Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 1588 zł. Dodatkowe świadczenie można dostać w szczególnym przypadku
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 18.01.2024 18:36

Nawet 1588 zł. Dodatkowe świadczenie można dostać w szczególnym przypadku

Pieniądze
BiznesINFO

Problem uzależnienia od alkoholu w Polsce jest bardzo poważny, a świadomość na ten temat zdaje się wzrastać. Podnosi się wiele głosów, że pomoc dla uzależnionych zdecydowanie nie powinna polegać na przekazywaniu im pieniędzy - z drugiej jednak strony, istnieje forma wsparcia pieniężnego dla tej grupy osób. Do spełnienia są jednak dość szczegółowe warunki.

Problem alkoholizmu

Wbrew pozorom i humorowi Polaków, problem alkoholizmu jest dość poważny w naszym kraju. Jak podaje serwis biznes.interia.pl, według Eurostatu w 2020 roku śmiertelność z powodu nadużycia alkoholu osiągnęła niechlubny, drugi wynik w Unii Europejskiej.

Jeden lub dwa drinki “od czasu do czasu” nie są postrzegane jako coś szkodliwego. Jednak w tym przypadku, im więcej i im częściej spożywa się alkohol, tym gorzej dla organizmu. Może się to bowiem skończyć nie tylko chorobami fizycznymi, ale też i psychicznymi - a w konsekwencji, do utraty zdolności do wykonywania pracy.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. Trzeba złożyć wniosek

Wsparcie dla uzależnionych

Osoby uzależnione od alkoholu oczywiście mogą otrzymać wsparcie - również to finansowe. Jest to jednak kwestia dość kontrowersyjna, ponieważ wiele osób uważa, iż przekazywanie pieniędzy osobom uzależnionym od alkoholu jest błędem, a samych uzależnionych należy kierować na terapię.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie każdemu, kto spełni postawione warunki. Oczywiście nie oznacza to, że ZUS “pomaga” w utrzymaniu nałogu - pieniądze mogą otrzymać tylko ci, którzy są niezdolni do pracy z powodu zniszczenia zdrowia przez alkohol. Kwalifikują się zarówno ci z częściową, jak i ci z całkowitą niezdolnością do pracy.

Jakie są warunki i kwoty?

Dowodem na niezdolność do pracy z powodu choroby alkoholowej jest orzeczenie komisji lekarskiej bądź samego lekarza orzecznika. Dokument stwierdza, w jakim stopniu dana osoba jest niezdolna do pracy i z jakiego powodu, i musi trafić do ZUS. Jest jednak haczyk - osoby z emeryturą raczej mogą się spodziewać decyzji odmownej z ZUS.

Wysokość wypłacanej kwoty jest uzależniona właśnie od stopnia niezdolności do pracy. W przypadku częściowej niezdolności będzie to 1191,33 zł, zaś całkowita niezdolność oznacza wypłatę równą minimalnej emeryturze.

źródło: biznes.interia.pl