Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Renta rodzinna z ZUS i KRUS jednocześnie? Przepisy stawiają sprawę jasno
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.02.2024 17:22

Renta rodzinna z ZUS i KRUS jednocześnie? Przepisy stawiają sprawę jasno

Seniorka, pieniądze
Zofia i Marek Bazak/East News

Seniorzy mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci renty rodzinnej. Świadczenie wypłaca się osobom po stracie współmałżonka, który miał prawo do emerytury. Istnieje taka możliwość, by pobierać emeryturę z ZUS-u i KRUS-u jednocześnie. Co w takiej sytuacji z rentą rodzinną? 

Kto może liczyć na wypłatę renty rodzinnej?

Renta rodzinna to forma wsparcia finansowego, która należy się seniorom po śmierci ich współmałżonków. Zarówno ZUS, jak i KRUS mogą wypłacać to świadczenie, ale pod warunkiem, że zmarły pobierał lub miał prawo do emerytury w danej instytucji. O rentę rodzinną może ubiegać się senior, który:

  • w chwili śmierci małżonka miał minimum 50 lat lub pozostawał niezdolny do pracy;
  • Wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków czy rodzeństwa uprawnionych do renty, które ma mniej niż 16 lat lub mniej niż 18 lat, jeśli dalej się uczy;
  • opiekuje się dzieckiem, które jest niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji;
  • stała się niezdolna do pracy, nie później niż 5 lat po śmierci małżonka lub zaprzestania sprawowania opieki nad dziećmi.
Skarbówka skontroluje Polaków. Nowe prawo już niebawem

Co zrobić, by otrzymać rentę rodzinną po zmarłym małżonku?

Jeśli senior chce ubiegać się o przyznanie renty rodzinnej, to musi złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Należy pamiętać, że powinniśmy dołączyć do niego także akt zgonu małżonka, dokument potwierdzający pokrewieństwo. Wniosek możemy złożyć w odpowiedniej placówce osobiście, za pośrednictwem portalu ePUAP lub też drogą pocztową.

Zobacz także: Polaków czeka niespodzianka ze skarbówki. Jest pewien warunek

Czy można pobierać rentę rodzinną z ZUS i KRUS jednocześnie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to instytucje, które wypłacają polskim seniorom świadczenia emerytalne. Czasami zdarza się tak, że dana osoba jest uprawniona do pobierania pieniędzy zarówno z ZUS-u, jak i z KRUS-u, choć jest to rzadkie zjawisko.

Co więc sytuacji, gdy zmarły otrzymywał dwie emerytury? Jak informuje Rzeczpospolita, renta rodzinna niestety nie ma możliwości, by pobierać dwie renty rodzinne. Przykładem tego jest pewna kobieta, która początkowo po śmierci męża dostawała dwa świadczenia, ale KRUS zawiesił wypłaty. Cała sprawa trafiła do sądu, ale zgodnie z wyrokiem, wdowie należała się tylko jedna renta.

Tagi: Renta ZUS KRUS