Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ponad 800 złotych dodatku osłonowego. Czasu na złożenie wniosku jest coraz mniej
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 21.01.2024 14:06

Ponad 800 złotych dodatku osłonowego. Czasu na złożenie wniosku jest coraz mniej

pieniądze
Pixabay/ArturLuczka

Resort klimatu wreszcie opublikował wzór wniosku o dodatek osłonowy. Wsparcie może wynieść nawet 800 zł, ale trzeba się spieszyć. Pozostało niewiele czasu na wypełnienie formularza.
 

Dodatek osłonowy 2024. Kolejne podwyżki cen za ogrzewanie w 2024 roku?

Jak to mówią — lepiej późno niż wcale. Z subtelnym, dwutygodniowym poślizgiem resort klimatu opublikował wzór wniosku o przyznanie dodatku osłonowego. Chociaż podwyżki cen ogrzewania, prądu i gazu raczej nie grożą nam w pierwszej połowie roku, lepiej przygotować się na każdą ewentualność — w tym możliwą negatywną decyzję rządu w sprawie przedłużenia tarczy.
Ceny wzrosną również, jeśli przekroczymy limit zużycia, który dla większości gospodarstw domowych wynosi 1500 kWh. Wyjątek stanowią te, w których zamieszkuje osoba z niepełnosprawnością (1800 kWh) lub posiadające Kartę Dużej Rodziny, a także rolników — w tym przypadku limit wynosi 2000 kWh. W granicach limitu cena prądu i dystrybucji wyniesie 90 gr, natomiast po jego przekroczeniu — 1,34 zł/kWh.
 

Emerytura bez wymaganego stażu pracy jest możliwa. Trzeba spełnić warunki

Dodatek osłonowy — dla kogo?

O tym, czy przysługuje nam dodatek osłonowy, decyduje dochód z 2022 roku. Dla gospodarstwa jednorodzinnego próg wyniesie 2100 zł, a dla wielorodzinnych — 1500 zł na osobę. Należy pamiętać, że dochód nie obejmuje dodatków dla seniorów, takich jak trzynasta i czternasta emerytura i 500 plus, a także świadczenia na dzieci,  w tym 800 plus.
Nie jest to jednak nieprzekraczalny limit; po jego osiągnięciu obowiązywać będzie zasada ”złotówka za złotówkę”. Dlatego wysokość dodatku osłonowego może wahać od 20 zł do nawet 822,25 zł.
Najważniejszym limitem jest jednak ograniczenie czasowe. Wnioski będą przyjmowane przez urzędy gmin tylko do końca kwietnia 2024 roku, a pieniądze zostaną wypłacone do końca czerwca. Jeśli jednak nie zdążymy wypełnić i złożyć wniosku do 30 kwietnia, nie będziemy mieli co liczyć  na dodatek osłonowy, niezależnie od pozostałych czynników. 
 

Dodatek osłonowy. Ile pieniędzy dostaniesz?

Wysokość dodatku osłonowego będzie zależna również od źródła ogrzewania. Poza wysokością podstawową, możemy także otrzymać dodatek w zwiększonej wysokości, jeśli wykorzystujemy piec węglowy. I tak:

  • jednoosobowe gospodarstwo domowe może liczyć na 228,80 zł dodatku lub 286 zł w zwiększonej wysokości
  • gospodarstwo dwu- i trzy-osobowe — na 343, 20 zł lub 429 zł w zwiększonej wysokości
  • cztero- i pięcioosobowe — 486,20 zł lub 607,75 zł w zwiększonej wysokości
  • i 657,80 zł lub 822,25 zł dla gospodarstwa sześcioosobowego lub większego

źródło: fakt.pl