Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Ogrzewanie

Ogrzewanie

pieniądze
18.04.2024 19:00 Dopłaty dla 145 tys. polskich rodzin. Ogromne pieniądze starczą na dwa lata

Miliardy złotych zostaną przekazane na wymianę okien i ocieplenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska poinformowała, że na realizację programu ”Czyste Powietrze” przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska trafi 6,4 mld zł. Środki pozyskane z unijnego programu FEnIKS mają zabezpieczyć finansowanie programu na dwa lata i pozwolić na obsłużenie ponad 145 tys. polskich rodzin.

kaloryfer
21.03.2024 23:02 Ten błąd popełnia 90 proc. Polaków. Płacą przez to więcej

Wraz z nadejściem wiosny i wzrostem temperatur wielu z nas wyłącza grzejniki, ale czy to właściwy krok? Według ekspertów, większość Polaków popełnia ten błąd, który może skutkować dodatkowymi kosztami w przyszłości. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bełchatowie podkreśla konieczność odpowiedniej konserwacji grzejników oraz właściwych działań przed sezonem grzewczym.

wniosek
14.03.2024 12:29 Kto dostanie dodatek osłonowy? Mało czasu na złożenie wniosku

Na złożenie wniosku o przyznanie dodatku osłonowego zostało coraz mniej czasu. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać świadczenie? Niektórym osobom przysługuje dodatek w zwiększonej wysokości. Sprawdzamy szczegóły.

ręce, emeryt, senior
12.03.2024 19:04 Seniorka chciała oszczędzić. Dostała gigantyczny rachunek

Przed nami jeszcze 1,5 miesiąca sezonu grzewczego. Ten jednak zdążył już dać po kieszeniach wielu Polakom, zwłaszcza emerytom. O zaskakująco wysokich cenach ogrzewania opowiedziała 97-letnia mieszkanka Olsztyna. Mimo oszczędzania musi zapłacić olbrzymią niedopłatę. Jak to możliwe?

rachunek
02.03.2024 22:23 Kupił pompę ciepła. Płaci horrendalne rachunki

Pompa ciepła jest ostatnio jednym z częściej wybieranych sposobów ogrzewania domów. Wynika to z surowych restrykcji i proekologicznych postaw wielu osób. Na rozwiązanie zdecydował się także pan Mirosław. Niestety, szybko tego pożałował.

pieniądze
28.02.2024 17:10 Ponad 130 tys. na remont. Trzeba spełnić jeden warunek

Ile kosztuje remont? Niezależnie od tego, co zamierzamy naprawić bądź wymienić, zawsze będzie to niemała kwota. Dlatego dobra wiadomość jest taka, że na remont i termomodernizację lokalu można dostać nawet 136 tysięcy złotych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Trzeba spełnić tylko jeden warunek.

pukanie do drzwi
22.02.2024 14:13 Pukają do drzwi i pytają o jeden dokument. Ruszyły kontrole

Posiadanie tzw. świadectwa energetycznego wymagane jest już od 28 kwietnia 2023 roku. Wiele osób jednak o nim nie pamięta lub nie wie, kiedy powinno je załatwić. A kontrola może stanąć w naszych drzwiach już wkrótce. Kto musi się na nią przygotować? Sprawdzamy, co mówią przepisy o kontrolach systemów grzewczych.

pieniądze
15.02.2024 09:18 Można dostać nawet 822 zł, ważny termin. Polacy składają wnioski

Na złożenie wniosku o dodatek osłonowy jest coraz mniej czasu, a pytań pozostaje wiele. Jakie limity obowiązują dla gospodarstw domowych? Ile wyniesie dodatek osłonowy? Do kiedy trzeba złożyć wniosek? Sprawdzamy szczegóły.

grzejnik
07.02.2024 14:08 Palisz tym w piecu? Możesz dostać nawet 500 zł mandatu

Wiele osób ogrzewających dom piecem wykorzystuje w tym celu drewno. Ma ono zresztą wiele zalet. Za wady jednak przyjdzie nam zapłacić karę. Za co grozi aż 500 zł mandatu?

kaloryfer
06.02.2024 09:58 Rachunki grozy za prąd. Zainstalowali pompę ciepła, teraz żałują

Coraz więcej właścicieli nowych pomp ciepła przeciera oczy ze zdumienia. Rachunki za energię zamiast w dół, w wielu przypadkach poleciały w górę. Znamy powód rachunków grozy. 

pieniądze portfel
02.02.2024 14:02 Można dostać ponad 800 złotych dodatku, są pewne warunki. Trzeba pamiętać o ważnym terminie

Wnioski o dodatek osłonowy można składać już od 1 stycznia. Do kiedy potrwa nabór wniosków? Komu przysługuje świadczenie i w jakiej wysokości? Oto wszystko, co warto wiedzieć o tegorocznym dodatku osłonowym.

Senior sanatorium pokój
29.01.2024 20:14 Nawet 136 tysięcy złotych. Tyle można dostać na remont, są jednak pewne warunki

W ramach programu ”Czyste Powietrze” właściciele budynków mogą otrzymać nawet 136 tysięcy złotych na remont i termomodernizację. Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Podstawowym jest próg dochodowy.

Ogrzewanie
27.01.2024 22:03 Nadchodzą ogromne zmiany w ogrzewaniu. Mogą dotknąć miliony Polaków

Po właścicielach pieców węglowych, na zmiany w ogrzewaniu muszą szykować się kolejne grupy Polaków. W Brukseli na finiszu są bowiem prace nad nowymi zasadami dotyczącymi budynków w Unii Europejskiej. Doniesienia, niestety, nie są pozytywne.

Kontrola w mieszkaniu
22.01.2024 15:05 Zakaz obowiązuje, ale nie wszyscy się przejmują. Można zapłacić ogromny mandat

Coraz więcej samorządów w Polsce wprowadza zakazy używania kotłów niespełniających obowiązujących norm, nazywanych kopciuchami, a także palenia węglem. Na Mazowszu taki zakaz obowiązuje już od roku, zaś sama Warszawa zabroniła używania węgla w październiku. Za jego złamanie grożą surowe kary, sięgające kilku tysięcy złotych.

pieniądze
21.01.2024 14:06 Ponad 800 złotych dodatku osłonowego. Czasu na złożenie wniosku jest coraz mniej

Resort klimatu wreszcie opublikował wzór wniosku o dodatek osłonowy. Wsparcie może wynieść nawet 800 zł, ale trzeba się spieszyć. Pozostało niewiele czasu na wypełnienie formularza. 

dymiący komin
20.01.2024 14:50 Raport ws. ogrzewania domów. Nie jest ekologicznie

Ogrzewanie domów, mimo licznych kampanii informacyjnych, dla wielu Polaków pozostaje drażliwym tematem. Nowe badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) ujawniły, że aż siedem procent rodzin zamieszkujących jednorodzinne budynki pali w piecach śmieciami. Nierzadko jako środek opałowy wykorzystuje się też paliwa kiepskiej jakości.

Pieniądze na stole
07.01.2024 12:41 Można dostać nawet 40 tysięcy złotych. Im szybciej złożysz wniosek, tym lepiej

40 tysięcy złotych dofinansowania na wniosek? Brzmi jak żart, jednak w rzeczywistości jest to prawda. Oficjalnie ruszyło składanie wniosków o uzyskanie środków - i chociaż czas jest aż do końca lipca, to warto się pospieszyć.

dom
01.01.2024 12:29 Od stycznia wchodzi w życie ważny zakaz. Obejmuje kilka województw

Już dzisiaj, 1 stycznia 2024 roku, w życie wchodzi zakaz używania tzw. kopciuchów, czyli wysokoemisyjnych pieców o najgorszych parametrach. Mieszkańcy których województw powinni być gotowi na zmiany? Co jeszcze zmieni się w najbliższych latach?

Hałda węgla
24.12.2023 12:11 Dodatek węglowy nie dla wszystkich. Ten dokument jest kluczowy

Wprowadzony w zeszłym roku program wsparcia dla osób ogrzewających domy węglem przyznawał środki dla każdego, kto potrzebował wsparcia przy zakupie tego surowca. Okazało się jednak, że nie wszyscy mogli pieniądze otrzymać.

Kontroler pod drzwiami
13.12.2023 13:09 Tuż po nowym roku zapukają do drzwi tysięcy Polaków. Skontrolują ważną rzecz

Nowy Rok będzie oznaczał nie tylko zmiany w świadczeniach czy prawie. Wielu Polaków może się bowiem spotkać z kontrolerami pukającymi do ich domów w celu przeprowadzenia kontroli. Tym razem nie chodzi jednak o sprawy finansowe ani administracyjne - przyczyna tkwi bowiem w ogrzewaniu.

Komin
25.11.2023 13:37 To koniec kopciuchów. Wielkie zmiany od przyszłego roku

Nowy rok kalendarzowy będzie przełomowym dla większości województw w Polsce. W życie wchodzą bowiem zakazy dotyczące pieców, tzw. kopciuchów. Już z wybiciem północy 1 stycznia nowe przepisy będą obowiązywać na terenie połowy terytorium Polski.

Pieniądze na kalendarzu
26.10.2023 10:22 Nadchodzi kolejny podatek. Zapłaci go wielu Polaków, powodem unijne przepisy

Narzekania na polski system podatkowy mogą się jeszcze bardziej nasilić. Na horyzoncie rysuje się bowiem kolejna danina, którą będzie musiało płacić wielu Polaków. Co więcej, szczegóły nowego podatku nie napawają zbytnim optymizmem.

kaloryfer
17.10.2023 18:29 Horrendalne dopłaty za ogrzewanie. Nawet kilka tysięcy zł podwyżki

Rachunki za ogrzewanie to temat, który już na początku sezonu grzewczego spędza sen z powiek wielu Polaków. W sieci pojawiły się już pierwsze relacje osób, które odczuły skutki podwyżek. Donoszą one, że niektóre spółdzielnie muszą zapłacić nawet o kilka tysięcy złotych więcej. Mieszkańcy nie kryją zbulwersowania.

Osiedle i pieniądze
02.10.2023 10:18 W wielu miastach w Polsce obowiązuje ten zakaz. Jego złamanie oznacza sporą grzywnę

Początek października to jednoznaczna wskazówka, że już niedługo dojdzie do ważnych zmian w kontekście grzewczym. Warto zatem zwrócić uwagę na lokalne przepisy. Wiele miast wprowadziło bowiem zakaz, za którego złamanie grożą spore kary.

Kominek
18.09.2023 14:52 Palisz w kominku, możesz łamać prawo. Kary idą w tysiące złotych

Wykorzystanie kominka do ogrzewania może wyglądać przytulnie, ale w niektórych przypadkach jest niestety wbrew przepisom. Nawet na jesieni czy w zimie za złamanie prawa dotyczącego palenia w kominkach można dostać mandat. Nadciągająca jesień oznacza z kolei początek sezonu grzewczego.

Podwórko i drzewo
10.08.2023 18:00 Wycinka drzewa z lasu i podwórka. Samowolka może sporo kosztować, ekspert tłumaczy zawiłości przepisów

Zbliża się kolejny sezon grzewczy, a wobec rosnących cen takich surowców energetycznych, jak gaz, węgiel, czy energia elektryczna, już teraz wzrasta zainteresowanie drewnem, jako ich substytutem, do ogrzewania domów. Drewno można zakupić w marketach budowlanych, lokalnych składach drewna, w nadleśnictwach, ale można również pozyskiwać z własnych nieruchomości, w tym lasów. Zawiłości przepisów wyjaśnia r. pr. Anna Zabielska z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

pieniądze
10.04.2023 10:26 Nowy podatek od ogrzewania. Opłata może być wysoka

W 2027 roku osoby, które ogrzewają budynki paliwami kopalnymi, węglem lub gazem, będą musiały zapłacić podatek od ogrzewania. Jest to konsekwencja systemu ETS i opłat za emisję dwutlenku węgla.

Regulacja kaloryfera
07.04.2023 15:05 Popularność pomp ciepła wystrzeliła. Zadziała jak miecz obosieczny

W zeszłym roku sprzedaż pomp ciepła w Polsce zanotowała 120 proc. wzrost w stosunku z 2021. Wybuch popularności może jednak zadziałać jak miecz obosieczny - jest to związane z cenami prądu i zmianą regulacji prawnych.

  • 1
  • 2