Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emeryci mają dodatkowy obowiązek. ZUS podał ostateczny termin
Michał Górecki
Michał Górecki 18.05.2024 19:29

Emeryci mają dodatkowy obowiązek. ZUS podał ostateczny termin

Pieniądze, PLN
Fot. Lukasz Radziejewski on Unsplash

Emeryci pobierający swoje świadczenia od ZUS muszą pilnować terminu złożenia zaświadczenia o przychodach. Ci, którzy dorabiali, muszą rozliczyć się z dodatkowego dochodu. ZUS przypomniał o terminie.

Dodatkowy obowiązek dla emerytów. Ta grupa musi złożyć dokumenty w ZUS-ie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o dodatkowym obowiązku grupy emerytów, którzy dorabiali do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego. Dotyczy to osób z wcześniejszą emeryturą (przed osiągnięciem ustawowego wieku) i rencistów, którzy w 2023 r. dodatkowo pracowali. Ta grupa musi dostarczyć dodatkowe dokumenty do ZUS do końca maja 2024 r., potwierdzając skalę dochodów z okresu 1 marca 2023 - 29 lutego 2024 r. Chodzi o wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia czy przychody z prowadzenia działalności.

ZUS bierze pod uwagę zarobki z kraju i zagranicy, pod obowiązek raportowania łapią się też wynagrodzenia z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej.

Ogromna zmiana w zasiłku pogrzebowym. Wystarczy na opłacenie pogrzebu?

Dorabiający emeryci muszą raportować o dochodach. Co z danymi zrobi ZUS?

Urzędnicy ZUS-u sprawdzą zarobki w skali miesiąca, pojedynczo od marca do lutego, lub zbiorczo - w zależności od tego, jak dla płatnika będzie korzystniej.

Niemniej, część tzw. “wcześniejszych” emerytów będzie musiała liczyć się z konsekwencją przekroczenia ustalonych stawek i zwrotu części świadczenia z tego okresu. Jeśli zarobki przekroczą 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku, ZUS zmniejszy jego emeryturę/rentę, jeśli przekroczy 75 proc. tej samej stawki - świadczenie może zostać wstrzymane.

Osoby, które chcą otrzymywać świadczenie przedemerytalne w pełnej wysokości i jednocześnie dorabiać muszą liczyć się z progami finansowymi; nie mogą przekroczyć kwoty dochodu 19.039,20 zł brutto w skali roku (od marca 2023 r. do końca lutego 2024 r.). Jeżeli tę kwotę przekroczą, ale zmieszczą się w kwocie do 53.308,80 zł brutto, ZUS zmniejszy świadczenie. Jeżeli przekroczą i ten próg, ZUS świadczenie wstrzyma.

Jeśli emeryt zarobi więcej, ale zmieści się w kwocie 53 308,80 zł brutto, to ZUS pomniejszy świadczenie. Z kolei w przypadku zarobków większych niż ten próg, to ZUS wstrzyma wypłatę świadczenia.

Dorabiający emeryci, ZUS czeka

Co ważne, obowiązek złożenia dodatkowych dokumentów w ZUS dotyczy także tych “wcześniejszych” emerytów, którzy na bieżąco informowali agencję o swojej pracy zarobkowej. 

“Informacja o przychodach jest niezbędna by ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości” - tłumaczyła niedawno Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS z woj. podlaskiego, cytowana przez serwis infor.pl. Termin mija 31 maja 2024 r.