Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Można dostać 3920 zł lub 2988 zł. Trzeba wybrać jedno świadczenie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 21.05.2024 21:14

Można dostać 3920 zł lub 2988 zł. Trzeba wybrać jedno świadczenie

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne

Polacy mogą skorzystać z wielu różnych dodatków finansowych, które są wsparciem dla ich budżetu. Trzeba jednak wiedzieć, że niektórych z nich nie można ze sobą łączyć. Jest tak w przypadku świadczenia wspierającego i świadczenia pielęgnacyjnego. Przedstawiamy szczegóły.

ZUS wypłaca świadczenie wspierające

Świadczenie wspierające to nowe wsparcie finansowe dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami. Wnioski w tej sprawie można składać od początku tego roku. Co ważne, zanim zgłosimy się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, musimy otrzymać specjalną decyzję określającą poziom potrzeby wsparcia, którą wydaje WZON.

Wysokość wsparcia zależy od renty socjalnej i nie jest taka sama dla wszystkich beneficjentów. ZUS wypłaci maksymalnie 3920 złotych w ramach świadczenia wspierającego. Na kwotę dodatku wypływa również ilość punktów przyznanych przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.

Zacznie się już w czwartek. Polacy tłumnie ruszą do Pepco

Dla kogo świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne jest z kolei wypłacane opiekunom osób z niepełnosprawnościami. Wraz z początkiem tego roku wzrosła wysokość tego wsparcia finansowego i od 1 stycznia 2024 r. beneficjentom należy się dodatkowe 2988 zł co miesiąc.

W przypadku świadczenia pielęgnacyjnego, wniosek należy kierować do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Warto pamiętać, że tego dodatku nie wolno łączyć z aktywnością zawodową. 

Świadczeniobiorcy muszą wybrać

Wszyscy beneficjenci powinni wiedzieć, że świadczenie pielęgnacyjne i świadczenie wspierające to dwa różne dodatki i nie można ich ze sobą łączyć. Choć jedno z nich jest wypłacane osobie z niepełnosprawnością, a drugiej jej opiekunowi, to nie ma możliwości, by pobierać te wsparcia jednocześnie. Polacy muszą więc wybrać, które świadczenie chcą otrzymywać.

Zobacz także: Seniorzy nie mają o tym pojęcia. Dzięki tej uldze zapłacą mniej