Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ponowne przeliczenie emerytury i renty. Kto może skorzystać?
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 22.05.2024 20:47

Ponowne przeliczenie emerytury i renty. Kto może skorzystać?

pieniądze portfel
Fot. Iberion

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z możliwości ponownego przeliczenia wysokości emerytury. Wniosek mogą złożyć osoby, które posiadają prawo do tego świadczenia lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Kto się do niego kwalifikuje i jak o niego wnioskować?

Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury lub renty?

W określonych przypadkach istnieje możliwość ponownego przeliczenia emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Złożenie wniosku obowiązuje te osoby, które:

  • podczas składania wniosku o przyznanie świadczenia nie posiadały wszystkich dokumentów za okresy ubezpieczenia, które można uwzględnić przy obliczaniu świadczenia;
  • aktualnie mogą udokumentować swoje zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, a także zarobki, jakie uzyskały po przyznaniu świadczenia;
  • po przyznaniu świadczenia pracowały lub opłacały składki na ubezpieczenie społeczne.
Bank PKO BP apeluje do klientów. "Nie zgadzaj się"

Dla kogo ponowne przeliczenie emerytury i renty?

Ponowne przeliczenie jest możliwe także w przypadku emerytur przyznanych na nowych zasadach. W sytuacji, gdy emeryt uzyskał nowe dowody, które mają wpływ na wysokość kapitału początkowego, ponieważ dotyczą one okresów składkowych i nieskładkowych bądź wynagrodzenia za okres, który przypada przed przyznaniem emerytury.

Dodatkowo złożenie wniosku może okazać się korzystne dla kobiet, które przed 1999 rokiem wychowywały dzieci. Wówczas do ich kapitału może być doliczonych maksymalnie 6 lat opieki nad dziećmi. Jak podaje portal biznes.interia.pl, z ponownego przeliczenia emerytury mogą skorzystać także seniorki, które płaciły składki do OFE i przeszły na emeryturę przed 1 października 2017 roku. Ważne jest, aby miały one ukończone 65 lat, ale nie przekroczyły podwyższonego wieku emerytalnego dla mężczyzn.

ZOBACZ: Nawet 620 zł co miesiąc bez względu na wiek. ZUS wypłaci pieniądze, decyzja w 30 dni

Ponowne przeliczenie emerytury – jak złożyć wniosek?

Chcąc otrzymać ponowne przeliczenie emerytury lub renty, musimy osobiście, przez pełnomocnika lub listownie, złożyć wniosek ERP0, który znajduje się na stornie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do niego należy dołączyć dokumenty, które potwierdzają okres zatrudnienia i otrzymywane wynagrodzenia. Zakład będzie miał 30 dni na podjęcie decyzji od momentu wyjaśnienia okoliczności ostatniego wyliczenia.

Źródło: biznes.interia.pl