Już za kilka tygodni uczniowie szkół średnich przystąpią do ważnych egzaminów, czyli matur. W tym roku nie tylko młodzież będzie pochylać się nad arkuszami i zastanawiać nad wyborem poprawnych odpowiedzi. Zdarza się, że osoby bardziej dojrzałe decydują się na ponowne przystąpienie do matury, jednak przypadek seniora z Kalisza to ewenement na skalę kraju. Najstarszy maturzysta w Polsce znów napisze egzamin.
Przedstawiciele kolejnych gmin w Polsce coraz częściej decydują się na wprowadzanie obniżek lub całkowitego zwolnienia z opłat za wywóz odpadów, dla poszczególnych mieszkańców. Na takim rozwiązaniu sukcesywnie korzysta jedna z najliczniejszych grup Polaków. Kto może złożyć wniosek i jak dopełnić formalności?
Emerytura to nierzadko długo wyczekiwany czas przez osoby pracujące. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że o przejście na świadczenie wypłacane przez ZUS mogą wnioskować wcześniej, niż ustawowo uprawniający do tego wiek. Aby się tak stało, należy jednak spełnić wyznaczone przez instytucję warunki.
Zagraniczne wakacje to popularna forma spędzania wolnego czasu wśród Polaków w różnych grupach wiekowych. Od młodzieży, przez dorosłych i rodziny z dziećmi, aż po seniorów. Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd poza granice Polski, korzystając z oferty biura podróży lub organizując go na własną rękę. Wiadomo, gdzie najstarsi Polacy spędzą czas najlepiej. Ten kierunek może być dla niektórych zaskoczeniem.
Blisko 300 tysięcy: o tyle wzrosła liczba seniorów z już przyznaną emeryturą, powracających jednak na rynek pracy w przeciągu ostatnich 9 lat. Trend jest stały i wydaje się trwały, bo krzywa, różnica danych rok do roku, rośnie z każdym kolejnym. Rzecznik prasowy ZUS z województwa opolskiego Sebastian Szczurek przekazał najnowsze krajowe dane: zaskakuje m.in. profesja, po którą sięgają aktywni seniorzy.
Większość osób słysząc o alimentach myśli o obowiązku utrzymywania dzieci przez rodziców. Jednak prawo przewiduje też sytuację odwrotną – to dorosłe dzieci mogą zostać zobowiązane do wsparcia finansowego swoich rodziców. W jakich okolicznościach to się dzieje i czy można się przed tym uchronić?
Kto naprawdę dostaje zbyt niską emeryturę? Przy obecnych cenach wielu Polaków pobierających świadczenie z ZUS musi pilnować domowego budżetu. Jest jednak jedna grupa, której od lat wypłacane są zdecydowanie zbyt niskie kwoty. Teraz mogą odzyskać swoje pieniądze, ale kluczowe będzie złożenie wniosku. A na to będzie niewiele czasu.
Kiedy kontaktuje się z nami ZUS, lepiej tego nie ignorować. Sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje jednak, by w czasie rozmowy telefonicznej zachować ostrożność. Administracja przestrzega po otrzymaniu zgłoszeń od klientów urzędu.
W jaki sposób najlepiej przygotować się do emerytury? Odpowiedni kapitał w ZUS może nie wystarczyć. Okazuje się, że wielu polskich seniorów nadal jest narażonych na utratę swoich pieniędzy, a wszystkiemu jest winna jedna decyzja. Można ją zmienić w dowolnym momencie, ale nie wszyscy o tym wiedzą. Rozwiązanie problemu jest naprawdę proste.
Osoby uprawnione do pobierania świadczeń ZUS mogą skorzystać z wielu zniżek po okazaniu legitymacji emeryta. Jest jeszcze drugi program, który upoważnia do podobnych benefitów i jest nim Ogólnopolska Karta Seniora. To inicjatywa skierowana do osób, które ukończyły 60 rok życia. Aby móc otrzymać kartę, trzeba spełnić kilka warunków.
Już w kwietniu miliony seniorów w Polsce otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe w postaci trzynastej emerytury. Nie każdy jednak może liczyć na to świadczenie. Które grupy emerytów i rencistów zostały wykluczone i dlaczego? Sprawdzamy, kto nie dostanie "trzynastki" i w jakich okolicznościach można stracić do niej prawo.
Seniorzy, którzy spełniają warunki, aby pobierać ważne świadczenie, mogą spodziewać się podwyższonej kwoty, która będzie widniała na ich kontach bankowych, już tylko do 14 marca. Gdzie się zwrócić, aby pobierać dodatek do emerytury, i kto może się o niego ubiegać?
Nawet pół miliona wniosków w niewiele ponad dwa miesiące spłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pośpiech jest widoczny, choć w rzeczywistości niekonieczny, nabór potrwa bowiem do końca lipca. W formularzach dostrzeżono błędy, które mogą sprawić, że środki nie zostaną wypłacone, urzędnicy apelują więc o dokładne sprawdzenie, czy świadczenie rzeczywiście się należy. Do tego posłuży specjalna ankieta.
Znalezienie sklepu, w którym zakupy są najtańsze, nie jest łatwym zadaniem. Ceny zmieniają się dynamicznie, a promocje kuszą różnorodnością. Specjaliści z ASM SFA postanowili sprawdzić, gdzie seniorzy mogą zrobić zakupy najkorzystniej. Wyniki ich analizy mogą zaskakiwać.
Coraz więcej seniorów rezygnuje z wyjazdów do sanatoriów, mimo przyjaznych miejsc i korzystnych terminów. Co stoi za tą decyzją? Sprawdzamy przyczyny rosnącej liczby odwołanych pobytów oraz konsekwencje takiego wyboru, o których nie każdy zdaje sobie sprawę.
Poruszanie się po mieście może być dużym wyzwaniem dla osób starszych, szczególnie tych z ograniczoną mobilnością. Dlatego też w niektórych polskich miastach wprowadzono specjalne programy darmowego transportu dla seniorów. Kto może skorzystać z tej usługi i jakie są jej warunki? Sprawdźmy!
Kolejki do sanatoriów wciąż są długie, ale szykują się zmiany. Ministerstwo Zdrowia chce usprawnić proces kwalifikacji pacjentów i rozpatrywania skierowań. Czy to oznacza, że chorzy szybciej otrzymają szansę na leczenie uzdrowiskowe? Jakie zmiany planuje rząd i czy faktycznie pomogą pacjentom?
Ruszyły rozliczenia z fiskusem za 2024 rok. Polacy mogą skorzystać z różnych ulg podatkowych. Okazuje się, że niektóre z nich są mało znane wśród podatników. Jedna z nich przysługuje seniorom. Mogą dzięki niej naprawdę sporo zyskać, ale muszą spełniać konkretne warunki. Przedstawiamy szczegóły.
Już od marca 2025 roku próg dochodowy uprawniający do świadczenia 500+ dla seniora ulegnie zmianie. To oznacza, że więcej osób uzyska prawo do dodatkowych pieniędzy. Kto może liczyć na wsparcie i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy szczegóły.
Wyjazd do sanatorium to dobry sposób na podreperowanie zdrowia i odpoczynek. Jak się okazuje, w ostatnim czasie seniorzy masowo rezygnują z pobytów w uzdrowiskach. W niektórych regionach nawet 80 osób dziennie odwołuje wyjazd do sanatorium. Powody tej decyzji mogą zaskakiwać. Przedstawiamy szczegóły.
Rośnie liczba jednostek samorządu terytorialnego, które zdają sobie sprawę z wykluczenia transportowego seniorów. Problem dotyczy zwłaszcza mieszkańców niezurbanizowanych regionów, choć przeszkody napotykają także mieszkańcy miast. Jednym z rozwiązań jest program darmowych przejazdów taksówką.
Dla części seniorów trudno o bardziej atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu niż pobyt w sanatorium. W ostatnim czasie odnotowano jednak, że zainteresowanie topnieje. Przyczyn jest wiele i są one nie tylko sezonowe.
Zmiany w przepisach dotyczących 500 plus dla seniora wprowadzają nowe warunki otrzymania świadczenia, które mogą wpłynąć na sytuację tysięcy Polaków. Kto będzie musiał pożegnać się dodatkowymi pieniędzmi?
Niepozorne zaproszenie na "bezpłatne" badanie może stać się pułapką zakupową dla seniorów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ostrzega przed nieuczciwymi praktykami sprzedawców, którzy celowo wprowadzają w błąd najstarszych członków społeczeństwa, aby sprzedawać produkty niewarte swojej ceny.
Dzień Babci i Dziadka zbliża się wielkimi krokami. To świetna okazja, aby spotkać się z seniorami rodu, nawet kiedy codzienne obowiązki mocno utrudniają to na co dzień. W tym celu Polregio przygotowało świetną ofertę. Bilety kolejowe można kupić ze zniżką i uwaga, obowiązuje ona nie tylko babcie i dziadków.
Starość to czas, w którym wielu z nas wymaga wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Dla części osób odpowiedzią stają się domy opieki. Czy jednak przeciętnego Polaka stać na taki luksus? Oto co musisz wiedzieć o kosztach i różnicach między placówkami prywatnymi a publicznymi.
Jednej grupie beneficjentów ZUS wypłaci ten dodatek automatycznie, inni będą musieli złożyć wniosek. I chociaż wypłacany jest wraz z rentą i emeryturą, mogą go otrzymać nie tylko seniorzy. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dodatkowe 300 zł miesięcznie? Wkrótce świadczenie będzie przyznawane w wyższej kwocie.
Od 1 stycznia weszła w życie ustawa, która wprowadza nowe świadczenie w wysokości ponad 6200 zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, do kogo jest ono skierowane oraz w jakich okolicznościach należy się o nie ubiegać. Warto mieć to na uwadze, ponieważ chodzi o znaczną kwotę pieniędzy.