Szefowa Komisji Europejskiej gościła w czwartek we Wrocławiu. Spotkała się tam z Donaldem Tuskiem, a także z premierami Czech i Słowacji oraz z kanclerzem Austrii. Spotkanie odbyło się w związku z powodzią, która dotknęła naszą część Europy. Ursula von der Leyen zapowiedziała przekazanie 10 mld euro oraz podkreśliła, że finansowanie będzie stuprocentowe, bowiem "czas jest wyjątkowy i działania muszą być wyjątkowe". Znaczna część unijnych środków trafi do Polski.
Polacy powinni przygotować się na kolejne podwyżki w sklepach. Tym razem więcej zapłacimy za jeden z podstawowych produktów - jajka. O ile w ogóle znajdziemy je na sklepowych półkach. Oberwać może się również producentom - za nowym stanem rzeczy stoją przepisy Komisji Europejskiej.
Koniec puszek i opakowań z bisfenolem A (BPA) jest już przesądzony. Komisja Europejska podjęła decyzję o wycofaniu opakowań zawierających tę szkodliwą substancję. Zakaz obejmie nie tylko metalowe puszki, ale także plastikowe butelki i inne produkty codziennego użytku. Co to oznacza dla producentów i konsumentów?
Czy jest sens ogrzewać domy i mieszkania gazem w związku z ostatnimi regulacjami? Dyrektywa budynkowa UE, a także działania mające na celu objęcie opłatami za emisję CO₂ osób prywatnych podają ocieplanie budynków gazem w wątpliwość. Gaz niezmiennie uznawany jest za paliwo emisyjne, mimo że gazów cieplarnianych emituje mniej. Czy ustąpi miejsca odnawialnym źródłom energii? A nawet, czy jego używanie zostanie zakazane?
Od kwietnia 2025 roku zmieniają się zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. Polacy i obywatele innych krajów spoza Zjednoczonego Królestwa będą musieli uiścić opłatę i uzyskać elektroniczną zgodę na podróż. Co to oznacza dla podróżnych i jak przygotować się do nowej rzeczywistości?
To absolutnie największe wyzwanie dla europejskiej gospodarki. Musimy zapewnić swoją obecność na rynku Azji Południowo-Wschodniej — mówił Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.
Pierwszy odcinek naszej nowej serii, Rozmowy Biznes Info, już za nami. Jako pierwszy gościem Darka Dziducha był Adam Zdanowski, współwłaściciel Zakładów Mięsnych Wierzejki, który odpowiedział na najistotniejsze pytania w branży: z kim dzisiaj konkurują sklepy specjalistyczne, dlaczego Polska gra innymi kartami niż cała Unia Europejska i najważniejsze — kto dziś chodzi do sklepów specjalistycznych?
Unia Europejska postanowiła skończyć z praniem brudnych pieniędzy i opracowała szereg regulacji, które już niedługo zaczną obowiązywać na terenie całej wspólnoty. Pod szczególny nadzór trafią więc transakcje gotówkowe, na które nałożone zostaną limity. To oznacza, że powyżej określonej sumy, nie będzie już można zapłacić gotówką. Inne będą pod ścisłym nadzorem. Z tego tekstu dowiesz się: ● Jakie ograniczenia na płacenie gotówką nałoży UE.● Jaką kwotę będzie można zapłacić w gotówce?● Czego powinni spodziewać się przedsiębiorcy i właściciele spółek.● Kiedy nowe regulacje wejdą w życie.
Od 1 stycznia 2025 roku większość państw członkowskich Unii Europejskiej wprowadzi zakaz stosowania amalgamatu stomatologicznego, w ramach nowego rozporządzenia unijnego w sprawie rtęci, które weszło w życie 31 lipca 2024 roku. Co to będzie oznaczać dla polskich pacjentów w gabinetach dentystycznych?
Kwestia wprowadzenia opłat rejestracyjnych dla samochodów spalinowych stała się jednym z kluczowych tematów dyskusji wokół Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W kontekście nadchodzącej rewizji planu polski rząd staje przed wyzwaniem wdrożenia polityki ekologicznej oraz dostosowaniem się do wymogów Unii Europejskiej. Czy unijne przepisy wejdą w życie?
Jest ważna decyzja w sprawie unijnych zasiłków dla obywateli państw spoza UE. Chodzi o sprawę, która swój początek ma we Włoszech, ale jej konsekwencje dotyczą wszystkich państw wspólnoty. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał właśnie wyrok, który kończy spór na temat tego, czy kraje członkowskie mogą wymagać 10 lat zamieszkiwania, zanim wypłacą zasiłki obcokrajowcom.
”Nie wierzę, że jest ktoś, kto nie wie, czym jest ESG”, mówiła w rozmowie z Januszem Schwertnerem dr Karolina Adamska-Woźniak, przedstawicielka forum odpowiedzialnego biznesu. Zasady te stanowią obecnie wyzwanie dla przedsiębiorców i firm, niezależnie od ich wielkości. Budzi jednak nie tylko obawy, ale również wiele pytań. A na te starali się odpowiedzieć eksperci w czasie drugiego już panelu dyskusyjnego w temacie ESG, tym razem poświęconego kwestiom społecznym.
Polska jest zobowiązana, by przyjąć unijny system ETS2. Będzie on zmuszał dostawców benzyny, a także gazu i węgla do nabywania uprawnień do emisji CO2. W praktyce wywinduje to ich ceny, czego koszty jak zwykle poniosą konsumenci. Szacuje się, że w wielu przypadkach podwyżki będą drastyczne. Ile zapłacimy za paliwo, a ile za energię?
Nowe dyrektywy unijne, nowe ustawy krajowe i nowe cele firm. Z wszystkim tym muszą mierzyć się polscy przedsiębiorcy, a na horyzoncie już pojawiło się nowe wyzwanie — raportowanie ESG. Kiedy nowe przepisy obejmą również firmy w Polsce? Czy ESG niesie za sobą korzyści dla biznesu? Za nami pierwsza z cyklu trzech debat poświęconych tematyce ESG. Eksperci podjęli zagadnienia kryjące się pod literą E (ang. Environmental), związane z ochroną środowiska, redukcją śladu węglowego oraz dążeniem do neutralności klimatycznej polskich firm.
W całej Unii Europejskiej coraz więcej mówi się o czterodniowych tygodniu pracy. Również w Polsce temat powraca jak bumerang. Coraz więcej firm decyduje się na skrócenie czasu pracy. Mimo to z początkiem lipca w życie wszedł zaskakujący przepis.
Kiedy w latach 60, 70 i 80-tych futurolodzy przewidywali jak będzie wyglądał świat XXI wieku, puszczali wodze fantazji wymyślając samobieżne chodniki, fruwające samochody, czy usługujące ludziom roboty. W ich wizjach społeczeństwa były nowoczesne i rozwinięte. Żaden z nich nie przewidział jednak, że jednym z największych wyzwań przyszłości okaże się wzięcie łyka wody z butelki… a jednak. Po co nam te nowe nakrętki?
Kilka dni temu polskie media huczały o podatku od domowych wypieków. Nowy unijny przepis wzbudził kontrowersje, zaraz jednak pojawiły się głosy, że do wprowadzenia VAT-u od ciast nie dojdzie. Unia ugięła się pod protestami Polaków? Nic bardziej mylnego…
Unijna opłata, znana jako podatek od ogrzewania, zbliża się wielkimi krokami. Koszty ETS 2 poniosą dwie grupy Polaków. Ile będzie ich kosztować nowy podatek? Jest jeden sposób, by go uniknąć.
Projekt rozporządzenia wprowadzającego podział obiektów na klasy energetyczne opublikowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W Polsce będzie osiem klas – od A+ do G. Co to oznacza dla właścicieli domów?
Już za kilka dni w życie wejdą nowe przepisy dla właścicieli samochodów. Kierowcy będą musieli zadbać o nowe, obowiązkowe wyposażenie pojazdu. To efekt regulacji Unii Europejskiej, która śmiertelność na drodze chce zredukować do zera.
Nowa unijna dyrektywa dotycząca systemu ETS2 może drastycznie wpłynąć na domowe budżety Polaków. Polska, ze względu na swoje klimatyczne potrzeby, ma wyższe zapotrzebowanie na ciepło niż przeciętne państwo unijne. Wprowadzenie ETS2, który obejmie emisje pochodzące ze spalania paliw przez gospodarstwa domowe i małe przedsiębiorstwa.
Polska została objęta procedurą nadmiernego deficytu. Komisja Europejska podjęła decyzję i ogłosiła ją w środę (19.06). Bezpośrednim powodem uruchomienia procedury był fakt, iż deficyt budżetowy przekroczył 3 proc. PKB. Czekają nas kolejne cięcia budżetowe?
Już niedługo sklepowe półki będą musiały opuścić rozmaite wędliny i sery, które wśród wielu Polaków cieszą się uznaniem. Ponieważ jednak w decyzji Komisji Europejskiej chodzi o zdrowie konsumentów, to nie będzie tak, że konkretne rodzaje produktów zostaną zakazane. Chodzi o coś innego.
Temat alternatywy dla tradycyjnych paliw i gazu pozostaje niezmiennie aktualny od dawna, a rozwiązania jakby brak. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest to jednak prawda. Jak zapewniali eksperci podczas 7. Kongresu Biometanu, rozwiązanie leży w naszym zasięgu. ”Potencjał rzeczywiście jest duży, tylko trzeba go uwolnić.”
Kwestia przytwierdzonych do butelek plastikowych nakrętek, to w ostatnich miesiącach temat niezwykle nośny medialnie. Pomijając ideologiczne spory, postaramy się wyjaśnić, o co tak naprawdę chodzi w tzw. dyrektywie plastikowej?
Już w lipcu wchodzi w życie nowa unijna dyrektywa. Przepisy nakładać będą na platformy cyfrowe obowiązek dostarczania skarbówce informacji o sprzedawcach. Za brak informacji grozić będą kary. Co trzeba wiedzieć?
Protesty polskich rolników, motywowane m.in. wprowadzeniem założeń Zielonego Ładu, doprowadziły do strat liczonych w milionach złotych: Jeden dzień dla branży transportowej oszacowano na 175 milionów. W skali jednostkowej, jeden pojazd tracił 400 zł.
Zmiana czasu obydwa się obecnie dwa razy do roku. Pierwszą zmianą w historii była zmiana czasu zimowego na letni. Czas zimowy uznawany jest za bardziej naturalny, a w mediach coraz częściej pojawiają się dyskusje o końcu zmiany czasu. Kiedy przestawimy zegarki ostatni raz?