Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Jak długo przysługuje renta wdowia? Sporo się zmieni
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 12.03.2024 21:56

Jak długo przysługuje renta wdowia? Sporo się zmieni

seniorzy, emeryci, małżeństwo
Fot. Pixabay/jhenning

Komu przysługuje renta wdowia? Już wkrótce w życie mają wejść nowe przepisy. Sprawdzamy, jak długo przysługuje świadczenie z ZUS i kiedy złożyć wniosek.

Renta wdowia — dla kogo?

Odejście małżonka często jest nie tylko wielkim ciosem emocjonalnym, ale także finansowym. Dlatego wdowom i wdowcom wypłacana jest tzw. renta wdowia. Aby jednak ZUS wypłacił świadczenie, trzeba spełnić kilka warunków. Te, podobnie jak kwoty świadczeń, mają ulec zmianie, by poprawić sytuację materialną i życiową osób, które straciły małżonka.

Aktualne przepisy mówią, iż wdowa lub wdowiec mają prawo do renty, jeśli zmarły miał prawo do emerytury, do jej uzyskania, lub do emerytury pomostowej, zasiłku przedemerytalnego albo renty. Przepisy te mają jednak zostać rozszerzone.
 

Przekroczysz limit, zapłacisz nawet 6000 zł. Na to trzeba uważać

Trzeba spełnić warunki

W myśl nowych przepisów renta wdowia przysługiwać będzie osobom, które ukończyły 50 lat albo spełniają warunek niezdolności do pracy w ciągu 5 lat od odejścia małżonka. Do świadczenia uprawnia również wychowywanie jednego lub więcej dzieci uprawnionych do renty rodzinnej, albo opieka nad dzieckiem niezdolnym do samodzielnej egzystencji lub pracy.

Również te wymogi decydują o ty, jak długo Zakład będzie wypłacać świadczenie. Jeśli nie spełniamy żadnego z powyższych warunków, renta rodzinna będzie nam przysługiwać nie dłużej niż dwa lata.
 

Świadczenie może być niższe

O tym, ile wynosi renta wdowia, pisaliśmy tutaj. Należy jednak pamiętać, że ZUS może nie wypłacić świadczenia w pełnej wysokości, jeśli dochód osoby, której przysługuje renta, przekroczy 70% przeciętnego wynagrodzenia. Wypłata świadczenia może zostać także całkowicie wstrzymana, w przypadku zarobków wyższych niż 130% przeciętnego wynagrodzenia.

Wniosek o rentę wdowią można złożyć w terminie do 5 lat od śmierci współmałżonka. Co ważne, wnioskodawcą może być również były małżonek, jeśli przysługiwały mu alimenty ze strony osoby zmarłej.

źródło: o2.pl
 

Tagi: Renta ZUS wniosek