Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Seniorzy

Seniorzy

seniorzy
20.04.2024 15:02 Ważne informacje o bonie senioralnym. Wielu Polaków może zyskać naprawdę sporo

Proces starzenia się społeczeństw stawia przed instytucją państwa w całej Europie zupełnie nowe wyzwania. W Polsce odpowiedzią na nie ma być jedna z obietnic wyborczych Donalda Tuska w postaci bonu senioralnego. Dziś wiemy już więcej o jej realizacji.

legitymacja ZUS
05.04.2024 14:02 ZUS zachęca do pobrania mLegitymacji. Zrobiło to już prawie 700 tys. osób

Od stycznia 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawia każdemu emerytowi i renciście elektroniczną wersję legitymacji. Instytucja robi to automatycznie, bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków. Dostęp do mLegitymacji można mieć korzystając z aplikacji mObywatel, zainstalowanej na smartfonie. Jest ona równoważna tradycyjnej, plastikowej karcie i także upoważnia do wielu ulg oraz bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.

seniorzy pieniądze
31.03.2024 18:20 Małżeństwa dostaną nagrody finansowe? Tyle ma wynieść jednorazowe świadczenie

Kancelaria Prezydenta od lat nagradza małżeństwa za długi staż wspólnego pożycia, wręczając im symboliczne medale. Istnieje możliwość, że już wkrótce nie będzie to jedyna forma nobilitacji dla seniorów.

seniorka pieniądze
30.03.2024 17:41 Ulga podatkowa dla seniorów. Skorzystają tylko wybrani, można sporo zyskać

Dobra wiadomość dla seniorów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, ale nadal są aktywni zawodowo. Ich pracowitość może zostać wynagrodzona dzięki specjalnej uldze podatkowej. Uzyskać ją mogą nie tylko zatrudnieni na etacie, ale także posiadający umowę zlecenie lub prowadzący działalność gospodarczą. Wyjaśniamy zatem, kto może liczyć na przywilej i jakie są dokładne warunki.

pieniądze
29.03.2024 08:20 13. emerytura z KRUS. Znamy harmonogram wypłat

Seniorzy z coraz większą niecierpliwością oczekują na wypłatę tegorocznych “trzynastek”. Ta właśnie się rozpoczęła i to nie tylko w ZUS-ie, ale także w Kasach Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Przez cały kwiecień na konta beneficjentów spływać będą ekstra środki, na które czekano cały rok. Będzie jednak jeden wyjątek. Niektórzy zobaczą 13. emeryturę jeszcze w marcu. 

legitymacja emeryta
16.03.2024 21:22 Nowe legitymacje emerytów i rencistów. Oto co się zmieni

Już niedługo legitymacje emeryta-rencisty może czekać poważna zmiana. Zgodnie z dopiero co opublikowanym projektem rozporządzenia, dokumenty te m.in. zyskają nowy wzór w postaci mobilnej. Nowe regulacje mają ponadto współgrać z tymi, dotyczącymi aplikacji mObywatel. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na jeden detal, który może zostać wykorzystany przez nieuczciwe osoby do oszustwa.

pieniądze
10.03.2024 22:27 Bon senioralny już niedługo. Wiadomo, kto go dostanie

Coraz bliżej wprowadzenia bonu senioralnego. Pojawiły się kolejne informacje na temat nowej propozycji skierowanej do najstarszych Polaków. Minister Marzena Okła-Drewnowicz zdradziła szczegóły planów. Padły konkretne kwoty.

pieniądze
09.03.2024 22:56 Niepokojące informacje dla emerytów. Stracą pieniądze pomimo podwyżek

Fatalna wiadomość dla wszystkich seniorów. Choć najstarsi Polacy dopiero co cieszyli się z waloryzacji świadczeń, wszystko wskazuje na to, że była to radość przedwczesna. Jak informuje portal WP, bardzo prawdopodobne, że znaczną część zysku emerytów w 2024 roku pochłonie wciąż wysoka inflacja. Jak duże będą straty? Przygotujcie się na wstrząs. Wyliczenia, które przedstawiamy, obnażają wysoce niewygodną prawdę.

pieniądze, seniorzy
01.03.2024 17:58 Pilne wieści dla dorabiających do emerytur. Od marca nowe limity

Wiele osób po ukończeniu wieku emerytalnego, a także rencistów, decyduje się kontynuować aktywność zawodową. Muszą oni jednak uważać na limity swoich zarobków, by nie przekroczyły danego pułapu — w przeciwnym razie świadczenia wypłacane im przez ZUS mogą zostać zmniejszone, a nawet całkiem wstrzymane. Od marca uległy one zmianie. Ile teraz emeryci będą mogli zarabiać?

Pieniądze na kalendarzu
17.02.2024 10:28 Emeryci mają szanse na dodatkowe pieniądze. 230 zł więcej w miesiącu

Nadchodząca waloryzacja podniesie wysokość wszystkich świadczeń wypłacanych seniorom. Dla niektórych, wiosenna podwyżka to jednak za mało, przez co poszukują oni dodatkowych źródeł pieniędzy. Okazuje się, że w dość prosty sposób mogą otrzymać dodatkowe 230 zł do emerytury w miesiącu.

Emeryci w parku
05.02.2024 12:30 Niepokojące wieści ws. waloryzacji emerytur. Seniorzy nie będą zadowoleni

Do tej pory emeryci mogli liczyć na spore podwyżki w ramach corocznych waloryzacji. Rok 2024 niesie jednak ze sobą złe wieści w kontekście wzrostów świadczeń w przyszłych latach - wszystko za sprawą prognozy, opublikowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Pieniądze z ZUS
05.02.2024 09:11 Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze. Nie tylko dwie waloryzacje

Rok 2024 rysuje się w dość kolorowych barwach dla emerytów pod względem finansowym. W życie może wejść druga waloryzacja emerytur w roku; w budżecie przewidziano również środki na wprowadzenie “babciowego”. Standardowo pojawią się również 13. i 14. emerytura.

Seniorzy na ławce
03.02.2024 19:59 Emeryci nie muszą czekać do waloryzacji, dodatkowe pieniądze jeszcze w lutym. Nawet 400 zł

Luty jest miesiącem, w którym emeryci mogą liczyć na dodatkowe pieniądze do swojej emerytury. Paradoksalnie nie chodzi tu o cokolwiek związanego z waloryzacją - wszystko zależy bowiem od spełnienia warunków i wypełnienia odpowiednich formularzy. Do zgarnięcia jest bowiem aż 400 zł.

Pieniądze na kalendarzu
18.01.2024 17:36 Specjalny dodatek dla małżeństw. Ile wyniesie i kiedy wejdzie w życie?

Osoby będące przez wiele lat w związku małżeńskim mogą liczyć na nagrody i pamiątkowe dyplomy ze strony prezydenta oraz samorządów. Pojawił się jednak pomysł, aby prezenty nie ograniczały się tylko do pamiątek - małżonkowie mieliby otrzymywać coś więcej.

emeryci
17.01.2024 21:43 Będzie nowy dodatek dla emerytów. Trwają już prace, dobra wiadomość dla wielu seniorów

Kolejna obietnica wyborcza ma zostać już wkrótce spełniona. Bon senioralny ma wesprzeć usługi opiekuńcze i inne podstawowe potrzeby. Rada ds. Polityki Senioralnej ma rozpocząć pracę nad tym dodatkiem już w lutym.

Pieniądze w portfelu
10.01.2024 09:07 Seniorzy mogą otrzymać nawet 1100 złotych. Trzeba spełnić prosty warunek

Waloryzacja emerytur zaplanowana na ten rok podniesie świadczenia dla seniorów. Nie będzie to jednak jedyna podwyżka, ponieważ zaplanowane są również inne ruchy w tej materii. Wielu seniorów będzie zadowolonych. Kwota dodatku robi duże wrażenie. 

ręce
09.01.2024 17:44 Kolejne zmiany w emeryturach. Dwie waloryzacje i dodatkowe wypłaty

Emerytów, jak co roku, znowu czekają kolejne zmiany. Sprawdzamy, czego mogą się spodziewać seniorzy. Chodzi nie tylko o waloryzację.

Seniorzy na ławce
04.01.2024 18:27 Od nowego roku podwyżki dla wielu emerytów. Dostaną więcej o 642 złote brutto

Zmiany w finansach zaplanowane na 2024 rok przyniosą radość tysiącom emerytów. Paradoksalnie, nie chodzi tu jedynie o kwoty emerytur, których waloryzacja została zaplanowana na marzec. Zwiększanie otrzymywanych środków zaczęło się już 1 stycznia i prędko nie ustanie.

Seniorzy na ławce
02.01.2024 16:50 Wsparcie mieszkaniowe dla seniorów. Trzeba spełnić warunki

Koszty życia emerytów w stosunku do kwot otrzymywanych przez nich emerytur mogą wzbudzić poważny niepokój - zwłaszcza, jeżeli chodzi o kwestie mieszkaniowe. Tymczasem sami seniorzy mogą skorzystać ze wsparcia przeznaczonego właśnie na opłaty związane z mieszkaniem. Obowiązują jednak warunki.

seniorzy-emeryci-malzenstwo-zona-maz
17.12.2023 13:38 500 plus dla niektórych małżeństw. Czy wejdzie w życie kolejne świadczenie socjalne?

Konstytucja RP gwarantuje każdemu Polakowi prawo do składania petycji, wniosków i skarg w interesie własnym, publicznym lub innej osoby za jej zgodą m.in. do organów władzy publicznej. Z możliwości tej skorzystali obywatele, którzy postulują wprowadzenie dodatku finansowego w wys. 500 zł dla małżeństw z długoletnim stażem. Kto faktycznie by z tego skorzystał i czy jest szansa na wprowadzenie tego świadczenia?

emeryci-seniorzy-spacer
17.12.2023 10:00 Jakie zmiany w emeryturach czekają Polaków? Ekspert nie ma wątpliwości, wskazuje na to wprost

Kilka dni temu w Pałacu Prezydenckim odbyło się zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska. Z początkiem tygodnia Mateusz Morawiecki nie uzyskał od Sejmu wotum zaufania, dlatego posłowie wybrali nowego premiera w drodze głosowania. Jakich więc zmian dotyczących seniorów możemy spodziewać się od rządu tworzonego przez Koalicję Obywatelską, Lewicę i Trzecią Drogę? Na łamach portalu superbiz.se.pl omawiał je prawnik, ekspert emerytalny i rynku pracy – Oskar Sobolewski z HRK Payroll Consulting.

seniorzy-pomoc-emeryci-ludzie
16.12.2023 12:22 Chcą wprowadzić bon senioralny. To rewolucyjne rozwiązanie, jest już konkretna zapowiedź

W środę w Pałacu Prezydenckim odbyło się zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska. Ministrem ds. polityki senioralnej została Marzena Okła-Drewnowicz, która w tym roku rozpoczęła w Sejmie swoją piątą kadencję. Na łamach serwisu Business Insider zdradziła, że jej resort ma już gotowy projekt bonu senioralnego. Na czym będzie polegać to rozwiązanie?

zus-wejscie-budynek-ogloszenie
16.12.2023 09:14 ZUS ostrzega. W tym dniu nie załatwisz żadnej urzędowej sprawy

Kodeks pracy wskazuje, że każde święto, które przypada w innym dniu niż niedziela, obniża czas pracy o 8 godzin. W związku z tym pracownik ma prawo wybrać potem dodatkowy dzień wolny. Taki układ kalendarza wystąpił u nas przy okazji Narodowego Święta Niepodległości, które w tym roku wypadło w sobotę. Dlaczego o tym przypominamy? Bo pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jeszcze przed świętami zamierzają wybrać wolne z tego tytułu. W efekcie wszystkie placówki będą wtedy zamknięte.

emeryt-senior-spacer-13-emerytura
14.12.2023 14:41 Obliczyli, ile wyniesie 13. emerytura w 2024 roku. Takie kwoty mogą trafić na konta seniorów

Trzynasta emerytura jest dodatkowym rocznym świadczeniem pieniężnym wypłacanym osobom, które na dzień 31 marca danego roku mają prawo do emerytury, renty: z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej czy rodzinnej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy też świadczenia i zasiłku przedemerytalnego. W mediach pojawiają się już wstępne wyliczenia dotyczące przyszłorocznej wysokości tzw. trzynastki. Na jakie kwoty mogą liczyć seniorzy?

senior-emeryt-dom-dziadek
14.12.2023 11:11 Ważna wiadomość dla wielu seniorów. Chodzi o wypłaty emerytur

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury i renty w sześciu terminach tj. 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca. Jednak w zależności od układu kalendarza mogą one ulec zmianie. W rezultacie część seniorów otrzyma aż dwa grudniowe przelewy, ale w styczniu nie dostanie ani jednego. Kto powinien się przygotować na ten scenariusz?

Emeryci
08.12.2023 14:30 Ważny dokument dla emerytów i rencistów. Dzięki niemu dostaną wiele zniżek

Seniorzy są jedną z grup społecznych, która może się cieszyć sporymi ulgami w całej Polsce. Zanim jednak będą mogli korzystać z wielu z nich, muszą zdobyć konkretny dokument. O jaki dokładnie dokument chodzi i jakie ulgi przysługują emerytom oraz rencistom?

pieniadze-emeryt-senior-gotowka
07.12.2023 20:08 Ważne wyliczenia dla emerytów i rencistów. Zmiany czekają ich od 1 marca

Emerytury i renty podlegają corocznej marcowej waloryzacji. W 2023 roku świadczenia te wzrosły o rekordowe 14,8 proc. (co najmniej o 250 zł). W mediach stopniowo pojawiają się kolejne prognozy i wyliczenia. Jedni mówią o podwyżce rzędu 12,3 proc., inni o wskaźniku w wys. 11,4 proc. – czytamy na specjalistycznym portalu infor.pl. Skąd ta różnica i jakich zmian mogą się spodziewać emeryci i renciści?

prawo-jazdy-dokument
06.12.2023 15:17 To może być rewolucyjna zmiana. Chodzi o prawa jazdy seniorów

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez samochodu. W tym gronie są też seniorzy, który autem mogą podjechać na zakupy, do lekarza, do urzędu czy w odwiedziny do swoich najbliższych. Jednak wraz z wiekiem pojawiają się u nich problemy ze wzrokiem, z koncentracją, reakcja staje się opóźniona, zdarzają się zasłabnięcia za kierownicą. To wszystko sprawia, że temat kierowców-seniorów trafił pod obrady przedstawicieli krajów członkowskich Unii Europejskiej – donosi Onet.

  • 1
  • 2