Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Sejm podejmie decyzję ws. wcześniejszych emerytur i rent wdowich
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 06.02.2024 14:24

Sejm podejmie decyzję ws. wcześniejszych emerytur i rent wdowich

seniorzy
Pixabay/pasja1000

Już jutro, 7 lutego, rozpocznie się posiedzenie Sejmu, na którym omówione zostaną m.in. kwestie emerytury stażowej i renty wdowiej. Sprawdzamy, co dokładnie mają zmienić projekty obywatelskie.

Projekty obywatelskie przed Sejmem. Renty wdowie i emerytury stażowe

Wiele osób niecierpliwie czeka na decyzje Sejmu w sprawie renty wdowiej i emerytury stażowej. Te mogą zapaść już w tym tygodniu — posiedzenie, na którym zostaną poruszone te kwestie, rozpocznie się już jutro, w środę, 7 lutego.

O poparcie projektów walczą między innymi OPZZ i ”Solidarność”.
 

Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze. Nie tylko dwie waloryzacje

Renty wdowie. Nowe rozwiązanie dla seniorów

Autorzy projektu proponują zmiany ws. prawa do renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem. Zamiast obowiązującej wypłaty jednego świadczenia — po śmierci małżonka może być to emerytura własna lub renta rodzinna po zmarłym — osoba owdowiała mogłaby zachować jedno świadczenie w całości, a także 50% drugiego. Oznacza to, że zależnie od własnej decyzji, wdowa lub wdowiec w myśl projektu może otrzymywać 100% swojej emerytury i 50% renty rodzinnej lub 100% renty rodzinnej i 50% swojej emerytury. Limit świadczenia wyniósłby w takim przypadku trzykrotność średniego świadczenia emerytalnego.

Projekt obejmuje również rentę rodzinną z ubezpieczenia społecznego rolników, policyjną rentę rodzinną i wojskową rentę rodzinną.
 

Na emeryturę przejdziemy wcześniej?

Sejm zajmie się również projektem wprowadzającym emerytury stażowe. Zgodnie z myślą jego autorów, osoby urodzone po 1948 roku mogłyby przejść na emeryturę niezależnie od wieku, po przepracowaniu odpowiedniej ilości lat. W przypadku mężczyzn miałoby to być 40 lat, a w przypadku kobiet — 35. Wówczas nie trzeba by czekać na osiągnięcie wieku emerytalnego (65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet). Od przepracowanego stażu i odprowadzonych składek ma również bezpośrednio zależeć wysokość należnego świadczenia.

źródło: Business Insider