Podwyżka w dobie inflacji to coś, co potrafi spędzić wszystkim sens z powiek. Stanowi ona oczywiście wzrost kosztów życia lub wzrost zarobków. W pierwszym przypadku może to być podwyżka podatków, podwyżka cen żywności, czy podwyżka cen energii. W drugim zaś na rzeczy może być podwyżka wynagrodzenia, podwyżka płacy minimalnej, czy podwyżka emerytur.
Na zdecydowaną większość podwyżek nie mamy bezpośredniego wpływu, bo wynikają z polityki fiskalnej rządu. Pewien wpływ możemy jednak mieć na podwyżkę własnego wynagrodzenia, szczególnie w sytuacji, w której tak drastycznie wzrosnąć ma płaca minimalna, a inflacja nadal nie odpuszcza.
Warto rozważyć próbę podjęcia rozmowy ze swoim przełożonym na temat podwyżki wynagrodzenia. Niemniej, należy się do niej odpowiednio przygotować, zaś same argumenty natury ekonomicznej mogą okazać się niewystarczające. Postaraj się unaocznić swoje dotychczasowe starania, swoją przydatność i lojalność, a także nie bój się negocjacji – w taki sposób na pewno zaimponujesz szefowi i zwiększysz swoje szanse na zdobycie podwyżki.
Jedną z cieszących oko i serce wielu Polaków informacją jest to, że w 2024 roku będzie miała miejsce podwyżka płacy minimalnej. Podobnie jak w roku 2023, w przyszłym roku wzrośnie ona dwukrotnie. Pierwsza podwyżka będzie miała miejsce 1 stycznia i wówczas płaca minimalna zwiększy się do poziomu 4 242 złotych brutto miesięcznie. Druga podwyżka płacy minimalnej będzie miała miejsce w lipcu – wówczas wynagrodzenie minimalne wyniesie 4 300 złotych brutto na miesiąc.
Rok 2024 to również waloryzacja emerytur. Minimalna emerytura w 2024 roku wzrośnie o 200 złotych, osiągając wartość 1 783 złotych brutto miesięcznie. Niemniej, z uwagi na inflację, pozostałe świadczenia emerytalne również zostaną podniesione. Wedle wstępnych prognoz Ministerstwa Finansów, podwyżka emerytury będzie miała miejsce dwukrotnie. Pierwsza będzie w styczniu i wyniesie aż 12,3% - druga z kolei ma mieć miejsce we wrześniu, jednak tym razem świadczenia mają wzrosnąć jedynie o 2%.
Niestety, samo słowo „podwyżka” nie zawsze będzie oznaczać dla nas okoliczność sprzyjającą. Podwyżka może dotyczyć nie tylko wzrostu naszych zarobków, ale także wzrostu ponoszonych kosztów. Podwyżki cen towarów, usług i energii to coś, do czego przyzwyczaił nas rok 2023. W przyszłym roku najwyraźniej nie będzie inaczej.
Przykład w tym zakresie może stanowić podwyżka podatku VAT na żywność, który dotychczas wynosił 0%. Był to element tarczy antyinflacyjnej, która miała uchronić Polaków przed negatywnymi skutkami pandemii COVID-19 i innymi czynnikami, które wpłynęły na wzrost inflacji. Przepisy te wygasają jednak w przyszłym roku i nie jest pewne czy zostaną przedłużone.
Pokaż więcej
Mieszkańcy jednego z polskich miast otrzymują urzędowe decyzje dotyczące podwyżek opłat za wywóz śmieci. Wynika z nich, że będą musieli zapłacić nawet o 100 procent więcej. Mieszkańcy, zwłaszcza ci, którzy otrzymują niskie dochody, są przerażeni wysokością tych podwyżek. Przedstawiamy szczegóły.
Podwyżka zasiłku pogrzebowego była jedną z obietnic wyborczych i miała wejść w życie już w lipcu bieżącego roku. Tak się jednak nie stało. W środę, 28 sierpnia rząd przyjął projekt budżetu na przyszły rok. Nie znalazły się w nim środku na podwyższenie zasiłku pogrzebowego. Kiedy więc możemy spodziewać się zmian w tym ważnym świadczeniu?
Podatek od psa to opłata, z którą musi się liczyć wielu właścicieli czworonogów. Okazuje się, że podwyżki nie ominą nawet posiadaczy psów i już wkrótce podatek będzie wyższy. Warto pamiętać, że nie uiszczanie opłaty nie jest obowiązkowe dla każdego, kto ma pupila. Ile będzie wynosił podatek od psa po podwyżce? Kto jest zwolniony z tej opłaty? Odpowiadamy.
Już w najbliższą środę rząd zajmie się projektem budżetu na przyszły rok. Andrzej Domański, obecny minister finansów przygotował plan wydatków na 2025 r. Wiadomo już, kto dokładnie będzie mógł liczyć na podwyżki i ile one wyniosą. Wiele osób będzie miało powody do radości, a inni - wręcz przeciwnie. Rozczarować się mogą na przykład emeryci. Przedstawiamy szczegóły.
Wkrótce ceny biletów lotniczych mogą pójść w górę. Podwyżki będą efektem nowych przepisów dotyczących praktyk środowiskowych, które chcą wprowadzić linie lotnicze. Okazuje się, że chęć osiągnięcia zeroemisyjności przełoży się na dodatkowe koszty dla pasażerów samolotów. Przedstawiamy szczegóły.
Mieszkańcy wielu polskich miast muszą przygotować się na kolejne podwyżki opłat za wodę. Okazuje się, że ceny już drastycznie poszły w górę, ale to nie koniec i wkrótce mają być jeszcze wyższe. W niektórych miejscach wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. Czyje portfele ucierpią najmocniej? Przedstawiamy szczegóły.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wprowadzić nowe rozporządzenie, które może uderzyć w kieszenie wielu Polaków. Zmiany będą dotyczyły wymagań jakościowych dla paliw stałych. Okazuje się, że te nowości mogą spowodować znaczące podwyżki cen węgla w krótkim czasie. Przedstawiamy szczegóły.
Już wkrótce podatki i opłaty lokalne będą wyższe. Podwyżki nie ominą nawet właścicieli psów - wzrośnie także podatek od psa. Kto konkretnie musi go płacić? Wiemy już, ile wyniesie nowa wysokość tej opłaty. Przedstawiamy szczegóły.
Ubezpieczenie OC to kluczowa opłata, którą ponoszą wszyscy kierowcy. W ostatnim czasie ceny poszły mocno w górę, a okazuje się, że to dopiero początek i wkrótce ma być jeszcze drożej. Wraz z początkiem lipca wzrosły także kary za brak ubezpieczenia OC. Kwoty mandatów są teraz naprawdę wysokie.
Zapadła kluczowa decyzja w sprawie świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Okazuje się, że kwota wsparcia wzrośnie aż dwukrotnie. Alimenty z funduszu nie były podwyższane od 2008 roku. Ile wyniesie świadczenie po zmianach?
Wraz z początkiem lipca wprowadzono podwyżki dla sporej części pracowników. Specjalny dodatek do wynagrodzenia wprowadzono po to, by wesprzeć kluczowych pracowników w systemie pomocowym.
Osoby, które pracują w godzinach nocnych, mogą liczyć na specjalny dodatek do pensji. Jak się okazuje, już wkrótce świadczenie pójdzie w górę, więc pracownicy otrzymają podwyżkę. Przedstawiamy szczegóły.
Następne masowe zwolnienia nastąpią w górnictwie? Niestety dla osób zatrudnionych w tym sektorze, to całkiem prawdopodobny scenariusz. Górnicy boją się o miejsca pracy, związkowcy oczekują podwyżek wynagrodzenia. Co dalej z przyszłością węgla w Polsce?
Już jakiś czas temu pojawiła się obietnica podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Aktualna wysokość świadczenia nie jest w stanie pokryć wszystkich kosztów związanych z pochówkiem. Ile aktualnie wynosi zasiłek? Kiedy możemy spodziewać się podwyżki?
W najbliższym czasie wielu Polaków zmierzy się z kolejną podwyżką. Tym razem chodzi o opłaty za śmieci. Zmiany odczują mieszkańcy niektórych polskich miast, a część z nich zapłaci aż o 100 proc. więcej. Przedstawiamy szczegóły.
Wyjazd do sanatorium zwykle wiąże się z długim czasem oczekiwania. Jak się jednak okazuje, istnieje prosty sposób na przyspieszenie wyjazdu do uzdrowiska. Można dostać termin nawet za kilka dni. Przedstawiamy szczegóły.
Nie ma powodów do radości, ale — doczekaliśmy się. Od dzisiaj rachunki za prąd będą wyższe. Ile zapłacą Polacy? Przedstawiamy szczegóły. Podwyżka jest wyższa od zapowiadanej.
1 lipca bieżącego roku wejdą w życie ważne zmiany, które będą dotyczyły wielu Polaków. W górę pójdzie nie tylko płaca minimalna i stawka godzinowa. Pracownicy będą mogli liczyć także na podwyżkę kluczowych świadczeń. Przedstawiamy szczegóły.
Eksperci radzą, by przed wyjazdem na wakacje zatankować samochód do pełna. To dlatego, że ceny na stacjach paliw w Polsce wkrótce mają pójść w górę. Ile zapłacimy za paliwo w ostatnim tygodniu czerwca? Przedstawiamy szczegóły.
Podwyżka pensji minimalnej 1 lipca jest wyjątkowa, bo druga w bieżącym 2024 r. Wynika wprost z rozporządzenia ws. wysokości minimalnego wynagrodzenia i poza wzrostem stawki do 4300 zł, oznacza też wzrost dodatków ściśle powiązanych z wysokością pensji minimalnej. Od 1 lipca 2024 r. wzrośnie nie tylko płaca minimalna, ale też dodatek za pracę w godzinach nocnych. Ile można zarobić?
1 lipca bieżącego roku wejdą w życie spore podwyżki. Po 30 kwietnia rachunki Polaków będą wyższe. Trzeba będzie zapłacić więcej między innymi za gaz. Wiadomo już, jakie kwoty będą obowiązywały. Przedstawiamy szczegóły.
Już wkrótce ważne świadczenie finansowe będzie wyższe. Wsparcie nie doczekało się podwyżki od 2019 roku. Chodzi tutaj dokładnie o zasiłek pielęgnacyjny. Komu konkretnie należą się dodatkowe pieniądze? Wyjaśniamy.
W marcu emeryci mogli liczyć na podwyżkę świadczeń emerytalno-rentowych. Okazuje się, że wkrótce odbędzie się kolejna waloryzacja, ale tym razem będzie chodziło o kapitał emerytalny. Podwyżka ta ma być rekordowo wysoka, co oczywiście przełoży się na wzrost świadczeń dla seniorów. Kto konkretnie na tym skorzysta?
Zapowiadany od początku roku wzrost cen prądu czeka nas już za półtorej miesiąca. Wciąż zmieniające się informacje budzą niepokój Polaków. Ile w końcu zapłacą po podwyżce? Szefowa resortu klimatu i środowiska podała kwotę.
Zasiłek pogrzebowy nie był waloryzowany od 2011 roku. Już podczas kampanii wyborczej zapowiadano, że świadczenie zostanie podniesione. Teraz projekt ustawy w tej sprawie pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. O ile wzrośnie zasiłek pogrzebowy?
Okazuje się, że już wkrótce rachunki za wodę mogą wzrosnąć. Wszystko przez rządową reformę, nad którą aktualnie trwają prace. Nowe regulacje mają jednak wprowadzić również specjalny mechanizm, dzięki któremu portfele Polaków nie ucierpią aż tak mocno. Przedstawiamy szczegóły.
Pobyt w sanatorium wiąże się ze sporymi wydatkami. Choć NFZ finansuje zabiegi, to i tak kuracjusze muszą pokryć część kosztów z własnej kieszeni. Osoby, które wybierają się w najbliższym czasie do uzdrowiska, muszą wiedzieć, że 1 maja weszły w życie podwyżki. Ile teraz trzeba zapłacić za pobyt w sanatorium?
Aktualne rozwiązania antyinflacyjne będą obowiązywały tylko do końca czerwca bieżącego roku. Od 1 lipca stawki pójdą w górę, a kieszenie Polaków mocno na tym ucierpią. Podwyżki wprowadzi także PGNiG i wiadomo już, ile wyniosą. Ile wkrótce trzeba będzie zapłacić za gaz?