Unia Europejska to gospodarczo-polityczny związek 27 europejskich państw, choć liczba ta może w przyszłości ulec zmianie. W swej naturze jest to twór „sui generis”, a więc bezprecedensowy dla światowej i europejskiej historiografii. W swych założeniach Unia Europejska ma stanowić platformę dla społecznej, politycznej i gospodarczej integracji państw członkowskich, co ma jednocześnie umacniać ich pozycję na świecie i polepszać byt jej mieszkańców. Podstawę prawną dla funkcjonowania Unii Europejskiej stanowi Traktat z Maastricht, Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz Traktat Lizboński.
De facto Unia Europejska stanowi organizację międzynarodową, choć wiele jej cech spełnia definicję państwa federalnego. UE posiada własną flagę, hymn („Oda do radości”), oraz walutę, którą stanowi euro – niemniej, waluta euro nie jest wprowadzona do obiegu w każdym kraju. Unia Europejska posiada również własne struktury polityczne (Parlament Europejski czy Komisja Europejska), a wiele z jej rozporządzeń i praw jest nadrzędnych wobec prawa krajów członkowskich – dotyczy to przede wszystkim gospodarki.
Aktualnie do Unii Europejskiej należy 27 państw. Są to: Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Estonia, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Węgry, Malta, Holandia, Austria, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Finlandia i Szwecja. Do roku 2020 członkiem Unii Europejskiej była także Wielka Brytania, jednak zrezygnowała ona z członkostwa.
Pozycja Polski w Unii Europejskiej jest dość stabilna, choć wiele kontrowersji budzi spór władz naszego kraju z Komisją Europejską w sprawie przestrzegania praworządności w Polsce. W jego wyniku Komisja Europejska zablokowała Polsce fundusze, jakie ta miała otrzymać w ramach Krajowego Planu Odbudowy – a chodzi aż o 60 miliardów euro.
Tak czy inaczej, samo członkostwo Polski w strukturach Unii Europejskiej jest raczej pozytywnie oceniane. Bilans środków uiszczonych i otrzymanych z UE jest dla Polski korzystny – w ciągu 19 lat nasz kraj otrzymał aż 700 miliardów złotych. Obecność Polski w UE jest cenna również z punktu widzenia geopolitycznego (wzmacnia naszą pozycję na świecie) czy handlowego, korzystnie wpływając na rodzimy rynek.
Choć owiany złą sławą Brexit, czyli opuszczenie struktur UE przez Wielką Brytanię zachwiał nieco poczuciem wewnętrznej stabilności Unii, to wszystko wskazuje na to, że procesy europejskiej integracji i współpracy będą się stale pogłębiać. Aktualnie aż osiem europejskich państw kandyduje na członków UE. Jest to Albania, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia, Turcja i Ukraina. Co więcej, prawodawstwo unijne nieprzerwanie zmierza w stronę federalizacji struktur UE, co miałoby w praktyce odrodzić ideę Stanów Zjednoczonych Europy.
Niemniej, wewnątrz samej Unii Europejskiej nie zawsze panuje jednomyślność względem prowadzonej polityki – szczególnie w przypadku polityki wewnętrznej i gospodarczej. Przykładem może być polityka migracyjna czy kwestia przyjęcia waluty euro przez niektóre kraje członkowskie.
Pokaż więcej
Unia Europejska po raz kolejny zaostrza swoje stanowisko wobec produktów tytoniowych. Tym razem zmiany mogą zaskoczyć nie tylko tradycyjnych palaczy. Co nowego szykuje Rada UE i dlaczego te przepisy budzą tyle emocji?
Od 1 stycznia 2025 roku będą obowiązywały nowe zasady w gabinetach dentystycznych. Zmiany dotyczą usługa stomatologicznych w większości państw członkowskich Unii Europejskiej. Jedna z praktyk, którą do przez pewien czas stosowali także polscy dentyści, będzie całkowicie zakazana. Co konkretnie się zmieni? Wyjaśniamy.
Umowa krajów Unii Europejskiej na dostawę tanich towarów z Ameryki Połduniowej może zmienić polski rynek. Rolnicy obawiają się, że nasz kraj mogą zalać tańsze produkty z zagranicy, które nie spełniają surowych unijnych norm. Ekspert ostrzega, że konsekwencje tego kontraktu mogą być bardzo poważne.
Popularna sieć sklepów Pepco wydała ważny komunikat do klientów. “W trosce o bezpieczeństwo” ze sprzedaży został wycofany jeden z artykułów. Produkt może stwarzać szczególne zagrożenie dla najmłodszych i zaburzać pracę… układu hormonalnego. Co zrobić w przypadku posiadania artykułu? Sieć wskazała rozwiązanie.
Problem jednej z patologii polskiego rynku pracy, jaką jest zatrudnianie na podstawie umów cywilnoprawnych, ma zostać rozwiązany w ramach realizacji filarów Krajowego Planu Odbudowy. Wiadomo było jednak, że z Brukselą trwają w tej sprawie negocjacje. Wiemy już, jaką decyzję podjął w tej sprawie premier Donald Tusk.
Blokowanie dostępu do popularnych aplikacji w smartfonach dla użytkowników, tylko dlatego, że znajdują się oni na terenie konkretnego kraju, to niesprawiedliwa praktyka - uważa Komisja Europejska. Unijni urzędnicy są przekonani, że blokowanie dostępu do aplikacji ze względu na lokalizację jest niedopuszczalne. Firma Apple dostała wezwanie do wprowadzenia ważnych zmian dotyczących aplikacji i płatności.
Jeśli planujesz wysłać prezenty pocztą — musisz o tym wiedzieć. Poczta ostrzega przed opóźnieniami, ale te dotyczą nie tylko okresu świątecznego. Nadawcy często zapominają o tym obowiązku, a przesyłki nie docierają na czas. Brak prezentu pod choinką to tylko jeden z potencjalnych skutków. Takie “zapominalstwo” może nas sporo kosztować.
Wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych wywołały spore emocje także w Europie. Po zwycięstwie kandydata Republikanów Donalda Trumpa pojawiają się pytania o to, jak będzie wyglądał nowy układ sił na arenie międzynarodowej oraz jaki będzie miał wpływ na bezpieczeństwo w kontekście możliwego zacieśnienia relacji USA z Rosją. Jak donosi PAP, unijni urzędnicy mają na to pewien plan. Kartą przetargową ma być gaz.
Kolejne funkcje zalewają aplikację mObywatel, a ta staje się coraz popularniejsza. Najnowsza opcja ma stanowić dużą pomoc w życiu codziennym Polaków — zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega: lepiej z niej skorzystać, zanim wyjdziemy z domu.
Wielkimi krokami zbliża się zmiana czasu z letniego na zimowy, która w 2024 roku nastąpi w nocy z 26 na 27 października. Zegarki zostaną przestawione o godzinę do tyłu, co oznacza dodatkową godzinę snu. Zmiana czasu obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej, w tym w Polsce, jednak w wielu miejscach na świecie ten zwyczaj budzi coraz więcej kontrowersji i jest tematem licznych dyskusji.
Gdy Donald Tusk ogłosił plany związane z uszczelnieniem polskich granic oraz czasowym zawieszeniem prawa do azylu, w Europie wywołało to lawinę komentarzy - także negatywnych. Z czasem jednak Bruksela zaakceptowała polskie rozwiązania dla polityki migracyjnej. W obliczu związanych z nią wyzwań, Polaków zapytano o zdanie w sprawie proponowanych przez premiera rozwiązań. Wynik jest jednoznaczny.
Kwestia zmiany czasu od lat budzi dyskusje zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej. Choć coroczna zmiana zegarów - przestawianie ich w ostatnią niedzielę października na czas zimowy i w ostatnią niedzielę marca na czas letni - wydaje się rutyną, temat ten wywołuje kontrowersje i pytania o sensowność tej praktyki. W ostatnich tygodniach temat zniesienia zmiany czasu ponownie powrócił na agendę polityczną, a głos w tej sprawie zabrali czołowi polscy politycy.
Kiedy sięgamy po butelkę wody w sklepie, najczęściej kierujemy się jej rodzajem - gazowana czy niegazowana, mineralna czy źródlana. Zwracamy uwagę na pojemność butelki, markę, a czasami nawet materiał, z którego jest wykonana. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad kolorem nakrętki? Wbrew pozorom nie jest on przypadkowy i może nieść ze sobą istotne informacje o rodzaju napoju oraz sposobie jego przetwarzania.
Premier Donald Tusk będzie gościem trzynastej już edycji Europejskiego Forum Nowych Idei, które odbędzie się w dniach 16-18 października w sopockim hotelu Radisson Blu. Organizatorem konferencji jest Konfederacja Lewiatan.
Komisja Europejska przyjęła propozycje zmian w przepisach dotyczących dokumentów podróżnych. Chodzi o paszporty oraz dowody osobiste, które czekać ma pełna cyfryzacja. Elektroniczne dokumenty pozwolą na znacznie szybszą obsługę podróżujących oraz odciążą służby graniczne. Dzięki nim niektóre formalności będzie można załatwić jeszcze przed wyruszeniem w z domu.
Październik zaczął się na dobre, a to znaczy, że zmiana czasu zbliża się wielkimi krokami. Kiedy przestawiamy zegarki? Tym razem pośpimy godzinę dłużej! Wiceminister przyznaje jednak, że zmiana czasu nie ma poza tym zbyt wielu zalet i powinna zostać zniesiona. Padła nawet konkretna data, ale jest jeden problem. Wiceszef resortu się pomylił?
Podczas pandemii COVID-19 przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen za pośrednictwem internetowego komunikatora kontaktowała się z szefem amerykańskiej firmy farmaceutycznej Pfizer. Był to wówczas największy dostawca szczepionek w Unii Europejskiej. Sprawą tych wiadomości zajmie się teraz unijny sąd w Luksemburgu, a rozprawa będzie w pełni publiczna.
Europejski Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji mieszkaniowej młodych Europejczyków. Sprawdzono w jakim wieku młodzi obywatele Unii Europejskiej wyprowadzają się od rodziców oraz gdzie ten moment następuje najpóźniej. Z opublikowanych danych wynika, że Polacy rodzinny dom opuszczają stosunkowo późno. Co gorsza, jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o mieszkanie w przeludnionych gospodarstwach domowych.
Już wkrótce znów cofniemy wskazówki zegarków, przechodząc na czas zimowy. Choć teoretycznie zyskamy dodatkową godzinę snu, zmiana ta budzi liczne kontrowersje. Jakie są jej realne skutki i dlaczego niektórzy uważają, że powinna odejść do przeszłości?
Z początkiem października do rządowego procesu legislacyjnego trafił zupełnie nowy projekt ustawy, implementującej do polskiego porządku prawo unijne. Podczas opracowania analiz, będących zapleczem tego projektu, sekretarz stanu w MRiRW opublikował ciekawe dane. Wynika z nich, że w Polsce, przynajmniej od 2011 r., rośnie liczba… bezdomnych kotów. Ma to swoje konsekwencje.
Konsekwencje nielegalnej migracji Niemcy zaczynają odczuwać w coraz większym stopniu. W związku z tym polityczne środowisko Ursuli von der Leyen wywiera rosnącą presję na szefową Komisji Europejskiej w sprawie bariery na wschodniej granicy Unii Europejskiej. W rezultacie szanse na to, że niemiecka partia doprowadzi do tego, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe, czyli sfinansowania zapory w Polsce, zdają się rosnąć.
Już niebawem, w grudniu br., wejdzie w życie nowe rozporządzenie Unii Europejskiej. Dotyczy zakazu sprzedaży niektórych produktów, w tym również kawy, jeżeli firma nie udowodni, że jej produkcja nie ma związku z wylesianiem. Z rozwiązaniem dla entuzjastów napoju z palonych ziaren kawowca przychodzi amerykański start-up. Oferuje kawę... bez ziaren.
Wakacje w 2024 roku nie należały do najtańszych. Mimo to, ostatni sezon okazał się bardzo korzystny dla pasażerów linii lotniczych. O ile spadły ceny biletów i opłaty za bagaż? Koniec września to wciąż doskonały moment na zaplanowanie wycieczki. Wkrótce jednak wiele osób może się rozczarować. Co szykują przewoźnicy?
Podczas odbywającego się we Wrocławiu spotkania kryzysowego państw dotkniętych powodzią, szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała pomoc Unii Europejskiej. Polska, Czechy, Słowacja oraz Austria dostaną w sumie 10 miliardów euro z Funduszu Spójności. Połowa tej kwoty, czyli 20 miliardów złotych (5 mld euro), trafi do Polski. W sieci pojawia się mnóstwo nieprawdziwych i mylących informacji na temat pochodzenia tych środków. Niektóre sugerują, że Unia daje nam to, co i tak już posiadamy – jak jest naprawdę?
Już wkrótce czeka nas kolejna zmiana czasu. Unia Europejska już jakiś czas temu planowała jej zniesienie, ale nie udało się to ze względu na pandemię i wojnę. Warto mieć na uwadze, że Polska ma własne regulacje w tym zakresie. Czy to koniec zmiany czasu? Padła ważna data. Przedstawiamy szczegóły.
Szefowa Komisji Europejskiej gościła w czwartek we Wrocławiu. Spotkała się tam z Donaldem Tuskiem, a także z premierami Czech i Słowacji oraz z kanclerzem Austrii. Spotkanie odbyło się w związku z powodzią, która dotknęła naszą część Europy. Ursula von der Leyen zapowiedziała przekazanie 10 mld euro oraz podkreśliła, że finansowanie będzie stuprocentowe, bowiem "czas jest wyjątkowy i działania muszą być wyjątkowe". Znaczna część unijnych środków trafi do Polski.
Polacy powinni przygotować się na kolejne podwyżki w sklepach. Tym razem więcej zapłacimy za jeden z podstawowych produktów - jajka. O ile w ogóle znajdziemy je na sklepowych półkach. Oberwać może się również producentom - za nowym stanem rzeczy stoją przepisy Komisji Europejskiej.
Koniec puszek i opakowań z bisfenolem A (BPA) jest już przesądzony. Komisja Europejska podjęła decyzję o wycofaniu opakowań zawierających tę szkodliwą substancję. Zakaz obejmie nie tylko metalowe puszki, ale także plastikowe butelki i inne produkty codziennego użytku. Co to oznacza dla producentów i konsumentów?