Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe świadczenie dla seniorów. Skorzystają z niego tysiące osób, znamy pierwsze wyliczenia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 18.01.2024 10:48

Nowe świadczenie dla seniorów. Skorzystają z niego tysiące osób, znamy pierwsze wyliczenia

Seniorka
Pixabay/congerdesign

Renta wdowia to świadczenie, które było zapowiadane już podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Wiemy już, że wprowadzenie tego wsparcia finansowego jest w planach resortu, a teraz znamy także pierwsze wyliczenia. Przedstawiamy szczegóły. 

Dla kogo renta wdowia? Seniorzy mogą sporo skorzystać

Wprowadzenie renty wdowiej pojawiło się w postulatach Lwicy podczas kampanii wyborczej, a plany te potwierdził także premier Donald Tusk w swoim expose. Świadczenie ma przysługiwać seniorom, których małżonek zmarł. Takie osoby bardzo często mają problem z utrzymaniem się. Obecne przepisy zakładają pomoc dla takich seniorów, ale niestety nie jest ona zbyt znacząca. Renta wdowia natomiast zakłada dużo bardziej korzystne rozwiązanie. 

Zobacz także: Firmy oszukiwały tak klientów przez lata. Parlament Europejski przyjął nowe przepisy

ZUS wypłaca dodatkowe pieniądze, to nawet 1269 zł. Wystarczy tylko złożyć wniosek

Nowe świadczenie dla seniorów

Projekt obywatelski, który trafił do Sejmu zakłada, że wdowa lub wdowiec otrzymają dodatek w wysokości 50 procent świadczenia zmarłego małżonka. Jednak najprawdopodobniej będzie to wyglądało nieco inaczej. 

Jakiś czas temu więcej szczegółów na ten temat przekazała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. - Od strony budżetowej będzie możliwe rozpoczęcie wprowadzania renty wdowiej w modelu kroczącym, żeby z roku na rok to świadczenie się zwiększało - przekazała szefowa resortu w Polsat News. 

Znamy pierwsze wyliczenia. Seniorzy będą zachwyceni

Portal “Super Biznes” wyliczył, na ile będą mogli liczyć seniorzy, których małżonek zmarł. Serwis przypomina także, że łączna kwota pobieranego świadczenia nie będzie mogła przekraczać trzykrotności przeciętnej emerytury, czyli około 8900 złotych. 

Przykładowo, jeśli zmarły małżonek pobierał emeryturę w wysokości 1588 złotych, to renta wdowia będzie wynosiła 318 złotych. W przypadku świadczenia emerytalnego na w kwocie 2000 złotych, renta wdowia to 400 złotych. Jak na razie nie znamy dokładnego terminu wprowadzenia takiego rozwiązania.