biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Finanse > Zasiłek pogrzebowy może być jeszcze wyższy. Nie ma kryterium dochodowego, ale jest inny warunek
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 12.05.2025 09:17

Zasiłek pogrzebowy może być jeszcze wyższy. Nie ma kryterium dochodowego, ale jest inny warunek

zasiłek pogrzebowy
Fot. leezsnow – Getty Images Signature

Śmierć bliskiej osoby jest bardzo bolesnym doświadczeniem. W momencie, w którym człowiek musi sobie poradzić ze stratą, trudno myśleć o sprawach doczesnych związanych z organizacją pochówku i o tym, ile trzeba będzie za niego zapłacić. Sejm w końcu uchwalił nowelizację podnoszącą zasiłek pogrzebowy. W pewnych sytuacjach oprócz bazowej kwoty będzie można dostać dodatkowe pieniądze. Komu się nalezą i jakie warunki trzeba spełnić? 

Wzrasta zasiłek pogrzebowy. Ile wyniesie?

Od jakiegoś czasu w polskim Sejmie mówiło się o podniesieniu wysokości zasiłku pogrzebowego. Stawka 4 tysięcy zł wsparcia w tym trudnym dla rodziny zmarłego momencie pozostawała niezmieniona od 2011 roku. W ocenie Polaków taka kwota od dawna jest niewystarczająca na pokrycie kosztów związanych z pochówkiem, a dodatkowe wsparcie jest bardzo potrzebne, zwłaszcza osobom mniej zamożnym. 

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach, w której znajduje się również zapis o zasiłku pogrzebowym, może być znaczącą ulgą dla bliskich zmarłego. Kluczowe zmiany powinny wejść w życie już niedługo. Obywatele skorzystają nie tylko z tej podwyżki. Na wyjątkowe sytuacje przewidziano dodatkowe świadczenie, co ważne będzie ono przyznawane bez kryterium dochodowego. 

pogrzeb
Od 2026 roku ma wzrosnąć zasiłek pogrzebowy, fot. Mario Wallner – Pexels

ZOBACZ TEŻ: Zamiast zoperować kolano, w szpitalu amputowali mu nogę. Nie do wiary, ile odszkodowania dostał pacjent

Patryk Wołosz, Donald Tusk
Polacy zarabiają więcej niż Brytyjczycy. Jest tylko jedno "ale"
Od czerwca wielkie zmiany dla emerytów. Jeżeli się nie dostosujesz, stracisz świadczenie Jerzy Ż. to tylko jeden z wielu. Tyle kosztuje pobyt seniora w domu opieki w 2025 roku

Od 2026 roku ma wzrosnąć zasiłek pogrzebowy

W piątek 9 maja na 34. posiedzeniu Sejmu przyjęto nowelizację ustawy o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zaktualizowana regulacja podnosi wysokość zasiłku pogrzebowego, która nie była zmieniana od czternastu lat. Za taki rozwiązaniem opowiedziało się 410 posłów, jeden był przeciwny, a 6 wstrzymało się od głosu. Nowelę ma jeszcze zatwierdzić Senat. 

Zasiłek pogrzebowy, który obecnie wynosi 4 tysiące złotych, zostanie podwyższony o kolejne 3 tysiące, czyli osoby uprawnione do pobrania tego świadczenia po wprowadzeniu nowelizacji otrzymają 7 tysiące złotych. Ta kwota będzie podlegać waloryzacji jeśli inflacja w roku poprzednim przekroczy 5 proc. Takie rozwiązanie ma wesprzeć beneficjentów w przypadku podwyżki kosztów organizacji pogrzebu. Zdaniem ustawodawcy nowa kwota jest wystarczająca, aby pokryć wydatki związane z urządzeniem skromnego pochówku. 

Czasami jednak zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, w których bliscy osoby zmarłej muszą radzić sobie z większymi trudnościami. Autorzy nowelizacji wzięli to pod uwagę i przewidzieli dodatkowe wsparcie, jeśli wystąpią wyjątkowe okoliczności. O co dokładnie chodzi i z jakiej pomocy będzie można skorzystać?  

trumna
Zasiłek pogrzebowy to nie jedyna pomoc od państwa, fot. tpicka – Getty Images Pro

7000 zł od 1 stycznia 2026 r.? Świadczenie pomoże pokryć koszty zorganizowania pogrzebu

7 tysięcy złotych to już bardziej konkretna pomoc, która w większym stopniu odpowiada rzeczywistym kosztom organizacji ostatniego pożegnania niż dotychczasowa kwota zasiłku pogrzebowego. Nie mniej może dojść do sytuacji, w której nawet takie świadczenie może okazać się niewystarczające. 

Przykładem może być sytuacja, w której matka jest nieubezpieczona, ponieważ pracuje na umowę o dzieło, ma dziecko, które jest małe, nie jest ubezpieczone. Po śmierci takiego dziecka nie będzie przysługiwał zasiłek pogrzebowy — mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Natomiast jeśli osoba jest uprawniona do otrzymania świadczenia, ale musi pokryć koszty nadzwyczajne, trudne do przewidzenia i niemożliwe do pokrycia z zasiłku pogrzebowego może liczyć na dodatkową pomoc od państwa. Przykładem takiej sytuacji może być np. sprowadzenie zwłok z zagranicy. W takim wypadku istnieje możliwość skorzystania z zasiłku celowego z pomocy społecznej. Nie obowiązuje przy tym kryterium dochodowe ani ograniczenia wysokości. 

Jeśli chodzi o wysokość zasiłków celowych — ponieważ są to świadczenia z pomocy społecznej — to organ przyznający taki zasiłek będzie mógł określić jego wysokość, adekwatnie do sytuacji, w której znajduje się wnioskodawca — wyjaśniał Gajewski. 

Jeśli proces legislacyjny zostanie sfinalizowany, nowa stawka zasiłku pogrzebowego oraz dodatkowe formy wsparcia będą obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku. 

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: