Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne zmiany dla emerytów. Będą nowe limity dorabiania. Jeśli przekroczysz kwotę, ZUS wstrzyma emeryturę
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 28.01.2024 09:22

Ważne zmiany dla emerytów. Będą nowe limity dorabiania. Jeśli przekroczysz kwotę, ZUS wstrzyma emeryturę

ręka
Pixabay/beejees

Już wkrótce ZUS zmieni limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Niektórzy powinni być bardzo czujni. Po przekroczeniu limitu, ZUS może nawet wstrzymać wypłaty świadczenia.

Nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów już od marca

Wydaje się, że limity dorabiania na emeryturze dopiero co uległy zmianie - ostatnia miała miejsce 1 grudnia - a już szykuje się następna. Tak częste zmiany spowodowane są zależnością limitu od wysokości przeciętnego wynagrodzenia, wskazywanej przez Główny Urząd Statystyczny.
Osoby otrzymujące świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych muszą pozostać czujne, ponieważ w przypadku przekroczenia limitu może ono zostać zmniejszone lub nawet całkowicie wstrzymane.
Nowe limity obowiązywać będą od 1 marca 2024 roku.
 

Nadchodzi nowy podatek od ogrzewania. Ile wyniesie i jak go uniknąć?

Nowe limity dorabiania. Te osoby muszą być czujne

O tym, że limit ponownie ulegnie zmianie, szczególnie powinny pamiętać osoby:

  • pobierające emeryturę nie ukończywszy powszechnego wieku emerytalnego,
  • którym przysługuje renta z tytułu niezdolności do pracy, renta wypadkowa, renta rodzinna lub renta socjalna,
  • pobierające rentę inwalidy wojskowego, w przypadku, kiedy niezdolność do pracy nie pozostaje w związku ze służbą,
  • otrzymujące nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • pobierające emeryturę pomostową,
  • którym przysługuje świadczenie przedemerytalne.

Limitami nie muszą się natomiast przejmować osoby, które wiek emerytalny już osiągnęły. W ich przypadku emerytura będzie nadal wypłacana w niezmniejszonej wysokości bez względu na dodatkowe dochody. Wyjątek stanową urodzone po 31 grudnia 1948 r., w przypadku, kiedy ich emerytura została podwyższona do wysokości emerytury minimalnej. Właśnie to podwyższenie może nie zostać przyznane w danym miesiącu, jeśli beneficjent przekroczy limit.
 

Zmiany w limitach dorabiania. Tyle wynoszą progi

Zgodnie z komunikatem prezesa GUS z 10 listopada, przeciętne wynagrodzenie w III ubiegłego roku wyniosło 7 194,95 zł. Oznacza to, że jeśli osoby będące na emeryturze przed osiągnięciem wieku emerytalnego osiągają przychód, który nie przekracza 70% (do 5 036,50 zł) tej kwoty, świadczenie zostanie wypłacone w pełnej wysokości. Po przekroczeniu 70%, ale poniżej 130% (9 353,50 zł), kwota będzie jednak odpowiednio pomniejszona, a powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia, emerytura i renta zostaną całkowicie wstrzymane.

Limity te ulegną zmianie 1 marca 2024 roku, jednak dokładne kwoty poznamy dopiero 9 lutego — po ogłoszeniu przez GUS przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w ostatnim kwartale 2023 roku.

źródło: fakt.pl