Energetyka to termin, który możemy rozumieć na kilka sposobów. Jest to bowiem jeden z działów zarówno techniki, nauki, jak i przemysłu. We wszystkich przypadkach odpowiada ona za przetwarzanie energii z dostępnych surowców i możliwości technicznych, na energię łatwo dostępną do użytku w życiu codziennym i gospodarczym. Energetyka stanowi podstawę rozwoju naszej cywilizacji i jest niezbędna dla zapewnienia wysokiego standardu życia.
W sensie praktycznym, energetyka eksploruje potencjał technologiczny w ramach możliwości przetwarzania i dostarczania energii oraz stara się odkrywać jej nowe źródła. Wyróżniamy dwa rodzaje energii, jakie dzięki energetyce dostarczane są do gospodarstw domowych i uczestników życia gospodarczego – jest to energia elektryczna i energia cieplna.
Wielu ekspertów podkreśla, że energetyka jest jednym z najbardziej szkodliwych sektorów gospodarki, w wyraźnym stopniu przyczyniając się do degradacji środowiska naturalnego. Z tego powodu, coraz większa liczba krajów (a w szczególności Unia Europejska) podejmuje działania w zakresie łączenia polityki energetycznej i troską o ekologię. W praktyce z pomocą mają nam przyjść odnawialne źródła energii.
Bezpieczeństwo energetyczne powinno stanowić podstawę polityki wewnętrznej każdego państwa. O bezpieczeństwie energetycznym kraju możemy mówić w sytuacji, w której gospodarka państwa może bez trudu odpowiedzieć na zapotrzebowanie energetyczne krajowych odbiorców, będąc przy tym niezależną od czynników zewnętrznych, na przykład importu surowców czy samej energii.
Jeżeli autarkiczna gospodarka energetyczna jest niemożliwa, to w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa energetycznego, państwo powinno postawić na dywersyfikację źródeł importu. Dodatkowo warto inwestować w odnawialne źródła energii oraz rozwój energii atomowej.
Energetyka oparta o odnawialne źródła energii jest w ostatnich latach coraz popularniejszym trendem. Z jej rozwiązań korzystają nie tylko osoby prywatne i przedsiębiorstwa, ale całe państwa starają się o jak najprędszą transformację energetyczną. Jeżeli bieżące tendencje się utrzymają, to prawdopodobnie w przeciągu kilku dekad będziemy mogli mówić o całkowitym przestawieniu się energetyki z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii.
Do najpopularniejszych źródeł energii odnawialnej należą: wiatry, prądy wodne, energia słoneczna, biomasa, biogaz, biopłyny, energia geotermalna, energia hydrotermalna, energia aerotermalna i energia jądrowa w zamkniętym cyklu paliwowym.
Pokaż więcej
Z początkiem lipca br. Grupa Orlen “uwolniła” cały region, który na podstawie kontraktu jamalskiego, pakietu umów na linii Polska – Rosja z przełomu wieków, zaopatrywany był w rosyjskie surowce: ropę i gaz. Ostatnie z uścisku Gazpromu uwolniły się rafinerie w Czechach. Pozostało tylko rozliczyć dostawy z przeszłości, ale 1 lipca, czyli w dniu całkowitego odcięcia centralnej Europy od rosyjskich surowców i wielkiego sukcesu Grupy Orlen, spłynął wyrok ze Szwecji. Trybunał w Sztokholmie podniósł cenę gazu, który płynął do Polski od 2018 r.
Komisja Europejska przedstawiła dzisiaj nowe cele klimatyczne dla Wspólnoty. Choć są one konsekwencją znanej już strategii redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera w 2050 r., to dla wielu mogą być zaskoczeniem. Zwłaszcza w Polsce, że gdzie podczas kampanii wyborczej powtarzano na zmianę, że Zielony Ład albo nie istnieje, albo należy go porzucić, nie wskazując przy tym, w jaki sposób miałoby do tego dojść.
Elektrownia Bełchatów to jedna z największych placówek tego typu w całej Polsce. Nikt nie pomyślałby, że właśnie w niej doszło do nielegalnego procederu, w związku z którym straty szacuje się na nawet 21 mln zł. Na przekręcie ucierpiał również Skarb Państwa. Aż trudno uwierzyć, jakie szczegóły wychodzą na jaw.
Ministerstwo Przemysłu projektuje uchwałę aktualizującą polski program jądrowy z 2020 r. i planuje przyjąć ją na forum Rady Ministrów, czyli rządu, do końca września 2025 roku. Zmiany względem minionej edycji dokumentu są kosmetyczne, ale wskazują na kierunek, który polski rząd obiera.
Poniedziałek 23 czerwca ma być najgorętszym dniem w tym roku. Upał jednak nie jest jedynym pogodowym problemem, który nadciąga nad Polskę. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało pilne alerty z ostrzeżeniami przed skutkami gwałtownych zmian atmosferycznych — bardzo możliwe, że dojdzie do przerw w dostawie prądu. Skala zagrożenia obejmuje niemal cały kraj.
Już od 1 lipca 2025 roku Polacy mogą zobaczyć wyższe kwoty na swoich rachunkach. Podwyżki mają dotyczyć 56 proc. systemów, co realnie uszczupli portfele mieszkańców. Obywatele powinni wiedzieć, jak zmienią się ceny.
Prezydent od kilku miesięcy sygnalizował konieczność zorganizowania specjalnego spotkania, dotyczącego bezpieczeństwa Polaków. Impulsem do tego stały się niedawne wydarzenia w Europie. W końcu zapadła ważna decyzja — Andrzej Duda jeszcze w czerwcu zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Jakie konkretnie tematy zostaną poruszone na zgromadzeniu najważniejszych osób w państwie?
Wygląda na to, że Polska zrobiła krok do przodu w walce o energię jądrową w kraju. To temat skomplikowany i niepozbawiony kontrowersji w debacie publicznej. Kryzys klimatyczny oraz rosnące ceny prądu i gazu to czynniki, które sprawiają, że budowa elektrowni atomowych staje się coraz bardziej akceptowalnym i koniecznym rozwiązaniem. Duży polski bank ma uczestniczyć w finansowaniu takiego projektu. Kiedy Polacy mają zyskać dostęp do energii z atomu?
Wysokość rachunków za prąd potrafi wyprowadzić z równowagi. Jest jednak kilka kluczowych sposobów, które pozwolą na zaoszczędzenie sporych kwot pieniędzy. Warto wiedzieć, które sprzęty pobierają najwięcej energii oraz jak korzystać z nich rozważnie. Okazuje się, że nie o wszystkim wiedzą Polacy. Raz skorzystasz z tego sposobu i już nie przestaniesz.
Politolodzy na długo przed I turą wyborów zwracali uwagę, że kandydaci nagminnie dają wyborcom obietnice wykraczające daleko poza kompetencje prezydenta, a nawet technicznie niemożliwe do zrealizowania. Kampania to wydarzenia na płaszczyźnie impresji, a nie faktów, niemniej na ostatniej prostej zwłaszcza w jednym aspekcie obaj kandydaci byli po prostu antymerytoryczni. Błędów i przeinaczeń wokół Zielonego Ładu namnożyło się bez liku, co dla Biznes Info wyjaśnia Tomasz Wiśniewski, ekspert Pracowni Finansowej.
Rząd przyjął projekt ustawy, która niesie za sobą duże zmiany w obszarze energetyki. Różnice w stosunku do dotychczasowego ładu prawnego będą odczuwalne zarówno dla przeciętnego Kowalskiego, konsumenta energii, jak i dla prosumentów i inwestorów OZE. Zmieni się m.in. górny limit mocy instalacji fotowoltaicznej, na którą nie trzeba będzie uzyskiwać zgody. Rachunki za prąd, które trafiają do naszych domów, również mają zmienić swój kształt.
W poniedziałek 28 kwietnia doszło do potencjalnie niebezpiecznego zdarzenia. Kilka państw w Europie straciło łączność energetyczną, nie było zasięgu, Internetu, a ruch uliczny został sparaliżowany. Wciąż trwa badanie dokładnych przyczyn tej sytuacji, tymczasem kolejne miejsce zostało odcięte od świata.
Choć nie znamy jeszcze oficjalnych przyczyn wczorajszego wystąpienia na Półwyspie Iberyjskie i części terytorium Francji przerwy w dostawach prądu, to już dziś wiadomo, że incydent ten należał do największych w historii Starego Kontynentu. Komisja Europejska już wcześniej opublikowała rekomendacje, jak należy przygotować się do podobnych sytuacji. Kluczowy jest zwłaszcza jeden aspekt.
Żadna awaria prądu na wielką skalę nie wywoła takich emocji od czasu wielkiego blackoutu, który miał miejsce w 2003 roku Nowym Jorku. W poniedziałek (28.04) po godz. 12 świat w kilku krajach na chwilę się zatrzymał. Kontynentalna część Hiszpanii, Portugalia i część Francji były pozbawione dostępu do energii elektrycznej. Kto lub co stało za pozbawieniem milionów osób prądu? Pojawiły się pierwsze oficjalne informacje.
Całkowita przerwa w dostawie energii elektrycznej nawiedziła co najmniej trzy kraje Europy, wywołując chaos i poważne zakłócenia w codziennym życiu mieszkańców. W wyniku awarii miliony osób zostały pozbawione dostępu do prądu oraz sygnału sieci komórkowych, co uniemożliwiło im komunikację oraz dostęp do podstawowych usług. Władze lokalne w trybie pilnym uruchomiły procedury kryzysowe.
Nieuchronnie zbliża się koniec mrożenia cen energii, czyli okresu, w którym obowiązują ustalone przez rząd maksymalne stawki. Wszystko wskazuje, że lądowanie będzie dla przeciętnego Kowalskiego wyjątkowo miękkie. Po wczorajszym głosowaniu w Sejmie wiemy już, kiedy spodziewać się nowych taryf, a te mogą przynieść nawet niższe rachunki niż przed rokiem. Sytuację omawia dla BiznesINFO Tomasz Wiśniewski, ekspert Pracowni Finansowej.
Wysokość rachunków za prąd potrafi popsuć humor wielu osobom. Istnieje wiele sposobów na to, aby spróbować zaoszczędzić. Warto pamiętać o tym, które urządzenia pożerają najwięcej energii na co dzień. Okazuje się, że nie o wszystkim pamiętają Polacy. W ten sposób można znacząco podwyższyć swój rachunek, jedna zmiana może odmienić sytuację. Dobrze o tym wiedzieć.
Od 31 marca 2025 roku można ponownie składać wnioski na program Czyste Powietrze. Wielu beneficjentów z poprzednich lat wciąż jest kontrolowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wyłapuje wszystkie nieścisłości. Każdy błąd może kosztować fortunę, podobnie jak ten, który popełniła jedna z Polek. Poza samą kwotą dotacji w grę wchodzą również odsetki.
Energetyka i transformacja sektora energii to obszary, które w kontekście bezpieczeństwa mają niebagatelne znaczenie. Jak realizować zieloną transformację i przekształcać sektor energii wspierając konkurencyjność gospodarki, z uwzględnieniem nowych celów europejskiej polityki gospodarczej, uwarunkowań i zagrożeń zewnętrznych? Na te pytania odpowiedzą eksperci zaproszeni na Europejski Kongres Gospodarczy (23-25 kwietnia br., Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek w Katowicach).
Program, który miał być motorem napędowym polskiego rozwiązania problemu smogowego zderzył się ze ścianą folwarcznych problemów zarządczych: oszustw, których firmy pośredniczące w programie miały się, według administracji, dopuszczać. Po kilkumiesięcznej przerwie rząd pokazał nową odsłonę programu Czyste Powietrze, tym razem pilnując, byśmy wydatkując pieniądze, jednocześnie nie oszukiwali. Polski Alarm Smogowy podnosi jednak: kluczowe problemy zostały.
Przed tygodniem amerykańskie stowarzyszenie SEIA informowało, że rok 2024 r. był przełomowy pod względem tamtejszej transformacji energetycznej z bezprecedensowym wzrostem udziału OZE w miksie. Ale na tym koniec. Donald Trump ogłosił właśnie: cała wstecz!
Po napaści Rosji na Ukrainę państwa Unii Europejskiej zgodziły się co do konieczności zabezpieczenia rezerw gazu w obliczu kolejnych sezonów grzewczych. W Rosji panowało przekonanie, że bez tamtejszego surowca Europejczycy będą marznąć. Nic takiego się nie wydarzyło, jednak w ustalonych przed 3 laty przepisach mogą wkrótce zajść ważne zmiany.
Energia jądrowa to temat, który w Polsce budzi ogromne emocje. Jedni z niecierpliwością czekają na uruchomienie prądu z tego źródła w naszym kraju, inni z obawą patrzą w przyszłość zastanawiając się, czy może powtórzyć się czarny scenariusz z Czarnobyla. Jedno jest pewne, eksperci przekonują, że w dzisiejszych czasach sytuacja wygląda zupełnie inaczej pod względem bezpieczeństwa, a własne niezależne źródło energii to ważny element gospodarki. Kiedy z polskiej elektrowni popłynie pierwszy prąd?
Przedstawiciele największych przedsiębiorstw podpisali zobowiązanie dotyczące rozwoju i wykorzystania energii jądrowej. Wśród spółek, które podjęły się działania w kierunku wyznaczonych założeń, są Amazon oraz Google. Celem rok 2050.
Ostatnie lata pokazały, że Polska może być liderem, jeśli chodzi o systemy fotowoltaiczne. To może jednak ulec zmianie. Kolejne regulacje prawne uderzają w ten segment, eksperci podejrzewają, jakie są tego powody. Za te elementy będzie trzeba zapłacić, wiadomo, kogo to dotyczy.
Dr Bartoszewicz wygrywa wybory. Jakie zmiany ustawodawcze wprowadza najpierw? W kolejnym odcinku programu Rozmowy BiznesInfo Dariusz Dziduch w wywiadzie z dr Arturem Bartoszewiczem rozmawia o decyzjach polskiego rządu. Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone w energetyce? Czy powinniśmy zlikwidować niektóre ministerstwa? Jaka reforma emerytalna jest konieczna? Gdzie szukać rozwiązania niskiej dzietności? A także, jaki mamy największy problem z mieszkalnictwem?
Dyskusje na temat nowych przepisów dotyczących korzystania z farm wiatrowych budzą kontrowersje od kilku lat. Od grudnia ubiegłego roku projekt w tej sprawie formalnie znajdował się “w konsultacjach”. Teraz wiele wskazuje na przełom w sprawie. Czy Donald Tusk zrealizuje obietnice zawarte w 100 konkretach? Jaka będzie minimalna odległość wiatraków od zabudowań?
Tylko do września br. obowiązują maksymalne ceny energii. Czy w kolejnym sezonie grzewczym miliony Polaków czekają problemy? Minister klimatu wskazała termin, w którym poznamy ostateczną odpowiedź oraz zarysowała, jakich decyzji ze strony rządu można się spodziewać.