Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Można dostać prawie 1800 zł z ZUS. Trzeba jednak spełnić warunki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.05.2024 21:06

Można dostać prawie 1800 zł z ZUS. Trzeba jednak spełnić warunki

pieniądze, kobieta
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele rozmaitych świadczeń finansowych. Jednym z nich jest renta socjalna, która podczas ostatniej waloryzacji została podwyższona. Aby otrzymać takie wsparcie, trzeba spełnić odpowiednie warunki. Komu należą się pieniądze? Wyjaśniamy. 

ZUS wypłaca wiele różnych świadczeń finansowych

Polacy mogą liczyć na wiele dodatków finansowych wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, które są wsparciem dla ich budżetu domowego. Jednym z nich jest emerytura, która należy się Polakom w wieku emerytalnym.

Kolejnym bardzo znanym świadczeniem jest 800 plus, które z kolei należy się rodzicom dzieci do 18. roku życia. Pieniądze przysługują każdemu, bez względu na zarobki. Wiele osób otrzymuje z ZUS-u rentę socjalną. Kto może dostać taki dodatek?

Padła główna wygrana w Lotto Plus. Gracz zgarnie fortunę

Dla kogo renta socjalna z ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca rentę socjalną osobom pełnoletnim i całkowicie niedolnym do pracy. Świadczenie należy się w przypadku, gdy ta niezdolność powstała w wyniku naruszenia sprawności organizmu między okresem dzieciństwa a ukończeniem nauki. 

Warto wspomnieć, że to wsparcie może zostać przyznane na stałe, jeśli niezdolność do pracy jest trwała. Jeżeli jednak jest przejściowa, to prawo do wypłaty wsparcia jest przyznawane na czas określony. 

Zobacz także: ZUS może podwyższyć emeryturę. Wystarczy pokazać ten dokument

Tyle wynosi renta socjalna

Renta socjalna, podobnie jak wiele innych świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podlega corocznej waloryzacji. Ostatnia podwyżka odbyła się 1 marca i sprawiła, że świadczenie wzrosło z 1588,44 zł do 1780,96 zł brutto. Warto zaważyć, że renta socjalna przyznawana jest w wysokości emerytury minimalnej. Ponad 300 tys. Polaków otrzymuje to wsparcie z ZUS.