Czy możliwe jest, aby emerytura była przekazywana dzieciom po śmierci świadczeniobiorcy? Taki pomysł właśnie trafił pod obrady rządu i może wywołać ogromne zmiany w systemie wsparcia finansowego. Kto skorzysta, a kto może na tym stracić? Szczegóły budzą wiele emocji.
Ważne informacje dla wszystkich pobierających świadczenia emerytalne i rentowe. Kwiecień będzie szczególnie ważnym miesiącem – nie tylko wypłacana będzie dodatkowa emerytura, ale zajdą także zmiany w harmonogramie przelewów. Znamy już szczegóły i daty.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury w ściśle określonych terminach. Warto jednak mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach mogą one ulec zmianie. Taka sytuacja będzie miała miejsce w kwietniu, kiedy to do seniorów trafią nie tylko podstawowe świadczenia, ale także “trzynastki”. Kiedy dokładnie należy spodziewać się przelewów? Odpowiadamy.
Abonament RTV to jedna z mniej lubianych opłat, którą Polacy muszą opłacać co roku. Choć teoretycznie jest obowiązkowy i powinien być uiszczany przez każdego, kto posiada działający odbiornik radiowy lub telewizyjny (w tym także w samochodzie), wiele osób stara się go unikać. Istnieje jednak możliwość zwolnienia z opłaty dla niektórych osób. Poczta Polska ogłosiła właśnie, że podnosi próg emerytury, który uprawnia do zwolnienia z abonamentu. Kto powinien czym prędzej załatwić wymagane formalności?
Dane demograficzne jasno wskazują na to, że liczba emerytów w Polsce stale rośnie. Obecnie świadczenia z tego tytułu pobiera nawet 6,3 mln osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wciąż umożliwia im wybór ścieżki pozyskiwania środków, nie każda z nich jest jednak w pełni bezpieczna. W tych przypadkach seniorzy są narażeni na wiele błędów.
Emerytura to temat, który elektryzuje wielu Polaków. Niektórzy narzekają na zbyt niskie świadczenie, wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednak nie można zapominać, że trafiają się również prawdziwi rekordziści. Od marca senior, który otrzymuje najwyższą stawkę w kraju, będzie dostawał jeszcze więcej pieniędzy. Niejeden może mu pozazdrościć.
Pierwsi podatnicy już doczekali się zwrotu podatku. Co zrobić, by pieniądze szybciej wróciły na nasze konto? Wiemy, na jakie kwoty mogą liczyć seniorzy w ramach zwrotu z 13. i 14. emerytury. Jednak nie wszyscy będą mogli z tego skorzystać. W tym roku jeszcze więcej Polaków nie dostanie ani złotówki.
Złożenie wniosku do ZUS po latach ciężkiej pracy nie wydaje się już żadnym wyzwaniem. Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, jak ważny może być nie tylko rok, ale nawet miesiąc, w którym zdecydujemy się przejść na emeryturę. Wysokość świadczenia może się zmienić o nawet kilkaset złotych.
Już w kwietniu miliony seniorów w Polsce otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe w postaci trzynastej emerytury. Nie każdy jednak może liczyć na to świadczenie. Które grupy emerytów i rencistów zostały wykluczone i dlaczego? Sprawdzamy, kto nie dostanie "trzynastki" i w jakich okolicznościach można stracić do niej prawo.
Członkostwo w Otwartym Funduszu Emerytalnym niektórym emerytom przyniosło korzyści. Polki, które należały do OFE, mogą teraz liczyć na dodatkowe świadczenie. Aby je otrzymać, trzeba spełnić także kilka innych warunków. Kto może dostać dodatkową emeryturę przez pięć lat?
Olbrzymi deficyt finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia w 2024 roku to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Szacuje się, że jeśli Polska nie podejmie odpowiednich działań, już w przyszłym roku czeka nas zapaść. Eksperci opracowali dziesięciopunktowy plan naprawczy, który ma mieć szansę uratować system opieki zdrowotnej. Wśród pomysłów jeden jest szczególnie kontrowersyjny.
Seniorzy, którzy spełniają warunki, aby pobierać ważne świadczenie, mogą spodziewać się podwyższonej kwoty, która będzie widniała na ich kontach bankowych, już tylko do 14 marca. Gdzie się zwrócić, aby pobierać dodatek do emerytury, i kto może się o niego ubiegać?
Rząd nie planuje podnoszenia wieku emerytalnego, ale mimo to część Polaków będzie musiała pracować dłużej. Co więcej, pojawia się szansa na drugą waloryzację emerytur. Minister ds. senioralnych Marzena Okła-Drewnowicz ujawnia szczegóły nowych rozwiązań i wyjaśnia, co czeka przyszłych emerytów.
Idą podwyżki – wynika z projektu nowego prawa, które miałoby zarządzać przypadkiem emerytów pobierających świadczenia obciążone wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2019 r. Mowa o w sumie 200 tys. osób, które – w myśl tego wyroku – pobierają zaniżone świadczenie. To kolejna w ostatnich dniach ustawa “naprawcza”.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku zwiększa stawki świadczeń długoterminowych. W marcu 2025 r. na konta emerytów i rencistów spływają już pierwsze powiększone przelewy, ale emeryci nie zapominają o perspektywie kolejnej podwyżki. Czy jest możliwa w 2025 r.?
W Polsce standardowy wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Istnieją jednak zawody, które umożliwiają wcześniejsze zakończenie aktywności zawodowej ze względu na specyficzne warunki pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy odpoczynek?
System emerytalny duchowieństwa w Polsce charakteryzuje się znacznymi różnicami w wysokości świadczeń między księżmi a zakonnicami. Te dysproporcje wynikają z różnych form zatrudnienia, sposobu odprowadzania składek oraz wsparcia finansowego z Funduszu Kościelnego. Wiele osób się zastanawia, ile dostają duchowni na emeryturze. Zdradzamy!
Czy można otrzymać emeryturę, nie przepracowawszy ani jednego dnia? Choć wydaje się to niemożliwe, polskie przepisy przewidują taką możliwość. Jednak nie każdy spełnia warunki, by skorzystać z tego rozwiązania. Kto może liczyć na świadczenie i jakie wymagania trzeba spełnić?
Przejście na emeryturę nie zawsze oznacza spokojną starość – zwłaszcza jeśli przez lata zarabiało się minimalną krajową. Polski system emerytalny uzależnia wysokość świadczeń od długości stażu pracy i wysokości składek, co sprawia, że wielu seniorów otrzymuje świadczenia ledwo wystarczające na życie. Jakie kwoty czekają na osoby z 20-letnim stażem i czy da się za nie przeżyć?
Przyjęcie wadliwego mechanizmu obliczeń spowodowało niemałe straty dla grupy seniorów. Sporo stracili, w porównaniu do tych, którzy zaczęli pobierać świadczenia w innym terminie. Może być mowa o wypłatach niższych o nawet 12 procent. Osoby, które straciły na tym niedopatrzeniu, zyskają szansę na wyrównanie różnicy.
Dodatkowe środki z ZUS przysługują ograniczonej liczbie seniorek. Nie każda z nich będzie mogła po nie sięgnąć. Aby otrzymać pieniądze, trzeba sprostać wielu warunkom, nie chodzi tylko o rok urodzenia. Konieczne będzie złożenie wniosku, ale warto pofatygować się do okolicznego oddziału. Zastrzyk gotówki może być znaczny.
Już 1 marca emeryci i renciści doczekają się wzrostu świadczeń o 5,5 proc. To jednak niejedyne podwyżki, o których należy wiedzieć. Inne dodatki wypłacane przez ZUS także czekają zmiany. O jakie stawki chodzi i do kiedy będą obowiązywać?
Polacy z wieloletnim stażem pracy często z utęsknieniem wyczekują momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. Od tej chwili wystarczy już tylko złożyć wniosek do ZUS, by cieszyć się spokojem i zasłużonym wypoczynkiem. Jednak w określonych sytuacjach emerytura może nam przysługiwać wcześniej. Od niedawna więcej osób korzysta z tego rozwiązania.
Wielkimi krokami zbliża się 1 marca 2025 roku, czyli dzień, w którym po raz kolejny wzrosną minimalne kwoty świadczeń emerytalnych i rentowych. Nie jest jednak tajemnicą, że setki tysięcy Polaków nie mogą liczyć nawet na najniższą przewidzianą przez ZUS kwotę. Istnieje kilka sposobów na to, aby ją podwyższyć, niektóre z nich wymagają jednak poważnej inwestycji. Na ten dodatek nie wszyscy mogą liczyć.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił już harmonogram wypłat 13. emerytury. To dodatkowe świadczenie będzie w tym roku większe, ze względu na zatwierdzoną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej waloryzację. Jednak nie wszyscy seniorzy je otrzymają, kilka grup zostało wykluczonych z trzynastki.
Donald Tusk osiągnął wiek emerytalny już kilka lat temu, jednak jak na razie nie zamierza rezygnować z czynnego udziału w polskiej polityce, zwłaszcza że stoi teraz na czele państwa. Premier pobiera trzy świadczenia emerytalne, co po dodaniu składa się na pokaźną sumę. Niedługo kwota ta jeszcze wzrośnie.
W marcu bieżącego roku wchodzą w życie nowe przepisy, przez co wzrosną limity dorabiania dla osób, które wcześniej przeszły na emeryturę. To niezbyt dobre informacje dla seniorów, którzy szukają dodatkowego źródła dochodu. Niektórzy będą musieli mieć się na baczności, bo ZUS może obniżyć im świadczenia nawet o 900 złotych, a w niektórych przypadkach całkiem ją zawiesić.
To ważna wiadomość, na którą czekają wszyscy emeryci i renciści w Polsce. Już wkrótce ZUS wypłaci im tzw. 13. emerytury, czyli dodatkowe świadczenia, które w tym roku, w ramach waloryzacji, wzrosną o 5,5 proc. i wyniosą 1877,49 zł brutto. Podano terminy wypłat tych świadczeń. Kiedy seniorzy mogą liczyć na upragniony przelew?