Wśród wielu przywilejów przysługujących posłom jest również możliwość otrzymania tańszych ofert na drogie produkty i towary. Teraz mogą oni z tego skorzystać - pojawiła się bowiem zupełna nowość w Sejmie. Polacy o takich zniżkach i takim sprzęcie mogą jedynie pomarzyć.
Dość zaskakujący projekt ustawy złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej w Sejmie. Ma on dotyczyć majątków, ale jak się okazuje - nie chodzi o te należące do polityków. Głównym argumentem jest polityka “czystych rąk”.
Posłowie ostatnio odebrali nowe tablety służbowe. Okazuje się, że jest to najnowszy sprzęt od firmy Apple i kosztowały dużo więcej niż laptopy, które jakiś czas temu otrzymali uczniowie szkół podstawowych.
W poniedziałek 13 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, w trakcie którego Mateusz Morawiecki złożył dymisję Rady Ministrów, a Szymon Hołownia został wybrany marszałkiem Sejmu. Podczas obrad dochodziło do wielu głosowań, a w jednym z nich posłowie wybrali na wicemarszałka Włodzimierza Czarzastego. Polityk Nowej Lewicy może pochwalić się pokaźnym majątkiem.
Duże podwyżki cen stały się powszechnym zjawiskiem we wszystkich branżach. Inflacja dotknęła między innymi branżę gastronomiczną, co możemy zaobserwować podczas wizyt w ulubionych restauracjach. Okazuje się jednak, że jest pewne miejsce w Polsce, które inflacja skutecznie ominęła. Mowa tu o sejmowej restauracji, w której ceny są niewiarygodne.
Ostatnie miesiące to bardzo emocjonujący czas w polskiej polityce. Po interesującej i nierzadko brutalnej kampanii wyborczej, prawie miesiąc temu rekordowa liczba Polaków udała się do lokali wyborczych, żeby wybrać władzę na następną kadencję. W poniedziałek 13 listopada zostało zainaugurowane pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, podczas którego wybrano marszałka Sejmu. Szymon Hołownia zastąpił Elżbietę Witek, która do tej pory była drugą osobą w państwie. Posłanka nie ma jednak powodów do narzekania, bo otrzyma sporą “odprawę”.
W poniedziałek 13 listopada Marek Sawicki, sprawujący funkcję marszałka seniora, zainaugurował pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Swoje przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda, a także Mateusz Morawiecki, który złożył dymisję Rady Ministrów. Nowym marszałkiem Sejmu został Szymon Hołownia. Okazuje się, że jeden z liderów Trzeciej Drogi może pochwalić się pokaźnym majątkiem.
Nowi posłowie złożyli w poniedziałek ślubowanie w Sejmie, zaś premier Mateusz Morawiecki podał swój gabinet do dymisji. Jednakże w swoim przemówieniu na sali plenarnej wskazał, że jego rząd zamierza przedłużyć zerowy VAT na żywność.
W wyniku głosowania, które odbyło się 15 października, aż 144 obecnych posłów IX kadencji straciło mandaty. Okazuje się, że zostaną im wypłacone odprawy. Ile będą wynosić? Kwoty są zaskakujące.
Adam Gomoła najprawdopodobniej będzie najmłodszym posłem w Polsce. Nowy poseł reprezentuje ruch społeczno-polityczny Polska 2050.
Znamy już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Co będzie dalej? Kolejne procedury, w tym utworzenie nowego rządu, określa Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej.
W Sejmie i Senacie szykują się zmiany. Część parlamentarzystów będzie musiała się pożegnać z mandatem. Ci, co odchodzą, mogą liczyć na sowite odprawy.
Ipsos opublikował szacunkowe dane wyników late poll. Dotyczą one aż 90 proc. komisji. Wyniki są bardzo zbliżone do wczorajszych danych sondażu exit poll.
15 października 2023 r. miały miejsce w Polsce wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum. Lokale wyborcze otworzyły swoje drzwi o godzinie 7:00 i pozostały czynne do 21:00. Uprawnionych do oddania głosu było w sumie 29 091 533 obywateli.
Nadszedł dzień wyborów do Sejmu i Senatu, dziś odbywa się również referendum. Publikujemy kompendium wyborcy, a więc przypomnienie, w jakich godzinach są otwarte lokale, w jaki sposób znaleźć punkt, w którym należy oddać swój głos, a także, jak powinny wyglądać ważne karty wyborcze i jak zagłosować, aby oddany głos się liczył.
Jednym z ugrupowań, które również walczy o mandaty w polskim parlamencie, są Bezpartyjni Samorządowcy. Co znalazło się w programie wyborczym tej partii?
Już 15 października miliony Polaków udadzą się do lokali wyborczych i oddadzą głosy na wybranych przez siebie kandydatów do Sejmu i Senatu. W ostatnim czasie wszystkie komitety wyborcze przedstawiły swoje programy. Jednym z nich jest również KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.
Za kilkadziesiąt godzin Polacy zdecydują o tym, które ugrupowanie polityczne będzie rządzić w naszym kraju przez następne cztery lata. W głosowaniu zostanie wybranych 460 posłów i 100 senatorów. W ostatnim czasie każda z partii politycznych przedstawiła postulaty, którymi pragnie zdobyć zaufanie i głosy wyborców. Czym konkretnie chcą przekonać Polaków politycy Trzeciej Drogi?
Wybory parlamentarne już 15 października. Właśnie wtedy wyborcy zdecydują o tym, kto zasiądzie w Sejmie i Senacie. Każda z partii politycznych przedstawiła swoje postulaty, którymi pragnie zdobyć zaufanie i głosy wyborców. Czym politycy Nowej Lewicy chcą przekonać Polaków do oddania głosu na swoje ugrupowanie?
Część obecnych posłów ze względu na swój wiek otrzymuje świadczenie emerytalne. Mało kto jednak jest świadomy, jakie dokładnie kwoty otrzymują polscy politycy - a jeszcze mniej osób wie, jakie sumy daje połączenie tych kwot z wypłatami poselskich uposażeń.
Spośród lokalizacji w kompleksie sejmowym, jedno miejsce wyróżnia się na tle innych. Chodzi naturalnie o sejmową restaurację, w której stołują się posłowie i senatorowie. Ceny posiłków są w niej zaskakujące - zwłaszcza, jeżeli porówna się je z podobnymi, ogólnodostępnymi lokalami.
Rozwiązanie parlamentu pomimo wyborów? Brzmi jak kiepski żart, jednak według cytowanych przez media doniesień “Rzeczpospolitej”, jest to w zupełności możliwe. Na wszystko pozwala bowiem luka w konstytucji.
W czwartek 17 sierpnia Sejm przyjął wniosek rządu o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego. Teraz wniosek trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały o zarządzeniu referendum.
Emerytura Ryszarda Terleckiego to nieosiągalne marzenie wielu polskich seniorów. Jeden z najważniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości nie może narzekać na wysokość przelewów od ZUS. Należy pamiętać, że świadczenie emerytalne to niejedyne pieniądze, jakie trafiają do portfela posła PiS.
Pieniądze podatników zostaną przekazane na… tablety dla parlamentarzystów. Kancelaria Sejmu rozstrzygnęła już przetarg i koszt nowych urządzeń to skromne 2,378 mln zł. To aż 1 mln złotych więcej niż w 2019 r. Kancelaria zapewnia, że urządzenia są “kluczowe” w pracy posłów. Co ze starymi tabletami? Politycy będą mogli wykupić je niemal za bezcen.
Kancelaria Sejmu ogłosiła przetarg na zakup tabletów dla posłów. Łączna ich wartość ma wynosić aż 11 mln zł, zaś po zakończonej kadencji posłowie będą mogli je odkupić.
Rząd podjął decyzję o wycofaniu się z kontrowersyjnej ustawy lex pilot. Miała ona wprowadzić m.in. zasadę przeznaczania pięciu pierwszych miejsc na wszystkich dekoderach dla kanałów TVP. Zamiast tego została skrytykowana przez operatorów i nadawców.
Z najnowszej edycji raportu „Barometr prawa” autorstwa firmy Grant Thornton wynika, że w Polsce w 2022 roku uchwalono niemalże 32 tys. stron nowego prawa, co stanowi wzrost o 51 proc. w stosunku do 2021 roku. Autorzy raportu wskazują, że gdyby obywatel chciał być ze wszystkimi zmianami na bieżąco, musiałby na samo czytanie aktów legislacyjnych poświęcić w zeszłym roku 2 godziny i 10 minut – każdego dnia roboczego.