Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Podwyżka

Podwyżka

Podwyżka – czym jest? Co otrzymamy i o co powinniśmy poprosić?

Podwyżka w dobie inflacji to coś, co potrafi spędzić wszystkim sens z powiek. Stanowi ona oczywiście wzrost kosztów życia lub wzrost zarobków. W pierwszym przypadku może to być podwyżka podatków, podwyżka cen żywności, czy podwyżka cen energii. W drugim zaś na rzeczy może być podwyżka wynagrodzenia, podwyżka płacy minimalnej, czy podwyżka emerytur.

Na zdecydowaną większość podwyżek nie mamy bezpośredniego wpływu, bo wynikają z polityki fiskalnej rządu. Pewien wpływ możemy jednak mieć na podwyżkę własnego wynagrodzenia, szczególnie w sytuacji, w której tak drastycznie wzrosnąć ma płaca minimalna, a inflacja nadal nie odpuszcza.

Warto rozważyć próbę podjęcia rozmowy ze swoim przełożonym na temat podwyżki wynagrodzenia. Niemniej, należy się do niej odpowiednio przygotować, zaś same argumenty natury ekonomicznej mogą okazać się niewystarczające. Postaraj się unaocznić swoje dotychczasowe starania, swoją przydatność i lojalność, a także nie bój się negocjacji – w taki sposób na pewno zaimponujesz szefowi i zwiększysz swoje szanse na zdobycie podwyżki.

Podwyżka płacy minimalnej – od kiedy i w jakiej wysokości?

Jedną z cieszących oko i serce wielu Polaków informacją jest to, że w 2024 roku będzie miała miejsce podwyżka płacy minimalnej. Podobnie jak w roku 2023, w przyszłym roku wzrośnie ona dwukrotnie. Pierwsza podwyżka będzie miała miejsce 1 stycznia i wówczas płaca minimalna zwiększy się do poziomu 4 242 złotych brutto miesięcznie. Druga podwyżka płacy minimalnej będzie miała miejsce w lipcu – wówczas wynagrodzenie minimalne wyniesie 4 300 złotych brutto na miesiąc.

Podwyżka emerytur 2024 – na co można liczyć?

Rok 2024 to również waloryzacja emerytur. Minimalna emerytura w 2024 roku wzrośnie o 200 złotych, osiągając wartość 1 783 złotych brutto miesięcznie. Niemniej, z uwagi na inflację, pozostałe świadczenia emerytalne również zostaną podniesione. Wedle wstępnych prognoz Ministerstwa Finansów, podwyżka emerytury będzie miała miejsce dwukrotnie. Pierwsza będzie w styczniu i wyniesie aż 12,3% - druga z kolei ma mieć miejsce we wrześniu, jednak tym razem świadczenia mają wzrosnąć jedynie o 2%.

Podwyżka VAT na żywność w 2024

Niestety, samo słowo „podwyżka” nie zawsze będzie oznaczać dla nas okoliczność sprzyjającą. Podwyżka może dotyczyć nie tylko wzrostu naszych zarobków, ale także wzrostu ponoszonych kosztów. Podwyżki cen towarów, usług i energii to coś, do czego przyzwyczaił nas rok 2023. W przyszłym roku najwyraźniej nie będzie inaczej. 

Przykład w tym zakresie może stanowić podwyżka podatku VAT na żywność, który dotychczas wynosił 0%. Był to element tarczy antyinflacyjnej, która miała uchronić Polaków przed negatywnymi skutkami pandemii COVID-19 i innymi czynnikami, które wpłynęły na wzrost inflacji. Przepisy te wygasają jednak w przyszłym roku i nie jest pewne czy zostaną przedłużone.

Pokaż więcej

pieniądze, gniazdko
14.05.2024 17:13 Podwyżki cen prądu coraz bliżej. Wiadomo, o ile więcej zapłacą Polacy

Zapowiadany od początku roku wzrost cen prądu czeka nas już za półtorej miesiąca. Wciąż zmieniające się informacje budzą niepokój Polaków. Ile w końcu zapłacą po podwyżce? Szefowa resortu klimatu i środowiska podała kwotę.

trumna
12.05.2024 20:30 Zasiłek pogrzebowy wkrótce będzie wyższy. Jest projekt ustawy

Zasiłek pogrzebowy nie był waloryzowany od 2011 roku. Już podczas kampanii wyborczej zapowiadano, że świadczenie zostanie podniesione. Teraz projekt ustawy w tej sprawie pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. O ile wzrośnie zasiłek pogrzebowy?

kran, pieniądze
09.05.2024 22:30 Będą zmiany w rachunkach za wodę? Wkrótce ceny mogą wzrosnąć

Okazuje się, że już wkrótce rachunki za wodę mogą wzrosnąć. Wszystko przez rządową reformę, nad którą aktualnie trwają prace. Nowe regulacje mają jednak wprowadzić również specjalny mechanizm, dzięki któremu portfele Polaków nie ucierpią aż tak mocno. Przedstawiamy szczegóły.

seniorzy, pieniądze
01.05.2024 08:37 Zaczęło się 1 maja. Ceny w sanatoriach poszybowały

Pobyt w sanatorium wiąże się ze sporymi wydatkami. Choć NFZ finansuje zabiegi, to i tak kuracjusze muszą pokryć część kosztów z własnej kieszeni. Osoby, które wybierają się w najbliższym czasie do uzdrowiska, muszą wiedzieć, że 1 maja weszły w życie podwyżki. Ile teraz trzeba zapłacić za pobyt w sanatorium?

Palniki
29.04.2024 12:17 PGNiG znacznie podnosi ceny. Tyle zapłacimy za gaz od 1 lipca

Aktualne rozwiązania antyinflacyjne będą obowiązywały tylko do końca czerwca bieżącego roku. Od 1 lipca stawki pójdą w górę, a kieszenie Polaków mocno na tym ucierpią. Podwyżki wprowadzi także PGNiG i wiadomo już, ile wyniosą. Ile wkrótce trzeba będzie zapłacić za gaz? 

rachunki
26.04.2024 19:26 Mleczarnia dostała ogromny rachunek za gaz, jest na skraju upadku. Właściciele są bezradni

Mleczarnia w Łużnej otrzymała gigantyczny rachunek. Podwyżka stawki za gaz okazała się być tak potężna, że spółdzielnia aktualnie nie jest w stanie uiścić tej opłaty. Zakład nie wie, skąd weźmie pieniądze na opłacenie tego rachunku i grozi mu zamknięcie. 

pokój w sanatorium, seniorka
17.04.2024 12:47 Sanatoria chcą kolejnych podwyżek. Polacy zapłacą jeszcze więcej?

Od 1 maja stawki w sanatoriach pójdą w górę i pacjenci będą musieli zapłacić więcej za turnus. Jak informuje “Fakt”, uzdrowiska domagają się wprowadzenia kolejnych, pokaźnych podwyżek dla kuracjuszy. Przedstawiamy szczegóły. 

trumna, pieniądze
11.04.2024 11:08 Zasiłek pogrzebowy wzrośnie po 13 latach. Podano kwotę

Zasiłek pogrzebowy doczeka się podwyżki po kilkunastu latach. Projekt ustawy w tej sprawie trafił już do rejestru prac legislacyjnych rządu. Wiadomo, jaką kwotę będzie otrzymywać rodzina zmarłego. Przedstawiamy szczegóły. 

seniorzy
05.04.2024 13:33 Podwyżki w sanatoriach przesądzone. Tak wzrosną ceny od 1 maja

Kolejny miesiąc, kolejne podwyżki. Od 1 maja w górę pójdą koszty zakwaterowania w sanatoriach. Zmiany te najbardziej uderzą po kieszeni najbiedniejszych seniorów, choć nie tylko. Wiadomo, ile wkrótce trzeba będzie zapłacić za konkretny rodzaj pokoju.

seniorka, pokój w sanatorium
04.04.2024 18:42 Pobyt w sanatorium będzie droższy. Szykują się wysokie podwyżki

Choć NFZ finansuje zabiegi medyczne, pobyt w sanatorium nie jest zupełnie darmowy i część kosztów trzeba pokryć z własnej kieszeni. Wkrótce portfele kuracjuszy ucierpią jeszcze bardziej. Wszystko to przez podwyżki, które wejdą w życie 1 maja. 

pieniądze, portfel
26.03.2024 13:14 Podwyżki o 1000 zł dla około 190 tysięcy osób. Pieniądze trafią do portfeli już w lipcu

Od lipca 2024 r. część pracowników dostanie podwyżki. Wynagrodzenia wzrosną o dodatkowe 1000 zł brutto. Zanim pieniądze trafią do upoważnionych osób, środki trafią na konta samorządów w całym kraju. Kto od wakacji zarabiać będzie więcej? W projekcie ustawy wyszczególniono trzy grupy pracowników.

Pieniądze
25.03.2024 20:10 Kaucja za butelki pójdzie w górę. Polacy zapłacą więcej w sklepach

Okazuje się, że już niedługo kolejna opłata pójdzie w górę i portfele Polaków znów ucierpią. Zmianę będzie można zauważyć podczas kupowania konkretnych produktów. Opublikowano już projekt rozporządzenia w tej sprawie.

trumna, pogrzeb
19.03.2024 15:21 Zasiłek pogrzebowy znacząco wzrośnie. Polacy czekali na to kilkanaście lat

Podniesienie zasiłku pogrzebowego stało się faktem? Padła jasna deklaracja dotycząca tego, ile pieniędzy otrzymywać będą bliscy organizujący pogrzeb. Od 2011 r. w ramach tej pomocy wypłacane jest 4 tysiące złotych. Niedługo kwota ta ma się niemal podwoić.

zakupy paragon
13.03.2024 12:40 Policzyli, ile więcej zapłacimy za żywność. Kwoty są czterocyfrowe

Stało się to, czego wielu Polaków mocno się obawiało. Od kwietnia stawka VAT na żywność wróci do poziomu 5 proc., co spowoduje lawinowy wzrost cen wielu podstawowych produktów spożywczych. Eksperci policzyli już, co ta wiadomość oznaczać będzie dla naszych portfeli. Nie jest dobrze, kwoty są czterocyfrowe. 

licznik energii, wzrost cen
01.03.2024 19:30 Minister zabrała głos ws. cen prądu. Padły konkretne kwoty

Niewykluczone, że już od lipca rachunki milionów Polaków wystrzelą do góry. Dlaczego? Rząd ma w planach zakończenie polityki zamrożonych cen energii elektrycznej. Jak bardzo nowe ceny energii odbiją się na domowych budżetach? Na pytanie, które budzi tak duży niepokój wśród konsumentów, próbowała odpowiedzieć minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska  na łamach programu “Gość Wydarzeń” Polsat News.

zus, pieniądze
01.03.2024 16:41 Spore zmiany w ważnym świadczeniu, ZUS poinformował. Zacznie się 1 kwietnia

Od 1 kwietnia 2024 roku wzrosną stawki jednorazowych odszkodowań wypłacanych przez ZUS. O rekompensatę mogą ubiegać się osoby poszkodowane w wypadku przy pracy lub takie, które doświadczyły uszczerbku na zdrowiu wywołanego chorobą zawodową, jak i uprawnieni członkowie rodziny osoby zmarłej wskutek wspomnianych okoliczności. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że nowe stawki będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 roku do 31 marca 2025 roku. O ile w tym czasie wzrosną odszkodowania?

trumna, pogrzeb, pieniądze
27.02.2024 20:20 Zasiłek pogrzebowy pójdzie w górę. Wiadomo, o ile ma wzrosnąć

Zasiłek pogrzebowy po 12 latach doczeka się podwyżki. Już wkrótce wysokość świadczenia ma wzrosnąć, co potwierdziła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Wiadomo, na jaką kwotę niebawem będzie mogła liczyć rodzina zmarłego. Przedstawiamy szczegóły. 

Klasa
23.02.2024 14:32 Kiedy podwyżki dla nauczycieli? Padł konkretny termin

O planowanych podwyżkach dla nauczycieli było głośno już od dłuższego czasu. Jak na razie nie otrzymali jeszcze wyższych wynagrodzeń, a większość z nich z pewnością niecierpliwie na no czeka. W sieci pojawiła się data spodziewanych większych przelewów. Czy pedagodzy będą mieli powody do radości?

Samochód
20.02.2024 11:20 Stawki za ubezpieczenie OC pójdą w górę? UE stawia sprawę jasno

Wiele wskazuje na to, że kierowcy muszą przygotować się na kolejne podwyżki. Tym razem chodzi o obowiązkowe dla wszystkich kierujących ubezpieczenie OC. Wprowadzenie zmian w tej kwestii jest efektem wejścia w życie unijnej dyrektywy. Okazuje się, że nowe kwoty mogą być o wiele wyższe, niż obecne. Przedstawiamy szczegóły.

Spacer emerytek
19.02.2024 09:20 Polacy wreszcie doczekają się podwyżek. Są terminy i kwoty

”Wszystko idzie zgodnie z planem, ustawa budżetowa została podpisana, więc realizujemy program wyborczy. Podwyżki dla nauczycieli i służb mundurowych nie są zagrożone”, zapowiada minister finansów, Andrzej Domański. Waloryzacja już za rogiem, a podwyżki dostaną miliony Polaków. Mamy dobre wieści dla nauczycieli, policjantów, żołnierzy i urzędników. Podwyżki czekają również emerytów.  

ręce, emeryci
14.02.2024 14:19 ”To już przesądzone”. Z drugiej waloryzacji nici?

Seniorzy z niecierpliwością czekają na kolejne wieści odnośnie drugiej waloryzacji. Przepisy zostaną zaktualizowane, by umożliwić przeprowadzenie dwóch waloryzacji emerytur w jednym roku. Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują jednak na to, że choć dojdzie do zmiany przepisów, nie dojdzie do podwyżek.

Donald Tusk, Jarosław Kaczyński
12.02.2024 15:24 Spore podwyżki emerytur również dla polityków. Padły konkretne kwoty

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych, na którą wielu seniorów czeka z niecierpliwością. Z podwyżek skorzystają oczywiście także politycy, w tym premier Donald Tusk oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Media obiegły kwoty, na które będą mogli liczyć politycy i okazuje się, że są one całkiem pokaźne.

Seniorzy
06.02.2024 20:00 Fantastyczne wieści dla seniorów. Dostaną dodatkowe pieniądze

Seniorzy co roku mogą liczyć na waloryzacje świadczeń emerytalno-rentowych. Jakiś czas temu pojawiła się zapowiedź dotycząca tego, ile tym razem może wynieść wskaźnik waloryzacji. Podwyżka obejmie również rozmaite dodatki emeryckie. O ile więcej pieniędzy dostaną seniorzy?

Pieniądze
05.02.2024 15:10 Kiedy nauczyciele dostaną podwyżki? Padł pierwszy termin

Obiecane przez rząd pieniądze na podwyżki nauczycieli znalazły się w budżecie, jednak same pensje w dalszym ciągu nie wzrosły. Pedagodzy oczekują wdrożenia podwyżek w życie, zaś resort edukacji deklaruje, że nie zapomniał o swoich postulatach. Kiedy konkretnie nauczyciele otrzymają obiecane podwyżki?

Seniorzy
30.01.2024 09:12 Seniorów już niedługo nie będzie na to stać. Szykują się potężne podwyżki

Szalejąca inflacja uderzyła we wszystkich Polaków, a szczególnie dotkniętą przez podwyżki grupą są seniorzy. Rosnące koszty życia mocno dały im się we znaki, a teraz okazało się, że ceny kolejnych usług mogą pójść w górę. Już niedługo wielu z nich nawet nie będzie stać na wyjazd do sanatorium.

Pieniądze w portfelu
27.01.2024 21:10 Będą zmiany w "babciowym"? Kluczowa jest jedna rzecz

Zapowiadane od wyborów “babciowe” ma wynieść 1500 złotych miesięcznie. Istnieje jednak ważna przesłanka sygnalizująca, że kwota świadczenia może ulec zwiększeniu. Jak konkretnie wygląda ewentualna przyszłość “babciowego”?

Tankowanie
24.01.2024 22:19 Kierowcy mogą załamać ręce. Na stacjach czekają ich spore podwyżki

Kierowców w najbliższym czasie czeka spore rozczarowanie. Okazuje się bowiem, że na stacjach paliw w Polsce znów będzie można zaobserwować podwyżki. Prognozy ekspertów nie pozostawiają cienia wątpliwości. Ile przyjdzie nam zapłacić za paliwo? 

Pieniądze
24.01.2024 20:31 Kolejna opłata pójdzie mocno w górę. Prawie milion Polaków zapłaci więcej

Polacy w tym roku muszą liczyć się z wieloma podwyżkami. Okazuje się, że znacząco w górę poszła także składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Wiemy, która grupa ucierpi na tym najmocniej. Przedstawiamy szczegóły.