BiznesINFO.pl > Emerytura

Emerytura

pieniądze
30.08.2023 18:34 Nowe, bardzo ważne informacje dotyczące 14. emerytury. Komunikat ZUS

W obliczu dynamicznych zmian demograficznych i wyzwań związanych ze starzejącym się społeczeństwem, wiele krajów szuka innowacyjnych rozwiązań, których celem jest finansowe zabezpieczenie seniorów. Rozwiązań, które zapewnią godne życie oraz ochronią przez ubóstwem. W Polsce, jednym z nich jest tzw. czternasta emerytura, o której słyszał prawdopodobnie każdy dorosły Polak. W ostatnim czasie w programie zostało wprowadzonych kilka istotnych zmian. Szczegóły poniżej.

Emerytura
29.08.2023 10:27 Waloryzacja będzie znacznie niższa. Niepokojące doniesienia

Pojawiają się niepokojące informacje na temat waloryzacji emerytur. Podwyżki zaplanowane za dwa lata mają być znacznie niższe w porównaniu z tymi, które miały miejsce w 2023 roku. Emerytury mają również rosnąć w wolniejszym tempie.

Pieniądze dla seniorów
28.08.2023 14:10 Tysiące złotych dla seniorów. Młodsi również dostaną, są warunki

Wśród świadczeń dla seniorów znajduje się sporo pozycji mających pomóc beneficjentom w ich życiu. Jedną z nich jest 500 plus dla seniorów, które ma polepszyć kwestię zapewnienia podstawowych potrzeb życiowych. Do świadczenia kwalifikują się również osoby młodsze, jednak trzeba spełnić warunki.

Emerytura i ZUS
28.08.2023 08:53 ZUS może nie wypłacić emerytury. Powodem brak ważnego dokumentu

Kwestia wypłacenia emerytury w terminie potrafi zaabsorbować uwagę i energię wielu osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może jednak nie wypłacić wcześniejszej emerytury, nawet jeżeli dana osoba jest do tego uprawniona. Powodem najczęściej jest brak ważnego dokumentu.

Emerytura
26.08.2023 17:44 Czternastki również dla posłów. Znamy ich wysokość

Przepisy dotyczące czternastej emerytury obowiązują wszystkich Polaków. Nic zatem dziwnego, że “czternastkę” otrzymają również posłowie i posłanki w Sejmie. Podwyżka obowiązuje również w ich przypadku.

Pieniądze, dziewczynka
25.08.2023 12:25 Duża zmiana dla wielu seniorów. Od września dorobią mniej do emerytury

Emeryci i renciści mogą dorabiać, jednak muszą mieć na uwadze, że obowiązują limity wynagrodzenia, których przekroczenie może oznaczać ograniczenie lub wręcz zawieszenie świadczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych niedawno ogłosił, że będą mogli dorobić mniej niż dotychczas. Nowe limity zaczną obowiązywać 1 września.

Pieniądze w portfelu
22.08.2023 21:57 Niesamowite wsparcie. Wielu emerytów dostanie nawet 7600 zł

Pojawił się projekt zmian w rencie rodzinnej, która przysługuje wdowie lub wdowcowi. Według pomysłodawców, świadczenie ma zwiększyć swobodę seniorów pod względem wyboru i możliwości. Proponowane zmiany znajdują się już w Sejmie.

Pieniądze z emerytury
22.08.2023 16:03 Jest rozporządzenie. Czternastki w końcu trafią do emerytów, znamy termin

Kilka dni po ogłoszeniu przez prezesa PiS podwyżki, jest oficjalne rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego. Czternastki w końcu trafią w tym roku do emerytów. Poznaliśmy również termin wypłaty świadczenia.

pieniądze-gotówka-senior
21.08.2023 14:43 Emerytura nawet 5 lat wcześniej. ZUS właśnie poinformował o ważnych zmianach

W czerwcu br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał ponad 40 tys. emerytur pomostowych. Przepisy zmieniające ustawę o tych świadczeniach zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. To bardzo ważna informacja dla tysięcy Polaków, którzy będą mogli przejść na emeryturę nawet 5 lat wcześniej.

Emerytura z ZUS
19.08.2023 20:02 Problemy z czternastą emeryturą. Mogą być opóźnienia i zmiana w kwotach

Nie ma dobrych informacji dla seniorów w związku z tegoroczną czternastą emeryturą. Część z nich może dostać pieniądze we wrześniu zamiast wcześniej w sierpniu. Niewykluczona jest również podwyżka.

pieniądze
18.08.2023 14:15 Prawo do wcześniejszej emerytury dla większej grupy osób. Wiemy, kto skorzysta

Duże zmiany w systemie dotyczącym przyznawania emerytur pomostowych. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, która znosi wygasający charakter tego typu świadczeń. Oznacza to, że z “pomostówek” skorzystać będzie teraz mogło więcej osób niż dotychczas. Kto dokładnie?

Mężczyzna liczący pieniądze
17.08.2023 11:12 Od 1 września wielkie zmiany dla wielu emerytów. ZUS podał nowe kwoty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował, że emeryci i renciści, którzy nie ukończyli powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego, będą mogli dorobić mniej niż dotychczas. Niższe limity zaczną obowiązywać 1 września br.

emerytka
15.08.2023 20:51 5 tysięcy złotych dodatkowej emerytury? To możliwe. Wystarczy spełnić jeden warunek

5 tysięcy dodatkowej emerytury wypłacanej co miesiąc? Dla niejednego polskiego seniora taki scenariusz byłby prawdziwym spełnieniem marzeń. Jak się okazuje, na tak zwane świadczenie honorowe może liczyć każdy Polak. Należy spełnić jednak jeden podstawowy warunek. O co dokładnie chodzi?

Ryszard Terlecki
12.08.2023 13:22 Emerytura Ryszarda Terleckiego powyżej średniej. Polscy seniorzy mogą o tym tylko pomarzyć

Emerytura Ryszarda Terleckiego to nieosiągalne marzenie wielu polskich seniorów. Jeden z najważniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości nie może narzekać na wysokość przelewów od ZUS. Należy pamiętać, że świadczenie emerytalne to niejedyne pieniądze, jakie trafiają do portfela posła PiS.

Ryszard Rynkowski
10.08.2023 21:02 Ryszard Rynkowski zdradzil wysokość swojej emerytury. Kwota z pewnością zaskoczy wielu Polaków

W ostatnich miesiącach dość szeroko omawiana jest sprawa emerytur znanych osobistości. Wielu znanych artystów wyraża spore zastrzeżenia co do wysokości przysługujących im świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

ZUS-pieniadze-biznesinfo
09.08.2023 11:41 Chcesz wiedzieć, jaką emeryturę dostaniesz? ZUS ma już prognozę, możesz ją łatwo sprawdzić

Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych w “Informacji o stanie konta” wylicza hipotetyczną wysokość emerytury. Kiedyś wysyłał ją pocztą, ale teraz jest ona dostępna tylko w formie elektronicznej (chyba że ktoś zgłosi do ZUS-u życzenie otrzymania wersji papierowej). Poniżej wyjaśniamy, dla kogo ZUS przygotowuje takie wyliczenia i gdzie można je znaleźć.

pieniądze-babcia-biznesinfo-emerytura
08.08.2023 21:16 Doskonała wiadomość dla seniorów. Wiadomo o ile wzrosną emerytury w 2024 roku

Czas nieubłaganie płynie. Całkiem niedawno miała miejsce tegoroczna waloryzacja. Jednakże to już historia. Zapewne nie jeden senior zastanawia się, jakiej podwyżki może spodziewać się w nadchodzącym roku. Mamy odpowiedź na to pytanie.

Kobieta licząca pieniądze
03.08.2023 13:35 Przez pomyłkę pobrała emeryturę sąsiadki. Nie chciała jej oddać, bo "pieniądze jej też są potrzebne". Czeka ją surowa kara

Do nietypowej sytuacji doszło w Warszawie. Na skutek pomyłki pracownika Poczty Polskiej emerytura w wysokości 1835,45 zł trafiła do osoby nieuprawnionej. Gdy cała sprawa ujrzała światło dzienne, kobieta nie chciała oddać pieniędzy twierdząc, iż jej też są potrzebne.

senior pieniadze emerytura
31.07.2023 08:33 Ważna wiadomość dla wielu seniorów. Chodzi o terminy wypłat sierpniowych emerytur

W nadchodzącym miesiącu wielu seniorów może się zdziwić – po części wypłaty sierpniowych emerytur pojawią się bowiem w innych terminach niż zwykle. Powód? Kalendarz – informuje “Fakt”.

Emerytura z ZUS
28.07.2023 20:12 5540 złotych dla seniorów z ZUS. Emerytura nie jest wymagana

Niewielu emerytów wie, że przy spełnieniu pewnych warunków kwalifikują się do otrzymania z ZUS kwoty 5540 zł co miesiąc. Co ważne, nie jest nawet potrzebne posiadanie prawa do emerytury, aby pieniądze otrzymywać.

sejm
28.07.2023 14:47 Wcześniejsza emerytura. Więcej osób będzie mogło skorzystać

Sejm zajął się dziś nowelizacją ustawy o emeryturach pomostowych. Oprócz tego wprowadzono zabezpieczenia działaczy związkowych z zakresu prawa pracy oraz zwiększono roczny limit odliczenia od dochodu wydatku z tytułu składek członkowskich płaconych na rzecz związków zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

banknoty
27.07.2023 12:14 Nawet 40 dodatkowych wypłat z ZUS dla niektórych emerytów. Ostatnie dni na złożenie wniosku

Na początku lipca został zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Osoby, które w 2020 roku osiągnęły wiek emerytalny, ale nie przeszły na emeryturę, mogą złożyć wniosek o jej przyznanie i otrzymać nawet 40 dodatkowych wypłat z ZUS, przypomina “Fakt”.

Pieniądze na kalendarzu
25.07.2023 17:57 Jest termin wypłaty czternastej emerytury. Nie każdy ją dostanie

Po tygodniach oczekiwania, premier Mateusz Morawiecki ogłosił w końcu termin wypłaty czternastej emerytury dla seniorów. Niestety, jak się okazuje, nie wszyscy emeryci będą mogli ją otrzymać.

Jarosław Kaczyński
25.07.2023 16:09 Emerytura Jarosława Kaczyńskiego. Jej wysokość zaskakuje

Kwestia emerytur posłów co jakiś czas wraca do mediów i wywołuje sporo dyskusji. Nie inaczej jest z prezesem Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławem Kaczyńskim. Kwota, jaką otrzymuje w ramach świadczenia emerytalnego, jest zaskakująca.

Pieniądze z emerytury
24.07.2023 14:55 Wraca temat emerytur stażowych. Będą warunki, nie wszyscy dostaną

Od deklaracji Jarosława Kaczyńskiego dot. emerytur stażowych minęło trochę czasu. Kampania wyborcza nabiera coraz większego rozpędu - eksperci nie wykluczają, że “stażówki” staną się obietnicą wyborczą pod koniec kampanii. Nie wszyscy jednak będą zadowoleni.

pieniądze-babcia-biznesinfo-emerytura
20.07.2023 21:38 Ponowne przeliczenie emerytury. Spełniasz warunki? Możesz złożyć wniosek i na tym zyskać

Ponowne przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Jedną z nich jest przypadek, gdy emeryt, już po przyznaniu świadczenia, w dalszym ciągu pracował lub opłacał składki na ubezpieczenie społeczne. Poniżej wyjaśniamy, jakie inne warunki również uprawniają do złożenia wniosku.

None
19.07.2023 20:06 Wiadomo o ile wzrosną emerytury w 2024 roku. Świetna wiadomość dla seniorów

Czas szybko leci. Dopiero co miała miejsce waloryzacja emerytur na obecny rok, ale to już przeszłość. Zapewne nie jeden senior, zastanawia się na jaką podwyżkę może liczyć w przyszłym roku. 

pieniądze
18.07.2023 08:42 1000 zł więcej dodatku. Sejm podjął decyzję, tysiące osób dostaną wyższe świadczenie

 Sejm zdecydował, aby wysokość świadczenia dla działaczy opozycji antykomunistycznej zrównać z wysokością najniższej emerytury. Oznacza to podwyżkę o ponad tysiąc złotych brutto.