Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Unia Europejska

Unia Europejska

Unia Europejska – podstawowe informacje

Unia Europejska to gospodarczo-polityczny związek 27 europejskich państw, choć liczba ta może w przyszłości ulec zmianie. W swej naturze jest to twór „sui generis”, a więc bezprecedensowy dla światowej i europejskiej historiografii. W swych założeniach Unia Europejska ma stanowić platformę dla społecznej, politycznej i gospodarczej integracji państw członkowskich, co ma jednocześnie umacniać ich pozycję na świecie i polepszać byt jej mieszkańców. Podstawę prawną dla funkcjonowania Unii Europejskiej stanowi Traktat z Maastricht, Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz Traktat Lizboński.

De facto Unia Europejska stanowi organizację międzynarodową, choć wiele jej cech spełnia definicję państwa federalnego. UE posiada własną flagę, hymn („Oda do radości”), oraz walutę, którą stanowi euro – niemniej, waluta euro nie jest wprowadzona do obiegu w każdym kraju. Unia Europejska posiada również własne struktury polityczne (Parlament Europejski czy Komisja Europejska), a wiele z jej rozporządzeń i praw jest nadrzędnych wobec prawa krajów członkowskich – dotyczy to przede wszystkim gospodarki.

Aktualnie do Unii Europejskiej należy 27 państw. Są to: Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Estonia, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Węgry, Malta, Holandia, Austria, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Finlandia i Szwecja. Do roku 2020 członkiem Unii Europejskiej była także Wielka Brytania, jednak zrezygnowała ona z członkostwa. 

Pozycja Polski w Unii Europejskiej

Pozycja Polski w Unii Europejskiej jest dość stabilna, choć wiele kontrowersji budzi spór władz naszego kraju z Komisją Europejską w sprawie przestrzegania praworządności w Polsce. W jego wyniku Komisja Europejska zablokowała Polsce fundusze, jakie ta miała otrzymać w ramach Krajowego Planu Odbudowy – a chodzi aż o 60 miliardów euro.

Tak czy inaczej, samo członkostwo Polski w strukturach Unii Europejskiej jest raczej pozytywnie oceniane. Bilans środków uiszczonych i otrzymanych z UE jest dla Polski korzystny – w ciągu 19 lat nasz kraj otrzymał aż 700 miliardów złotych. Obecność Polski w UE jest cenna również z punktu widzenia geopolitycznego (wzmacnia naszą pozycję na świecie) czy handlowego, korzystnie wpływając na rodzimy rynek.

Przyszłość Unii Europejskiej – czego oczekiwać?

Choć owiany złą sławą Brexit, czyli opuszczenie struktur UE przez Wielką Brytanię zachwiał nieco poczuciem wewnętrznej stabilności Unii, to wszystko wskazuje na to, że procesy europejskiej integracji i współpracy będą się stale pogłębiać. Aktualnie aż osiem europejskich państw kandyduje na członków UE. Jest to Albania, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia, Turcja i Ukraina. Co więcej, prawodawstwo unijne nieprzerwanie zmierza w stronę federalizacji struktur UE, co miałoby w praktyce odrodzić ideę Stanów Zjednoczonych Europy.

Niemniej, wewnątrz samej Unii Europejskiej nie zawsze panuje jednomyślność względem prowadzonej polityki – szczególnie w przypadku polityki wewnętrznej i gospodarczej. Przykładem może być polityka migracyjna czy kwestia przyjęcia waluty euro przez niektóre kraje członkowskie.

Pokaż więcej

sklep
18.04.2024 20:05 Rewolucja w sklepach. "Dotyczy każdego Polaka i Polki"

Już za kilka miesięcy we wszystkich sklepach w Polsce w życie miała wejść wielka zmiana. Napoje miały być droższe ze względu na wprowadzenie systemu kaucyjnego. Wygląda jednak na to, że resort planuje zamiast tego zamiany w jego wdrażaniu. Jak zapowiada się przyszłość systemu kaucyjnego?

pociąg
18.04.2024 16:37 Darmowe bilety na pociąg. Są trzy warunki, trzeba się spieszyć

Podróżujesz pociągiem? Możesz otrzymać bilet na przejazd od Unii Europejskiej całkowicie za darmo. Zwycięzcy otrzymają także specjalną kartę, która pozwala na zniżki na m.in. zakwaterowanie czy wyżywienie. Z akcji może skorzystać aż 35 tys. osób, które spełnią trzy warunki. Warto się śpieszyć – termin na składanie wniosków niedługo mija. 

sklep
01.04.2024 16:42 Wielkie zmiany w sklepach. System kaucyjny rusza już wkrótce

Już niebawem system kaucyjny, działający obecnie w 11 krajach Unii Europejskiej, wejdzie w życie również w Polsce. Zmiana ta dotknie klientów wszystkich sklepów. Ale czy będzie aż tak dotkliwa? Jakie koszty poniosą konsumenci? Sprawdzamy szczegóły.

zegar, budzik
28.03.2024 13:17 Zmiana czasu coraz bliżej. Wielu Polaków popełnia ten błąd

Zmiana czasu na letni czeka nas za kilka dni i chociaż wiele osób niecierpliwie czeka na zniesienie tego przepisu, zazwyczaj aż tak nie przejmujemy się koniecznością przestawienia zegarków. Wiele z nich i tak przestawi się automatycznie. Wciąż jednak warto nie zapomnieć o jednej rzeczy.

kaloryfer
14.03.2024 14:14 Koniec z ogrzewaniem domów gazem i węglem? Decyzja UE zaskakuje

Parlament Europejski przegłosował już dyrektywę budynkową. To zła wiadomość dla wszystkich, którzy ogrzewają domy węglem i gazem. Branżę czekają wielkie zmiany w całej UE.

Grzejnik
13.03.2024 19:07 Koniec z ogrzewaniem węglem i gazem. Unia Europejska podała termin

Parlament Europejski przyjął dyrektywę związaną z ogrzewaniem domów. Zarówno te stare, jak i nowe budynki będą musiały spełniać odpowiednie normy energetyczne, a ich właściciele będą musieli zlikwidować kotły na węgiel i gaz. Unia Europejska poinformowała, kiedy zmiany wejdą w życie. Przedstawiamy szczegóły. 

grzejnik
13.03.2024 13:32 Szykuje się nowy podatek od ogrzewania. Ci Polacy dostaną po kieszeni

Unia Europejska nie zamierza przykładać ręki do postępujących zmian klimatu i dyscyplinuje kraje członkowskie. W tym celu prężnie pracuje nad zmianami w systemie ETS, który wkrótce zastąpi nowa wersja zwana ETS 2. W wyniku wejścia w życie nowych przepisów, na wielu m.in. Polaków może zostać wówczas nałożony podatek od ogrzewania. Podpowiadamy, kto powinien zacząć się obawiać i co zrobić, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

plastikowa torba na zakupy
11.03.2024 22:58 Jednorazowe opakowania znikną? UE pracuje nad zakazem

W Belgii szykuje się wielka zmiana dla całej Unii Europejskiej. Ten zakaz wpłynie na życie codzienne każdego z nas, w tym na sposób, w jaki robimy zakupy. Rewolucja ma objąć m.in. jednorazowe plastikowe woreczki, ale na tym nie koniec.

pieniądze, gotówka
11.03.2024 19:21 Nowe limity płatności gotówką. Minister Finansów komentuje

Z początkiem tego roku Unia Europejska zadecydowała o wprowadzeniu nowych limitów płatności gotówką. Teraz stanowisko w tej sprawie zajęło Ministerstwo Finansów. ”Czy rząd popiera zmiany?” Padła ważna deklaracja.

bankomat
09.03.2024 13:01 Klienci banków powinni się przygotować. Zapowiedziano przerwy

Aż pięć banków planuje w najbliższych dniach przerwy techniczne. Przyczyny są różne, a klienci nie będą mogli w tym czasie skorzystać z niektórych usług. Osoby korzystające z usług których banków i kiedy powinny być przygotowane na utrudnienia?

budzik, zegar, kubek
02.03.2024 11:38 Zmiana czasu. Polacy wskazali, co myślą o przestawianiu zegarków

Już wkrótce po raz kolejny będziemy musieli przestawić zegarki. Zmiana czasu z zimowego na letni będzie jednak w tym roku wyjątkowa. O czym powinniśmy pamiętać podczas zmiany czasu w Niedzielę Wielkanocną? Czy to już ostatnia zmiana czasu?

pieniądze
28.02.2024 20:17 Będzie nowy podatek? Jest zapowiedź Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów pracuje już nad projektem nowego podatku. Tym razem chodzi o globalny podatek minimalny. Czego będzie dotyczyć? Kto go zapłaci? Sprawdzamy szczegóły zapowiedzi resortu.

Autostrada, samochody, prawo jazdy
27.02.2024 22:16 Kierowcy będą masowo tracić prawo jazdy? UE zapowiada zmiany

Dziennik “Fakt” donosi, że Unia Europejska pracuje nad wprowadzeniem rewolucyjnych przepisów związanych z ruchem drogowym, które mogą wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami dla Polaków. Okazuje się bowiem, że kierowcy będą masowo tracić prawo jazdy. O co dokładnie chodzi?

praca
27.02.2024 09:22 Będą nowe dwa dni wolne od pracy? Jest konkretna propozycja

Obywatelom w Polsce ustawowo w ciągu roku przysługuje 13 dni wolnych od pracy, obejmujących najważniejsze święta. Związkowcy podkreślają jednak, że ta liczba mogłaby zostać wydłużona o kolejne dwa dni i wskazują konkretną propozycję. Wszystko w związku z faktem, iż Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych krajów w Unii Europejskiej.

banknoty
26.02.2024 23:16 Samorządy mają czas do 28 lutego, inaczej zapłacą 10 tys. zł kary

Już wkrótce mija ważna data dla samorządów. Tylko do środy, 28 lutego, samorządy gminne mają czas, by przekazać sprawozdania z realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) w 2023 r. Kto nie zdąży wręczyć go regionalnemu zarządowi gospodarki wodnej, zapłaci 10 tysięcy kary. Lepiej się pospieszyć.

śmieciarka
23.02.2024 17:46 Za wywóz śmieci można płacić mniej lub wcale. Trzeba spełnić warunki

Koszty wywozu odpadów od lat niezmiennie idą w górę. Istnieje jednak prosty sposób, by zmniejszyć wydatki z tego tytułu. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Sprawdzamy, kto za wywóz śmieci zapłaci mniej i jak złożyć wniosek.

Samochód
20.02.2024 11:20 Stawki za ubezpieczenie OC pójdą w górę? UE stawia sprawę jasno

Wiele wskazuje na to, że kierowcy muszą przygotować się na kolejne podwyżki. Tym razem chodzi o obowiązkowe dla wszystkich kierujących ubezpieczenie OC. Wprowadzenie zmian w tej kwestii jest efektem wejścia w życie unijnej dyrektywy. Okazuje się, że nowe kwoty mogą być o wiele wyższe, niż obecne. Przedstawiamy szczegóły.

kaloryfer
15.02.2024 12:13 Złe wieści dla ogrzewających domy węglem i gazem. Rewolucja w UE

Nadchodzą podwyżki dla wszystkich ogrzewających domy węglem i gazem. Już w 2027 roku zaczną obowiązywać unijne opłaty za emisję. Wciąż jednak można uniknąć wyższych kosztów. Zdradzamy jak to zrobić.

eurocenty
06.02.2024 11:47 Koniec z drobnymi w sklepach? W Unii Europejskiej szykują się zmiany

Z pewnością wiele osób zgodzi się ze stwierdzeniem, że tzw. drobne to więcej problemów niż korzyści. Podobnego zdania są liczne kraje Unii Europejskiej, dla których grosze i centy to tylko ekonomiczne i środowiskowe utrapienie. Już niedługo reszta wydawana w drobnych ma zniknąć ze sklepów.

Pieniądze
02.02.2024 23:08 Poważne problemy rządowego programu. Brakuje pieniędzy

Jeden z programów rządowych rozpoczętych za poprzedniej kadencji Sejmu jest w poważnych tarapatach. Okazuje się bowiem, że brakuje na niego pieniędzy. Dodatkowo, kwestie finansowe są tylko jednym z kilku problemów, jakie trapią wspomniane przedsięwzięcie.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
02.02.2024 19:50 Miliardy dla Polski z KPO. Padła ważna deklaracja minister funduszy

Po informacjach dotyczących odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy, trwa oczekiwanie na ostateczną ich wypłatę. W związku z tym stosowną informację co do terminu przekazała minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

samochód w trakcie tankowania
30.01.2024 20:19 Złe wieści dla 3,4 mln kierowców w Polsce. Zostaną bez pomocy państwa

Kolejne unijne embargo dla Rosji wejdzie w życie lada dzień. Tym razem chodzi o import LPG z tego kraju. Właściciele samochodów na płynny gaz mają prawo być niezadowoleni. Pomoc finansowa w postaci ”tarczy” raczej się nie pojawi.

karta płatnicza
30.01.2024 18:59 Nowe limity płatności gotówką. Powyżej tej kwoty już nie zapłacisz w ten sposób

Unia Europejska planuje stanowczo ograniczyć możliwości płatności gotówkowych. Nowe przepisy mają za zadanie przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu, omijaniu sankcji czy praniu brudnych pieniędzy. Znamy konkretną kwotę.

plastikowe zakrętki
28.01.2024 12:27 Nowe przepisy ws. nakrętek. "Zmiana jest irytująca"

W trosce o środowisko, na rynku pojawiły zakrętki przymocowane do butelek. Rozwiązanie to nie spodobało się jednak wielu użytkownikom. Na pewno nie ucieszy ich również wiadomość, że takich butelek będzie więcej. Dokładniej: praktycznie wszystkie będą miały na stałe przymocowaną zakrętkę.

Ogrzewanie
27.01.2024 22:03 Nadchodzą ogromne zmiany w ogrzewaniu. Mogą dotknąć miliony Polaków

Po właścicielach pieców węglowych, na zmiany w ogrzewaniu muszą szykować się kolejne grupy Polaków. W Brukseli na finiszu są bowiem prace nad nowymi zasadami dotyczącymi budynków w Unii Europejskiej. Doniesienia, niestety, nie są pozytywne.

pieniądze
27.01.2024 09:25 Nadchodzi nowy podatek od ogrzewania. Ile wyniesie i jak go uniknąć?

Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej już niedługo zacznie obowiązywać podatek od ogrzewania węglem i gazem. Czym jest system ETS 2? Ile wyniesie podatek i czy można go uniknąć? UE przewiduje jeden sposób.

Budowa nieruchomości
24.01.2024 12:53 Fatalne doniesienia, Polaków czekają przymusowe remonty. Wielkie zmiany w prawie budowlanym

Bardzo złe doniesienia napływają z Brukseli. Jeżeli w życie wejdą zmiany przepisów projektowane przez Brukselę, to gigantyczna liczba mieszkańców Polski będzie musiała przeprowadzić remonty swoich domów. Oficjalnym powodem jest ochrona środowiska.

Banknoty w portfelu
19.01.2024 23:13 Powyżej tej kwoty płatności gotówką będą zakazane. Chce tego UE

Zaskakujące doniesienia napływają z Brukseli. Unia Europejska zamierza wprowadzić zakaz płacenia gotówką powyżej pewnego pułapu kwotowego. Powodem jest walka z praniem brudnych pieniędzy.