Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Prawie 1600 złotych renty dla uzależnionych. Co zrobić, żeby otrzymać pieniądze od ZUS?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.12.2023 21:19

Prawie 1600 złotych renty dla uzależnionych. Co zrobić, żeby otrzymać pieniądze od ZUS?

Pieniądze
Pixabay/adnovak

Uzależnienie od alkoholu to problem, który dotyka ogromnej części Polaków. Badania pokazują, że coraz więcej osób traci życie z powodu alkoholu. Osoby, które zmagają się z uzależnieniem, często nie są w stanie podjąć pracy zarobkowej. W takiej sytuacji przysługuje im pomoc finansowa.

Coraz więcej Polaków umiera przez alkohol

Badania przeprowadzone przez Eurostat jednoznacznie wskazują, że w ostatnich latach w Polsce wzrosła umieralność związana z uzależnieniem od alkoholu. Według danych z 2020 roku nasz kraj pod tym względem znajduje się w czołówce i wynik wynosi aż 10,1 zgonów na 100 tys. osób. Jeszcze wyższy wskaźnik  jest tylko w Słowenii i jest to 17,3 zgonów na 100 tys. osób.  

Dwie emerytury w grudniu. Seniorzy mają powody do radości

Czym jest renta alkoholowa?

Renta alkoholowa to świadczenie dla osób, które z powodu choroby alkoholowej utraciły zdolność do podjęcia pracy zarobkowej. Do uzyskania takiego zasiłku niezbędne jest jednak spełnienie określonych warunków. Przede wszystkim trzeba posiadać orzeczenie lekarza o niezdolności do pracy, należy mieć odpowiedni do wieku wymagany staż ubezpieczenia. W tym przypadku niezdolność do pracy musi powstać w trakcie okresów składkowych lub nieskładkowych wskazanych w ustawie emerytalnej lub w ciągu 18 miesięcy od ich ustania. Wszystkie szczegóły możemy znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ile wynosi renta alkoholowa?

Polsat News informuje, że 1 marca 2023 roku została wprowadzona nowelizacja, która zmienia wysokość renty alkoholowej. Osoby ze stwierdzoną całkowitą niezdolnością do pracy, mogą liczyć na wypłatę 1588,44 złotych. Natomiast dla tych, którzy posiadają orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy, renta wynosi 1191,33 zł.