Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Unia Europejska

Unia Europejska

Unia Europejska – podstawowe informacje

Unia Europejska to gospodarczo-polityczny związek 27 europejskich państw, choć liczba ta może w przyszłości ulec zmianie. W swej naturze jest to twór „sui generis”, a więc bezprecedensowy dla światowej i europejskiej historiografii. W swych założeniach Unia Europejska ma stanowić platformę dla społecznej, politycznej i gospodarczej integracji państw członkowskich, co ma jednocześnie umacniać ich pozycję na świecie i polepszać byt jej mieszkańców. Podstawę prawną dla funkcjonowania Unii Europejskiej stanowi Traktat z Maastricht, Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz Traktat Lizboński.

De facto Unia Europejska stanowi organizację międzynarodową, choć wiele jej cech spełnia definicję państwa federalnego. UE posiada własną flagę, hymn („Oda do radości”), oraz walutę, którą stanowi euro – niemniej, waluta euro nie jest wprowadzona do obiegu w każdym kraju. Unia Europejska posiada również własne struktury polityczne (Parlament Europejski czy Komisja Europejska), a wiele z jej rozporządzeń i praw jest nadrzędnych wobec prawa krajów członkowskich – dotyczy to przede wszystkim gospodarki.

Aktualnie do Unii Europejskiej należy 27 państw. Są to: Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Estonia, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Węgry, Malta, Holandia, Austria, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Finlandia i Szwecja. Do roku 2020 członkiem Unii Europejskiej była także Wielka Brytania, jednak zrezygnowała ona z członkostwa. 

Pozycja Polski w Unii Europejskiej

Pozycja Polski w Unii Europejskiej jest dość stabilna, choć wiele kontrowersji budzi spór władz naszego kraju z Komisją Europejską w sprawie przestrzegania praworządności w Polsce. W jego wyniku Komisja Europejska zablokowała Polsce fundusze, jakie ta miała otrzymać w ramach Krajowego Planu Odbudowy – a chodzi aż o 60 miliardów euro.

Tak czy inaczej, samo członkostwo Polski w strukturach Unii Europejskiej jest raczej pozytywnie oceniane. Bilans środków uiszczonych i otrzymanych z UE jest dla Polski korzystny – w ciągu 19 lat nasz kraj otrzymał aż 700 miliardów złotych. Obecność Polski w UE jest cenna również z punktu widzenia geopolitycznego (wzmacnia naszą pozycję na świecie) czy handlowego, korzystnie wpływając na rodzimy rynek.

Przyszłość Unii Europejskiej – czego oczekiwać?

Choć owiany złą sławą Brexit, czyli opuszczenie struktur UE przez Wielką Brytanię zachwiał nieco poczuciem wewnętrznej stabilności Unii, to wszystko wskazuje na to, że procesy europejskiej integracji i współpracy będą się stale pogłębiać. Aktualnie aż osiem europejskich państw kandyduje na członków UE. Jest to Albania, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia, Turcja i Ukraina. Co więcej, prawodawstwo unijne nieprzerwanie zmierza w stronę federalizacji struktur UE, co miałoby w praktyce odrodzić ideę Stanów Zjednoczonych Europy.

Niemniej, wewnątrz samej Unii Europejskiej nie zawsze panuje jednomyślność względem prowadzonej polityki – szczególnie w przypadku polityki wewnętrznej i gospodarczej. Przykładem może być polityka migracyjna czy kwestia przyjęcia waluty euro przez niektóre kraje członkowskie.

Pokaż więcej

panel dyskusyjne, ESG
25.07.2024 09:45 Pracownik, klient, człowiek. ESG — raportowanie i odpowiedzialność społeczna. Panel dyskusyjny

”Nie wierzę, że jest ktoś, kto nie wie, czym jest ESG”, mówiła w rozmowie z Januszem Schwertnerem dr Karolina Adamska-Woźniak, przedstawicielka forum odpowiedzialnego biznesu. Zasady te stanowią obecnie wyzwanie dla przedsiębiorców i firm, niezależnie od ich wielkości. Budzi jednak nie tylko obawy, ale również wiele pytań. A na te starali się odpowiedzieć eksperci w czasie drugiego już  panelu dyskusyjnego w temacie ESG, tym razem poświęconego kwestiom społecznym.

UE
25.07.2024 09:32 Będą gigantyczne podwyżki cen benzyny, gazu i węgla? Wszystko przez unijną dyrektywę

Polska jest zobowiązana, by przyjąć unijny system ETS2. Będzie on zmuszał dostawców benzyny, a także gazu i węgla do nabywania uprawnień do emisji CO2. W praktyce wywinduje to ich ceny, czego koszty jak zwykle poniosą konsumenci. Szacuje się, że w wielu przypadkach podwyżki będą drastyczne. Ile zapłacimy za paliwo, a ile za energię?

debata Goniec, BiznesInfo
19.07.2024 11:19 Wielkie wyzwanie i szansa przed polskimi firmami. ESG - zrównoważony rozwój i ochrona środowiska. Panel dyskusyjny

Nowe dyrektywy unijne, nowe ustawy krajowe i nowe cele firm. Z wszystkim tym muszą mierzyć się polscy przedsiębiorcy, a na horyzoncie już pojawiło się nowe wyzwanie — raportowanie ESG. Kiedy nowe przepisy obejmą również firmy w Polsce? Czy ESG niesie za sobą korzyści dla biznesu?  Za nami pierwsza z cyklu trzech debat poświęconych tematyce ESG. Eksperci podjęli zagadnienia kryjące się pod literą E (ang. Environmental), związane z ochroną środowiska, redukcją śladu węglowego oraz dążeniem do neutralności klimatycznej polskich firm.

praca
11.07.2024 17:53 Pracownicy będą niezadowoleni. Zamiast czterech, sześć dni pracy w tygodniu

W całej Unii Europejskiej coraz więcej mówi się o czterodniowych tygodniu pracy. Również w Polsce temat powraca jak bumerang. Coraz więcej firm decyduje się na skrócenie czasu pracy. Mimo to z początkiem lipca w życie wszedł zaskakujący przepis.

Nakrętki
10.07.2024 14:03 Nowe zakrętki do butelek. Potrafią wkurzyć, ale czemu służą?

Kiedy w latach 60, 70 i 80-tych futurolodzy przewidywali jak będzie wyglądał świat XXI wieku, puszczali wodze fantazji wymyślając samobieżne chodniki, fruwające samochody, czy usługujące ludziom roboty. W ich wizjach społeczeństwa były nowoczesne i rozwinięte. Żaden z nich nie przewidział jednak, że jednym z największych wyzwań przyszłości okaże się wzięcie łyka wody z butelki… a jednak. Po co nam te nowe nakrętki?

pieniądze, ciasto
08.07.2024 08:15 Nowy podatek od ciast domowych? ”Polskie media do zaorania”

Kilka dni temu polskie media huczały o podatku od domowych wypieków. Nowy unijny przepis wzbudził kontrowersje, zaraz jednak pojawiły się głosy, że do wprowadzenia VAT-u od ciast nie dojdzie. Unia ugięła się pod protestami Polaków? Nic bardziej mylnego…

pieniądze, kaloryfer
07.07.2024 10:43 Nowy podatek od ogrzewania. Jest sposób na uniknięcie opłaty

Unijna opłata, znana jako podatek od ogrzewania, zbliża się wielkimi krokami. Koszty ETS 2 poniosą dwie grupy Polaków. Ile będzie ich kosztować nowy podatek? Jest jeden sposób, by go uniknąć.

domy
06.07.2024 18:48 Masz dom? Czekają Cię ważne zmiany

Projekt rozporządzenia wprowadzającego podział obiektów na klasy energetyczne opublikowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W Polsce będzie osiem klas – od A+ do G. Co to oznacza dla właścicieli domów? 

samochód, kierowca
04.07.2024 19:21 Ważne zmiany dla kierowców. Nowe przepisy już od 6 lipca

Już za kilka dni w życie wejdą nowe przepisy dla właścicieli samochodów. Kierowcy będą musieli zadbać o nowe, obowiązkowe wyposażenie pojazdu. To efekt regulacji Unii Europejskiej, która śmiertelność na drodze chce zredukować do zera.

dom, komin
25.06.2024 12:26 Ceny za ogrzewanie mieszkań w górę. ETS2 wpłynie na domowy budżet

Nowa unijna dyrektywa dotycząca systemu ETS2 może drastycznie wpłynąć na domowe budżety Polaków. Polska, ze względu na swoje klimatyczne potrzeby, ma wyższe zapotrzebowanie na ciepło niż przeciętne państwo unijne. Wprowadzenie ETS2, który obejmie emisje pochodzące ze spalania paliw przez gospodarstwa domowe i małe przedsiębiorstwa.

flaga Unii Europejskiej
19.06.2024 14:13 Komisja Europejska podjęła decyzję ws. Polski. Rusza specjalna procedura

Polska została objęta procedurą nadmiernego deficytu. Komisja Europejska podjęła decyzję i ogłosiła ją w środę (19.06). Bezpośrednim powodem uruchomienia procedury był fakt, iż deficyt budżetowy przekroczył 3 proc. PKB. Czekają nas kolejne cięcia budżetowe?

Flaga europejska
18.06.2024 22:58 Unia zdecydowała. Ze sklepów znikną popularne produkty, zmiany nie ominą Polaków

Już niedługo sklepowe półki będą musiały opuścić rozmaite wędliny i sery, które wśród wielu Polaków cieszą się uznaniem. Ponieważ jednak w decyzji Komisji Europejskiej chodzi o zdrowie konsumentów, to nie będzie tak, że konkretne rodzaje produktów zostaną zakazane. Chodzi o coś innego. 

7. Kongres Biometanu
10.06.2024 18:13 Zielona nadzieja energetyczna. Co się dzieje z polskim rynkiem biometanu?

Temat alternatywy dla tradycyjnych paliw i gazu pozostaje niezmiennie aktualny od dawna, a rozwiązania jakby brak. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest to jednak prawda. Jak zapewniali eksperci podczas 7. Kongresu Biometanu, rozwiązanie leży w naszym zasięgu. ”Potencjał rzeczywiście jest duży, tylko trzeba go uwolnić.”

Nakrętki butelek
09.06.2024 07:53 O co chodzi z nakrętkami przyczepionymi do butelek? To dopiero początek zmian

Kwestia przytwierdzonych do butelek plastikowych nakrętek, to w ostatnich miesiącach temat niezwykle nośny medialnie. Pomijając ideologiczne spory, postaramy się wyjaśnić, o co tak naprawdę chodzi w tzw. dyrektywie plastikowej? 

Handel internetowy
08.06.2024 11:24 Zmiany w handlu internetowym. Co trzeba wiedzieć?

Już w lipcu wchodzi w życie nowa unijna dyrektywa. Przepisy nakładać będą na platformy cyfrowe obowiązek dostarczania skarbówce informacji o sprzedawcach. Za brak informacji grozić będą kary. Co trzeba wiedzieć?

protest rolników
06.06.2024 17:38 Protesty rolników rujnują budżet, także każdego z nas. Wyceniono straty, ogromna skala

Protesty polskich rolników, motywowane m.in. wprowadzeniem założeń Zielonego Ładu, doprowadziły do strat liczonych w milionach złotych: Jeden dzień dla branży transportowej oszacowano na 175 milionów. W skali jednostkowej, jeden pojazd tracił 400 zł.

zegar
03.06.2024 11:57 Zmiana czasu 2024. Kiedy ostatni raz przestawimy zegarki?

Zmiana czasu obydwa się obecnie dwa razy do roku. Pierwszą zmianą w historii była zmiana czasu zimowego na letni. Czas zimowy uznawany jest za bardziej naturalny, a w mediach coraz częściej pojawiają się dyskusje o końcu zmiany czasu. Kiedy przestawimy zegarki ostatni raz?

Osoba oddająca głos
02.06.2024 22:56 Wybory do europarlamentu 2024. Co trzeba wiedzieć zasiadając w komisji?

9 czerwca czekają nas wybory do Parlamentu Europejskiego. Z pracą osób zasiadających w komisjach wyborczych, a także mężów zaufania i obserwatorów, wiążą się konkretne prawa i obowiązki. Co należy wiedzieć?

autostrada, samochody
31.05.2024 10:14 Gigantyczna ekspresówka przetnie Polskę. Na trasie wielki tunel

Już wkrótce ruszy budowa jednego z ostatnich odcinków drogi ekspresowej, ciągnącej się przez pół Europy. Tym razem inwestycja skupi się na jednym z polskich województw. Kiedy ekspresówka zostanie oddana do użytku? 

baner
29.05.2024 00:12 Nadchodzi Europejski Kongres Finansowy. Już 10-12 czerwca w Sopocie

Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Kongres zaprasza do nieskrępowanej debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju.

UE traktor
27.05.2024 20:30 Komisja Europejska zdecydowała. Rolnicy mają powody do radości

To już pewne – 2,1 mld złotych trafi do polskich rolników. Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek rządowe wsparcie dla plantatorów. Informację przekazał komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dodatkowe środki otrzymają producenci zbóż, którzy odnotowali straty w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

butelki
27.05.2024 18:58 Po 1 lipca nie będzie już innej opcji. Chodzi o butelki z przytwierdzoną zakrętką

Już od 1 lipca odczujemy skutki dyrektywy plastikowej. Zgodnie z nią na producentów zostanie nałożony wymóg fabrycznego przytwierdzania nakrętek do wszystkich butelek. Nowe przepisy powinny zwrócić także uwagę konsumentów – co się stanie, jeśli zdecydujemy się oderwać nakrętkę? Czy grożą za to konsekwencje? Ministerstwo Klimatu i Środowisko odpowiedziało na kluczowe pytania w tej sprawie.

flagi ue
27.05.2024 15:47 Unia wymusza zmiany na producentach. Produkty mają nadawać się do naprawy

Unia Europejska bierze się za nasz sposób użytkowania przedmiotów. Zgodnie z nowymi standardami ekoprojektowania, zakupione produkty mają być trwalsze, dłużej nam służyć, a dodatkowo nadawać się, chociażby do naprawy czy recyklingu. Ma to stanowić zachętę dla producentów, aby ci myśleli o obiegu zamkniętym już na etapie projektowania swojego towaru.

grill
27.05.2024 14:52 Co my właściwie mamy z tej Unii? Kampania profrekwencyjna FWG

Fundacja Wolności Gospodarczej inauguruje kampanię profrekwencyjną doParlamentu Europejskiego #PolskaWUnii i zwraca uwagę na często pomijanegospodarcze fakty funkcjonowania w UE.  – Nie dajmy się z Unii wyprowadzić igłosujmy 9 czerwca – mówi prezes fundacji, Marek Tatała. Więcej informacji okampanii na stronie www.polskawunii.pl.

samochód elektryczny
21.05.2024 16:28 Polacy coraz mniej zainteresowani samochodami elektrycznymi? Jest możliwość na obrót sytuacji

Średnio zarabiający Polak musi pracować nawet 4 lata, jeśli chce kupić nową Teslę. Mimo to nie jest to marka pierwszego wyboru w Polsce. Można spotkać coraz więcej elektryków chińskich marek, które w porównaniu do Tesli mają bardzo przystępne ceny. Eksperci z portalu rankomat.pl postanowili przeanalizować rynek samochodów elektrycznych. Sprawdzone zostało, ile wypłat trzeba przeznaczyć na zakup auta tego typu i jak bardzo jest opłacalne nabyć chińskiego elektryka?

pieniądze ZUS
20.05.2024 22:49 ZUS wypłaci wszystkim 1300 zł miesięcznie? Jest haczyk

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może już niedługo wypłacać każdemu obywatelowi dodatkowe 1300 zł. Bezwarunkowy dochód podstawowy rozważany był jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19, był już także testowany m.in. we Włoszech i Francji. Temat powrócił do Polski po odblokowaniu pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

paszport
19.05.2024 20:01 Nie tylko dowód czy paszport. Bez tego dokumentu na wakacjach możesz mieć problem

Wakacje na terenie Unii Europejskiej w zasadzie nie wymagają biurokracji, a jedynie transportu z miejsca na miejsce. Podróżując po Europie pamiętamy zwykle o dowodzie osobistym lub paszporcie. Rzadziej pamiętamy o Karcie EKUZ, a jej brak może wpłynąć na znaczne zwiększenie kosztów wyjazdu. Czym jest Karta EKUZ, do czego uprawnia, kto może ją otrzymać i jak to zrobić?

sklep
19.05.2024 16:50 Ceny w sklepach pójdą mocno w górę. Nie ma już odwrotu

Polski rząd ma przed sobą trudną decyzję, która wpłynie na finansowy los wszystkich mieszkańców. Decyzję dzielą ze sobą wszystkie kraje członkowie Unii Europejskiej. Od stycznia 2025 r. w życie wejdzie nowa dyrektywa dotycząca stawek VAT na niektóre produkty i usługi. Każdy rząd ma możliwość m.in. wybrania, które produkty zwolni z podatku. Ale uwaga. W zasadzie nie ma dobrego rozwiązania.