Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ceny za ogrzewanie mieszkań w górę. ETS2 wpłynie na domowy budżet
Wojciech Mulik
Wojciech Mulik 25.06.2024 12:26

Ceny za ogrzewanie mieszkań w górę. ETS2 wpłynie na domowy budżet

dom, komin
fot. Arkadiusz Ziolek / East News

Nowa unijna dyrektywa dotycząca systemu ETS2 może drastycznie wpłynąć na domowe budżety Polaków. Polska, ze względu na swoje klimatyczne potrzeby, ma wyższe zapotrzebowanie na ciepło niż przeciętne państwo unijne. Wprowadzenie ETS2, który obejmie emisje pochodzące ze spalania paliw przez gospodarstwa domowe i małe przedsiębiorstwa.

Ukryte koszty ETS2 w cenach paliw

Zgodnie z raportem „Analiza wpływu ETS2 na koszty życia Polaków”, dodatkowe koszty wynikające z ETS2 będą wliczone w ceny paliw kopalnych, takich jak węgiel, gaz, olej opałowy i paliwa silnikowe. Koszt paliw wzrośnie nie tylko ze względu na opłatę emisyjną, ale również podatek VAT naliczany od tej opłaty. Najbardziej odczują to mieszkańcy starych, nieocieplonych domów jednorodzinnych.

Dla przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego skumulowany dodatkowy koszt ogrzewania gazem w latach 2027-2030 wyniesie 6 338 zł, a w latach 2027-2035 wzrośnie do 24 018 zł. W przypadku ogrzewania węglem, koszty te będą jeszcze wyższe – 10 311 zł w latach 2027-2030 i 39 074 zł w latach 2027-2035.

Tauron zapowiada 100 proc. zielonej energii do 2040 r. Jest pierwsza stała oferta OZE Ministerstwo przygotowuje się na "panikę". W Polsce ma zabraknąć węgla

Rząd: ETS2 nie do przyjęcia. Wpływ na domowe budżety

Rząd planuje wykorzystać przyszłoroczną prezydencję w UE, aby przeciwstawić się przyszłym kosztom, jakie będzie mógł generować ETS2. 

- Kierunek, w którym zanieczyszczający płaci, jest słuszny, ale ETS2 w obecnej formie jest dla Polski absolutnie nie do przyjęcia. Dla nas to za duża szkoda gospodarcza. Musimy szybko wyjść z zapowiedzią rewizji ETS2, łącznie z podniesieniem tej kwestii na najbliższej Radzie Europejskiej - powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej

Żeby pokryć dodatkowe koszty związane z ETS2, przeciętna polska rodzina w 2027 roku będzie musiała przeznaczyć równowartość 45 proc. miesięcznego minimalnego wynagrodzenia na ogrzewanie gazem (82 proc. w 2030 roku). W przypadku ogrzewania węglem te wartości są jeszcze wyższe – 73 proc. miesięcznego minimalnego wynagrodzenia w 2027 roku i aż 134 proc. w 2030 roku.

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania?

Aby zmniejszyć wpływ nowych regulacji na domowe budżety, niezbędne będą inwestycje w modernizację budynków i alternatywne źródła energii. Termoizolacja, wymiana starych systemów grzewczych oraz przejście na bardziej ekologiczne źródła ciepła mogą pomóc w redukcji kosztów. Polskie gospodarstwa domowe powinny rozważyć te działania, aby przygotować się na nadchodzące zmiany.