Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Waloryzacja świadczeń w 2024. O ile wzrosną emerytury Polaków?
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 04.12.2023 10:22

Waloryzacja świadczeń w 2024. O ile wzrosną emerytury Polaków?

emeryci-seniorzy-spacer-zima
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Emerytury i renty są waloryzowane każdego roku w marcu. W tym roku doszło do rekordowego wzrostu świadczeń o 14,8 proc. (co najmniej +250 zł). Aktualna najniższa emerytura jest już o 80,4 proc. wyższa od tej wypłacanej w 2015 roku. A co czeka seniorów już za kilka miesięcy? 

Waloryzacja emerytur. Od czego zależy jej wysokość i ile to kosztuje?

Zwiększenie wartości pieniężnej emerytury czy renty polega na pomnożeniu jej kwoty i podstawy wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest nim średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o minimum 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. W 2023 roku minimalna emerytura wynosi 1588,44 zł, dzięki czemu do końca grudnia emeryt dostanie “na rękę” ok. 2300 zł więcej. Waloryzacja świadczeń emerytalnych kosztuje budżet państwa 44,15 mld zł.

Ulgi dla emerytów w całej Polsce. Wielu seniorów może płacić mniej, ale o tym nie wie Darmowy pobyt w sanatorium. Oto lista osób zwolnionych z opłat

Waloryzacja emerytur i inflacja 2024. Seniorzy dostaną mniej pieniędzy?

“Opierając się na ostatnich odczytach inflacji wiemy, że nie da się uniknąć spadku waloryzacji w przyszłym roku” – czytamy na portalu superbiz.se.pl. Z danych GUS wynika, że wstępny szacunek inflacji za listopad wyniósł 6,5 proc. w ujęciu rok do roku. Natomiast wzrost wynagrodzeń w październiku wyniósł 12,8 proc. Odejmując wzrost płac od inflacji, zostaje nam 6,3 proc.

Tym samym przyszłoroczna waloryzacja mogłaby wynieść 7,76 proc., czyli prawie dwa razy mniej od tegorocznej podwyżki świadczeń. Pamiętajmy jednak, że ostateczny wskaźnik waloryzacji poznamy dopiero w lutym, gdy spłyną już dane z całego roku. Jednocześnie podkreślić należy, że inflacja spada, co oczywiście stanowi pozytywną wiadomość. Co będzie dalej?

Przez kolejne kwartały 2024 r. inflacja będzie obniżać się stopniowo. Tempo wzrostu cen usług pozostanie wysokie z uwagi na rosnące koszty pracy. Także grupa towarów, w przypadku których inflacja ustabilizowała się jest niewielka. Odsetek wydatków, gdzie ceny wzrosły w ciągu roku o 2 proc. i mniej wynosi obecnie 15%. W standardowych warunkach te wielkości sięgają 40-50 proc. – informował z końcem października Polski Instytut Ekonomiczny.

Jak duże będą wzrosty emerytur w 2024?

Z wyliczeń portalu superbiz.se.pl wynika, że minimalna emerytura miałaby wzrosnąć o 123 zł, czyli do 1711 zł brutto. Z kolei świadczenie w wys. 3 tys. zł wyniosłoby 3233 zł brutto. Im wyższą emeryturę otrzymują seniorzy, tym więcej pieniędzy mogą otrzymać. Dla seniorów ze świadczeniem w wys. 5 tys. zł wzrost mógłby sięgnąć 388 zł brutto.