Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kluczowe informacje w sprawie renty wdowiej. Resort odsłania karty
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 22.05.2024 18:38

Kluczowe informacje w sprawie renty wdowiej. Resort odsłania karty

ręce pieniądze
Fot. Unaplash.com/Alexas_Fotos, Iberion

Wypłaty renty wdowiej coraz bliżej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało wstępne szacunki co do tego, ile budżet państwa przeznaczy na to świadczenie. Roczne koszty wypłaty wyniosą 8-10 mld zł. Kto będzie mógł liczyć na dodatkowe środki i ile wyniesie renta wdowia?

Miliardy na rentę wdowią

Już niedługo owdowiałe osoby otrzymają dodatkowe wsparcie. Projekt ustawy o rencie wdowiej spotkał się z poparciem wszystkich kubów parlamentarnych, a teraz wiadomo, ile kosztować będzie wypłata świadczeń dla wszystkich potrzebujących. W pierwszym roku działania renty wdowiej trzeba będzie na nią przeznaczyć 8-10 mld zł.

Bank PKO BP apeluje do klientów. "Nie zgadzaj się"

Renta wdowia – dla kogo?

Jak informował wiceminister MRPiPS Sebastian Gajewski, obecnie w Polsce jest około 600 tys. osób, które pobierają emeryturę i jednocześnie mają zawieszone renty rodzinne. Naprzeciw temu wychodzi ustawa, według której owdowiała osoba miałaby możliwość zachowania swojego świadczenia i powiększenia go o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku, bądź pobierania renty rodzinnej po zmarłym małżonku i 50 proc. swojego świadczenia. Warto zaznaczyć, że kwota otrzymywanych świadczeń nie będzie mogła być wyższa niż trzykrotność wysokości przeciętnej emerytury w Polsce. Autorzy projektu proponowali, by stopniowo dochodzić do pułapu 50 proc. świadczenia, zaczynając od 15 proc. 

ZOBACZ: Nawet 620 zł co miesiąc bez względu na wiek. ZUS wypłaci pieniądze, decyzja w 30 dni

Projekt ustawy o rencie wdowiej

Projekt ustawy powstał z inicjatywy ponad 20 organizacji, takich jak Porozumienia Ogólnopolskiego Związku Zawodowego, wraz z udziałem Lewicy. Pod propozycją zebrano ponad 200 tys. podpisów.

W obliczu zwiększającej się liczby osób starszych i rosnącej liczby jednoosobowych gospodarstw emeryckich proponowane rozwiązanie jest odpowiedzią na ważną potrzebę społeczną – mówiła ministra resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Rozważane jest wprowadzenie możliwości składania wniosku o rentę wdowią w formie elektronicznej, oraz stworzenie do ustawy specjalnego kalkulatora, który pozwoliłby obywatelom na obliczenie swoich świadczeń i wybranie tego najkorzystniejszego.

Źródło: businessinsider.com.pl