Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Raport ws. ogrzewania domów. Nie jest ekologicznie
Irmina Jach
Irmina Jach 20.01.2024 14:50

Raport ws. ogrzewania domów. Nie jest ekologicznie

dymiący komin
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ogrzewanie domów, mimo licznych kampanii informacyjnych, dla wielu Polaków pozostaje drażliwym tematem. Nowe badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) ujawniły, że aż siedem procent rodzin zamieszkujących jednorodzinne budynki pali w piecach śmieciami. Nierzadko jako środek opałowy wykorzystuje się też paliwa kiepskiej jakości.

Ogrzewanie domów poważnym problemem ekologicznym

Badanie PIE wskazuje, że aż 25 proc. gospodarstw domowych deklaruje korzystanie z paliw złej jakości w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Grupa ta wykorzystywała do ogrzania domów miał węglowy, drewno i biomasę. W ubiegłych pięciu latach podobne wybory podejmowało aż 29 proc. uczestników badania.

85 proc. palących śmieciami stanowią Polacy żyjący w budynkach jednorodzinnych zlokalizowanych na wsiach lub w małych miastach poniżej 20 tys. mieszkańców. Nie jest to zaskakujący wniosek — w dużych miastach często korzysta się m.in. z ciepła sieciowego, co zmniejsza ryzyko wykorzystania nieekologicznych paliw. Według PIE śmieci trafiały przede wszystkim do pieców gospodarstw domowych obarczonych problemem ubóstwa. Aż 94 proc. z nich nie ma dostępu do ciepłej wody, 91 proc. — do centralnego ogrzewania, a 64 proc. — do sieci gazowej.

Action idzie na całość. Termin mija we wtorek, klienci będą wyrywać sobie towar z rąk

Ogrzewanie domów. Problem wychłodzonych budynków

Dużym wyzwaniem były warunki termiczne - 46 proc. palących śmieciami mieszkało w domu, który nie był poprawnie ocieplony, a 54 proc. korzystało z uzupełniających źródeł ogrzewania — informuje PIE.

Eksperci wskazali, że "w całej populacji dostęp do ciepłej wody z sieci redukował szansę palenia paliwami gorszej jakości aż trzynastokrotnie, dostęp do centralnego ogrzewania — jedenastokrotnie, podłączenie do sieci gazowej — blisko trzykrotnie". Niewątpliwie pozytywne ekologiczne skutki przynosi więc dostęp do najprostszej infrastruktury grzewczej.

Ogrzewanie domów. Część budynków z rewolucyjnymi zmianami

Pomimo kryzysu energetycznego lat 2021-2023, o 14 proc. mniej polskich gospodarstw domowych niż w 5 ostatnich latach deklaruje, że korzysta na potrzeby ogrzewania z paliw stałych złej jakości: miału i pyłu węglowego, drewna, biomasy i śmieci — podkreśla Polski Instytut Ekonomiczny.

5 proc. gospodarstw domowych utrzymuje, że odeszło już od palenia w piecu węglem gorszej jakości. 4 proc. zrezygnowało z używania węgla i biomasy, a 2 proc. — z palenia śmieciami. 

Źródło: Interia Biznes