Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka

Energetyka

Energetyka – co to jest?

Energetyka to termin, który możemy rozumieć na kilka sposobów. Jest to bowiem jeden z działów zarówno techniki, nauki, jak i przemysłu. We wszystkich przypadkach odpowiada ona za przetwarzanie energii z dostępnych surowców i możliwości technicznych, na energię łatwo dostępną do użytku w życiu codziennym i gospodarczym. Energetyka stanowi podstawę rozwoju naszej cywilizacji i jest niezbędna dla zapewnienia wysokiego standardu życia. 

W sensie praktycznym, energetyka eksploruje potencjał technologiczny w ramach możliwości przetwarzania i dostarczania energii oraz stara się odkrywać jej nowe źródła. Wyróżniamy dwa rodzaje energii, jakie dzięki energetyce dostarczane są do gospodarstw domowych i uczestników życia gospodarczego – jest to energia elektryczna i energia cieplna.

Wielu ekspertów podkreśla, że energetyka  jest jednym z najbardziej szkodliwych sektorów gospodarki, w wyraźnym stopniu przyczyniając się do degradacji środowiska naturalnego. Z tego powodu, coraz większa liczba krajów (a w szczególności Unia Europejska) podejmuje działania w zakresie łączenia polityki energetycznej i troską o ekologię. W praktyce z pomocą mają nam przyjść odnawialne źródła energii.

Na czym polega bezpieczeństwo energetyczne?

Bezpieczeństwo energetyczne powinno stanowić podstawę polityki wewnętrznej każdego państwa. O bezpieczeństwie energetycznym kraju możemy mówić w sytuacji, w której gospodarka państwa może bez trudu odpowiedzieć na zapotrzebowanie energetyczne krajowych odbiorców, będąc przy tym niezależną od czynników zewnętrznych, na przykład importu surowców czy samej energii.

Jeżeli autarkiczna gospodarka energetyczna jest niemożliwa, to w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa energetycznego, państwo powinno postawić na dywersyfikację źródeł importu. Dodatkowo warto inwestować w odnawialne źródła energii oraz rozwój energii atomowej.

Odnawialne źródła energii (OZE) – przyszłość światowej energetyki?

Energetyka oparta o odnawialne źródła energii jest w ostatnich latach coraz popularniejszym trendem. Z jej rozwiązań korzystają nie tylko osoby prywatne i przedsiębiorstwa, ale całe państwa starają się o jak najprędszą transformację energetyczną. Jeżeli bieżące tendencje się utrzymają, to prawdopodobnie w przeciągu kilku dekad będziemy mogli mówić o całkowitym przestawieniu się energetyki z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii.

Do najpopularniejszych źródeł energii odnawialnej należą: wiatry, prądy wodne, energia słoneczna, biomasa, biogaz, biopłyny, energia geotermalna, energia hydrotermalna, energia aerotermalna i energia jądrowa w zamkniętym cyklu paliwowym.

Pokaż więcej

prezes Westinghouse Polska - Mirosław Kowalik
24.05.2024 12:34 Atom zmieni polską szkołę. Westinghouse zdradza: "wyselekcjonowaliśmy 7 firm"

Polska elektrownia atomowa zostanie oparta o technologię AP 1000, którą dostarczy Westinghouse, firma która od trzech lat ma już biuro w Krakowie i z południa Polski snuje plany o skoku edukacyjnym, inwestycyjnym i klimatycznym. 

pobór prądu
23.05.2024 11:29 Te urządzenia pożerają najwięcej prądu. Mało kto o tym wie

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Perspektywa wzrostu cen energii zmobilizuje wiele portfeli do większej szczelności i wiele gniazdek do rzadszej eksploatacji. Które elementy codziennego życia domowego generują największe rachunki za prąd? Analiza PGNiG, przedsiębiorstwa będącego częścią spółki Orlen, przedstawia konkretne kwoty. Na tym można oszczędzić najwięcej.

pieniądze
20.05.2024 12:09 Polacy mogą dostać nawet 30 tys. zł dopłaty. Wkrótce ruszy nabór wniosków

Jeszcze w tym roku ma ruszyć nowe dofinansowanie, w ramach którego Polacy będą mogli dostać nawet 30 tysięcy złotych dopłaty. Niebawem rozpocznie się nabór wniosków w sprawie programu “Moja elektrownia wiatrowa”. Komu konkretnie będzie należało się dofinansowanie? Wyjaśniamy. 

kable, pieniądze
17.05.2024 22:30 Duże zmiany dla odbiorców energii. Rachunki za prąd mogą być niższe

Już wkrótce wejdą w życie zmiany, które umożliwią Polakom obniżenie rachunków za energię elektryczną. Reforma wprowadzi modyfikacje w sposobie rozliczeń za energię. Kto konkretnie będzie mógł skorzystać z nowego rozwiązania? Przedstawiamy szczegóły. 

Adam Wawrzynowicz
13.05.2024 21:41 "Ogromne wyzwanie dla Polski". Ekspert o transformacji energetycznej

Dla Polski to jest niewątpliwie ogromne wyzwanie ze względu na nasz miks energetyczny - ocenił wyzwania naszej transformacji energetycznej Adam Wawrzynowicz z kancelarii Wawrzynowicz&Wspólnicy. Na ten moment oceniane przez ekspertów (te wyzwania - przyp. red.) jako w czasie wyznaczonym nie do spełnienia w polskich warunkach - komentował powagę sytuacji nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

PGE, liczniki
06.05.2024 15:17 Wymieniają liczniki w całej Polsce. Niektórzy zapłacą 342 zł

PGE dystrybucja, największy w Polsce operator systemu dystrybucyjnego, wymienia miliony liczników prądu w całej Polsce. “Wszyscy klienci spółki będą posiadać Liczniki Zdalnego Odczytu do lipca 2031 r.” - czytamy w komunikacie. Czym są Liczniki Zdalnego Odczytu i kiedy spółka je zainstaluje?

None
29.04.2024 19:55 Raen stawia kolejny krok w stronę niezależności energetycznej: umowa JV z Grupo Cobra na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy ponad 150 MW

Raen, platforma łącząca inwestorów z projektami OZE, ogłosiła dziś podpisanie umowy joint venture z hiszpańską firmą Grupo Cobra. Współpraca obejmuje wspólną realizację projektu fotowoltaicznego o mocy ponad 150 MW w województwie zachodniopomorskim.

None
23.04.2024 14:46 Wyzwania transformacji energetycznej dla sieci dystrybucyjnych w świetle doświadczeń Stoen Operator

Transformacja energetyczna stawia przed sieciami dystrybucyjnymi szereg wyzwań, wynikających z rosnącej liczby OZE, wzrastających potrzeb odbiorców i rozwoju sektora eMobility. Podczas 39. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 9. OZE POWER przedstawiciele Stoen Operator omówili specyfikę tych wyzwań w kontekście działalności operatora na terenach wielkomiejskich.

None
22.04.2024 12:24 Wspólna odpowiedzialność za klimat: Współpraca biznesu i organizacji branżowych na rzecz zrównoważonej logistyki i transportu

W dniach 17-18 kwietnia 2024 r. w Gdańsku odbyła się konferencja, której tematem była praktyczna realizacja celów klimatycznych w logistyce i transporcie. Wydarzenie zgromadziło liderów biznesu oraz ekspertów z branży, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i zaprezentowali najnowsze technologie wspierające walkę z emisją gazów cieplarnianych. Partnerami konferencji były m.in. DNV, Deloitte i Grupa Unimot.

Orlen
17.04.2024 13:08 Duże zmiany w Orlenie. Powołano nowy zarząd spółki

Orlen powołał nowy zarząd. Spółka przekazała informacje o decyzjach kadrowych we wtorkowy wieczór 16 kwietnia, czyli w dniu powołania nowych członków. Kim jest Magdalena Bartoś i Robert Soszyński?

fotowoltaika
16.04.2024 13:49 Masz fotowoltaikę? Koniecznie zrób to na wiosnę

Wszyscy Polacy, którzy posiadają fotowoltaikę, powinni pamiętać o tej czynności. Sporo osób może sobie nie zdawać sprawy, że panele potrzebują specjalnego przygotowania na wiosnę. Co trzeba zrobić, by fotowoltaika była jak najbardziej efektywna?

None
15.04.2024 13:35 NOXO ENERGY i CBRE podpisują strategiczne partnerstwo. “Segment źródeł odnawialnych to priorytetowy obszar naszych inwestycji"

Użytkownicy pojazdów elektrycznych zyskają dostęp do setek nowych stacji ładowania. To efekt porozumienia zawartego pomiędzy NOXO ENERGY – spółką należącą do JR HOLDING, pionierem na rynku ładowarek do aut elektrycznych – a CBRE, wiodącym graczem w dziedzinie doradztwa na rynku nieruchomości komercyjnych. Stacje ładowania zostaną zlokalizowane w pobliżu centrów handlowych, restauracji, biurowców i innych strategicznych punktów.

licznik energii
13.04.2024 17:46 Rewolucja w rozliczaniu prądu. Miliony osób mogą na tym stracić

Rząd zajmie się w najbliższym czasie nowymi przepisami związanymi z rozliczaniem energii elektrycznej. Odpowiedni zapis trafił już do wykazu jego prac. To pokłosie planów wprowadzenia taryf dynamicznych, które przybliżą model rozliczania się do wartości rynkowych energii. Nie każdy jednak na tym skorzysta.

fotowoltaika
11.04.2024 13:00 Polski rekord energii z fotowoltaiki. PV zasilało ponad pół kraju

Wtorek 9 kwietnia przejdzie do historii polskiej transformacji energetycznej. Tego dnia udało się ustanowić rekord energii wygenerowanej ze źródeł fotowoltaicznych. Dzięki PV zasilane było ponad pół kraju.

None
05.04.2024 20:29 Spadki na rynku OZE w 2024. Grupa SUNEX publikuje wyniki finansowe i uspokaja

Lata 2022-2023 były rekordowe dla rynku odnawialnych źródeł energii. Jak wygląda sytuacja na początku 2024? Grupa SUNEX przedstawiła wyniki finansowe z I kwartału 2024 roku. Przychody firmy w tym okresie wyniosły 37,1 mln zł. Wyniki skomentował prezes Romuald Kalyciok, który ma nadzieje na ożywienie rynku, między innymi w związku z wypłatą środków z KPO. 

pieniądze
02.04.2024 18:24 Nowy obowiązek od 1 kwietnia. Za brak grozi kara 5 tys. zł

1 kwietnia w życie weszły nowe przepisy. Powinni o nich pamiętać przede wszystkim właściciele domów i mieszkań. Za brak tego dokumentu zapłacą nawet 5 tysięcy złotych kary.

emeryci
28.03.2024 14:59 Bon energetyczny specjalnie dla seniorów? Resort odpowiada

Wyczekiwany bon energetyczny wciąż jest na etapie przygotowań. Wiemy już jednak, kiedy poznamy więcej szczegółów. Minister Klimatu zdradziła jednak, która grupa najbardziej może liczyć na wsparcie — jednoosobowe gospodarstwa emeryckie. Szefowa resortu wyjaśniła, dlaczego.

pieniądze
16.02.2024 21:42 Rusza nowy program rządowy. Można dostać prawie 50 tys. zł

Już w tym roku ruszy nowy rządowy program. Dofinansowanie może wynieść nawet 47 tysięcy złotych na osobę. Kto skorzysta? Oto szczegóły programu ”Moja elektrownia wiatrowa”.

licznik prądu
11.02.2024 16:22 Rachunki za prąd wzrosną w 2024 roku. Dwie grupy ucierpią najmocniej

Już za kilka miesięcy rachunki za prąd mogą nas zaskoczyć. Opłaty pójdą w górę i to ponad dwukrotnie. Wiemy, co dalej z zamrożonymi cenami i kto na podwyżkach ucierpi najbardziej.

Grzejnik
09.02.2024 15:03 Polacy będą mieli ciężki wybór ws. ciepła. Szykują się zmiany

Już niebawem Polacy mogą stanąć przed ciężkim wyborem. Wszystko to dlatego, że Bruksela chce rewolucyjnych zmian związanych z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla. Okazuje się, że wybór odpowiedniego źródła ciepła stanie się o wiele trudniejszy.

dymiący komin
20.01.2024 14:50 Raport ws. ogrzewania domów. Nie jest ekologicznie

Ogrzewanie domów, mimo licznych kampanii informacyjnych, dla wielu Polaków pozostaje drażliwym tematem. Nowe badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) ujawniły, że aż siedem procent rodzin zamieszkujących jednorodzinne budynki pali w piecach śmieciami. Nierzadko jako środek opałowy wykorzystuje się też paliwa kiepskiej jakości.

pukanie do drzwi
18.12.2023 20:27 Polacy oszukują na ogromną skalę. Ruszyły masowe kontrole

Tauron skontrolował właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości – w wielu przypadkach wykryto liczne nieprawidłowości. Dlatego spółka energetyczna zapowiedziała, że w przyszłym roku weryfikacja będzie odbywać się jeszcze częściej i to na większych obszarach. Na czym dokładnie polegały nieuczciwe praktyki prosumentów?

Ceny gazu w 2024 roku
17.12.2023 22:46 Nowe taryfy zatwierdzone. Co z cenami gazu w 2024 roku?

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmiany w taryfie przesyłowej gazu, którą przesłał główny sprzedawca tego surowca - PGNiG Obrót Detaliczny. Jaki ma to związek z zamrożeniem cen i ile konkretnie będą płacić Polacy za gaz w 2024 roku?

prad-kable-ladowanie-energia
16.12.2023 09:57 Ceny prądu. Prezes URE zatwierdził taryfy na 2024 rok

Zapadła decyzja prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (w skrócie: URE) dotycząca taryf na sprzedaż energii elektrycznej w 2024 roku. Chodzi o czterech sprzedawców z urzędu, czyli spółki PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót, a także pięciu najwyższych dystrybutorów energii (OSD): PGE, Tauron, Enea, Energa i Stoen Operator. Ceny prądu w przyszłorocznych taryfach sprzedawców będą o ponad 30 proc. niższe niż teraz. Co to oznacza dla statystycznego Kowalskiego?

pieniądze
21.11.2023 07:54 Polacy dostaną 125 zł zwrotu za prąd. Trzeba spełnić tylko jeden warunek

Płacenie niższych rachunków za prąd jest marzeniem wielu mieszkańców Polski - zwłaszcza w obecnej sytuacji ekonomicznej. Mało kto jednak ma świadomość, że jest to całkowicie realna możliwość. Trzeba jednak spełnić warunki.

Pieniądze w ręku
12.11.2023 18:07 125 zł mniej za prąd. Wiemy, co trzeba zrobić, czas do 15 grudnia

Osobom zmagającym się z wysokimi kwotami rachunków może wydatnie pomóc obniżka oferowana przez jednego z dostawców. Kwota do zapłaty jest bowiem niższa o ponad sto złotych. Co ważne, dla uzyskania obniżki nie trzeba składać żadnych wniosków.

prad-liczniki-wymiana
09.11.2023 17:22 Wymiana liczników prądu w całej Polsce. O tym musi wiedzieć każdy konsument

Rząd zainicjował projekt ogólnopolskiej wymiany liczników prądu w 2021 roku. Powód? Klasyczne spisywanie było nie tylko czasochłonne, ale wiązało się też z przypadkowym podaniem błędnego odczytu. Rozwiązaniem mają być więc inteligentne liczniki, które z automatu przekażą dane do firm energetycznych. Tylko do końca tego roku urządzenia te pojawią się u 15 proc. odbiorców, a później, zgodnie z przyjętym kalendarium, obejmą kolejne miejsca. Czy nowe liczniki są bezpieczne, ile będzie nas to kosztować i jakich innych skutków możemy się spodziewać?

Zamrożenie cen prądu
06.11.2023 12:24 Co z zamrożeniem cen prądu? "Są konkretne wyliczenia"

Zbliżający się wielkimi krokami koniec roku kalendarzowego nasuwa pytanie co do zamrożenia cen prądu w 2024 roku. Wypowiedź Andrzeja Domańskiego, doradcy ekonomicznego Donalda Tuska, może napawać optymizmem. Tym bardziej, że według posła-elekta zamrożenie cen objęłoby również gaz.