Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 7600 zł dla części emerytów. Projekt ustawy trafił już do Sejmu
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.12.2023 22:19

Nawet 7600 zł dla części emerytów. Projekt ustawy trafił już do Sejmu

Emeryci
Pixabay/pasja1000

Rentę wdowią otrzymują wdowy lub wdowcy po śmierci współmałżonka. Okazuje się, że projekt ustawy zakładający zmiany w tym świadczeniu już trafił do Sejmu. Jego modyfikacje mają zapewnić poprawę sytuacji finansowej osób, którym ciężko jest utrzymać się w czasie wysokiej inflacji. 

Dla kogo są renty wdowie?

Renta wdowia przysługuje seniorom, którzy stracili swojego współmałżonka. Aktualnie wdowa lub wdowiec decyduje o tym, czy woli pobierać swoją emeryturę, czy 85 proc. świadczenia zmarłego. Ten zasiłek wywołuje wiele dyskusji i nawet sami seniorzy zaapelowali o zmiany, które byłyby korzystniejsze od obecnych rozwiązań. Według nich, te aktualne sprawiają, że ciężko zarobione pieniądze zwyczajnie przepadają.

Poszedł na jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu. "Kompletnie odjechana stawka"

Problem rent wdowich

Problem związany z rentą wdowią już od dawna jest przedmiotem debaty publicznej. - Dotychczas jednak nie została w żaden sposób rozwiązana, a rząd pozostawał głuchy na postulaty środowiska seniorów i propozycje opozycji - mówiła w rozmowie z “Faktem” dr Antoni Kolek ekspert z Instytutu Emerytalnego.

Co prawda seniorzy będą mogli liczyć na podwyżkę tego świadczenia, ale tylko za sprawą waloryzacji. Okazuje się jednak, że korzystniejsze zmiany w najbliższym czasie są możliwe, a do Sejmu miał trafić już projekt ustawy.

Nowy projekt dotyczący rent wdowich

Portal Strefa Biznesu donosi, że nowy projekt ustawy zakładający zmiany w rentach wdowich już trafił do Sejmu. Zakłada on, że wdowa lub wdowiec zachowaliby swoje świadczenie lub też powiększyli je o 50 proc. renty rodzinnej.

Kolejnym zaproponowanym rozwiązaniem jest pobieranie całej renty oraz 50 proc. swojego świadczenia. W tym wypadku seniorzy mogliby zatrzymać całość tego korzystniejszego zasiłku oraz 50 proc. tego, z którego wolą zrezygnować. Renta wdowia nie mogłaby przekraczać trzykrotności miesięcznej emerytury wypłacanej przez ZUS, a także zostałby wprowadzony górny limit, który wyniósłby 7600 złotych.