Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wsparcie dla uzależnionych od alkoholu. Są jednak warunki
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 10.12.2023 11:23

Wsparcie dla uzależnionych od alkoholu. Są jednak warunki

Pieniądze, zdjęcie ilustracyjne
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Problem uzależnienia od alkoholu w przypadku Polski jest bardzo poważny. Okazuje się jednak, że oprócz terapii osoby cierpiące na tę przypadłość mogą uzyskać dodatkowe wsparcie finansowe.

Problem uzależnienia alkoholowego

Sceny z nietrzeźwymi osobami do dziś budzą śmiech wśród większości Polaków. Jednakże problem alkoholizmu w polskim społeczeństwie jest bardzo poważny i nie powinien być przyczyną śmiechu - jak podaje portal biznes.interia.pl, dane Eurostatu wskazują na wzrost liczby zgonów spowodowanych zaburzeniami z powodu spożycia alkoholu.

Nawet pomijając kwestię wzrostu ilości zgonów, Polska znajduje się w niechlubnej czołówce tejże statystyki. Na 100 tys. osób, 10,1 zgonów związanych jest z chorobami alkoholowymi. Gorzej jest tylko w Słowenii, gdzie wskaźnik wynosi 17,3 zgonów.

900 zł dofinansowania do ferii zimowych. Trzeba spełnić dwa warunki

Wsparcie nie tylko terapeutyczne

Osoby cierpiące na choroby alkoholowe przede wszystkim powinny podjąć się terapii oraz leczenia. Mowa tu nie tylko o problemach związanych z narządami, ale również psychiką, jak np. zaburzenia osobowości czy zespół Otella, czyli paranoja alkoholowa.

Co ciekawe, terapie nie są jedynym sposobem wsparcia dla osób walczących ze skutkami alkoholizmu. Można bowiem otrzymać pieniądze w ramach specjalnego świadczenia - najważniejsze jednak jest, aby nie pogorszyły one sytuacji zdrowotnej beneficjenta.

Trzeba spełnić warunki

Wspomnianym wsparciem finansowym dla osób cierpiących na chorobę alkoholową jest renta z tytułu niezdolności do pracy. Sam fakt schorzenia nie jest jednak jedynym warunkiem, którzy trzeba spełnić - lista jest bowiem znacznie dłuższa, niż mogłoby się wydawać.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna rentę bez większych problemów, jeżeli wnioskodawca będzie posiadał orzeczenie lekarskie stwierdzające niezdolność do pracy, a także wymagany staż ubezpieczenia. Dodatkowo, sama niezdolność musiała powstać podczas okresów składkowych bądź nieskładkowych, albo do 18 miesięcy od ustania tychże.

Orzeczenie wydawane jest przez lekarza orzecznika i komisję lekarską po indywidualnym rozpatrzeniu sprawy i stanu pacjenta. W przypadku przyznania renty, jej minimalna kwota za częściową niezdolność do pracy wynosi obecnie 1191,33 zł, zaś za całkowitą niezdolność - 1588,44 zł.

źródło: biznes.interia.pl