu, inni musieli złożyć wniosek. Na pieniądze przyszło im trochę poczekać, ale wypłaty wreszcie ruszyły. Kto powinien sprawdzić konto? Kwoty robią wrażenie.
W lipcu rząd zacznie wypłacać nowe świadczenie socjalne. Aby otrzymać to wsparcie finansowe, trzeba spełnić szereg warunków, a ich zakres już zaczął budzić niezadowolenie części obywateli. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już rozważa wdrożenie pewnych zmian, choć nie wystartowały jeszcze pierwsze wypłaty. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, czego należy się spodziewać w tym temacie i kiedy.
Emeryci wiedzą już, że skończyły się czasy kilkunastoprocentowych waloryzacji ich świadczeń – tegoroczna waloryzacja marcowa wyniosła tylko 5,5 proc. Zamiast tego rząd zaoferował im jednak dwukrotne podnoszenie wysokości emerytur co roku, co można uznać za uczciwą rekompensatę. Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej w tym roku, seniorzy będą musieli obejść się smakiem.
Polityka socjalna w Polsce to hasło, które jest ostatnio często podnoszone w dyskusji publicznej, zwłaszcza przez kandydatów biorących udział w wyścigu o fotel prezydenta. Zanim uprawnieni do pobierania świadczeń przekonają się ile z obietnic, które padły rzeczywiście się spełni, są zdani na dotychczasowe rozwiązania. ZUS pochwalił się realizacją jednego ze swoich zobowiązań. Okazuje się, że coraz więcej osób okazuje zainteresowanie nowym świadczeniem. Wkrótce pieniądze zaczną wpływać na konta Polaków.
Już za kilka tygodni w życie wejdą nowe zasady wypłacania świadczeń z ZUS. Ze zmianami powinny zapoznać się wszystkie osoby, które pobierają rentę lub emeryturę. Część seniorów może czekać przykra niespodzianka, kiedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmniejszy kwotę lub całkowicie wstrzyma wypłaty świadczenia.
Renta wdowia to świadczenie mające na celu wsparcie finansowe osób, które straciły współmałżonka. Jednak nie każdy, kto znalazł się w takiej sytuacji, może liczyć na dodatkowe środki. Istnieją konkretne kryteria, które należy spełnić, a pewne zapisy prawne mogą wykluczyć wiele osób z grona uprawnionych.
Już tylko kilka miesięcy zostało na złożenie wniosku o rentę wdowią, by otrzymać świadczenie od lipca. Zainteresowanie maleje, a wielu seniorów wciąż nie skorzystało z tej możliwości. Tymczasem waloryzacja sprawia, że wypłaty będą wyższe, niż początkowo zakładano. Co to oznacza dla emerytów?
Ważne informacje dla wszystkich pobierających świadczenia emerytalne i rentowe. Kwiecień będzie szczególnie ważnym miesiącem – nie tylko wypłacana będzie dodatkowa emerytura, ale zajdą także zmiany w harmonogramie przelewów. Znamy już szczegóły i daty.
Uzyskanie dowolnego świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wymaga spełnienia całego szeregu warunków. Nie oznacza to jednak, że raz uzyskane nie może zostać odebrane. Co więcej, w takiej sytuacji beneficjentów mogą czekać wysokie kary. ZUS rozpoczął weryfikowanie małżeństw.
Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przypomina o możliwości składania wniosku o świadczenie, o które ubiega się już blisko 500 tysięcy osób. Okazuje się jednak, że wśród jednej z uprawnionych grup, które mogą pobierać dodatek, tylko 10 proc. zgłosiło taką potrzebę. ”Także Wam przysługuje to świadczenie. Spróbujcie się zainteresować, udać się do ZUS”. - zaapelowano.
Z początkiem 2025 roku weszły w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które wprowadzają możliwość uzyskania tzw. renty wdowiej. Dodatkowe świadczenie do emerytury przysługuje wyłącznie osobom spełniającym ściśle określone warunki. Wiek beneficjenta nie jest jedynym kryterium. Rozwiewamy najczęstsze wątpliwości i odpowiadamy na kluczowe pytania dotyczące renty wdowiej.
Marzec będzie ważnym miesiącem dla wszystkich emerytów. Będzie to pierwszy miesiąc, kiedy zauważą oni na swoich kontach nową, zwaloryzowaną kwotę świadczeń. Co ważne, kalendarz ułożył się w tym roku z dodatkową korzyścią dla beneficjentów.
Już wkrótce osoby pobierające jeden z dodatków, wypłacanych przez ZUS, mogą spodziewać się wyższych świadczeń. Zmiana wejdzie w życie w marcu 2025 roku, a nowe kwoty mogą zaskoczyć. Kto może liczyć na podwyżkę i jakie są warunki otrzymania tej formy wsparcia?
Rząd pochylił się nad sytuacją finansową polskich seniorów. Zaoferowano im świadczenie, które ma szansę podreperować ich domowe budżety. Obejmuje ono te osoby, które straciły współmałżonka z przyczyn losowych. Należy jednak mieć na uwadze, że pewne błędy przekreślą szansę na dostanie pieniędzy.