Waloryzacja emerytur polega do corocznej podwyżce świadczeń społecznych z uwzględnieniem poziomu inflacji.
Koniec września oznacza także koniec wypłat czternastek. W tym roku 14. emerytura trafiła do niemal 8 mln osób. Eksperci ostrzegają: 2025 liczba ta ma być jednak znacznie niższa, a powód jest jeden. Seniorzy, którzy dostaną świadczenie, otrzymają je jednak w wyższej kwocie. Resort będzie musiał interweniować?
Rada Ministrów po czwartkowym posiedzeniu poinformowała, że przyszłoroczna waloryzacja świadczeń emerytalnych i rentowych będzie — co najmniej — o blisko połowę punktów procentowych niższa od tegorocznej. Co to oznacza dla emerytów i rencistów?
Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Tego dotyczyć mają obrady najbliższego posiedzenia rządu. Już 10 września Rada Ministrów debatować będzie nad projektem nowelizacji ustawy o emerytach i rencistach. Jakich podwyżek mogą się spodziewać?
Oprócz podstawowej emerytury lub renty, Polacy mogą liczyć także na rozmaite dodatki do tych świadczeń, które są sporym wsparciem finansowym dla świadczeniobiorców. Te dodatkowe wypłaty podlegają corocznej waloryzacji, która odbywa się zawsze w marcu. Kolejna podwyżka już za kilka miesięcy. Ile zyskają Polacy? Mamy wstępne wyliczenia.
Waloryzacja rent i emerytur odbywa się raz w roku i podwyższa świadczenia Polaków. Kolejna podwyżka odbędzie się w marcu 2025 roku. Wiadomo już, na jakie kwoty będą mogli liczyć seniorzy. Wiemy też, ile najprawdopodobniej będzie wynosiła emerytura minimalna w przyszłym roku. Ile zyskają seniorzy? Przedstawiamy szczegóły.
Rząd udostępnił projekt rozporządzenia ws. waloryzacji emerytur w 2025 r. Wiadomo, ile wyniesie waloryzacja i ile od nowego roku zyskają seniorzy. W tle procesu legislacyjnego brak porozumienia podczas Rady Dialogu Społecznego.
Początek lipca przynosi złe wieści dla emerytów. Chodzi nie tylko o podwyżki świadczeń w 2025 roku, ale również drugą waloryzację, zapowiadaną na jesień 2024. Jakiej podwyżki realnie mogą spodziewać się Polacy? Wiele osób będzie niezadowolonych.
Druga waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych w tym roku się nie odbędzie. Ministra ds. polityki senioralnej potwierdziła na antenie TVP Info, że nie będzie nadprogramowej podwyżki dla emerytów. Znamy powód.
Emerytury podlegają corocznej waloryzacji. Wiele wskazuje na to, że podwyżka w przyszłym roku będzie sporo niższa. Wynika to z najnowszych danych GUS dotyczących inflacji. O ile mogą wzrosnąć świadczenia w 2025 r.?
Druga waloryzacja emerytur we wrześniu 2024? Nie. Wiceminister Sebastian Gajewski przecina domysły, które mnożą się od wielu tygodni: w tym roku drugiej podwyżki emerytur nie będzie. Powód jest bardzo prosty i wprost, według Gajewskiego, odróżnia poprzedni rząd od obecnego.
Świetna wiadomość dla seniorów, ich emerytury zostaną powiększone o niemałą kwotę. Podczas posiedzenia rządu poinformowano o planowanym na 2025 rok wskaźniku waloryzacji dla emerytur i rent. Nie wszyscy będą jednak zadowoleni – podwyżka nie będzie aż tak wysoka, jak w poprzednich latach.
Podczas czwartkowego posiedzenia rząd przedstawił planowany wskaźnik waloryzacji emerytur na przyszły rok. Chociaż wiadomo było, że nie będzie można oczekiwać takich podwyżek jak w roku obecnym, kwoty jakie w 2025 roku trafią na konta emerytów pozostawały zagadką. Aż do teraz.
Podczas czwartkowego posiedzenia rządu podano propozycję dotyczącą waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych w przyszłym roku. Jak się okazuje, najprawdopodobniej podwyżki będą sporo niższe niż w tym roku. Na jakie kwoty będą mogli liczyć emeryci? Przedstawiamy szczegóły.
Na pieniądze z drugiej waloryzacji emeryci i renciści czekają od początku roku. Tymczasem rząd wciąż wstrzymuje się z uchwaleniem ustawy, a czasu zostało coraz mniej. ZUS i KRUS alarmują ws. waloryzacji. Czy seniorzy obejdą się smakiem?
W czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzował stan subkont i kont wszystkich ubezpieczonych w jego strukturach. Po tym procesie urosną jednostkowe emerytury, te wypłacane co miesiąc na konto - waloryzacja całej sumy oznacza bowiem większe kwoty przeznaczane na comiesięczne świadczenie. A że czerwcowa waloryzacja była rekordowa, to i wypłaty za lipiec istotnie wzrosną. Jakich przelewów mogą spodziewać się seniorzy?
W czerwcu ZUS waloryzuje składki, zgromadzone na kontach i subkontach ubezpieczonych w strukturach agencji osób. To, jaką sumę zgromadzimy na swoim koncie, wespół z innymi czynnikami, determinuje wysokość naszego przyszłego świadczenia. Ile wynosi waloryzacja w czerwcu 2024?
Jakiś czas temu padła zapowiedź wprowadzenia drugiej waloryzacji dla emerytów. Teraz okazuje się, że najprawdopodobniej kolejna podwyżka świadczeń emerytalno-rentowych się nie odbędzie. W związku z tym, seniorzy będą musieli trochę poczekać na następne podwyższenie wypłat z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wypłaty czternastej emerytury coraz bliżej. Ile w tym roku dostaną seniorzy? Część Polaków może być bardzo rozczarowana. Być może jednak istnieje lepsze rozwiązanie od dodatkowej wypłaty.
Do rocznej waloryzacji składek emerytalnych zostało tylko kilka dni. Wiemy już, jakiej dokładnie podwyżki mogą spodziewać się Polacy. Z tej okazji ZUS ma radę dla wszystkich, przede wszystkim jednak dla pań. Lepiej to zrobić przed przejściem na emeryturę.
Marcowa waloryzacja emerytur w rekordowym przypadku, mieszkańca ze Śląska, podniosła świadczenie aż o 5261 zł. Wystarczyło podnieść stawkę o 12,12 proc., co oznacza, że emerytura tego mężczyzny sięga już ponad 50 tysięcy złotych netto. Ile musiał na nią pracować?
Jaka waloryzacja emerytury w 2025 r.? Wiele wskazuje na to, że rok 2025 zakończy prężnie rosnące świadczenia dla emerytów, do których mogli przyzwyczaić się w latach minionych. W 2025 r. emeryci, rzecz jasna, zyskają, ale mniej, niż dotychczas. Ile dokładnie? Mamy wyliczenia.
Świadczenia emerytalne i rentowe są waloryzowane co roku. Kolejna podwyżka odbędzie się w marcu 2025 roku. Wszystko wskazuje na to, że seniorzy nie będą mieli powodów do radości. Okazuje się bowiem, że waloryzacja w przyszłym roku będzie o wiele niższa. Przedstawiamy szczegóły.
Powszechna waloryzacja emerytur rozpocznie się już 1 czerwca br. Coroczna procedura ZUS-owska stwarza możliwość zwiększenia swojego świadczenia dożywotnio nawet o 500 zł. Warto zrozumieć ten mechanizm i zdecydować świadomie.
Wiele osób wierzy, że najlepszym momentem złożenia wniosku o emeryturę jest moment osiągnięcia wieku emerytalnego. Nie jest to jednak prawda. W kwestii ustalania wysokości świadczenia znaczenie ma nawet miesiąc złożenia wniosku do ZUS.
Emeryci co miesiąc otrzymują świadczenia finansowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ostatnio odbyła się coroczna waloryzacja, która znacznie podniosła wypłaty dla seniorów. Wiadomo już, jakie kwoty trafią na konta Polaków w maju. Przedstawiamy szczegóły.
Jak co roku, w marcu odbyła się waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych i seniorzy otrzymują teraz wyższe wypłaty. Okazuje się, że w ZUS padł rekord. Wiadomo, ile wyniósł największy wzrost emerytury. Przedstawiamy szczegóły.
Podczas kampanii wyborczej zapowiedziano wprowadzenie drugiej waloryzacji rent i emerytur. Rząd aktualnie pracuje nad tym, by seniorzy mogli otrzymać dodatkową podwyżkę jesienią. Teraz okazuje się, że przeprowadzenie waloryzacji we wrześniu może sprawić, że w marcu świadczenia już nie wzrosną.
Jesienią miała odbyć się druga waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Podwyżka weszłaby w życie pod jednym warunkiem, związanym z poziomem inflacji. Teraz jednak wszystko wskazuje na to, że polscy emeryci nie będą mogli liczyć na dodatkową waloryzację.