Spotkanie Von Der Leyen – Trump. "Ogarnijcie się, bo stracicie Europę"

Unia Europejska jest gotowa wdrożyć cła odwetowe wobec amerykańskiej gospodarki w odpowiedzi na amerykańskie cła segmentacyjne – obejmujące wybraną produkcję. W niedzielę 27 lipca dojdzie do spotkania D. Trump – U. Von Der Leyen w Szkocji. Trump, który jest już w Szkocji, zdążył m.in. skrytykować migracyjny i energetyczny wymiar polityki europejskiej. “Zatrzymajcie wiatraki, […] zabijacie ptaki”.
Spotkanie D. Trump - U. Von Der Leyen
W niedzielę 27 lipca dojdzie do spotkania Ursuli Von Der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Spotkanie obojga przywódców odbywa się na ostatniej prostej terminu, wyznaczonego przez KE ws. ceł odwetowych, europejskiej odpowiedzi na cła wprowadzone wcześniej przez Donalda Trumpa na wybrane sektory produkcji: 25 proc. na stal i aluminium. W kwietniu br. Trump zdążył jeszcze zapowiedzieć cła wzajemne, na poziomie 20 proc., po czym je zawiesić.
Obecnie po amerykańskiej stronie obowiązuje stawka bazowa 10 proc. (obejmuje większość produktów z UE), 50 proc. na aluminium i stal, 25 proc. na samochody i części. Po europejskiej stronie ceł brak, choć 24 lipca państwa członkowskie przyjęły perspektywę ceł odwetowych o łącznej wartości 93 mld euro. KE zakłada, że jeśli nie dojdzie do porozumienia ws. transatlantyckiego handlu, europejskie cła wejdą w życie 7 sierpnia. Jeszcze wcześniej , 1 sierpnia, mogą wejść podniesione cła amerykańskie, które – według listu D. Trumpa – sięgnęłyby 30 proc. (zamiast 10 proc. obecnie). Europejskie media gremialnie uznają jednak list amerykańskiego prezydenta do KE za element negocjacji, a nie realną groźbę finansową.
Zdecydować ma niedzielne spotkanie V. Der Leyen – Trump, do którego dojdzie w Szkocji.



Trump: "Stracicie Europę"
Trump przebywa na pięciodniowej wizycie w Szkocji od piątku 25 lipca. W Aberdeen czy Edynburgu odbywają się protesty Szkotów.
Na płycie lotniska w Glasgow amerykański prezydent podjął wątek polityki migracyjnej i energetycznej UE. “Europie mówię dwie rzeczy: zatrzymajcie wiatraki. W sprawie imigracji: musicie się ogarnąć, bo stracicie Europę”. Hasło “stop the windmills” odnosiło się do energetyki wiatrowej, którą prezydent krytykował już wcześniej. “Zabijacie ptaki, rujnujecie swoje kraje” – oceniał.
Brytyjskie media, relacjonując słowa amerykańskiego prezydenta, przypominają o jego denializmie klimatycznym i niechęci do zielonej energii.
Stawka
Politico zapewnia, powołując się na rozmowę z europejskimi dyplomatami, że jeśli Trump nie zgodzi się na łagodzenie taryf, UE jest gotowa wprowadzić swój pakiet celny. 93 mld euro to spora porcja z handlowego tortu USA: w 2024 r. eksport z USA na Stary Kontynent był warty ok. 370 miliardów dolarów.



































