Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Można dostać 2 tys. zł specjalnej renty. Jakie warunki należy spełnić?
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 14.12.2023 12:19

Można dostać 2 tys. zł specjalnej renty. Jakie warunki należy spełnić?

pieniadze-portfel-swiadczenie-zus
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Osoby, które z powodu złego stanu zdrowia nie mogą pracować zarobkowo, mają prawo ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Świadczenie to jest wypłacane przez ZUS w wys. 2 tys. zł – informuje Onet. Poniżej wyjaśniamy, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać te pieniądze.

Kto jest osobą niezdolną do pracy? ZUS wyjaśnia

Osoba, która w wyniku złego stanu zdrowia straciła możliwość wykonywania pracy zarobkowej, jest uznawana za niezdolną do pełnienia obowiązków zawodowych. Wyróżniamy trzy stopnie tej niezdolności: częściową, całkowitą oraz brak możliwości wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Przekazali kluczowe informacje o nowym świadczeniu. Od 1 stycznia nawet 3495 zł miesięcznie ZUS zaapelował do Polaków. Kończy się czas na złożenie tych dokumentów

Warunki niezbędne do przyznania renty

Poza samą niezdolnością do pracy, trzeba wykazać też odpowiedni do wieku staż ubezpieczenia (okres składkowy i nieskładkowy). Jeśli ktoś stał się niezdolny do pracy przed 20. urodzinami, staż ubezpieczenia wynosi jeden rok. Między 20 a 22 rokiem życia – 2 lata, między 25 a 30 rokiem życia – 3 lata i wreszcie 5 lat w przypadku wystąpienia niezdolności do pracy już po ukończeniu 30 lat (okres ten musi przypadać w ciągu ostatnich 10 lat). To nie koniec.

ZUS informuje, że uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy są te osoby, w przypadku których stan ten powstał w czasie okresów składkowych lub nieskładkowych ujętych w ustawie emerytalnej bądź w ciągu 1,5 roku od ich ustania. Obowiązuje tu wyjątek od reguły i dotyczy on tych osób, które nie tylko są całkowicie niezdolne do pracy, ale mają też minimum 20-letni lub 25-letni staż ubezpieczeniowy (krótszy obejmuje kobiety).

Ważne! Jeśli stałeś się niezdolny do pracy po ukończeniu 30 lat, nie musisz posiadać 5 lat w 10 latach przed zgłoszeniem wniosku lub powstaniem niezdolności do pracy, jeśli jesteś całkowicie niezdolny do pracy  oraz udowodniłeś: 25 lat składkowych – kobieta, 30 lat  składkowych – mężczyzna – wyjaśnia ZUS na swojej stronie internetowej.

W jaki sposób prawo do emerytury wpływa na prawo do renty?

Osoby, które mają ustalone prawo do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych bądź spełniają warunki do uzyskania emerytury, nie dostaną renty z tytułu niezdolności do pracy.