Wielu seniorów z niecierpliwością czeka na wprowadzenie renty wdowiej. Teraz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w rozmowie z Super Expressem przekazała nowe informacje ws. terminu wypłat świadczenia.
Już wkrótce zostanie uruchomione nowe wsparcie finansowe dla wielu Polaków. Renta wdowia była zapowiadana już jakiś czas temu. Teraz Sejm podjął kluczową decyzję i obywatelski projekt ustawy w tej sprawie trafi do dalszych prac. Seniorzy będą mogli naprawdę sporo zyskać.
Renta wdowia to jedna z obietnic wyborczych, która już wkrótce zostanie spełniona. Wielu seniorów będzie mogło liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Znamy już sporo szczegółów dotyczących tego świadczenia. Ile będzie wynosiło i komu konkretnie się należy? Wyjaśniamy.
Renta rodzinna, czyli świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznawane w przypadku śmierci bliskiego. Ile pieniędzy ZUS wypłaci uprawnionym do rodzinnej renty i co trzeba zrobić by ją otrzymać? Kwota nie zawsze będzie taka sama.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z możliwości ponownego przeliczenia wysokości emerytury. Wniosek mogą złożyć osoby, które posiadają prawo do tego świadczenia lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Kto się do niego kwalifikuje i jak o niego wnioskować?
Wypłaty renty wdowiej coraz bliżej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało wstępne szacunki co do tego, ile budżet państwa przeznaczy na to świadczenie. Roczne koszty wypłaty wyniosą 8-10 mld zł. Kto będzie mógł liczyć na dodatkowe środki i ile wyniesie renta wdowia?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele rozmaitych świadczeń finansowych. Jednym z nich jest renta socjalna, która podczas ostatniej waloryzacji została podwyższona. Aby otrzymać takie wsparcie, trzeba spełnić odpowiednie warunki. Komu należą się pieniądze? Wyjaśniamy.
W najbliższych dniach emeryci i renciści powinni być czujni. Jak informuje ZUS, już wkrótce w ich ręce trafią ważne dokumenty. Listy zawierają jednak nie tylko kluczowe informacje. Część seniorów będzie musiała zrobić jedną rzecz.
Wprowadzenie renty wdowiej było jedną z obietnic wyborczych, która już wkrótce ma zostać spełniona. Powstała specjalna strona internetowa, na której umieszczono szczegółowe informacje w sprawie tego świadczenia. Jakie kwoty otrzymają seniorzy w ramach renty wdowiej?
Do osób, które rozliczyły już w tym roku PIT, zaczęły trafiać zwroty. Choć w tym roku spodziewamy się, że nie będą tak wysokie, jak w latach poprzednich, to na zwroty oczekują także emeryci i renciści. Niestety w części przypadków, mimo tego, że zwrot podatku im się należy, mogą oni nie otrzymać żadnych pieniędzy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie, o którym wciąż wielu Polaków nie ma pojęcia. W grę wchodzą naprawdę pokaźne kwoty, a wsparcie jest przyznawane co miesiąc, nawet przez trzy lata. Komu należą się dodatkowe pieniądze?
Marcowa waloryzacja dotknęła wszystkich świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, które wzrosły o 12,12 proc. W rezultacie niektóre osoby mogą liczyć teraz na dodatkowe ponad 1300 złotych miesięcznie. Chodzi jednak tylko o tych, którzy wciąż pozostają aktywni zawodowo, ale znaleźli się w szczególnej sytuacji. O tym wsparciu warto wiedzieć, zwłaszcza, że pieniądze można otrzymywać nawet przez 3 lata.
Komu przysługuje renta wdowia? Już wkrótce w życie mają wejść nowe przepisy. Sprawdzamy, jak długo przysługuje świadczenie z ZUS i kiedy złożyć wniosek.
Wprowadzenie renty wdowiej było jednym z sztandarowych postulatów wyborczych Lewicy. Świadczenie ma być o wiele bardziej korzystne dla wdów i wdowców, niż to, które otrzymują aktualnie. Na jakie kwoty będą mogli liczyć seniorzy w ramach tego wsparcia? Przedstawiamy szczegóły.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca mnóstwo różnych świadczeń, a jednym z nich jest renta rodzinna. Jak się okazuje, od 1 marca weszły w życie nowe limity, których przekroczenie może doprowadzić do utraty pieniędzy wypłacanych w ramach tego świadczenia. Przedstawiamy szczegóły.
1 marca kwoty wielu świadczeń wzrosły. Wśród nich również wysokość renty dla osób niezdolnych do pracy. Komu przysługuje świadczenie? ZUS wypłaci je w dwóch stawkach.
Przed wyborami parlamentarnymi jedną z większych obietnic Lewicy było przeprocedowanie projektu o tzw. rencie wdowiej. Miałaby ona pomóc emerytom, którzy zostają sami, w pokryciu kosztów codziennego życia. W sieci utworzona została właśnie specjalna strona internetowa, pokazująca symulacje i konkretne wyliczenia, dotyczące wysokości potencjalnych nowych świadczeń. Wynika z nich, że seniorzy mogliby naprawdę wiele zyskać. Wyjaśniamy, o co chodzi i podajemy przykłady.
Mimo że emerytury w Polsce pozostawiają wiele do życzenia, rodzina zmarłego może liczyć na otrzymanie jeszcze jednego świadczenia. Komu przysługuje emerytura po zmarłym? Sprawdziliśmy, jak ją otrzymać.
Kwota bazowa jeszcze nigdy nie była tak wysoka. To przede wszystkim od niej zależy wysokość rent i emerytur. W tym roku po raz pierwszy przekroczyła 6 tysięcy złotych.
Polacy mogą liczyć na rozmaite formy wsparcia finansowego, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak się okazuje, o niektórych świadczeniach wciąż wie tylko garstka osób, a w grę wchodzą całkiem pokaźne kwoty. Przykładem tego jest renta szkoleniowa, którą można pobierać nawet przez trzy lata. Komu przysługują pieniądze?
Tylko do końca lutego emeryci i renciści mają czas, by powiadomić ZUS o osiągniętych przychodach. Na tej podstawie Zakład może zweryfikować wysokość świadczenia. Są jednak wyjątki.
Osoby potrzebujące dodatkowych pieniędzy z ZUS mogą być nieźle zaskoczone. Zakład może bowiem wypłacić im 1200 złotych w ramach mało znanego świadczenia. Konieczne jest jedynie spełnienie określonych warunków.
Prace nad rentą wdowią, której wprowadzenie zapowiedziano podczas kampanii wyborczej, posuwają się do przodu. Według deklaracji minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, pierwsze pieniądze mają trafić do beneficjentów w tym roku. Poznaliśmy również konkretne szczegóły dotyczące kwot, jakie będą wypłacane.
Seniorzy mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci renty rodzinnej. Świadczenie wypłaca się osobom po stracie współmałżonka, który miał prawo do emerytury. Istnieje taka możliwość, by pobierać emeryturę z ZUS-u i KRUS-u jednocześnie. Co w takiej sytuacji z rentą rodzinną?
Już jutro, 7 lutego, rozpocznie się posiedzenie Sejmu, na którym omówione zostaną m.in. kwestie emerytury stażowej i renty wdowiej. Sprawdzamy, co dokładnie mają zmienić projekty obywatelskie.
Prace nad propozycją podwyższenia renty socjalnej spowodowały pojawienie się zaskakujących doniesień. W górę może bowiem pójść także inne świadczenie, o którym we wspomnianym pomyśle nie ma ani słowa.
Wprowadzenie renty wdowiej było zapowiadane podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Wiele osób z pewnością zastanawia się, co dalej z tym świadczeniem. Okazuje się, że już niebawem ta kwestia może się wyjaśnić. Szczegóły zdradził ostatnio Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia.
Już wkrótce ZUS zmieni limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Niektórzy powinni być bardzo czujni. Po przekroczeniu limitu, ZUS może nawet wstrzymać wypłaty świadczenia.