Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Od 1 stycznia jedno świadczenie wzrośnie do 1000 zł. Komu przysługuje?
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 08.12.2023 09:47

Od 1 stycznia jedno świadczenie wzrośnie do 1000 zł. Komu przysługuje?

Pieniądze na kalendarzu
BiznesINFO

1 stycznia w górę pójdzie nie tylko płaca minimalna. Zostanie również przeprowadzona waloryzacja jednego ze świadczeń do kwoty 1000 zł. Grupa osób, która korzysta ze świadczenia i otrzyma podwyżkę, jest jednak dość wąska.

Od 1 stycznia świadczenie wzrośnie

Według doniesień serwisu next.gazeta.pl, podwyżka spowodowana jest decyzją Sejmu IX kadencji. Zakończyła się ona kilka tygodni temu, wraz z rozpoczęciem pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji.

Waloryzacja świadczenia zaplanowana na początek 2024 roku obejmie wszystkich jego beneficjentów. Sama grupa osób, która obecnie je otrzymuje, jest wąska i nie ulegnie zmianie.

Kiedy przejść na emeryturę w 2024 roku? Są dwa najlepsze terminy

Waloryzacja zasiłku stałego

Podwyżka dotyczy świadczenia zwanego zasiłkiem stałym. Obecnie - czyli do końca 2023 roku - jego kwota zawierała się między 30 zł a 719 zł, lecz waloryzacja zawiera również zmianę samych widełek.

Od Nowego Roku, beneficjenci świadczenia będą mogli liczyć na minimum 100 zł zasiłku. Kwota maksymalna, jaką będzie można uzyskać, zostanie z kolei podwyższona o 281 zł - będzie zatem wynosić równe 1000 zł.

Komu przysługuje świadczenie?

Do otrzymania zasiłku stałego kwalifikują się dwie pełnoletnie grupy osób. Pierwsza z nich obejmuje osoby samotnie gospodarujące niezdolne do pracy z powodu wieku oraz osoby całkowicie niezdolne do pracy, ale jeżeli ich dochód jest na poziomie niższym od kryterium dochodowego osoby samotnej. Drugą grupą są z kolei członkowie rodzin, którzy spełniają te same kryteria co osoby samotne - czyli muszą być niezdolne do pracy z powodu wieku bądź orzeczoną całkowitą niezdolność.

Obowiązują również kryteria dochodowe. W przypadku osób samotnie gospodarujących jest to 776 zł, zaś dla członków rodzin - 600 zł. Zasiłek dla tych pierwszych jest różnicą między 130 proc. kryterium oraz ich dochodem z kwotą maksymalną 1000 zł. Podobnie sytuacja wygląda w rodzinie, gdzie różnicę wylicza się jednak z dochodu na członka rodziny.

źródło: next.gazeta.pl