Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Energetyka

Energetyka

Energetyka – co to jest?

Energetyka to termin, który możemy rozumieć na kilka sposobów. Jest to bowiem jeden z działów zarówno techniki, nauki, jak i przemysłu. We wszystkich przypadkach odpowiada ona za przetwarzanie energii z dostępnych surowców i możliwości technicznych, na energię łatwo dostępną do użytku w życiu codziennym i gospodarczym. Energetyka stanowi podstawę rozwoju naszej cywilizacji i jest niezbędna dla zapewnienia wysokiego standardu życia. 

W sensie praktycznym, energetyka eksploruje potencjał technologiczny w ramach możliwości przetwarzania i dostarczania energii oraz stara się odkrywać jej nowe źródła. Wyróżniamy dwa rodzaje energii, jakie dzięki energetyce dostarczane są do gospodarstw domowych i uczestników życia gospodarczego – jest to energia elektryczna i energia cieplna.

Wielu ekspertów podkreśla, że energetyka  jest jednym z najbardziej szkodliwych sektorów gospodarki, w wyraźnym stopniu przyczyniając się do degradacji środowiska naturalnego. Z tego powodu, coraz większa liczba krajów (a w szczególności Unia Europejska) podejmuje działania w zakresie łączenia polityki energetycznej i troską o ekologię. W praktyce z pomocą mają nam przyjść odnawialne źródła energii.

Na czym polega bezpieczeństwo energetyczne?

Bezpieczeństwo energetyczne powinno stanowić podstawę polityki wewnętrznej każdego państwa. O bezpieczeństwie energetycznym kraju możemy mówić w sytuacji, w której gospodarka państwa może bez trudu odpowiedzieć na zapotrzebowanie energetyczne krajowych odbiorców, będąc przy tym niezależną od czynników zewnętrznych, na przykład importu surowców czy samej energii.

Jeżeli autarkiczna gospodarka energetyczna jest niemożliwa, to w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa energetycznego, państwo powinno postawić na dywersyfikację źródeł importu. Dodatkowo warto inwestować w odnawialne źródła energii oraz rozwój energii atomowej.

Odnawialne źródła energii (OZE) – przyszłość światowej energetyki?

Energetyka oparta o odnawialne źródła energii jest w ostatnich latach coraz popularniejszym trendem. Z jej rozwiązań korzystają nie tylko osoby prywatne i przedsiębiorstwa, ale całe państwa starają się o jak najprędszą transformację energetyczną. Jeżeli bieżące tendencje się utrzymają, to prawdopodobnie w przeciągu kilku dekad będziemy mogli mówić o całkowitym przestawieniu się energetyki z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii.

Do najpopularniejszych źródeł energii odnawialnej należą: wiatry, prądy wodne, energia słoneczna, biomasa, biogaz, biopłyny, energia geotermalna, energia hydrotermalna, energia aerotermalna i energia jądrowa w zamkniętym cyklu paliwowym.

Pokaż więcej

pieniądze
16.02.2024 21:42 Rusza nowy program rządowy. Można dostać prawie 50 tys. zł

Już w tym roku ruszy nowy rządowy program. Dofinansowanie może wynieść nawet 47 tysięcy złotych na osobę. Kto skorzysta? Oto szczegóły programu ”Moja elektrownia wiatrowa”.

licznik prądu
11.02.2024 16:22 Rachunki za prąd wzrosną w 2024 roku. Dwie grupy ucierpią najmocniej

Już za kilka miesięcy rachunki za prąd mogą nas zaskoczyć. Opłaty pójdą w górę i to ponad dwukrotnie. Wiemy, co dalej z zamrożonymi cenami i kto na podwyżkach ucierpi najbardziej.

Grzejnik
09.02.2024 15:03 Polacy będą mieli ciężki wybór ws. ciepła. Szykują się zmiany

Już niebawem Polacy mogą stanąć przed ciężkim wyborem. Wszystko to dlatego, że Bruksela chce rewolucyjnych zmian związanych z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla. Okazuje się, że wybór odpowiedniego źródła ciepła stanie się o wiele trudniejszy.

dymiący komin
20.01.2024 14:50 Raport ws. ogrzewania domów. Nie jest ekologicznie

Ogrzewanie domów, mimo licznych kampanii informacyjnych, dla wielu Polaków pozostaje drażliwym tematem. Nowe badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) ujawniły, że aż siedem procent rodzin zamieszkujących jednorodzinne budynki pali w piecach śmieciami. Nierzadko jako środek opałowy wykorzystuje się też paliwa kiepskiej jakości.

pukanie do drzwi
18.12.2023 20:27 Polacy oszukują na ogromną skalę. Ruszyły masowe kontrole

Tauron skontrolował właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości – w wielu przypadkach wykryto liczne nieprawidłowości. Dlatego spółka energetyczna zapowiedziała, że w przyszłym roku weryfikacja będzie odbywać się jeszcze częściej i to na większych obszarach. Na czym dokładnie polegały nieuczciwe praktyki prosumentów?

Ceny gazu w 2024 roku
17.12.2023 22:46 Nowe taryfy zatwierdzone. Co z cenami gazu w 2024 roku?

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmiany w taryfie przesyłowej gazu, którą przesłał główny sprzedawca tego surowca - PGNiG Obrót Detaliczny. Jaki ma to związek z zamrożeniem cen i ile konkretnie będą płacić Polacy za gaz w 2024 roku?

prad-kable-ladowanie-energia
16.12.2023 09:57 Ceny prądu. Prezes URE zatwierdził taryfy na 2024 rok

Zapadła decyzja prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (w skrócie: URE) dotycząca taryf na sprzedaż energii elektrycznej w 2024 roku. Chodzi o czterech sprzedawców z urzędu, czyli spółki PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót, a także pięciu najwyższych dystrybutorów energii (OSD): PGE, Tauron, Enea, Energa i Stoen Operator. Ceny prądu w przyszłorocznych taryfach sprzedawców będą o ponad 30 proc. niższe niż teraz. Co to oznacza dla statystycznego Kowalskiego?

pieniądze
21.11.2023 07:54 Polacy dostaną 125 zł zwrotu za prąd. Trzeba spełnić tylko jeden warunek

Płacenie niższych rachunków za prąd jest marzeniem wielu mieszkańców Polski - zwłaszcza w obecnej sytuacji ekonomicznej. Mało kto jednak ma świadomość, że jest to całkowicie realna możliwość. Trzeba jednak spełnić warunki.

Pieniądze w ręku
12.11.2023 18:07 125 zł mniej za prąd. Wiemy, co trzeba zrobić, czas do 15 grudnia

Osobom zmagającym się z wysokimi kwotami rachunków może wydatnie pomóc obniżka oferowana przez jednego z dostawców. Kwota do zapłaty jest bowiem niższa o ponad sto złotych. Co ważne, dla uzyskania obniżki nie trzeba składać żadnych wniosków.

prad-liczniki-wymiana
09.11.2023 17:22 Wymiana liczników prądu w całej Polsce. O tym musi wiedzieć każdy konsument

Rząd zainicjował projekt ogólnopolskiej wymiany liczników prądu w 2021 roku. Powód? Klasyczne spisywanie było nie tylko czasochłonne, ale wiązało się też z przypadkowym podaniem błędnego odczytu. Rozwiązaniem mają być więc inteligentne liczniki, które z automatu przekażą dane do firm energetycznych. Tylko do końca tego roku urządzenia te pojawią się u 15 proc. odbiorców, a później, zgodnie z przyjętym kalendarium, obejmą kolejne miejsca. Czy nowe liczniki są bezpieczne, ile będzie nas to kosztować i jakich innych skutków możemy się spodziewać?

Zamrożenie cen prądu
06.11.2023 12:24 Co z zamrożeniem cen prądu? "Są konkretne wyliczenia"

Zbliżający się wielkimi krokami koniec roku kalendarzowego nasuwa pytanie co do zamrożenia cen prądu w 2024 roku. Wypowiedź Andrzeja Domańskiego, doradcy ekonomicznego Donalda Tuska, może napawać optymizmem. Tym bardziej, że według posła-elekta zamrożenie cen objęłoby również gaz.

Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo
20.10.2023 22:14 Nawet 58 tys. zł dofinansowania. Od 20 października ważne zmiany w rządowym programie

Ogólnopolski rządowy program „Czyste Powietrze” zakłada dopłaty do wymiany starych pieców i docieplenia domów jednorodzinnych. Jego celem jest oczywiście walka ze smogiem, w wyniku którego każdego roku umierają dziesiątki tysięcy Polaków. Dziś Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w skrócie: NFOŚiGW) poinformował,  że dla uczestników m.in. tego programu otwiera się furtka do dodatkowych pieniędzy. O co dokładnie chodzi?

Dodatek węglowy
12.10.2023 19:49 Rząd podjął ostateczną decyzję. Co z dodatkiem węglowym?

Po kilku miesiącach deklaracji i zapowiedzi w końcu pojawiły się informacje dotyczące dodatku węglowego. Rząd podjął bowiem ostateczną decyzję w tej kwestii.

Kontrola, pukanie do drzwi
02.09.2023 20:20 Posiadasz fotowoltaikę, uważaj. Kontrole ruszyły, możesz dostać karę

Posiadacze instalacji fotowoltaicznych powinni uważać, czy są one zgodne z przepisami oraz deklaracjami. Ruszyły bowiem kontrole, które w najgorszym wypadku mogą skończyć się karami od Urzędu Regulacji Energetyki.

Węgiel
31.08.2023 18:36 Rekordowo niskie zużycie paliw kopalnianych w UE. Polacy mają powody do dumy

Wybuch wojny w Ukrainie był dla bezpieczeństwa energetycznego państw Unii Europejskiej jak kubek zimnej wody. Zaprzestano prac nad Nord Stream 2, zintensyfikowano import i poszukiwania źródeł gazu alternatywnych dla pochodzącego z Rosji, przyśpieszyły procesy na rzecz transformacji energetycznej. Zachodzące zmiany potwierdzają badania, według których państwa Wspólnoty w coraz większym stopniu uniezależniają się od paliw kopalnianych.

Blokowisko
30.08.2023 10:37 Pieniądze dla mieszkańców bloków. Można otrzymać kilkadziesiąt tysięcy złotych

Dotychczas kwestia fotowoltaiki w blokach była raczej kwitowana “chłodnym uśmieszkiem”. Okazuje się jednak, że można w tym celu otrzymać niemały grant - a do tego jeszcze zacząć na tym zarabiać.

Licznik prądu
24.08.2023 10:06 Rewolucyjne serwery w domach. Zaoszczędzisz setki złotych rocznie

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową przy jednoczesnej konieczności ograniczania zużycia nieodnawialnych źródeł energii oraz redukcji śladu węglowego to z roku na rok coraz bardziej paląca kwestia. Problem jest szczególnie dotkliwy w przypadku centrów danych, których administratorzy prześcigają się w pomysłach na pasywne systemy chłodzenia i osiąganie neutralności węglowej. Inny pomysł rozwiązania tej kwestii ma brytyjski startup Heata.

slask-eon-osiedle-energetyka-flaga
01.08.2023 14:41 Śląsk ma kolejny powód do dumy. Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było

Nowoczesne i komfortowe, przyjazne dla zdrowia, ale i środowiska – coraz częściej Polacy oczekują, żeby takie było ich miejsce do życia. Tak się składa, że na Śląsku powstaje obecnie pierwsze w naszym kraju rozwiązanie miejskie budowane w całości według zasad zrównoważonego rozwoju.

fotowoltaika-koszty-kalkulator
25.07.2023 11:13 Wykorzystaj potencjał OZE dla twojego biznesu lub gospodarstwa rolnego

Fotowoltaika i OZE to szereg nowych możliwości na oszczędność kosztów i optymalizację firmy oraz gospodarstwa rolnego. Jak odpowiednio wykorzystać Odnawialne Źródła Energii? Z jakich dofinansowań można skorzystać? Sprawdź, jak przełożyć moc OZE na rozwój biznesu!

Mężczyzna pukający do drzwi i liczniki energii
25.07.2023 10:57 PGE zapuka do twoich drzwi. Obowiązek obejmie wielu Polaków

„Polska Grupa Energetyczna kupiła 400 tys. liczników zdalnego odczytu, które zamontuje u odbiorców” - poinformowała w poniedziałek, 24 lipca PGE. W ciągu najbliższych kilku miesięcy spółka chce zainstalować je u 15 proc. odbiorców końcowych.

Gaz na kuchence
20.07.2023 14:09 Będą niższe ceny gazu. Już potwierdzone, dostawca wysyła korekty

Osoby, które dostały od swojego dostawcy gazu prognozy opłat na 2024 rok, mogą się cieszyć. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny zaczęło już wysyłać faktury z niższymi prognozami na przyszły rok.

Daniel Obajtek
28.06.2023 20:05 Obajtek: "Jeżeli ktoś myśli, że bez silnej gospodarki zbuduje bezpieczeństwo, to jest niestety w błędzie"

Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział dzisiaj w Toruniu, podczas konferencji „Trzy Filary Bezpieczeństwa Polski – militarny, energetyczny, żywnościowy”, że tylko silna gospodarka powoduje odpowiednie sojusze. 

fotowoltaika
27.06.2023 18:43 Kościół wybudował wielką farmę fotowoltaiczną. "Dochód z prowadzonej działalności będzie służył dziełom"

Obiekt zajmuje 8,5 ha działki należącej do kościoła. Do budowy ogromnej farmy solarnej diecezja płocka specjalnie powołała spółkę OmnInvest. Prezesem został ekonom diecezji, ks. Roman Bagiński.

bloki
27.06.2023 15:25 Milion Polaków zagrożonych restrykcjami. Może Cię objąć zakaz sprzedaży i wynajmu domu czy mieszkania

Biorąc pod uwagę nowe wytyczne Unii Europejskiej, ponad milion budynków w Polsce kwalifikuje się obecnie do zakazu sprzedaży i wynajmu. Dotyczy to zarówno domów, bloków, jak i kamienic. Chodzi o klasę energetyczną nieruchomości.

Pukanie do drzwi
03.06.2023 20:26 Już wkrótce PGE zapuka do twojego domu. Chodzi o liczniki prądu

PGE Dystrybucja podpisała umowę na dostawę inteligentnych liczników prądu. Oznacza to, że już niedługo do naszych domów zapukają monterzy w celu przeprowadzenia wymiany starych liczników na nowe.

Daniel Obajtek
01.06.2023 21:28 Polska musi przejść całkowitą transformację energetyczno-paliwową. W grze konkurencyjność naszej gospodarki

Zdaniem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka jeżeli nie będziemy inwestować w nowe źródła i technologie, przegramy konkurencyjność naszej gospodarki.

rafako
16.05.2023 08:40 Fatalna sytuacja Rafako. Klamka zapadła, mnóstwo osób już niedługo pożegna się z zatrudnieniem

Zarząd spółki Rafako podjął 15 maja 2023 roku decyzję o tym, by uruchomić formalną procedurę zwolnień grupowych. Zamiar jest argumentowany pogorszeniem perspektywy ekonomicznej spółki.

prąd limit kable
13.05.2023 12:59 Wielu Polaków może zapłacić mniej za prąd. Do 30 czerwca trzeba złożyć wniosek o wyższy limit zużycia

W 2023 roku gospodarstwom domowym z automatu przysługuje limit zużycia w wys. do 2 tys. kWh rocznie – mówi o tym ustawa o zamrożeniu cen prądu. Dla niektórych grup ten limit został podniesiony. Aby z niego skorzystać, trzeba do 30 czerwca dostarczyć swojemu dostawcy energii stosowne oświadczenie.