Już niedługo sklepowe półki będą musiały opuścić rozmaite wędliny i sery, które wśród wielu Polaków cieszą się uznaniem. Ponieważ jednak w decyzji Komisji Europejskiej chodzi o zdrowie konsumentów, to nie będzie tak, że konkretne rodzaje produktów zostaną zakazane. Chodzi o coś innego.
Temat alternatywy dla tradycyjnych paliw i gazu pozostaje niezmiennie aktualny od dawna, a rozwiązania jakby brak. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest to jednak prawda. Jak zapewniali eksperci podczas 7. Kongresu Biometanu, rozwiązanie leży w naszym zasięgu. ”Potencjał rzeczywiście jest duży, tylko trzeba go uwolnić.”
Kwestia przytwierdzonych do butelek plastikowych nakrętek, to w ostatnich miesiącach temat niezwykle nośny medialnie. Pomijając ideologiczne spory, postaramy się wyjaśnić, o co tak naprawdę chodzi w tzw. dyrektywie plastikowej?
Już w lipcu wchodzi w życie nowa unijna dyrektywa. Przepisy nakładać będą na platformy cyfrowe obowiązek dostarczania skarbówce informacji o sprzedawcach. Za brak informacji grozić będą kary. Co trzeba wiedzieć?
Protesty polskich rolników, motywowane m.in. wprowadzeniem założeń Zielonego Ładu, doprowadziły do strat liczonych w milionach złotych: Jeden dzień dla branży transportowej oszacowano na 175 milionów. W skali jednostkowej, jeden pojazd tracił 400 zł.
Zmiana czasu obydwa się obecnie dwa razy do roku. Pierwszą zmianą w historii była zmiana czasu zimowego na letni. Czas zimowy uznawany jest za bardziej naturalny, a w mediach coraz częściej pojawiają się dyskusje o końcu zmiany czasu. Kiedy przestawimy zegarki ostatni raz?
9 czerwca czekają nas wybory do Parlamentu Europejskiego. Z pracą osób zasiadających w komisjach wyborczych, a także mężów zaufania i obserwatorów, wiążą się konkretne prawa i obowiązki. Co należy wiedzieć?
Już wkrótce ruszy budowa jednego z ostatnich odcinków drogi ekspresowej, ciągnącej się przez pół Europy. Tym razem inwestycja skupi się na jednym z polskich województw. Kiedy ekspresówka zostanie oddana do użytku?
Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Kongres zaprasza do nieskrępowanej debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju.
To już pewne – 2,1 mld złotych trafi do polskich rolników. Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek rządowe wsparcie dla plantatorów. Informację przekazał komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dodatkowe środki otrzymają producenci zbóż, którzy odnotowali straty w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
Już od 1 lipca odczujemy skutki dyrektywy plastikowej. Zgodnie z nią na producentów zostanie nałożony wymóg fabrycznego przytwierdzania nakrętek do wszystkich butelek. Nowe przepisy powinny zwrócić także uwagę konsumentów – co się stanie, jeśli zdecydujemy się oderwać nakrętkę? Czy grożą za to konsekwencje? Ministerstwo Klimatu i Środowisko odpowiedziało na kluczowe pytania w tej sprawie.
Unia Europejska bierze się za nasz sposób użytkowania przedmiotów. Zgodnie z nowymi standardami ekoprojektowania, zakupione produkty mają być trwalsze, dłużej nam służyć, a dodatkowo nadawać się, chociażby do naprawy czy recyklingu. Ma to stanowić zachętę dla producentów, aby ci myśleli o obiegu zamkniętym już na etapie projektowania swojego towaru.
Fundacja Wolności Gospodarczej inauguruje kampanię profrekwencyjną doParlamentu Europejskiego #PolskaWUnii i zwraca uwagę na często pomijanegospodarcze fakty funkcjonowania w UE. – Nie dajmy się z Unii wyprowadzić igłosujmy 9 czerwca – mówi prezes fundacji, Marek Tatała. Więcej informacji okampanii na stronie www.polskawunii.pl.
Średnio zarabiający Polak musi pracować nawet 4 lata, jeśli chce kupić nową Teslę. Mimo to nie jest to marka pierwszego wyboru w Polsce. Można spotkać coraz więcej elektryków chińskich marek, które w porównaniu do Tesli mają bardzo przystępne ceny. Eksperci z portalu rankomat.pl postanowili przeanalizować rynek samochodów elektrycznych. Sprawdzone zostało, ile wypłat trzeba przeznaczyć na zakup auta tego typu i jak bardzo jest opłacalne nabyć chińskiego elektryka?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może już niedługo wypłacać każdemu obywatelowi dodatkowe 1300 zł. Bezwarunkowy dochód podstawowy rozważany był jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19, był już także testowany m.in. we Włoszech i Francji. Temat powrócił do Polski po odblokowaniu pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
Wakacje na terenie Unii Europejskiej w zasadzie nie wymagają biurokracji, a jedynie transportu z miejsca na miejsce. Podróżując po Europie pamiętamy zwykle o dowodzie osobistym lub paszporcie. Rzadziej pamiętamy o Karcie EKUZ, a jej brak może wpłynąć na znaczne zwiększenie kosztów wyjazdu. Czym jest Karta EKUZ, do czego uprawnia, kto może ją otrzymać i jak to zrobić?
Polski rząd ma przed sobą trudną decyzję, która wpłynie na finansowy los wszystkich mieszkańców. Decyzję dzielą ze sobą wszystkie kraje członkowie Unii Europejskiej. Od stycznia 2025 r. w życie wejdzie nowa dyrektywa dotycząca stawek VAT na niektóre produkty i usługi. Każdy rząd ma możliwość m.in. wybrania, które produkty zwolni z podatku. Ale uwaga. W zasadzie nie ma dobrego rozwiązania.
Wybory do europarlamentu w Polsce przeprowadzone zostaną już w niedzielę 9 czerwca. Polacy wybiorą 53 swoich przedstawicieli, którzy będą reprezentować ich w Parlamencie Europejskim. Kampania trwa, a rywalizacja dotyczy nie tylko wpływu na kształtowanie polityki Unii Europejskiej, ale i apanaży, które na przeciętnym polskim portfelu robią ogromne wrażenie. Ile zarabia europoseł?
Jak w okresie destabilizacji świata ma odnaleźć się Polska? Przed naszym krajem stoją wielkie wyznania. Dr Jacek Bartosiak z Strategy & Future rozmawiał z Mikołajem Dowejko z portalu Goniec. - Polska musi znaleźć swoje miejsce w Europie […] i dalej się rozwijać - powiedział ekspert.
- Jest to kolejny dowód na to, że jesteśmy w stanie wojny hybrydowej - powiedziała Anna Kalczyńska odnosząc się do zamachu na życie premiera Słowacji, Roberta Fico. Dziennikarka w rozmowie z Gońcem odniosła się do kilku istotnych kwestii związanych z aktualną sytuacją polityczną.
Nowe informacje na temat podatku od aut spalinowych. Minister limitu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, iż Unia Europejska wyraziła w renegocjacjach zgodę na to, aby nie wprowadzać dodatkowej opłaty w Polsce. Pomysł jest inny.
Jesteśmy wspólnotą wielkiego sukcesu i musimy o to dbać i utrzymać ten sukces - tak o osiągnięciach Unii Europejskiej mówił Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Morze komunizmu, a my w tym morzu komunizmu w hali Oliwii w Gdańsku na pierwszym zjeździe Solidarności mówiliśmy o samorządnej Rzeczpospolitej - wspominał korzenie ustawy samorządowej nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Przedstawili plan dla Europy, czyli przedstawili to, co jako Unia Europejska prawdopodobnie będziemy realizować przez najbliższe pięć lat — skomentował wystąpienia Donalda Tuska i Ursuli von der Leyen, prezes PTWP Wojciech Kuśpik. Jako Polska skorzystaliśmy pod każdym względem na tym, że jesteśmy w Europie, jesteśmy częścią Europy — podsumował 20 lat Polski w Unii Europejskiej nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Polskiej legislacji, pod względem znakowania zwierząt, wymyka się sektor prywatny; indywidualnych właścicieli psów i kotów. Ustawy nakładają obowiązki wyłącznie na hodowców, ale ma się to zmienić. Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak potwierdza - trwają prekonsultacje nad nowym prawem, konsultowanym ze strukturami UE. Będzie obowiązek czipowania zwierząt domowych?
Komisja Europejska, przy pomocy krajowych organów ścigania, wszczęła śledztwo ws. 20 linii lotniczych, które miałyby wprowadzać klientów w błąd, stosując praktyki greenwashingu. Niedługo później wyciekły nazwy przewoźników, którzy podlegają kontroli. To najwięksi gracze branży.
Pieniądze pozyskane z Krajowego Planu Odbudowy odblokują łącznie 56 inwestycji, jednak program nie dotyczy wyłącznie dotacji. W planach rządu jest wprowadzenie 55 reform wspomagających cele zielonej transformacji, rozwoju transportu, czy cyfrowych innowacji. Zmian doczekać ma się także służba zdrowia – pomoc obejmie ponad 25 tys. studentów kierunków medycznych.
Niewiele tematów w ostatnich latach tak bardzo elektryzowało opinię publiczną, jak Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Czym jednak jest tak często przywoływany KPO i jakie będzie miał skutki dla polskiej gospodarki?
Unia Europejska stawia na transport i to transport zrównoważony. Ten czynnik jest dla wspólnoty kluczowy z punktu widzenia gospodarczego. Zasady nowej generacji transportu są trzy. Ma on być wydajny, przyjazny dla środowiska oraz bezpieczny. Przyjęto już pierwsze pakiety wniosków. Cele stawiane przed krajami członkowskimi - w tym Polską - są ambitne.